۴٫۸
(۷۴۶)

بهتر است بدانیم همه باتری های خودرو قابل شارژ هستند و بهترین روش برای شارژ باتری ماشین در خانه استفاده از شارژر باطری ماشین است. با این نوع شارژرها شما می توانید براحتی باتری ماشین خود را (باتری اسیدی-باطری خشک-باتری اتمی) را در منزل، گاراژ و یا هرجایی که به پریز برق دسترسی دارید شارژ کنید.

در این مقاله اطلاعات لازم در زمینه شارژر باطری ماشین ۱۲ ولت، راهنمای خرید شارژر باتری ماشین، طریقه شارژ باطری ماشین با دستگاه شارژ، نحوه استفاده از شارژر باتری ماشین را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شارژر باتری ماشین

شارژر6 300x169 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
شارژر باتری خودرو

شارژر باتری ماشین را باید به برق ۲۲۰ ولت تکفاز وصل نمایید و نسبت به ولتاژ باتری ماشین، ولتاژ خروجی شارژر باطری ماشین را تنظیم کنید و ترمینال مشکی رنگ منفی شارژر باتری را به قطب منفی باتری ماشین و ترمینال قرمز رنگ مثبت شارژر باتری را به قطب مثبت باطری ماشین اتصال دهید تا باطری ماشین را شارژ کند.

شارژر باتری ماشین در حالت Manual می توانند با سرعت بالا باتری ماشین را شارژ کند و در حالت Automatic با سرعت آهسته و یا خیلی کُند باطری ماشین را شارژ کند که موثرترین روش برای شارژ باطری ماشین می باشد. بعضی اوقات شارژر قادر است باتری های قدیمی که توسط دینام ماشین شارژ نمی شوند را احیا کند.

طرز کار دستگاه شارژر باطری ماشین

شارژ باتری2 300x169 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
طرز کار دستگاه شارژ باتری خودرو

شارژر باتری خودرو با هدایت جریان الکتریکی به آن، انرژی لازم را به باتری خودرو وارد می‌کند. این وسیله، ۱۲۰ ولت AC را از یک منبع خانگی دریافت و آن را به یک ولتاژ ۱۲ ولتی تبدیل می‌کند. به طور معمول، ظرفیت باتری ماشین ۴۸ آمپر ساعت است و یک شارژر معمولی در دو آمپر شارژ می‌شود.

این بدان معنی است که شارژ کامل باتری ماشین ۳۴ ساعت طول می‌کشد. با این حال، برخی از شارژرهای باتری خودرو میزان شارژ متفاوتی دارند و از ۲ تا ۱۰ آمپر متغیر هستند.

به طور کلی باتری خودرو به دو روش زیر شارژ می شود.

 • روش شارژ کند Automatic: در حالت شارژ کند Automatic آمپر کمتر در زمان بیشتر به باطری اعمال می شود تا باطری کاملا شارژ شود. زمان لازم برای شارژ کند متناسب با آمپر خروجی شارژ باطری ماشین، تخلیه باتری و آمپر ساعت آن حدود ۸ ساعت می باشد در این روش باطری به خوبی و کامل در مدت زمان مناسب شارژ می شود.
 • روش شارژ تند یا سریع Manual: در حالت شارژ سریع Manual برعکس شارژ کند عمل می‌شود، یعنی آمپر بیشتر در زمان کمتر به باطری اعمال می شود تا باطری شارژ شود. زمان لازم برای شارژ باطری تند نیم ساعت تا یک ساعت می باشد. روش شارژ تند فقط در مواقعی انجام می شود که زمان کافی برای انجام شارژ کند نباشد و عجله داشته باشیم چون در این روش ممکن است صفحات باطری به علت حرارات زیاد آسیب ببیند.

انواع شارژر باطری خودرو

شارژر2 300x203 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
انواع شارژر باتری خودرو

دو نوع مختلف شارژر خانگی باتری خودرو  برای شارژ باتری ماشین وجود دارد. شارژر قطره ای(trickle) و شارژر شناور(float)

شارژر شناور (Float): شارژر شناور به صورت هوشمند عمل می کند و هنگام پر شدن باطری پروسه شارژ را به صورت اتوماتیک متوقف می کند تا مانع از شارژ شدن بیش از حد و آسیب رساندن و کم شدن عمر باطری شود.

شارژر قطره ای (Trickle): شارژر قطره ای نمی تواند از شارژ شدن بیش از حد (Over Charge) جلوگیری کند در نتیجه تا حدی امکان شارژ امن کاهش می یابد.

مدار شارژر اتوماتیک باطری ماشین

مدار شارژر اتوماتیک 300x314 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
برد شارژر باتری خودرو ۱۲ ولت اتوماتیک

داخل مداری که در شارژر باطری خودکار ماشین تعبیه شده است، ساز و کارهایی را برای شارژ کردن باطری ماشین مشاهده می‌کنیم. این مدار شرایطی را فراهم می‌کند ‌که باطری به واسطه ماکسیمم آمپر شارژ شود، زمانی که این جریان به حدود ۱۵۰ میلی آمپر رسید، از ولتاژ مدار برای شارژ کردن باطری اندک اندک کاسته می‌شود.

این روند تا تکمیل شدن شارژ باطری به طول می‌انجامد و در پایان به واسطه نورانی شدن لامپ LED موجود، از شارژ شدن کامل باطری ماشین مطلع خواهیم شد.

بهتر است بدانیم همه خودروها، دارای باتری قابل شارژ می‌باشند و بهترین روش شارژ باطری ماشین در منزل، گاراژ و یا هرجایی که به پریز برق دسترسی دارید استفاده از شارژر اتوماتیک باتری است. با شارژر اتوماتیک باطری شما می توانید به راحتی باطری خودرو خود را (باتری اسیدی، باتری خشک، باتری اتمی) را شارژ کنید.

شارژر باتری اتوماتیک در مقابل دستی

امروزه شارژرهای اتوماتیک باتری ماشین، کمی جذاب تر و محبوب تر از شارژرهای دستی هستند زیرا نیازی به شمارش میزان شارژ باتری ماشین از جانب راننده نیست. به محض شارژ کامل باتری ماشین، این شارژرها برای جلوگیری از شارژ اضافه، تغییر وضعیت می دهند و مدار شارژ را قطع میکنند، در نتیجه عمر باتری ماشین حفظ می شود.

 شارژر باطری ماشین قابل حمل

شارژر قابل حمل 300x230 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
شارژر باطری ماشین قابل حمل

ماشین ها دائما در حال حرکت و جابه جایی هستند، بنابراین ایده خوبی است اگر برای خودتان یک شارژر باتری ماشین که بتوانید با خود به جاده ببرید، داشته باشید. در حالت ایده آل می توانید به راحتی درون جعبه ابزار ماشین یا یک کیسه مسافرتی کوچک شارژر باتری ماشینتان را جا بدهید. طراحی امروزه شارژرهای باتری ماشین شدیدا بر جمع و جور بودن و سبک بودن تمرکز دارد.

کاربرد و موارد استفاده از دستگاه شارژر باتری

کاربرد شارژر 300x300 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
کاربرد دستگاه شارژر باطری ماشین
 1. دستگاه باطری شارژر بعنوان استارتر جهت روشن نمودن سریع اتومبیل هایی که باطری آ‌نها ضعیف شده واستارت نمی‌زند.
 2. دستگاه باطری شارژر جهت شارژ نمودن انواع باطری های قابل شارژ ۶ ولت، ۱۲ ولت و ۲۴ ولت اعم از تر، خشک، سیلد اسید و باطری های اتمی از ۴ آمپر ساعت تا ۴۰۰ آمپر ساعت به صورت تکی.
 3. دستگاه باطری شارژر جهت شارژ نمودن چند عدد باطری ۱۲ ولت در یک زمان به صورت موازی.

راهنمای خرید شارژر باتری ماشین

راهنمای خرید شارژر 300x164 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
راهنمای خرید انواع شارژر باطری ماشین

خرید ابزار، لوازم جانبی و تجهیزات مورد نیاز خودرو کاری نیست که بتوانید به راحتی آن را انجام دهید، بلکه آن‌ها دارای برخی از ویژگی های اساسی هستند که باید هنگام انتخاب شارژر باتری خودرو به دنبال آن‌ها باشید.

۱- آمپر شارژر باتری

دامنۀ آمپر، توانایی شارژر را تعیین می‌کند، به همین دلیل، باید دقیقاً بدانید که قصد استفاده از چه مقدار شارژر باتری را دارید. اگر بیش از حد از اتومبیل خود استفاده نمی‌کنید و تنها می‌خواهید مطمئن شوید که در زمان‌هایی که به مدت طولانی از ماشین خود استفاده نمی کنید باتری از کار نمی‌افتد آمپرهای پایین یک گزینه عالی هستند.

آمپر بالا گزینه‌های گران‌تری هستند اما می‌توانند باتری مرده را به کار بیندازند و خیلی سریع‌تر از مدل‌های آمپر پایین مشکل شما را حل کنند. اگر قصد دارید باتری خود را به کار بیندازید، مطمئناً به انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت.

۲- ولتاژ شارژر باطری

مرحله آخر شارژر 300x199 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
ولتاژ مناسب برای شارژ باطری ماشین

بیشتر اتومبیل‌ها دارای سیستم باتری ۱۲ ولتی هستند و شما باید اطمینان داشته باشید که شارژر میتواند باتری خودرو را ۱۲ ولت شارژ کند. خوشبختانه شارژرهای باتری بسیاری در اندازه‌های ۶ ولت، ۱۲ ولت و ۲۴ ولت وجود دارد و میتوان از آنها در موتور سیکلت‌ها، اتومبیل‌ها و کامیون‌های بزرگتر استفاده کرد.

این نوع دستگاه شارژ دارای ۲ سلکتور (کلید چرخشی )یکی برای آمپر و دیگری برای ولتاژ میباشد بعلاوه یک نشان دهنده  نیز برای هر کدام ( ولتاژ و آمپراژ ) لازم است. توجه : اکثر دستگاه های شارژر ایرانی فقط دارای یک نشاندهنده (آمپر ) میباشند.

۳- شاخص ها

نگه داشتن زبانه‌ها روی ظرفیت باتری در زمان شارژ بسیار مفید است. به همین دلیل، یک شارژر باتری ماشین خوب باید شاخص‌هایی برای این منظور داشته باشد. گذشته از شاخص‌ها، همچنین باید در موارد قطبیت معکوس به دنبال واحدی با زنگ هشدار باشید. این ویژگی‌ها بسیار ضروری هستند، به خصوص اگر با نحوه شارژ باتری‌های اتومبیل آشنایی چندانی نداشته باشید.

۴- ویژگی‌های ایمنی

شارژر5 300x300 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
شارژر باطری ماشین ۱۲ ولت

وقتی محصولاتی مانند این محصول را انتخاب می‌کنید امنیت آن‌ها بسیار مهم است. شارژ بیش از حد باتری می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد و باعث از بین رفتن باتری شود.

از طرفی باتری‌های ماشین دارای مواد شیمیایی مضر هستند و برای سلامتی و محیط زیست خطرناک است. بنابراین خرید قطعات اتومبیل خصوصا باتری ماشین باید جدی گرفته شود و به مشخصات ایمنی آن توجه خاصی کرد. توصیه ما این است که همیشه به دنبال واحدهایی باشید که دارای موارد زیر باشد:

 • حفاظت از قطبیت معکوس: گاهی ممکن است به طور تصادفی کابل‌ها را اشتباه به هم وصل کنید، در این مواقع باید از ویژگی‌های امنیتی آن اطمینان حاصل کنید تا برق گرفتگی و جرقه ایجاد نشود.
 • حالت شناور / حالت نگهداری: این ویژگی در شارژرهای اتوماتیک یافت می‌شود و زمان شارژ کامل باتری را تشخیص می‌دهد. در بسیاری از موارد شارژ بیش از حد می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد، آسیب جدی و حتی انفجار شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم همیشه به دنبال شارژرهای باتری خودرو با حالت شناور یا تعمیر و نگهداری باشید.
 • گیره‌های مقاوم در برابر جرقه: حتی اگر هنگام شارژ مراقب باشید هم هنگام وصل کردن گیره‌های شارژر، جرقه زدن امکان پذیر است. نکته خوب این است که برخی از واحدها دارای یک ویژگی ایمنی هستند که می‌توانند باعث کاهش و حتی جلوگیری از ایجاد جرقه در اتصال شوند.

۵- امکانات شارژر باطری خودرو

شارژر4 300x300 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
قیمت دستگاه شارژر باتری خودرو صنعتی

از امکانات دیگری که بسته به مدل و قیمت دستگاه شارژر باطری ماشین وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پورت USB برای شارژ لب تاپ و موبایل در بعضی از مدل ها Type-C
 • نورافکن یا چراغ هشدار
 • قطب نما و چکش اضطراری
 • نمایشگر عددی میزان شارژ
 • خروجی ۱۲ ولت فندکی
 • هشدار هنگام جابجا وصل کردن کابل‌ها به قطب‌های مثبت و منفی باتری
 • تست ولتاژ باتری
 • ولتاژ ۲۴ ولتی برای ماشین‌های سنگین

توجه : اگر هنگام خرید شارژر باتری با عبارت “چند تایی اش را می خواهید” مواجه شدید زیاد تعجب نکنید. فروشندگان بر اساس تعداد باتری های ۶ ولتی که دستگاه میتواند به طور همزمان ( بصورت سری ) شارژنماید دسته بندی کرده اند. مثلا شارژر باتری ۸ تایی یعنی اینکه میتواند همزمان ۸ باتری ۶ ولتی را که بطور سری به دستگاه وصل شده اند را شارژ کند.

طریقه شارژ باطری ماشین با دستگاه شارژر

استفاده از شارژر 300x200 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
طریقه استفاده از شارژر باطری ماشین

نحوه استفاده صحیح از شارژر باتری ماشین نه تنها برای ایمنی شما بلکه برای ایمنی وسیله نقلیه نیز ضروری است. در اینجا مراحلی وجود دارد که باید دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که از باتری مناسب برای باتری ماشین خود استفاده می‌کنید.
 2. کتابچه راهنمای شارژر را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که شارژر چگونه کار می‌کند. هشدارها باید با دقت فراوان خوانده شود.
 3. ابتدا کابل سیاه (منفی) را برداشته و سپس کابل قرمز (مثبت) را بردارید.
 4. اطمینان حاصل کنید که سوئیچ برق خاموش است و شارژر باتری ماشین به پریز برق وصل نشده است.
 5. کابل مثبت گیرنده را به ترمینال باتری مثبت و کابل منفی را به ترمینال منفی وصل کنید.
 6. تصمیم بگیرید که می‌خواهید باتری اتومبیل خود را سریع یا آهسته شارژ کنید. برای شارژ کردن تدریجی، ولتاژ و جریان شارژ کمتری را انتخاب کنید و برای شارژ سریع ولتاژ و جریان شارژ بالاتری را تنظیم کنید. برای تنظیمات مناسب باید دفترچه شارژر را بررسی کنید.
 7. اگر شارژر شما اتوماتیک است، انتخاب کنید که آیا این برای مدت زمان مشخصی اجرا می‌شود یا اینکه به محض اینکه باتری شما شارژ شود به طور خودکار خاموش می‌شود.
 8. هنگامی که باتری به طور کامل شارژ شد شارژر را خاموش و جدا کنید.
 9. کابل‌ها را جدا کنید، برای این کار باید از منفی شروع کنید.

مراحل استفاده بهینه از شارژر باتری ماشین

ahv 300x200 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
طریقه شارژ باطری ماشین با دستگاه

امیدوارم شما از نیاز به شارژ باتری بی نیاز باشید، اما اگر خود را در شرایطی یافتید که عمر باتری در حال از تمام شدن است و باید دوباره شارژ شود، در اینجا نحوه انجام این کار آمده است.

به کمک فیلم زیر در مورد نحوه استفاده از شارژر باتری ماشین و توضیحات مراحل آن در ادامه مطلب می توانید باتری ماشین خود را با دستگاه شارژ باتری انجام دهید.

۱- انتخاب دستگاه شارژر باطری خودرو

بدیهی است که قبل از شروع کار، باید شارژر باتری را به دست آورید. همه شارژرها یکسان نیستند بنابراین شما باید قبل از استفاده از آن با مدل خاص خود آشنا شوید. دستورالعمل ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که چگونه شارژر کار می کند و از هر دکمه، شماره گیری یا خواندن برای چه چیزی استفاده می شود.

۲- تمیز کردن پایانه های باتری

پایانه های باتری را بررسی کرده و آنها را تمیز کنید. به یاد داشته باشید اگر آنها با یک پودر سفید پوشانیده شده اند، نباید پایانه ها را لمس کنید. این پودر اسید سولفوریک خشک است و در صورت لمس آن با دست های لخت می تواند پوست شما را بسوزاند.

از یک پد دستی کاغذی برای پاک کردن سطح پایانه استفاده کنید، یا یک دستمال مرطوب بگیرید و یک لایه جوش شیرین (بی کربنات سدیم) را روی پارچه بمالید. مراقب باشید که اجازه ندهید که محلول با پوست و لباس ارتباط برقرار کند. پایانه ها را مالش دهید و تمیز کنید و از آمادگی سطح آنها برای تماس با سیم ها اطمینان حاصل کنید.

۳- درپوش سلولی را بردارید!

در بسیاری از باتری ها، یک سری از درپوش های کوچک را مشاهده خواهید کرد. اینها به عنوان درپوش سلولی شناخته می شوند و قبل از استفاده از شارژر باتری، باید آنها را بردارید. این درپوش ها یا در قسمت بالای باتری هستند، یا در زیر نوار زرد رنگی که می توان آن را روشن و خاموش کرد، بعضی از آنها ممکن است به هیچ وجه درپوش نداشته باشند.

اگر باتری شما دارای درپوش سلولی باشد، آنها را باید قبل از شروع شارژ برداشت، در غیر این صورت گازهای ایجاد شده در اثر شارژ باتری قادر به خروج از محفظه ی درونی باطری را نخواهند داشت.

۴- کابل های شارژر را وصل کنید!

پس از آشنایی با اصول شارژر باتری ماشین خود، اکنون می توانید آن را به باتری خودرو وصل کنید. می توانید باتری را در حالی که هنوز داخل خودرو است شارژ کنید و یا اگر خارج شده است، هر دو روش امکان پذیر است.

اطمینان حاصل کنید که ماشین خاموش است و سپس کابل ها یا سیم ها را به پایانه های باتری وصل کنید. شارژر دو سیم دارد. سیم قرمز باید به ترمینال قرمز یا مثبت متصل شود(ممکن است یک باتری روی پایانه، POS را نشان دهد). دیگری به ترمینال منفی یا ترمینال مشخص شده به عنوان NEG وصل شده است.

اطمینان حاصل کنید که دو سیم به یکدیگر به هم اتصال نداشته باشند. این امر به این دلیل است که سیم ها هنگام تماس با هم، جرقه می زنند و باعث احتراق گاز هیدروژنی که باتری را احاطه کرده است، می شوند که ممکن است دچار سوختگی ناخوشایند شوید یا حتی باعث انفجار شود.

ابتدا گیره مثبت (قرمز) را روی قطب مثبت باتری بچسبانید. قطب مثبت یک نشانگر “+” دارد. سپس گیره منفی (سیاه) را به قطب منفی روی باتری وصل کنید. قطب منفی یک نشانگر “-” دارد.

۵- آمپر و ولتاژ شارژر باتری را تنظیم کنید!

اگر دستگاه شارژر امکان تنظیم اتوماتیک شدت جریان را نداشته باشد، باید آن را به صورت دستی تنظیم کنید. در این مرحله باید ولتاژ و آمپر را روی شارژر تنظیم کنید. اگر می خواهید باتری را به آرامی شارژ کنید، می توانید آن را در یک آمپراژ پایین تر از زمانی که به سرعت سعی در استارت اتومبیل خود دارید تنظیم کنید.

شارژ کردن کند روش مناسبی برای استفاده در صورت داشتن زمان کافی است، زیرا با این کار شارژ باتری بهتر انجام می شود. با این حال، اگر به سرعت سعی در استارت اتومبیل دارید، می توانید از یک آمپراژ بالاتر استفاده کنید.

حداکثر مقدار شدت جریانی که میتوان تنظیم کرد به میزان ۱۰٪ از ظرفیت باتری است. بهترین مقدار شدت جریان ۵درصد از آمپر باتری ماشین است. به طور مثال یک باتری ماشین ۶۰ آمپری را بهتر است با ۳ آمپر، شارژ کنید.

اگر شما شارژ را تا ۶ آمپر افزایش دهید، ممکن است باتری خودروتان آسیب ببیند. به یاد داشته باشید که هرچه شدت جریان شارژر را پایین تر تنظیم کنید، زمان بیشتری برای شارژ شدن باطری اتومبیل نیاز دارید. با این حال، عمر مفید باتری خودرو با شارژ کردن با شدت جریان کم طولانی تر خواهد شد.

۶- شارژر را روشن کنید!

شارژر را وصل کرده و بگذارید کار خود را انجام دهد. ممکن است شما بتوانید مدت زمان کار را برای شارژر تعیین کنید، یا ممکن است هنگام اتمام کار به طور خودکار خاموش شود. در هر صورت این ایده خوبی است که در طی این فرایند شارژر را جابجا نکنید یا با سیم بازی نکنید.

۷- جدا کردن کابل های شارژر

اتصالات باتری 300x157 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
مراحل شارژ باتری خودرو با دستگاه شارژ

پس از شارژ باتری می توانید شارژر را خاموش کنید، سپس آن را از باتری ماشین جدا کنید. بعد کابل ها را به ترتیب برعکس زمان وصل کردن آنها جدا کنید. گیره منفی (سیاه) اول، و سپس گیره یمثبت (قرمز) را جدا کنید. باتری شما باید به صورت کامل شارژ شود و پس از آن می توانید خودرو خود را استارت کنید.

فرآیند شارژ باتری ماشین فرآیندی ساده و در عین حال حساس است که با صبر و دقت کافی می تواند به درستی انجام شود و در بهبود عمر باتری و استفاده از آن موثر باشد.

اتصال باتری اسیدی به شارژر

شارژ باتری ماشین با شارژر، اتصال باتری به شارژر

به یاد داشته باشید قبل از اینکه فرآیند شارژ باتری خودرو را آغاز کنید، همیشه سطح الکترولیت را بررسی کنید. یک محفظه کوچک مخصوص این کار روی باتری ماشین وجود دارد که به شما کمک می کند تا از سطح مقدار الکترولیت مطلع شوید.

در صورت لزوم، الکترولیت بیشتری به داخل باطری ماشین بریزید. سپس ترمینالهای باتری را تمیز کنید. سیم مثبت (+) دستگاه شارژ را به ترمینال مثبت باتری وصل کنید و سیم منفی را به ترمینال منفی باتاری وصل کنید. به طور معمول، گیره سیم مثبت قرمز است و اندازه ترمینال باتری مثبت بزرگتر از ترمینال منفی است.

دستگاه شارژ را به پریز برق وصل کنید و آن را روشن کنید. سنسوری روی شارژر آمپر را به شما نشان می دهد که نشانه دهنده ی شارژ شدن باتری است.

سوالات متداول دستگاه شارژ باطری ماشین

 آیا برای شارژ باتری ماشین حتما باید دستگاه شارژر داشته باشیم؟
باتری به باتری 300x150 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
اهمیت استفاده از شارژر باطری خودرو

خیر در هنگام های خالی شدن باتری ماشین، روش های مختلفی مانند باتری به باتری کردن خودرو و. . . برای شارژ باتری خودرو وجود دارد که در مقاله زیر به تفصیل توضیح داده شده است.

روش های مختلف شارژ باتری ماشین

اگرچه ممکن است به ندرت از شارژر باتری استفاده کنید اما بهتر است یک شارژر خانگی داشته باشید تا در مواقع لزوم دچار مشکل نشوید.

محل قرار گرفتن شارژر باطری خودرو چگونه است؟

شارژر باطری خودرو را روی یک سطح صاف قرار دهید. سعی کنید از تمام طول کابل های شارژر باطری خودرو استفاده کنید تا شارژر باطری خودرو را تا حد ممکن از باطری ماشین دور نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که سطح زیر شارژر باطری خودرو محکم و بدون حرکت باشد تا حین شارژ کردن تکان نخورد و از باطری جدا نشود.

پیش از وصل کردن برق به شارژر باطری خودرو حتما در و پنجره‌های گاراژ را باز کرده تا محیط تهویه مناسب داشته باشد سپس نسبت به ولتاژ باطری ماشین، ولتاژ خروجی شارژر باطری خودرو را تنظیم کنید و ترمینال مشکی رنگ منفی شارژر باطری خودرو را به قطب منفی باطری ماشین و ترمینال قرمز رنگ مثبت شارژر باطری خودرو را به قطب مثبت باطری ماشین اتصال دهید تا باطری ماشین را شارژ کند.

هیچگاه شارژر باطری خودرو را مستقیما روی باطری قرار ندهید زیرا ممکن است قطب های مثبت و منفی باطری را به هم اتصال دهد و باعث آسیب رسیدن به باطری و شارژر باطری خودرو و حتی آتش سوزی شود.

آیا می توانم باتری خودرو خود را در سرما شارژ کنم؟

بله، شما میتوانید! باتری ماشین در حالی که شارژ میشود، گرم هم میشود. با این حال، دمای الکترولیت باید بالاتر از صفر باشد. در زمستان زمانی که با ماشینتان رانندگی میکنید و هوا بسیار سرد است، زمانی که درجه حرارت، کمتر از صفر است حتی اگر دینام ماشین به خوبی به باتری اتومبیل کمک کند نباید باتری را در آن هوای سرد شارژ کنید.

برای شارژ کردن باتری ماشین باید درجه حرارت باتری را در نظر بگیرید چون در هوای بسیار سرد ممکن است الکترولیت یخ زده باشد و زمانی که الکترولیت باتری یخ زده و شارژر را به باتری وصل کنید، باتری شارژ نمیشود.

بهترین راه حل انتقال باتری ماشین به محلی گرم تا یخ زدگی الکترولیتها رفع شود سپس شارژ باتری را شروع کنید.

چگونه بفهمیم که باتری ماشین کاملا شارژ شده است؟
اتصال مولتی متر به باتری ماشین، محاسبه آمپر باتری ماشین، شارژ باتری ماشین با شارژر
بر روی دستگاه شارژر یک نمایشگر درجه آمپر وجود دارد که به شما نشان میدهد شدت جریان چقدر است. در صورتی که شدت جریان در صفحه نمایشگر عددی کمتر از عدد تنظیم شده نشان دهد این بدان معنی است که شارژ باتری کامل است.

زمانی که دستگاه شارژر نتواند به باتری برق برساند آمپر دستگاه شارژ کم میشود و نشان میدهد باتری پر است. شارژ زیاد باتری خطراتی هم مانند خراب شدن باتری دارد.

نکات پایانی کار با شارژر باطری خودرو

باتری خودرو 300x189 راهنمای خرید و کار با شارژر باطری ماشین
راهنمای خرید و استفاده از شارژر باتری ماشین

به منظور افزایش طول عمر باتری خودرو بهتر است باتری را به تدریج شارژ کنید. جریان ایجاد شده توسط دستگاه شارژ باید مستقیم باشد. همچنین دستگاه شارژ شامل ترانسفورماتورهایی است که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کنند. بعلاوه، شارژ باتری ماشین در صورت نیاز باعث ایجاد ولتاژ پایدار و حفاظت از باتری ماشین میشود. با شارژ باتری ماشین میتوانید چند سال اضافه تر از باتری استفاده کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200