علت بخار کردن شیشه ماشین و نحوه رفع آن

4.3
(301)

بخار کردن شیشه ماشین یکی از دغدغه‌­های اصلی رانندگان در تمامی فصول سال است. حتما تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده ­است، که در شب­های بارانی فصل زمستان به این نتیجه برسید که دیگر قادر به ادامه رانندگی نیستید و بخار گرفتگی شیشه اتومبیل به طور کامل مانع دید شما شده­‌است.

علت بخارگرفتگی شیشه های ماشین
علت بخارگرفتگی شیشه های ماشین

در این حالت ادامه رانندگی ممکن است جان شما و عزیزانتان را به خطر بیاندازد، شاید در این مواقع خودتان اقدام به از بین بردن بخار شیشه ماشین کردید یا از همراهتان خواسته‌­اید که این کار را برای شما انجام دهد، حتما متوجه شده­‌اید که این کار کاملا موقتی بوده و خیلی سریع بخار شیشه های خودرو دوباره ظاهر می‌­شود. اما چرا شیشه ماشین بخار می کند؟ چاره چیست؟ و برای رفع بخار شیشه ماشین چه می­‌توان کرد؟

در این مقاله از کیان باتری به بررسی علت بخار گرفتن شیشه خودرو پرداخته و راه حل های فوری و روش های جلوگیری از بخار گرفتن شیشه خودرو در فصل های تابستان و زمستان را در اختیارتان قرار داده ایم با ما همراه باشید.

 علت بخار گرفتن شیشه خودرو چیست؟

در ابتدا به شرح علت بخار گرفتگی شیشه اتومبیل می‌­پردازیم تا بتوانیم به رفع آن در فصول مختلف سال و متناسب با آن فصل اقدام کنیم. علت اصلی بخار گرفتکی شیشه ماشین اختلاف دمای داخل و خارج از خودرو است.

در هوای سرد رطوبت داخل اتومبیل مانند رطوبت موجود در هوای بازدم سرنشینان یا رطوبت موجود روی کفش‌­ها و در فصل تابستان بخارهای موجود در فضای بیرون از اتومبیل مانند بخار حاصل از مه و هوای شرجی به دنبال بهترین مکان برای میعان(تبدیل بخار به مایع) هستند.

شیشه اتومبیل به دلیل دمای پایین بهترین مکان برای میعان شدن بخارهای موجود در فضای داخل و خارج از ماشین است. اما چطور می‌توان از میعان بخار بر روی شیشه اتومبیل جلوگیری کرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

 • چرا شیشه ماشین از بیرون بخار می کند؟

 چرا شیشه ماشین بخار می کند؟
چرا شیشه ماشین بخار می کند؟

هنگامی که در هوای سرد، در حال حرکت هستید رطوت موجود در دمای پایین هوا به شیشه های اتوموبیل برخورد کرده و بر روی آن بخار ایجاد خواهد شد اما با این حال در صورت آفتابی بودن هوا، احتمال ایجاد بخار بر روی شیشه ها کمتر خواهد بود. با این وجود نیازی به نگرانی نبوده و کافیست برای برطرف کردن بخار موجود بر روی شیشه از برف پاک کن استفاده کنید. خاموش کردن بخاری ماشین نیز به برطرف شدن این وضعیت کمک خواهد کرد.

 • چرا شیشه خودرو از داخل بخار می کند؟

 علت بخار گرفتن شیشه خودرو از داخل
علت بخار گرفتن شیشه خودرو از داخل

به طور کلی تشکیل بخار روی شیشه به دلایلی چون تعرق و تنفس سرنشینان، ورود سرنشینی با لباس مرطوب به داخل خودرو و یا بالا رفتن نسبی رطوبت هوای محیط و در عین حال کاهش دما، صورت میگیرد. با افزایش استفاده از گردش مجدد هوا در سیستم تهویه که مانع از تخلیه رطوبت از اتاقک خودرو میشود، مشکل مه گرفتگی شیشه‌های خودرو بسیار بیشتر شده است.

در اغلب خودروها فقط کافی است بخاری را که روشن کردید جهت گردش هوای داخل رو به گردش هوا از خارج از کابین قرار بدهید تا ببینید چقدر سریع بخار ها حذف میشوند. اگر هم خواستین سریع بخار زدایی شود دکمه AC رو هم روشن کنید.

راه حل سریع رفع بخار شیشه اتومبیل

نحوه از بین بردن بخار شیشه ماشین
نحوه از بین بردن بخار شیشه ماشین

راه موقت از بین بردن بخار شیشه استفاده از تهویه هوا به همراه کولر می باشد. تهویه هوا را روی درجه آخر گذاشته و دکمه AC یا همان کولر را نیز بزنید تا سریعا بخار از بین برود البته میتوانید شیشه های ماشین را نیز برای مدت کمی باز بگذارید تا بخار از بین برود.

البته راه های دیگه ای هم هست که عموما جواب هم داده :

1- قبل از هر کاری از داخل با مایع شیشه شوی ضد بخار از داخل شیشه ها رو تمیز کنید. مقدار کمی مایع ظرفشویی روی یک تکه ابر یریزید و از داخل روی شیشه ها بمالید. با کاهش کشش سطحی دیگه بخار رو شیشه نمیشینه تا حدی میتونه کمکتون کنه.

2- مي‌توان با يك قاشق چايخوري گليسيرين به علاوه يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي و يك ليوان آب تركيبي درست كرد كه وقتي سطح شيشه را با آن تميز مي‌كنيم هرگزبخارنخواهدكرد.

مقاله پیشنهادی: خرابی کولر ماشین و علت خنک نکردن آن

رفع بخار شیشه ماشین

رفع بخار گرفتگی خودرو در موارد زیر حائز اهمیت می باشد:

 • رفع بخار شیشه ماشین در زمستان
 • رفع بخار شیشه خودرو در باران
 • رفع بخار شیشه ماشین در تابستان

در ادامه شما را با دلایل اصلی بخار گرفتگی شیشه اتومبیل و راهکارهای مختلف جلوگیری و رفع بخار شیشه خودرو در فصول مختلف سال آشنا می‌­کنیم، پس با ما همراه باشید.

 رفع بخار شیشه خودرو در زمستان

روش های جلوگیری از بخار شیشه ماشین در زمستان
روش های جلوگیری از بخار شیشه ماشین در زمستان

همانطور که بیان شد علت اصلی بخارگرفتگی شیشه اتومبیل اختلاف دمای داخل و خارج از اتومبیل است، پس هدف اصلی تمامی این راهکارها کاهش اختلاف دما فضای داخلی و خارجی خودرو است.

 • با استفاده از دکمه تعبیه شده در اتومبیل منشا هوای داخل اتومبیل خود را تغییر دهید، اگر هوای بیرون از اتومبیل سردتر از هوای درون آن است، تنظیمات را طوری قرار دهید که هوا بتواند از بیرون وارد خودرو شود.
 • روشن کردن فن­‌های خودرو و پایین آوردن درجه­‌ی سیستم گرمایشی نیز می‌­تواند بسیار موثر باشد. این امر موجب از بین رفتن سریع بخارهای شیشه خودرو می­‌شود و پس از آن می‌­توانید دمای خودرو را به حالت متعادل نزدیک کنید. مراقب باشید که اختلاف دمای اتومبیل با فضای بیرون دوباره زیاد نشود.
 • اگر برطرف کردن بخار شیشه ماشین جلو اتومبیل برای شما مهم است، روشن کردن دریچه­‌های خنک کننده زیر شیشه جلو ماشین می‌­تواند به شما کمک کند. در نظر داشته باشید که این امر کمکی به بر طرف کردن بخار سایر شیشه­‌های اتومبیل نمی‌­کند.

مقاله پیشنهادی: علت خرابی بخاری و کم شدن گرمای بخاری خودرو

 بخار کردن شیشه ماشین در تابستان

علت بخار كردن شيشه ماشين در فصل گرما، تابش نور خورشید به داشبورد و بخار مواد روی داشبورد است که روی شیشه می‌نشیند.  علت بخار شیشه در تابستان هر چه که باشد، راه آسانی برای رفع بخار آن می‌توانید انجام دهید:

 • ساده‌­ترین راه رفع بخار شیشه ماشین در تابستان، پایین آوردن شیشه­‌های اتومبیل است. اجازه دهید هوای گرم بیرون وارد اتومبیل شده و از اختلاف دمای داخل و خارج از اتومبیل بکاهد.
 • در هوای گرم تابستان و در مکان‌­هایی با هوای شرجی معمولا بخار روی سطح بیرونی شیشه­‌های اتومبیل می‌­نشیند، بنابراین روشن کردن برف­‌پاک­‌کن ساده­‌ترین راه‌­حل برای رفع آن است.
 • کولر را روشن کنید؛ اما جهت آن را به سمت شیشه‌ها تنظیم کنید؛ زیرا هوای خشک کولر رطوبت هوا را میگیرد.

6 روش جلوگیری از بخار شیشه خودرو در تمام فصول

در ادامه راهکارهای مشترک برای ضد بخار کردن شیشه های خودرو در هر زمان از سال ارائه می‌دهیم. فیلم زیر در عملی کردن روش های زیر به شما کمک زیادی خواهد کد آن را از دست ندهید!

