همه چیز درباره موتور سیکلت و آشنایی با اجزای آن

3.9
(222)

یکی از پرکاربردترین وسایل نقلیه در دنیا و همچنین ایران موتور سیکلت است هم از نظر زمانی و هم مالی بهترین وسیله حمل و نقل است، موتور سیکلت ها از ساده ترین اجزای احتراق داخلی با درون سوز هستند که به دو نوع دو زمانه و چهار زمانه تولید می شودند؛ در کشور ما موتور سیکلت های هوندا، یاماها، و سوزوکی و غیره به کار می رود. در ادامه در مورد موتور سیکلت و از چه اجزایی تشکیل شده است به شما توضیح خواهیم داد.

 اطلاعات در مورد موتور سیکلت
اطلاعات در مورد موتور سیکلت

دانستنی های موتور سیکلت

موتور سیکلت یکی از وسایط نقلیه است که با داشتن دو چرخ کمی شبیه دوچرخه است، اما انجین و قوای محرکه آن، این وسیله نقلیه را از دوچرخه متمایز ساخته است. موتور سیکلت به دلیل ابعاد جمع و جور و سرعت خوبی که دارد، مورد توجه قرار گرفته است.

گرچه قیمت مدل هایی از این وسیله نقلیه در مقایسه با برخی از خودرو های چهار چرخ بیشتر یا یکسان است، اما هر کس به تناسب علاقه و کارایی که مد نظر دارد، به سراغ موتور می رود.

در شهرهای بزرگی همچون تهران که ترافیک معضل همیشگی بوده و هست، موتور سیکلت می تواند تا اندازه ای برای فرار از ترافیک و دوربین های زوج و فرد موثر باشد که البته انتقادهای زیادی به آن وارد است.

در شهرهای کوچک و روستا ها هم استفاده از موتور سیکلت برای عبور و مرور های کوتاه و سریع کاملا جا افتاده است. اما آنچه در این بین استفاده از موتور سیکلت را تایید می کند، شکل استفاده از این وسیله نقلیه است.

موتور سیکلت چگونه کار میکند؟

اگر بخواهیم در مورد چگونگی کار کردن موتور سیکلت توضیح بدهیم؛ می توان درباره عملکرد های بخش های مختلف این وسیله نقلیه توضیح داد. موتور های سیکلت مانند هر وسیله نقلیه دیگری، دارای بخش ها و اجزای گوناگونی هستند.

این بخش ها و اجزای گوناگون که در واقع سیستم های کوچکی هستند؛ با کنار هم قرار گرفتند؛ یک سیستم بزرگ را به وجود می آوردند. کار کردن صحیح هر کدام از این بخش ها، می تواند سبب شود موتور ها به درستی کار کنند.

موتور های سیکلت، در واقع دارای انواع مختلفی هستند. هر کدام از قطعات موتور ها، عمکلرد های خاص و منحصر به فردی دارند. در ادامه درباره نحوه عملکرد بخش موتور، به عنوان یکی از اصلی ترین سیستم ها و اجزای موتور های سیکلت بیشتر توضیح می دهیم.

اجزای موتور سیکلت

موتور (Engine) موتورسیکلت

 سازوکار حرکتی موتور سیکلت
سازوکار حرکتی موتور سیکلت

موتور همان چیزی است که موتور را کنترل می کند زیرا کنترل انتقال و سایر فرآیندهای مربوط به کار دستگاه را کنترل می کند. یکی از قسمت های مهم موتور شیر آن است که به منظور احتراق در گردش هوا و سوخت به سایر قسمت های موتور سیکلت کمک می کند. و انجین یکی از مهمترین اجزای مهم تشکیل دهنده موتور سیکلت است.

موتور دوزمانه موتورسیکلت
موتور دوزمانه موتورسیکلت
 • کاربراتور (Carburetor)

بخشی از موتور است که شامل شیرها، محفظه ها و لوله هایی است که توانایی مخلوط کردن هوا و سوخت را برای کمک به موتور در احتراق دارند.

 • سیلندر (Cylinder) موتورسیکلت

موتور دارای دو سیلندر است که به عنوان کبد که در بدن انسان است عمل می کند. یک موتورسیکلت می تواند حداکثر شش سیلندر داشته باشد تا موتور را در احتراق پشتیبانی کند.

 • پیستون ها (Pistons) موتورسیکلت

پیستون ها درون سیلندرها با حرکت بالا و پایین حرکت انرژی را از موتور به قسمت های دیگر منتقل می کنند. این امر همچنین به حرکت چرخ ها کمک می کند.

فیلترهای روغن و سوخت(Oil and fuel filters)

برای جلوگیری از مخلوط شدن گرد و غبار و سایر ذرات در روغن و سوخت، فیلترهای جداگانه در موتورسیکلت وجود دارد و از نوع ثابتی برخوردار است.

مخزن سوخت موتورسیکلت

مخزن سوخت موتورسیکلت
مخزن سوخت موتورسیکلت
 • مخزن سوخت در بیشتر موتورسیکلت های خیابانی بین صندلی فرمان و سواران، بالاتر از موتور یافت می شود.
 • برای پر کردن مخزن بنزین، بسیاری از موتور سیکلت ها به شما نیاز دارند که از کلید موتور سیکلت استفاده کنید تا درپوش را در بالای مخزن باز کنید. در هنگام پر کردن حتماً مخزن را به آرامی پر کنید تا از ریخت و پاشیدن جلوگیری شود.

سیستم خنک کاری موتورسیکلت

سیستم خنک کاری موتورسیکلت
سیستم خنک کاری موتورسیکلت

کلیه موتورسیکلت ها به گرما احتیاج دارند و نیاز به سیستم خنک کننده دارند. موتور سیکلت ها معمولا از مایع (یا خنک کننده رادیاتور) و خنک کننده هوا استفاده میکنند.

 • مایع / رادیاتور: بیشتر در موتورسیکلت های بزرگتر یافت می شود. این سیستم خنک کننده با استفاده از شیلنگ هایی که در داخل موتور حرکت می کنند، گرما را جذب کرده و آن را از طریق رادیاتور تخلیه می کند. این روش خنک کننده کارآمدتر است و باعث می شود موتورسیکلت ها به راحتی در هنگام ترافیک سنگین به دلیل گردش مداوم مایعات بیش از حد گرم نشوند. قرار گرفتن رادیاتور بسته به مدل می تواند متفاوت باشد.
 • خنک کننده هوا: این نوع خنک کننده به حرکت هوا در حال عبور از باله های دفع گرما متصل به موتور متکی است. اگر در حال حرکت نیستید، احتمالاً موتور به خصوص در روزهای گرم از قبل گرم تر می شود.

چرخ ها و تایر موتورسیکلت

چرخ ها و تایر موتورسیکلت
چرخ ها و تایر موتورسیکلت

لاستیک موتورسیکلت: بسته به نوع سواری که انجام می دهید و چه سبکی از موتورسیکلت را سوار می شوید، لاستیک ها در اندازه ها و شکل های مختلفی وارد می شوند. این لاستیک ها عموماً عبارتند از:

 • لاستیک های خارج از جاده: لاستیک های خارج از جاده لاستیک های knobby هستند که به منظور گرفتن ماسه و زمین سست برای حفظ کشش است.
 • لاستیک های خیابانی : لاستیک های خیابانی به معنای مساحت زیاد در جاده برای بهترین کشش هستند.
 • لاستیک های دوگانه اسپرت : لاستیک های اسپرت دوبل تلاقی بین لاستیک های خیابانی و خارج از جاده است. آنها هنوز هم سرگرم کننده هستند اما مساحت بیشتری را در بر گرفته و گرد شده اند تا هنگام رانندگی در یک جاده آسفالت لرزش زیادی وجود نداشته باشد.

رینگ: رینگ ها معمولاً در دو سبک یافت می شوند:

 • رینگ های پره ای : از رینگ های اسپک دار اغلب در موتورسیکلت های سبک تر استفاده می شود. چند پین تحت فشار، لاستیک / حاشیه بیرونی را به حالت تعلیق در می آورد.
 • رینگ های سخت / جامد : رینگ های سخت دقیقاً مانند بیشتر رینگ های اتومبیل است. یک تکه و استایل مطابق با مدل موتور سیکلت.

سیستم ترمز موتورسیکلت

سیستم ترمز موتورسیکلت
سیستم ترمز موتورسیکلت

با استثنائات اندک، موتورسیکلت ها دارای ترمز و ترمز جداگانه ای برای چرخ جلو و چرخ عقب هستند. در مقایسه با چرخ عقب، قدرت ترمز بهتری در چرخ جلو لازم است، بنابراین اغلب ترمزهای بزرگتر یا دوتایی را روی چرخ جلوی مقابل در مقابل خواهید دید.

دو نوع سیستم ترمز برای موتور سیکلت ها وجود دارد:

 • ترمزهای دیسکی: این نوع ترمز برای اکثر موتور سیکلتها مخصوصاً موتورهای بزرگ حاکم است زیرا ترمزهای دیسکی توانایی ترمزگیری قابل توجهی دارند.
 • ترمز کاسه ای: این نوعی ترمز بود که قبل از ترمز دیسک استفاده می شد. ممکن است برخی از تولید کنندگان از استفاده از این نوع ترمز در موتورسیکلت های کوچکتر یا ترمز عقب استفاده کنند، زیرا ترمز عقب تقریباً به اندازه قدرت ترمز استفاده نمی کند.

جک موتورسیکلت

تقریباً تمام موتورسیکلت های خیابان با یک پایه جانبی مجهز شده اند. و همیشه در سمت چپ است و تقریباً زیر پاها است.

جک ایستاده : همه موتورسیکلت ها این را ندارند.

کمک فنر موتورسیکلت

کمک فنر موتورسیکلت
کمک فنر موتورسیکلت
 • کمک فنر جلو: اکثریت قریب به اتفاق موتور سیکلت ها از قطب های دوتایی جذب شوک یا “چنگال” برای اتصال قسمت جلوی دوچرخه به چرخ های جلو استفاده می کنند. این چنگال ها بیشترین تأثیراتی را که در هنگام موتورسواری رخ می دهد جذب می کنند.
 • تعلیق عقب: طراحی تعلیق عقب می تواند بسیار متفاوت از سیستم تعلیق جلو باشد. در بعضی از موتور سیکلت ها سیستم تعلیق عقب وجود ندارد. سیستم تعلیق عقب در رابطه با سیستم تعلیق جلو برای کاهش ضربات جاده یا دنباله کار می کند.

اگزوز موتورسیکلت

اگزوز موتورسیکلت
اگزوز موتورسیکلت

هدف اصلی لوله های اگزوز خروج دود از موتور و همچنین هدایت و خفه کردن سر و صدای موتور است.

 • بیشتر لوله های اگزوز در امتداد قسمت پایین موتورسیکلت به عقب رانده می شوند و در پشت سواران تمام می شوند. بعضی از موتورسیکلت ها بسته به نوع ساخت و مدل، طرف های پایین تر را تخلیه می کنند.
 • اگزوز ها یکی از متداول ترین اصلاحات موتور سیکلت ها هستند، به طور معمول برای اینکه صدای موتور / صدای بلند تری به موتور سیکلت وارد شود و گاهی اوقات ظاهر یا محل لوله ها را تغییر داده، اما می تواند مزایای عملکردی نیز داشته باشد.

صندلی موتورسیکلت

 • راننده : بدیهی است که هر موتورسیکلت دارای صندلی راننده است اما اندازه، شکل و محل استقرار آن بسته به نوع موتورسیکلتی که سوار می شوید می تواند متفاوت باشد.
 • مسافر : هر موتورسیکلت گزینه صندلی مسافر را ندارد. موتورسیکلت هایی که دارای پشتی هستند مستقیماً در پشت سوار قرار دارند. صندلی های عقب نیز بسته به نوع موتورسیکلت از نظر

باتری موتور سیکلت

آشنایی با باطری موتور سیکلت
باطری موتور سیکلت

باتری موتورسیکلت دقیقاً مانند  باتری ماشین است، نیروی لازم برای موتور و لوازم جانبی را تأمین می کند و تقریباً همیشه در زیر صندلی راکب قرار دارد.

باتری های موتور سیکلت به طور معمول بسیار کوچکتر از اتومبیل ها هستند بنابراین ممکن است بدون اینکه موتور کار کند دوام بیاورد.

داشبورد موتورسیکلت

داشبورد موتورسیکلت
داشبورد موتورسیکلت

می تواند بسته به نوع و مدل، از نظر مکان و پیکربندی آن متفاوت باشد. اما همیشه در بالا وجود دارد زیرا در هنگام نشستن روی موتورسیکلت باید در نمای ساده باشد.

 • چراغ های هشدار دهنده: بیشتر موتور سیکلت های خیابانی دارای علائم هشدار دهنده هستند که رایج ترین آنها در زیر به عنوان بخشی از HUD ذکر شده است. با پیچیده تر شدن موتور سیکلت، ممکن است هشدار اضافی را مشاهده کنید. * برای روشن شدن به دفترچه راهنما مالک مراجعه کنید.
 • دورموتور : این دستگاه مقدار RPM فعلی را که موتور سیکلت تولید می کند، به شما می گوید.
 • کیلومترسنج: به شما می گوید که شما با چه سرعت در مایل / کیلومتر حرکت می کنید
 • داشبورد آنالوگ : نوار ساده ای که با استفاده از سوزن و شماره گیری و همچنین نشانگرهای هشدار دهنده روشنایی ساده، اطلاعات را به شما می دهد.
 • داشبورد دیجیتال : این معمولاً همان اطلاعات را به عنوان یک آنالوگ پایه اصلی اما در یک خوانش دیجیتالی ارائه می دهد. ممکن است برخی از ویژگی های اضافی برای ردیابی حالت های داخلی داشته باشد.
 • ال سی دی LCD : موتورسیکلت هایی که دارای ال سی دی LCD هستند، معمولاً بسیار تکنیکی هستند. منظور من این است که آنها گزینه ها یا ویژگی های زیادی خواهند داشت که شما نمی توانید در یک دیجیتال یا آنالوگ مشاهده کنید. برخی از این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 1. تنظیمات عملکرد
 2. ویژگی های ایمنی
 3. گزینه هایی مانند رادیو و GPS

بیشتر بدانید: علت نیامدن برق پشت آمپر ماشین

چراغهای موتورسیکلت

چراغهای موتورسیکلت
چراغهای موتورسیکلت

چراغ جلو در قسمت جلوی موتورسیکلت قرار دارد و در صورت لزوم، نور را فراهم می کند. بیشتر موتورسیکلت ها چراغهای جلو را بطور خودکار روشن می کنند.

 • راهنما: چراغ راهنما مجموعه چراغ در جلو و پشت یک موتور سیکلت که نشان می دهد نیت خود را (تغییر خطوط) به سایر نقاط از ترافیک. این چراغ ها توسط سوئیچ نشانگر موجود در دسته فرمان کنترل می شوند.
 • چراغ ترمز: این نوری است که در قسمت عقب موتورسیکلت قرار دارد و هنگام اعمال کنترل ترمز روشن خواهد شد.

باربند موتورسیکلت

باربند موتورسیکلت
باربند موتورسیکلت

به طور پیش فرض موتور سیکلت ها به جز مدل های خاصی از موتور سیکلت ساخته شده برای مسافرت در مسافت های طولانی، به هیچ وجه هیچ گونه باربندی روی آنها ندارند. بنابراین اگر می خواهید وسایل را روی موتورسیکلت ببندید ، باید لوازم جانبی ملزومات باربری موتورسیکلت را تهیه کنید تا وسایل خود را با خود همراه کنید. برخی از گزینه های متداول در زیر ذکر شده است:

 • زین های کیسه ای: مجموعه ای از کیسه هایی که روی گلگیر یا صندلی عقب سوار می شوند و یا می بندند تا امکان ذخیره سازی فراهم شود.
 • باکس عقب : این نوع ذخیره سازی می تواند یا یک کیسه یا جعبه باشد که می تواند در صندلی عقب یا یک نقطه نصب روی موتور سوار شود یا به آن وصل شود.
 • کوله پشتی : بیشتر افراد فقط با موتور از کوله پشتی استفاده می کنند تا وسایل خود را سوار کنند. اگر از کوله پشتی استفاده می کنید، سعی کنید که هنگام سوار شدن زیاد حرکت نکند یا از آنهایی که مخصوص موتور سواران طراحی شده اند استفاده کنید.

ما تمام اطلاعات اساسی را که احساس می کنیم باید مربوط به موتورسواران جدید باشد که در حال یادگیری سوار شدن هستند، ذکر کرده ایم. امیدواریم که مفید بوده باشد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
هستی
هستی
8 ماه پیش

تا سر لاستیک ها خوندم 😂
خیلی عالی توضیح دادید کیف کردم ممنونم از سایت خوبتون 🤩

آرمیتا
آرمیتا
1 سال پیش

قشنگ بود حقیقتن…

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش