۴٫۶
(۲۲)

ما در این مقاله به صورت ساده عوامل استارت نخوردن خودرو را بررسی می کنیم تا در تعمیر و نگهداری خودتان مدنظر قرار دهید.

دقت نمایید اطلاعاتی که به شما در این خصوص داده می شود به هیچ عنوان نمی تواند تشخیص ۱۰۰ درصدی به شما بدهد. و تشخیص دقیق و کاملا درست تنها با بررسی دستگاه سنجش قابل انجام است. 

استارت نخوردن خودرو یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که می‌تواند برای خودرو هر راننده ای پیش بیاد. بنابراین در این مقاله سعی شده است تا راه‌های تشخیص علت استارت نخوردن ماشین و روش رفع آن ها بیان شود. مهمترین علتی که می تواند داشته باشد خرابی یا خالی بودن باتری است. بنابراین بدون اتلاف وقت ابتدا به بررسی باتری خودرو می پردازیم. معمولا دو حالت مشکل استارت نخوردن ماشین در موقع چرخاندن سوئیچ خودرو پیش میاد:

الف :  برق پشت آمپر میاد ولی خودرو استارت نمیخوره

اگر خودروی شما استارت نمی خورد اما برق پشت آمپر میاد، نشان می دهد باتری شما جریان لازم برای استارت خودرو را تامین نمی کند.

235280858 علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
برق پشت آمپر میاد ولی خودرو استارت نمیخوره

در این حالت دو علت پیش می آید :

۱- باتری خودرو خراب شده است.

۲- باتری خودرو خالی شده است.

در بیشتر مواقع باتری خودرو خراب است. اما شما با بررسی موارد زیر می توانید تا حدود زیادی یکی از دو علل فوق را تشخیص دهید.

ب- برق پشت آمپر نمی آید و ماشین استارت نمیخورد.

 اگر برق پشت آمپر نیاد به احتمال خیلی زیاد باتری شما خالی کرده است. چون اگر باتری خراب بود، جریان لازم برای روشن شدن برق آمپر وجود داشت و حتی لامپ خودرو به صورت ضعیف روشن میشد. 

یکی از دلایل خالی شدن باتری، برق دزدی در سیستم برق خودروی شما است. همچنین ممکن است یادتان رفته باشد چراغ سقفی خودرو و یا دیگر لامپ کوچک خودرو را خاموش کنید. و باتری شما خالی شده است.

برای درک عملی مطالب ذکر شده در بالا می توانید این ویدئو را مشاهده فرمایید:

چه مواقعی باتری خودرو خراب شده است؟

طول عمر باتری ها به جر باتری های AGM معمولا تا ۲ سال است. الیته این طول عمر با توجه به کیفیت باتری های تولیدی شرکت ها ممکن است از این زمان کمتر و یا بیشتر باشد.

اگر شما باتری تاریخ جدید را روی خودروی خود نصب کرده بودید و بیش از دو سال از عمر باتری شما گذشته باشد و شما استارت ضعیف دارید و یا در طول روز چند بار با مشکل دیر استارت خوردن ماشین مواجه شده اید، به احتمال خیلی زیاد خودروی شما آخرین ساعات عمر خود را طی می کند و دیگر باتری نمی تواند جریان لازم را برای به راه انداختن خودرو تامین کند. بهتر است به لیست انواع باتری کیان نگاهی بیندازید

اگر باتری ماشین خالی شده باشد چیکار کنییم؟ 

۱-  روش باتری به باتری

ما در مقاله زیر روش باتری به باتری را کاملا توضیح داده ایم.

روش اتصال باتری به باتری چگونه است؟

 ۲- استارت خودرو به وسیله باتری ماشین دیگر

اگر شما در موقعیتی نیستند که روش باتری به باتری انجام بدهید. می توانید به صورت امانت یاتری یه ماشین دیگر را تنها برای استارت زدن به جای باتری خود نصب کنید.

خودرو را روشن کنید و در حالت روشن سرباتری ها را از باتری خودرو جدا کنید. ماشین شما روشن خواهد ماند و خاموش نخواهد شد.

حال می توانید باتری خودتان که خالی کرده را در حالی که ماشین روشن است، نصب کنید.

نکته اول : اگر باتری شما خالی کرده باشد، دینام بعد از چند ساعت باتری شما را دوباره شارژ کامل خواهد کرد. دقت نمایید که خودرو حداقل دو ساعت روشن بماند و خاموش نکنید تا باتری خوب شارژ شود.

 نکته دوم : اگر باتری شما خراب بود دیگر لازم نیست باتری خودتان را نصب کنید و بدون باتری رانندگی کنید و اصلا خودرو را خاموش نکنید تا به مقصد موردنظر خودتان برسید.

 اگر باتری خراب شده باشد چیکار کنیم؟ 

اگر باتری شما خراب شده باشد یا ضعیف شده باشد گزینه ای به جز خرید باتری نو ندارید اما اگر در مکانی قرار دارید که امکان خرید باتری برای شما ممکن نیست می توانید از خودروهای عبوری و آشنا برای روشن کردن ماشین استفاده کنید و تا اولین مقصدی که امکان خرید باتری برای شما وجود دارد رانندگی کنید و اقدام به خرید باتری جدید نمایید.

 ۳- استارت خودرو با استفاده از سرازیر جاده

اگر شما در جاده ای هستند که در سرازیری هست می توانید طبق مراحل زیر خودروی خود را روشن کنید.

۱- ماشین را در دنده ۲ قرار بدهید.

۲- کلاج خودرو را کاملا بگیرید و پای خود را از ترمز بردارید.

۳- اجازه دهید تا خودرو به اندازه ۱۰ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد

۴- پای خود را کلاج بردارید. خودرو روشن خواهد شد.

۴- هل دادن خودرو

car without battery start علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
هل دادن ماشین یکی از راه حل های استارت نخوردن ماشین است.

ماشینم استارت می خوره ولی روشن نمیشه

Start Car 300x169 علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
بررسی دلایل استارت نخوردن ماشین

 

این سوال رایج رانندگان خودرو که می پرسند:

ماشینم استارت می خوره ولی روشن نمیشه باید به خواندن ادامه این مقاله بپردازند.

اگر با تست باتری توسط چراغ ها متوجه شدید که باتری سالم است، باید دنبال دلایل دیگر روشن نشدن ماشین بگردید. که معمولا مشکل از عملکرد سوییچ یا موتور است که خودرو قادر به روشن کردن ماشین نیست. ابتدا به بررسی ساده ترین عوامل می پردازیم که وقت شما بیشتر تلف نشود.

اگر چراغ‌های‌ جلو روشن می شوند، اما بعد از استارت زدن ماشین روشن نمی شود، احتمالاً ابتدا باید دلایل زیر را به ترتیب بررسی کنید:

  1.  ماشین‌هایی که دنده اتوماتیک هستند،باید توجه کنند که ممکن است دنده در حالت خنثی یا اتوماتیک نباشد، یا حالت دنده خنثی خودرو ایراد پیدا کرده است. دنده را در حالت پارک قرار دهید و دوباره امتحان کنید.
  2.  فشار روی کلاچ را کم نکرده اید «در ماشین‌هایی که دنده خودکار دارند» یا پدال کلاچ تان ایراد دارد.
  3. سوئیچ موتور یا سیم کشی‌های‌ متصل به آن ایراد پیدا کرده است.
  4. موتور استارت یا استارتر برقی دچار مشکل شده است. «تست استارت توسط باطری ساز حرفه‌ای انجام شود»

اگر موارد بالا را چک کردید پس علت استارت نخوردن ماشین شما می تواند یکی از موارد زیر باشد که هر کدام راه حل خود را دارد.

خالی بودن باک بنزین

باک بنزین 300x201 علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
باک بنزین را چک کنید!

 

شاید خنده دار به نظر برسد که گاهی اوقات همین علت ساده ممکن است گاهی فراموش شود و وقت ما را برای استارت زدن تلف کند. راه حل هم ساده است بنزین بزنید.

استارت خراب

یکی از دلایل مهم روشن نشدن ماشین، خراب بودن استارت ماشین است.

استارت یا استارتر یک موتور الکتریکی متصل به باطری است، که وظیفه ی اصلی این قطعه، برق رسانی و به راه انداختن موتور می باشد. زمانی استارت انجام می شود که با چرخاندن سوئیچ، ماشین روشن شود. در غیر این صورت اگر استارتر مشکل داشته باشد، هنگام استارت زدن صدای تق تق بلند و یا یک استارت پر سر و صدا خواهید داشت و ماشین روشن نخواهد شد.

همچنین در برخی از موارد ممکن است که پیچ و مهره استارت شل باشد که همین مورد باعث می‌شود به هنگام استارت زدن، موتور ماشین  روشن نشود.

کثیفی فیلتر سوخت

فیلتر سوخت 300x168 علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
فیلتر سوخت خود را تمیز یا تعویض کنید!

 

اگر فیلتر سوخت کثیف باشد، راه بنزین به موتور مسدود شده که این باعث می شود ماشین نتواند سوخت مورد نیازش را تامین کند. و در نهایت ماشین روشن نمی شود. فیلترهای سوخت باید هر ۱۵-۲۰ هزار کیلومتر یکبار عوض شوند. پس به تمیزی فیلتر سوخت توجه داشته باشید.

فیلتر هوا

فیلتر هوا 300x200 علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
فیلتر هوا را تمیز یا تعویض کنید!

 

ماشین برای استارت خوردن و روشن شدن نیاز به سوزاندن بنزین دارد، بنزین بدون اکسیژن قابل اشتعال نبوده و نمی تواند بدون دریافت هوای فیلتر شده و تمیز ماشین را روشن کند. فیلتر هوای موجود در خودرو وظیفه جذب غبار و ذرات و روغن کاری را دارد تا خودروی شما بتواند هوای تمیز تنفس کند. ذراتی که سال‌ها در فیلتر خودرو روی هم انباشته شده‌اند، به مرور منجر به کاهش جریان هوا به درون سیستم خودرو شده و مانع روشن شدن آن می شوند.

اتصالات معیوب استارت

خوردگی تنها موجب صدمه دیدن اتصالات مربوط به باطری نمی شود، گاهی به سایر قطعات الکترونیکی مخصوصا بخش های مربوط به استارت نیز لطمه وارد می کند.با تستر های مخصوص و رعایت نکات ایمنی می توانید این عوامل را بررسی کنید. همچنین با باز کردن سوئیچ و بررسی جریان ایجاد شده می توان فهمید آیا استارت نیاز به تعویض دارد یا خیر. 

موتور

بسیاری از مالکین خودرو شمع موتور را فراموش کرده، در حالی که بررسی دوره‌ای آن در جلوگیری از مشکلات زیادی کمک‌کننده است. ممکن است علت استارت نخوردن ماشین، مشکل درست کار نکردن موتور باشد.

قفل کردن موتور

قفلی متور 300x180 علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
قفلی موتور علت استارت نخوردن ماشین

بعد از اطمینان از سالم بودن  باتری، استارتر و سیم کشی، باید از قفل نبودن موتور مطمعن شوید. برای اینکه بفهمید موتور قفل کرده یا نه در خودروهای با گیربکس‌های دنده‌ای کافی است دنده را در وضعیت ۵ قرار داده و آن را هل دهید. در حالتی خودرو حرکت نکرد یعنی موتور قفل کرده است.

در نوع اتوماتیک گیربکس‌ها زمانی که دسته دنده (Lever) در وضعیت R یا D قرار بگیرند موتور خودرو استارت نمی‌خورد. هم چنین اگر سلکتور گیربکس اتوماتیک خراب شود، پیام وضعیت گیربکس به درستی به ECU فرستاده نمی‌گردد و ماشین استارت زده نمی‌شود. یاتاقان های میل لنگ و یا شکسته شدن دنده استارت و ورود آن به فلایول ها یکی از جدی ترین آسیب هایی است که در نهایت می تواند علت استارت نخوردن ماشین شود. در خودرو های اتوماتیک این موضوع می تواند دلیلی بر خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک نیز داشته باشد اما این که چرا موتور خودوی شما قفل می شود خود بخشی بسیار تخصصی و حرفه ای است که در موارد زیر به بررسی چند نکته خاص می پردازیم.

علت های قفل شدن موتور

  • شکستگی و چسبیدگی یاتاقانها و یاتاقانهای شاطون ها
  • جمع شدن آب زیاد سر پیستون ها و محفظه احتراق، که به علت سوختن واشر سر سیلندر است
  • شکستن استارت یا دنده استارت، و افتادن قطعات شکسته لابلای دنده فلایویل

رفع مشکل قفل شدن موتور

  1.  چنانچه شکستگی و چسبیدگی یاتاقان ها از دلایل اصلی قفل شدن موتور خودرو باشد، این خود مشکلی بسیار پیچیده و حساس بوده که برای رفع آن نیاز به یک متخصص خبره و کاربرد است.
  2.  چنانچه موتور شما به واسطه جمع شدن آب بسیار زیاد بر روی پیستون ها قفل شده است، شمع های خودرو را باز نموده و استارت بزنید در این صورت آب اضافی سر پیستون خارج شده و موتور خودرو ازاد می گردد.
  3.  چنانچه علت استارت نخوردن ماشین شما به استارتر بر گردد، آن را از روی موتور باز نموده و وضعیت دنده را در حالت ۵ قرار دهید در این صورت خودرور را هل داده و به حرکت در بیاورید، در این صورت اگر پس از قطع نمودن استارتر از روی موتور نتوانستید خودرو را به حرکت دربیاورید (هل دهید)، علت قفل شدن موتور، شکستن قطعات موتور، شاطون، یا میل لنگ است .

 فیوز ها را چک کنید

در برخی از ماشین ها یک فیوز مرتبط به استارت دارند. ممکن است با رفع عیب این فیوز به ساده ترین حالت ممکن مشکل استارت نخوردن ماشین شما برطرف شود. پس قبل از هر چیزی از سالم بودن فیوز اطمینال حاصل کنید.

اشکال در دینام خودرو

دینام 300x200 علت استارت نخوردن ماشین + علائم و حل مشکل
خرابی دینام دلیل روشن نشدن خودرو

 

اگر دینام خودرو در وضعیت معمول خود نباشد باتری شما ممکن است شارژ نشود؛ همین موضوع، علت استارت نخوردن ماشین شما می‌شود. می‌توانید نخست تسمه کمکی گیربکس را بررسی کنید. اگر دینام کار نکرده یا تسمه پاره شده باشد، احتمالا چراغ هشدار روشن خواهد شد. اگر صرفا مشکل از ضعیف بودن خروجی سیستم شارژکننده است، ممکن است چراغ هشدار روشن نشود. یک راه آسان برای بررسی این مسئله (در صورتی که خودروی شما دارای درجه در قسمت پنل ابزاری است) این است که مطمئن شوید شارژکننده حدودا ۱۴ ولت را نشان می‌دهد.

خودروها در دنیای مدرن امروز از درجه‌های دینامی‌ فاصله گرفته‌اند؛ بنابراین ممکن است مجبور باشید از یک تکنسین برای بررسی موضوع کمک بگیرید. همچنین می‌توانید علائم هشداردهنده مانند کند شدن هندل استارت و کم نور شدن چراغ‌های جلوی خودرو را زیر نظر بگیرید.

 

پمپ سوخت

مغمولا با چرخاندن سوئیچ بعد از چند ثانیه صدای پمپ داخل باک خودرو به آرامی به گوش می رسد. اگر پمپ سوخت کار نکرد خودرو نمی تواند استارت بخورد. وجود پمپ سوخت ضعیف یا معیوب به تاثیر قابل توجهی روی کیفیت حرکت خودروی شما خواهد گذاشت.

کلاه توزیع

احتمال اینکه کلاه توزیع علت استارت نخوردن ماشین باشد کم است. اما بعضی اوقات ممکن است وجود رطوبت  در کلاه توزیع منجر به کار نکردن موتور شود. بنابراین از راه حل های استار خوردن ماشین این است که کلاه توزیع را خارج کنید و اگر قطره ای آب در آن باشد به وسیله ی پارچه ی خشک و تمیزی رطوبت را از بین ببرید. کلاه توزیع خوب بررسی کنید اگر ترک داشت و ضروری بود آن را عوض کنید. معمولا تا زمانی که خشک باشد به خوبی کار می کند.

معیوب بودن انژکتور خودرو

به هنگام گرم بودن موتور احتمال نرسیدن سوخت به موتور وجود دارد و همین مشکل به معیوب بودن انژکتور خودرو برمی گردد. پس اگر ماشینتان استارت نخورد این مسئله را نیز مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع نیز شیر معیوب استارت زمانی که موتور سرد است باعث استارت نخوردن خودرو می‌شود.

چرخ دنده حلقه‌ای یا چرخ لنگر رنده

چنان چه صدای جیغ مانندی به گوشتان رسید و استارت شروع به چرخیدن کرد، خودرو استارت نمی‌خورد و این موضوع نیاز به بررسی چرخ دنده حلقه‌ای دارد.

نحوه عملکرد کامپیوتر اصلی موتور خودرو

آخرین علتی که می‌توانیم برای استارت نخوردن خودرو نام ببریم، همین عملکرد نامناسب کامپیوتر اصلی موتور یا سیستم‌های الکترونیکی است که نیاز به مراجعه به مکانیکی دارد.

موارد گفته شده از اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلایل استارت نخوردن خودرو (یا استارت می خورد ولی ماشین روشن نمیشود) محسوب می‌شوند و می‌توانید با آگاهی از آن‌ها سلامت رانندگی و خودرویتان را تضمین و تامین کنید.

حرف آخر

با مشاهده این فیلم درک خود را از این مقاله کامل کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

مقاله به روز شده در

دیدگاه بگذارید

  عضو شوید  
آگاه شوید
تماس با ما و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200