1- جلوگیری از بخار شیشه ماشن به کمک سیب زمینی خام

این روش از موثرترین راه‌های جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو است و تا حدی به ضد باران شدن آن هم کمک می­‌کند. حتما در نظر داشته‌­باشید که قبل از استفاده از سیب­‌زمینی شیشه اتومبیل خود را به خوبی تمیز کنید تا سیب­‌زمینی روی سطح شیشه چسبندگی ایجاد نکند.

جلوگیری از بخار شیشه خودرو با سیب زمینی
جلوگیری از بخار شیشه خودرو با سیب زمینی

نکات زیر را به هنگام استفاده از سیب­‌زمینی جهت ضد بخار کردن شیشه خودرو مورد توجه قرار دهید:

 • دقت داشته‌­باشید که بر‌‌ش‌­های سیب‌زمینی را روی تمام سطوح شیشه اتومبیل بکشید، اگر قسمتی از شیشه جا بماند عملا استفاده از سیب­زمینی برای سایر سطوح بی­‌فایده بوده‌­است.
 • اگر متوجه شدید سیب­‌زمینی روی سطح شیشه لکه می‌­اندازد آن را سریعتر بکشید.
 • اگر سیب‌­زمینی آلوده شد، یک لایه تازه از آن را بریده و به کار خود ادامه دهید.
 • بگذارید سطح شیشه اتومبیل کاملا خشک شود، در هنگام خشک شدن به شیشه دست نزنید زیرا ممکن است جای دست شما روی شیشه بماند.
 • از سیب­‌زمینی­‌های سبزکرده و نرسیده هم می­‌توانید استفاده کنید.

2- جلوگیری از بخار شیشه با استفاده از خاک گربه

نحوه جلوگیری از بخر شیشه ماشین با خاک گربه
نحوه جلوگیری از بخر شیشه ماشین با خاک گربه

هنگام خرید خاک گربه از پت شاپ­‌ها یا داروخانه­‌ها دقت داشته­‌باشید که حتما خاک گربه حاوی سیلیسیم خریداری کنید زیرا عامل اصلی جذب رطوبت، سیلیسیم موجود در خاک است. خاک گربه را می‌­توانید در یک جوراب ساقه کوتاه یا یک تکه پارچه ریخته و سر آن را محکم با نخ ببندید. پک آماده شده را در قسمت­‌های مختلفی از خوردو می‌­توانید نگهداری کنید.

محل قرارگیری خاک گربه ضد بخار شیشه
محل قرارگیری خاک گربه ضد بخار شیشه

توصیه ما به شما این است که برای تاثیرگذاری بیشتر آن را نزدیک شیشه اتومبیل مثل روی داشبورد یا زیر شیشه عقب قرار دهید.

3- ضد بخار کردن شیشه خودرو با استفاده از کرم اصلاح یا صابون

ضد بخار شیشه خودرو با کرم اصلاح
ضد بخار شیشه خودرو با کرم اصلاح

یک پارچه نرم را به کرم اصلاح یا صابون آغشته کنید، اندکی روی آن آب بپاشید تا کف کند سپس آن را روی سطوح مختلف شیشه بکشید پس از آن با یک دستمال خشک سطح شیشه را پاک کنید، پس از آن تاثیر شگفت‌­انگیزش را در جلوگیری از بخار شیشه خودرو خواهید دید.

4- ساخت محلول ضد بخار شیشه خودرو

ساخت محلول ضد بخار شیشه ماشین
ساخت محلول ضد بخار شیشه ماشین

ساخت محلول ضد بخار شیشه: با مخلوط کردن موارد زیر می­‌توانید به محلولی بی نظیر جهت از بین بردن بخار شیشه ماشین خود برسید. 50% آب، 50% سرکه چند قطره مایع ظرفشویی و چند قطره آبلیمو را با هم مخلوط کنید و روی شیشه ماشین خود اسپری کنید و تمام شیشه­‌های اتومبیل را با آن تمیز کنید تا شیشه اتومبیل‌­تان کاملا ضدبخار شود.

5- استفاده از اسپری ضد بخار شیشه ماشین

 اسپری ضد بخار شیشه ماشین
اسپری ضد بخار شیشه ماشین

با استفاده از اسپری ضد بخار شیشه یا بخارگیر ماشین، در هر فصلی می‌توانید از بخارگرفتگی ماشین جلوگیری کنید. این اسپری علاوه بر جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه‌ها و آینه‌ها از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید به داخل اتوموبیل جلوگیری می‌کند. این اسپری را می‌توانید از مغازه‌های تزییات اتومبیل یا از کارواش‌ها تهیه کنید.

6- استفاده از قرص های نفتالن

قرص های ضد رطوبت جهت جلوگیری از بخار شیشه
قرص ضد رطوبت جهت جلوگیری از بخار شیشه

هنگامی که جعبه برخی پوشاک و وسایل الکترونیکی را باز میکنید با بسته های کاغذی مواجه میشوید که داخل آن گلوله های عموما قهوه ای یا سفید رنگ وجود دارد. جنس این دانه ها دی اکسید سیلیکون است که یک ماده معدنی بوده و به آن سیلیکا نیز گفته می شود.

یکی از کارکرد های سیلیکا برای جلوگیری از ایجاد رطوبت است که با نماد (E551) بر روی برخی بسته بندی های مواد غذایی هم دیده می شود، البته این بسته های ژل های سیلیکا هستند. توصیه ما این است که این بسته ها را هیچ گاه دور نیندازید و داخل یک قوطی خشک نگهداری کنید.

راه‌های جلوگیری از بخار زدن شیشه ماشین

نکات جلوگیری از بخار کردن شیشه خودرو
نکات جلوگیری از بخار کردن شیشه خودرو

جلوگیری از بخار شیشه در تابستان یا زمستان، با انجام موارد فوق دیگر نگران مشکلات بخارگرفتگی شیشه اتومبیل خود در تمام فصول سال نباشید. اکنون دید شما در روزهای سرد زمستانی سال که سیستم گرمایشی شما با تمام توان کار می­‌کند و یا در روزهای داغ فصل تابستان که سیستم تهویه هوا را روی درجه آخر گذاشته­‌اید، کاملا شفاف است و می‌­توانید با خیالی آسوده به گشت و گذار بپردازید.

نکاتی برای جلوگیری از بروز بخار بر روی شیشه های اتوموبیل

برای شفاف نگه داشتن شیشه اتوموبیل خود و جلوگیری از ایجاد بخار بر روی آن، از هرگونه ماده ای که باعث ایجاد رطوبت درون ماشین می ‎شود خودداری کنید. عوامل مختلفی باعث ایجاد رطوبت درون اتاقک اتوموبیل می ‎شوند که برخی از این عوامل عبارتند از:خیس بودن کفی های ماشین، نگه داشتن فنجان چای درون ماشین و یا صحبت کردن بیش از حد در ماشین.

خودداری کردن از ایجاد جیغ و داد در ماشین

فریاد کشیدن، جیغ زدن و و ایجاد سر و صداهای مختلف در ماشین باعث افزایش میزان رطوبت ایجاد شده در ماشین و در نهایت ایجاد بخار بر روی شیشه ها خواهد شد.

تعویض به موقع سیستم تهویه ماشین

سیستم هوای سالم به جلوگیری از ایجاد بخار بر روی شیشه های اتوموبیل کمک فراوانی خواهد کرد. بنابراین مرتبا آن را مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. تلاش برای دیدن مقابل در هنگام رانندگی، ممکن است بسیار دشوار و سخت باشد و بنابراین با رعایت راهکارهای ذکر شده به جلوگیری از این وضعیت کمک کنید.

آیا شما نیز ضد بخار شیشه ماشین به صورت دستی ساخته اید ؟ برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه های خودرو خود چه می کنید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
4 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
جعفر
جعفر
1 سال پیش

یکی دلایل بخار زدن شیشه در زمستان نشت رادیاتور بخاری ماشین هستش

ایمان
ایمان
1 سال پیش

ممنون .مطالب شما واقعا کامل و مفیده.من همیشه از سایت خوبتون استفاده میکنم. موفق باشید

نیک زاد
نیک زاد
3 سال پیش

سلام برای جلوگیری از بخار در ملاشین یه راهنمایی می فرمایید؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  نیک زاد
3 سال پیش

با سلام راه موقت از بین بردن بخار شیشه استفاده از تهویه هوا به همراه کولر می باشد. تهویه هوا را روی درجه آخر گذاشته و دکمه AC یا همان کولر را نیز بزنید تا سریعا بخار از بین برود البته میتوانید شیشه های ماشین را نیز برای مدت کمی باز بگذارید تا بخار از بین برود. البته راه کارهای دیگری نیز هست که مناسب می باشد: 1- قبل از هر کاری از داخل با مایع شیشه شوی ضد بخار از داخل شیشه ها را تمیز کنید. مقدار کمی مایع ظرفشویی روی یک تکه ابر یریزید و از داخل روی… خواندن ادامه ...

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش