همه چیز درباره دیتیلینگ خودرو

4.3
(155)

دیتیلینگ خودرو برای علاقه مندان به تمیز و مرتب نگهداشتن خودرو یک اصطلاح آشنا می باشد. این عبارت در اقسا نقاط دنیا معنای خاص خود را دارد. به طور مثال در ایالات متحده آمریکا به شست و شوی ماشین گفته می شود اما در کشوری مثل انگلستان به صفر شویی خودرو اطلاق می گردد.

نهایتاً  اصطلاح دیتیلینگ مدت کمی است که بیشتر برای خدمات زیبایی بدنه خودرو از جمله پولیشکاری و پوشش نانو سرامیک به کار برده می شود.

ما در این مطلب از کیان باتری فرایند دیتیلینگ خودرو را به شما معرفی میکنیم که با استفاده از تجهیزات حرفه ای، خودروی شما را شستشو می دهد و خودروی شما براق  و زیبا می شود.

 دیتیلینگ خودرو چیست
دیتیلینگ خودرو چیست؟

 دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ خودرو ( Auto Detailing )، هنر تمیز کردن و بازیابی ظاهر نو خودرو می‌باشد. دیتیلینگ خودرو یا اتودیتیلینگ شامل شستشوی تمامی قسمت‌های خودرو از داخل تا خارج آن می‌باشد. با شستشوی خودرو رنگ ماشین شما براقیت و تازگی خود را مجددا به دست می‌آورد.

عملیات Car Detailing شامل تعمیر فنی یا مکانیکی، صافکاری و رنگ کاری خودرو نمی‌شود هرچند گاهی کارهای ساده و سبکی مانند لیسه گیری یا صافکاری جزئی با توجه به شرایط وسیله نقلیه و امکانات موجود در مرکز دیتیلینگ مربوطه، صورت می‌پذیرد.

حتما برای شما هم پیش آمده است که در خیابان با رد شدن خودرویی با ظاهر نو و تمیز، نگاهتان به آن جلب شود. خودرو همانند سایر اقلام مصرفی به مرور زمان ظاهر نو خود را از دست می‌دهد و نیاز به مراقبت و نگهداری صحیح و منظم دارد. حتی به هنگام فروش خودرو نیز، ظاهر آن در قیمت و مدت زمان فروش رفتن آن تاثیر دارد.

باید بگوییم که با ظهور حرفه دیتیلینگ در دنیای خودرو، ظاهر داخل و خارج خودروها بهبود یافت و دیگر بمرور زمان ظاهر اولیه خود را از دست ندادند و لوازم، مواد و تجهیزات مختلفی جهت این حرفه وارد بازار گشت.

امروزه اکثر کاربران خودرو دیگر به کارواش مراجعه نمی‌کنند و انتخاب آنها دیتیلینگ می‌باشد. دیتیلینگ خودرو، فرایندی است که ظاهر داخل و خارج خودرو را در بهترین حالت ممکن نگه می‌دارد. دیتیلینگ خودرو به دو بخش تمیز و نو کردن داخل خودرو (Interior Detailing) و تمیز و نو کردن خارج خودرو (Exterior Detailing) می‌پردازد.

بیشتر بدانید: روش های تشخیص رنگ شدگی ماشین

فرق بین کارواش و دیتیلینگ چیست؟

تفاوت کارواش و دیتیلینگ خودرو
تفاوت کارواش و دیتیلینگ خودرو

فرایند کارواش با دیتیلینگ متفاوت است، در کارواش شستن و نظافت خودرو به صورت سطحی انجام می گیرد . زمان شستشوی خودرو در کارواش نسبت به دیتیلینگ کمتر است. (تقریبا ۲۰ دقیقه).

دیتیلینگ فراتر از یک شستشوی سطحی است. در دیتیلینگ شستشوی عمیق با تجهیزات کامل و تخصصی انجام میگیرد

تجهیزاتی نظیر:

 • دستگاهای کارواش نانو بخار
 • بخار شویی های صنعتی
 • فرش و مبل شوی های حرفه ای مخصوص صفرشویی
 • حوله های میکروفایبر
 • دستگاه های خشک کننده خودرو

علاوه بر نظافت دقیق خودرو، عملیات ضد عفونی کردن سطح با بخار هم انجام میگیرد.

هدف از دیتیلینگ خودرو چیست؟

مزیت دیتیلینگ ماشین
مزیت دیتیلینگ ماشین

دیتیلینگ به تمیز کردن و اصلاح و محافظت تمام جزئیات داخلی و خارجی خودرو می‌پردازد. در دیتیلینگ هدف بهبود و اصلاح و محافظت کلی از داخل و خارج خودرو از جمله رنگ بدنه، شیشه، چراغ، سپر، رینگ و لاستیک، سطوح پلاستیکی و وینیل، سطوح پارچه‌ای و چرمی و … می‌باشد.  دیتیلینگ یا پیرایش خودرو فرآیندی فراتر از کارواش بوده و در آن تمام جزییات خودرو به دقت بررسی، تمیز، پولیش یا صفرشویی و محافظت می‌شود.

 • بهبود و ترمیم کلی رنگ بدنه
 • از بین بردن خراش های کوچک و چرخشی روی خودرو
 • از بین بردن جرم های روی صندلی ها و سایر قسمت های داخلی خودرو
 • صرفه جویی در وقت و هزینه برای نظافت خودرو
 • عمر طولانی تر قطعات داخلی و خارجی خودرو

بیشتر بدانید: روش های ضدعفونی خودرو از ویروس کرونا

ابزار دیتیلینگ حودرو

همان طور که گفته شد دیتیلینگ خودرو یک پروسه چند مرحله ای ست که در آن تمام اجزای داخلی و خارجی ماشین تمیز می گردد. در این پروسه مسأله مهمی که وجود دارد استفاده از شوینده های تخصصی و مواد براق کننده تمیز و پالیش کاری می باشد.

تمام مراحل دیتیلینگ خودرو باید با استفاده از مواد مناسب صورت گیرد تا رنگ بدنه یا اجزای داخلی خودرو دچار پوسیدگی نگردد. به طور کلی دیتیلینگ به دو بخش شست و شو و نگهداری تقسیم می شود.

در مرحله شست و شو تمام شوینده هایی که استفاده می شود غیر اسیدی هستند تا رنگ بدنه یا اجزای داخلی ماشین دچار پوسیدگی نگردند. همین طور در دتیلینگ با استفاده از بخار داخل داخل و خارج اتومبیل ضدعفونی می شود تا آلودگی های حامل میکروب های بیماری زا به طور کلی از بین بروند.

مراحل دیتیلینگ خودرو

همانطور که در بالا ذکر شد، دیتیلینگ خودرو به دو بخش تمیز و نو کردن داخل خودرو و تمیز و نو کردن خارج خودرو تقسیم می‌شود.   ما در اینجا به توضیح و شرح جزئیات هر کدام از این بخش‌ها می‌پردازیم:

1-  دیتیلینگ خارج خودرو (Exterior Detailing):

 • تمیز کردن:

در این بخش ابتدا تمام سطوح خارجی خودرو با شوینده مناسب شسشته می‌شود. بهترین و راحتترین ابزار در این بخش استفاده از لنس گان گان کف‌پاش می‌باشد، لنس گان با قدرت و سرعت بالا مواد شوینده را بصورت کف بر روی تمام سطوح خارجی خودرو پخش می‌کند و دیتیلیر به کمک قلمو برس و فرچه مناسب به تمیز کردن بخش‌های غیر قابل دسترس می‌پردازد.

علاوه بر آن با تورنادور گانموتور شویی و مواد موتورشویی به تمیز کردن محفظه موتور نیز می‌پردازد و در پایان شستشو داده و سطح را به کمک دستمال‌ مایکروفایبر خشک می‌کند. باقی مانده‌های آلودگی، چربی، سیلیکون و … را با خمیر کلی، پاک کننده آهن و گرد لنت، آماده ساز رنگ از وی سطح بدنه خودرو پاک کرده و آن را آماده پولیش می‌کند.

 • پولیش‌کاری:

پولیش‌کاری بطور معمول 4 مرحله‌ای می‌باشد و با توجه به عمق خط و خش‌های روی سطح بدنه خودرو، شیشه و چراغ خودرو انجام می‌پذیرد. در این مرحله دیتلیر از مواد پولیش، دستگاه پولیش، پد پولیش، مواد پولیش چراغ خودرو استفاده می‌کند و تمام خط و خش‌، آفتاب سوختگی، هاله‌های دایره‌ای، هولوگرام، رنگ پریدگی و ترک خوردگی‌ها را با چراغ کار دیتیلینگ بررسی کرده و از بین می‌برد و سطح را آماده دریافت پوشش محافظ می‌کند.

این کار می‌تواند با توجه به اندازه و وضعیت وسیله‌ نقلیه تا چند ساعت و یا حتی چند روز به طول انجامد. ‌ این مرحله معمولا بیشترین زمان و تلاش را در فرآیند دیتیلینگ خودرو در بر می‌گیرد. در این مرحله با توجه به میزان عمق خط و خش‌ها از مواد و پد با درجه زبری متفاوت استفاده می‌شود.

 • اجرای پوشش محافظ:

حال سطح خارجی خودرو آماده دریافت پوشش محافظ از قبیل واکس، سرامیک، سرامیک واکس، سیلنتو … می‌باشد. انتخاب پوشش محافظ با مشتری می‌باشد، اما پیشنهاد ما به شما استفاده از سرامیک است.

زیرا سرامیک ماندگاری بالا و قدرت محافظتی بسیار بالایی دارد و خاصیت دافع آب و آلاینده قوی دارد و نیاز به شارژ ماهانه و مکرر نداشته و خاصیت ضد خش نیز دارد. علاوه بر این‌ها از پوشش محافظ پلاستیک و لاستیکی برای سطوح پلاستیکی محفظه موتور، بدنه خودرو (سپر، ضربه گیر و … ) و لاستیک تایر و همچنین از پوشش محافظ رینگ برای رینگ خودرو استفاده می‌شود. در صورت اجرای پوشش سرامیک، خودرو به مدت 24 ساعت باید ایزوله شود.

2- تمیز و نو کردن داخل خودرو (Interior Detailing):

 • تمیز کردن:

در این مرحله تمام سطوح داخلی خودرو از قبیل نمد و کفی خودرو و صندوق عقب، تودوزی درب، سطوح پلاستیکی، وینیل و داشبورد داخل خودرو، صندلی‌ها، سطوح چرمی، سقف خودرو، صندوق عقب کاملا تمیز و عاری از آلودگی می‌کنند. دیتیلرها در این مرحله از تمیز کننده سطوح پلاستیکی، تمیز کننده سطوح چرمی، تمیز کننده سقف و صندلی و انواع دستگاه‌های صفرشویی استفاده می‌کنند.

 • اجرای پوشش محافظ:

همانند خارج خودرو، برای سطوح داخلی نیز از پوشش محافظ استفاده می‌شود. دیتیلرها از پوشش محافظ مناسب هر سطح استفاده می‌کنند، از مهمترین آن‌ها می‌توان به محافظ و بازساز پلاستیک و لاستیک، محافظ سطوح چرمی، محافظ سطوح پارچه و موکت استفاده می‌کنند.

 • معطر کردن:

در پایان داخل کابین خودرو با خوشبو کننده، معطر می‌گردد و خودرو آماده تحویل به مشتری می‌شود.

بیشتر بخوانید: عیب یابی و رفع انواع بوی بد خودرو

مزایای دیتیلینگ ماشین

 آموزش دیتیلینگ خودرو
آموزش دیتیلینگ خودرو

با انجام دیتیلینگ خودرو و مقاوم کردن بدنه آن با استفاده از لایه های محافظ نانوسرامیک، بدنه خودرو نسبت به انواع خط و خش های معمولی که بعد از مدتی روی سطح بدنه و شاسی خودرو ها می‌افتد مقاوم خواهد شد. به طوری که تا مدت ها نیاز به پولیش کردن سطح خودرو و واکس نخواهید داشت.

یکی دیگر از مزایای دیتیلینگ خودرو و تاثیراتی که نانوسرامیک کردن خودرو روی بدنه آن می‌گذارد جلیوگیری از آفتاب سوختگی است. اینپوشش ها باعث می‌شوند که سقف خودروی شما که بیشتر در معرض نور شدید آفتاب است در مقابل تغییر رنگ مقاوم شده و دچار آفتاب سوختگی نشوند. به خصوص این کار برای خودرو هایی با بدنه تیره بیشتر پینشهاد می‌شود.

مزیت دیگر دیتیلینگ خودرو که می‌توان نام برد، براق تر کردن بدنه خودرو است که با افزایش میزان انعکاس نور در بدنه خودرو باعث براق تر دیده شدن بدنه و افزایش جذابیت آن می‌شود. علاوه بر افزایش جذابیت لحظه ای، پوشش های نانوسرامیک باعث می‌شوند که لکه های آلودگی روی بدنه خودرو جذب نشوند و رنگ خودرو نیز به مرور زمان کدر نمی‌شود.

معرفی ۵ برند برتر در زمینه دیتیلینگ خودرو:

نانوتیس NanoTiss

نانوتیس (NanoTiss) از ابتدای سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده است. مواد اولیه‌ی به کار رفته در این محصولات از مواد درجه یک ژاپنی و آلمانی است که خیال هر مصرف کننده‌ای را بابت استفاده از این محصولات راحت می‌کند.

این کمپانی با بهره گیری از بهترین تکنولوژی‌های روز دنیا محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمتی مناسب، در بسته بندی ایرانی عرضه می‌کند و مشتریان می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ی کاذب برندینگ شرکت‌های اروپایی، از خرید محصولات نانوتیس بهرمند شوند.

این برند کلیه لوازم جانبی خودرو را شامل می‌شود. از جمله محصولات این شرکت می‌توان به تجهیزات و دستگاه‌های پولیش، پد پولیش، انواع پوشش محافظ اعم از واکس، سرامیک واکس و سرامیک برای سطوح مختلف همچون بدنه خودرو، شیشه، چرم و پلاستیک و …، دستمال‌های مایکروفایبر، انواع شوینده و تمیز کننده سطوح مختلف خودرو و … نام برد. نانوتیس تمام نیازهای شما را برطرف می‌کند.

فلکس Flex

فلکس ( Flex ) یکی از کمپانی‌های ساخت و تولید ابزار آلات برقی در کشور آلمان با حدود صد سال تجربه‌ی موفق کاری است. در زمینه‌ی خودرو، صفحه‌ی نگهدارنده، پد پولیش و دستگاه پولیشر از جمله محصولات این کمپانی می‌باشند.

کیفیت بالا، عملکرد عالی، طول عمر زیاد و قدرت خوبی که این دستگاه‌ها دارند باعث شده که این برند دز زمینه‌ی ابزار آلات برقی منحصر به فرد باشد.  این ابزارها برای چوب، سنگ، بتون و فلزات کاربرد دارند و با فناوری پیشرفته‌ای که دارند ابزارهای حرفه‌ای مناسبی برای انجام کارهای تخصصی مشاغل گوناگونی هستند.

فلکس از سال ۱۹۹۲ راه حل‌های ویژه و نوآورانه‌ای برای صنعتگران حرفه‌ای ارایه می‌دهدو می‌توان گفت دستگاه‌های این کمپانی در ایران نیز از دستگاههای محبوب به شمار می‌رود. دستگاه‌های پولیشر فلکس اوربیتال و چرخشی می‌باشند.

سوناکس Sonax

سوناکس (Sonax) را می‌توان یکی از برندهای پیشرو در دنیا نام برد که با پیشرفت تکنولوژی صنایع خودرو سازی به طور کامل متناسب است. محصولات این برند امروزه در بیش از 100 کشور بصورت گسترده عرضه می‌شود.

یکی از مسایلی که توجه تولیدکنندگان خودرو را به این برند جلب می‌کند، افزایش سالیانه 11 درصدی تولید این محصولات است که این موضوع به خودی خود نشان‌دهنده استقبال مردم در سراسر جهان است.

به علاوه، سوناکس اشاره‌ به مدل خاصی از وسایل نقلیه ندارد، این محصولات برای ساده‌ترین آنها گرفته تا لوکس‌ترینشان مناسب است. ‌ از ویژگی‌های بارز این محصولات می‌توان به بالا بودن کیفیتشان اشاه کرد که همین موضوع باعث افزایش چشمگیر تعداد مشتری آنها شده است.

در نهایت باید این موضوع را در نظر داشت که سوناکس بیش از نیم قرن در صدر جدول محصولات ماشین قرار گرفته است و محبوبیت بسیاری بین همه‌ی کاربران خودرو به خصوص تولیدکنندگان دارد.

منزرنا Menzerna

منزرنا (Menzerna) از سال ۱۸۸۸ جهت توسعه و تولید مواد پولیش حرفه ای برای صنایع، استانداردهای تعیین کرده است. مشتریان منزرنا افراد حرفه ای هستند که خواهان بالاترین استانداردها برای سطوح پولیش هستند.

فرمولاسیون پیشرفته محصولات برند منزرنا درک دقیقی از نیاز های مشتری است که موجب شده منزرنا یک متخصص و رهبر تکنولوژی در صنعت پولیش و پرداخت محسوب گردد.  اشتیاق به کامل بودن، در هر محصول این برند گنجانیده شده است که کیفیت نهایی و کارایی اقتصادی را تضمین می کند.

تمام زمینه های اجرای پولیش با بیش از ۲۰۰ فرمول نوآورانه پوشش داده شده است. شبکه ای از شعبه ها و نمایندگی ها، برای صنایع در سراسر دنیا مواد پولیش اعلا از Ötigheim در آلمان تامین می کنند.

 اس پی تی ای SPTA

یکی از کمپانی‌های پیشتاز در صنعت دیتیلینگ،  کارخانه اس‌پی‌تی‌ای می‌باشد. این کارخانه محصولات فوق‌العاده‌ای را در این زمینه تولید و به بازار عرضه کرده است. این کمپانی به تازگی پا در این عرصه گذاشته است و در مدت کوتاهی توانسته توجه بسیاری از دیتیل‌کاران را به خود جلب کند.

از ویژگی‌های محصولات برند اس‌پی‌تی‌ای،  می‌توان به استفاده راحت، کیفیت بالا، عملکرد عالی، تنوع بسیار و طول عمر بالای آن‌ها اشاره کرد. تکنولوژی بکار رفته در این محصولات، به گونه‌ای است که بدون ذره‌ای آسیب، بهترین نتیجه با استفاده از این ابزار حاصل می‌شود.

کمپانی اس‌پی‌تی‌ای در چین واقع شده است و با تولید تمامی محصولات، نیاز یک دیتیل‌کار حرفه‌ای را برآورده می‌سازد. شرکت SPTA در زمینه تولید انواع لوازم، مواد، تجهیزات دیتیلینگ حرفه‌ای خودرو فعالیت دارد.

سوالات متداول درباره دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ خودرو هنر تمیز کردن و بازیابی ظاهر نو خودرو می‌باشد، که این شامل هم داخل خودرو و هم خارج خودرو می‌باشد.

تفاوت بین کارواش و دیتیلینگ در چیست؟

خدمات دیتیلینگ خودرو بسیار دقیق‌تر و پرمشغله‌تر از کارواش است و علاوه بر تمیز کردن عمقی تمام سطوح داخلی و خارجی خودرو به پولیش و اجرای پوشش محافظ نیز می‌پردازد.

پروسه دیتیلینگ چقدر زمان می‌برد؟

با توجه به خدمات درخواستی مشتری، پروسه دیتلینگ ممکن است ساعتها و یا حتی چند روز طول بکشد.

مراجعه به مراکز دیتیلینگ نامعتبر چه عواقبی را به دنبال دارد؟

دیتیلینگ شامل مراحل مختلفی است که اگر توسط افراد متخصص و با تجربه انجام نپذیرد و یا از مواد باکیفیت استفاده نشود، می‌تواند به خودروی شما آسیب برساند.

جمع بندی نهایی

دنیای دیتیلینگ خودرو، دنیای دقیق، پیچیده و جذابی است. در این مقاله سعی کردیم شما را با مفعوفی Detailing آشنا کنیم و درباره انواع آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. در انتها اگر سوالی درباره این مبحث داشتید، در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
javad
javad
11 ماه پیش

راهنمایی جالب و کاملی بود ممنون از سایت خوبتون

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش