۴٫۷
(۳۵۷)

امروزه برای راحتی در رفت و آمد و حمل و نقل و برای جلوگیری از آلودگی هوا مردم به دوچرخه خصوصا از نوع شارژی روی آوردند، برای تامین انرژی این دوچرخه ها به باتری دوچرخه برقی نیاز است. در دوچرخه ها بیشتر باطری های سیلد ۱۲ ولتی با آمپر های مختلف استفاده می شود.

نقش باتری در دوچرخه های برقی

%name باتری دوچرخه برقی
باتری در دوچرخه برقی چگونه کار میکند؟

تفاوت اصلی یک دوچرخه برقی و معمولی، در موتور باتری دار آن است. این موتور در شرایط مورد نیاز به عنوان یک نیروی محرکه کمکی به یاری دوچرخه سوار خواهد آمد. همچنین اغلب دوچرخه های برقی دارای یک صفحه نمایش کوچک هستند که میزان شارژ باتری، سرعت حرکت و برخی دیگر از پارامترهای اصلی در آن نمایش داده شده و شما می توانید قدرت موتور دوچرخه را نیز با استفاده از این صفحه نمایش تنظیم کنید. در دوچرخه های برقی می توانید سرعت حرکت خود را با قدرت موتور تنظیم کرده و تجربه لذت بخش تری از دوچرخه سواری داشته باشید.

باطری دوچرخه شارژی وظیفه تامین ولتاژرا دارد در گذشته از باطری های لیتیوم خشک در دوچرخه ها استفاده میشد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از باطری های لتیوم یون استفاده میشود که طول عمر بهتر و قدرت بیشتری دارد اما جدیدا از باطری های لیتیوم پلیمر هم استفاده میشود.

باتری قابل استفاده در دوچرخه شارژی

باتری دوچرخه 300x225 باتری دوچرخه برقی
باتری های قابل نصب روی دوچرخه برقی

دوچرخه های برقی از باتریهای قابل شارژ استفاده می‌کند و معمولاً می‌تواند با سرعتی بین ۲۵ تا ۳۲ کیلومتر در ساعت حرکت نماید. بسته به قوانین کشورها میزان قدرت موتور و سرعت دوچرخه‌های برقی با هم متفاوت هستند، برخی موتور گازی‌های برقی دارای سرعت ۳۰ تا ۴۵ کیلومتر در ساعت هستند.

به ‌طور متوسط دوچرخه‌های برقی با یک باتری کاملاً شارژ شده می‌توانند مسافتی بین ۲۵ تا ۶۰ کیلومتر را طی نماید که البته طول این مسافت بستگی به کیفیت دوچرخه، کیفیت باتری، شرایط جاده و حتی دمای هوا و شرایط جوی و… دارد.

در دوچرخه های الکتریکی معمولا از باتری های اسید سرب، نیکل هیرید و یا یون لیتیوم استفاده می شود. البته استفاده از باتری های یون لیتیوم و نیکل هیدرید در نسل جدید دوچرخه های الکتریکی مرسوم تر است. برخی دیگر از دوچرخه ها به شما امکان انتخاب باتری ایده آل بین چند مدل باتری را می دهند در حالی که بعضی دیگر، تنها با یک مدل باتری خاص سازگارند.

انواع باطری دوچرخه برقی

انواع باتری دوچرخه 300x231 باتری دوچرخه برقی
انواع باتری های دوچرخه شارژی

باتری دوچرخه برقی، یکی از مهم ترین فاکتورهای تصمیم گیری برای شماست چنانچه قصد خرید دوچرخه برقی را که نوعی از دوچرخه شهری است را دارید، چرا که یکی از مهم ترین و با ارزش ترین بخش های این وسیله باتری آن بوده و ما قصد داریم تا در این مقاله شما را به انواع آن آشنا کنیم که در هنگام خرید دوچرخه بتوانید تصمیم بهتر و بهینه تری بگیرید:

۱- باتری سرب اسید یا لید اسید (SLA)

باتری سیلد دوچرخه باتری دوچرخه برقی
باتری VRLA دوچرخه برقی

این باتری یک نوع استاندارد باتری برای اکثر اسکوتر الکتریکی، موتور برقی و در موارد کمی باتری های دوچرخه برقی می باشد. امروزه اکثر دوچرخه های الکتریکی هنوز از باتری های SLA استفاده می کنند، در حالی که برای باتری انواع دوچرخه برقی تکنولوژی های جدیدتری به کار گرفته می شود تا ضمن طراحی زیباتر، دوچرخه ها وزنی کمتری داشته باشند و بیشتر شرکت هایی از این نوع باتری در تولید دوچرخه های برقی استفاده می کنند که وزن برای آنها اهمیت زیادی نداشته باشد و اولویت آنها کیفیت باشد

مزایای باتری سیلد اسید دوچرخه برقی

 • قیمت مناسبتر
 • دسترسی آسان تر
 • تعویض سریع و آسان
 • تعمیر و نگهداری کم هزینه
 • دارای قدرت استارت بالا
 • مقاوم و سخت در شرایط محیطی مختلف

معایب باتری سرب اسید دوچرخه

 • ابعاد نسبتا بزرگ
 • وزن نسبتا زیاد
 • چرخه شارژ کمتر
 • به راحتی می توان آن را از دوچرخه جدا کرد و آن را از آسیب محیط بیرون نجات داد.

۲- باتری لیتیوم  یون دوچرخه برقی

باتری لیتیومی دوچرخه 300x284 باتری دوچرخه برقی
باتری لیتیومی دوچرخه برقی

این تکونولوژی جدیدترین فناوری باتری های لوازم برقی و شارژی است. عمر باتری لیتیوم دوچرخه برقی در شرایط ایده آل بیشتر از باتری SLA یا لید اسید است. این باتری بسیار سبک است و عمدتا نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد. برای تولید دوچرخه های برقی حرفه ای از این نوع باتری استفاده می شود.

مزایای باتری لیتیوم یون دوچرخه شارژی

 • وزن کم – باتری لیتیوم پلیمر با ظرفیت بالای ۳۶ ولت ۱۰ آمپر می تواند وزنی کمتر از ۶ پوند (۲. ۷ کیلوگرم) داشته باشد.
 • زمان سواری بیشتری را ارائه می دهد – این باتری می تواند تا ۸۰ کیلومتر پیمایش را پشتیبانی نماید.
 • طول عمر بیشتر با ۸۰۰ بار شارژ یا ۳ سال استفاده روزانه
 • انعطاف بالای طراحی به دلیل کوچک بودن ابعاد آن در محصولات ظریف مانند دوچرخه کوهستان

معایب باتری لیتیوم یون دوچرخه برقی

 • قیمت بالاتر نسبت به باتری های سرب اسید
 • تکنولوژی پیشرفته تر و  در نتیجه دسترسی کمتر
 • هزینه تعمیر و نگهداری بالا
 • حساس به دما و شرایط محیطی

مقاله پیشنهادی: تفاوت باتری لیتیومی و سرب اسیدی

انتخاب باتری مخصوص دوچرخه برقی

باتری های دوچرخه های برقی معمولاً در اندازه و ظرفیت های مختلفی ارائه می شود. به طور معمول توان این باتری ها بین ۲۵۰ الی ۵۰۰ وات است. همان طور که مشخص است، ظرفیت باتری ارتباط مستقیمی با میزان حرکت با یک بار شارژ کردن و همچنین فراهم کردن توان لازم برای حرکت دارد. برای مثال یک باتری ۲۵۰ واتی در یک سطح صاف نمی تواند مسافتی به اندازه یک باتری ۴۰۰ واتی را طی کند. این مسئله در مورد نیروی کمکی در سطوح شیب دار نیز صدق خواهد کرد.

اگر محل زندگی شما تپه ای و شیب دار بوده و یا قصد پیمودن مسافت های طولانی با دوچرخه برقی خود را دارید، بهتر است از یک باتری سیلد اسید ۱۲ ولتی با ظرفیت بالا استفاده کنید. اما در غیر این صورت با توجه به هزینه بالای باتری های بزرگ تر، استفاده از یک باتری کم ظرفیت تر نیز می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد.

آیا امکان تعویض باتری دوچرخه برقی وجود دارد؟

%name باتری دوچرخه برقی
تعمیر باتری دوچرخه برقی

معمولاً باتری های یون لیتیوم به مرور زمان فرسوده شده و پس از دو سال استفاده مداوم و سنگین، ممکن است حس کنید ظرفیت و توان اولیه خود را ندارند. از طرفی گارانتی این باتری ها بسیار کوتاه بوده و برای عملکرد صحیح آن در ماه های اولیه کاربرد دارد.

پس در هنگام خرید دوچرخه برقی حتماً به امکان جداسازی و تعویض باتری آن توجه کنید. چرا که در غیر این صورت، از اولین لحظه استفاده از دوچرخه عمر باتری و ویژگی الکتریکی آن شروع به افت خواهد کرد و با فرسوده شدن باتری، شما چیزی به جز یک دوچرخه معمولی با وزن بیشتر نخواهید داشت!

اغلب دوچرخه های برقی گران‌قیمت از برندهای مطرح دنیا قابلیت تعویض باتری را دارند. اما ممکن است این امکان در دوچرخه های ارزان قیمت تر وجود نداشته باشد. پس در هنگام انتخاب گزینه مورد نظر خود، به قابلیت تعویض و البته قیمت باتری آن توجه کنید. در برخی از موارد ممکن است خرید یک باتری به اندازه کل دوچرخه برای شما هزینه داشته باشد!

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که باتری های یون لیتیوم در شرایط سرد و مرطوب مانند انباری و یا گاراژ منازل ( که اغلب دوچرخه ها در چنین شرایطی نگه داری می شوند ) زودتر تخریب خواهند شد. یکی دیگر از مزایای باتری های قابل جداسازی این است که در هنگام عدم استفاده می توانید آن را از دوچرخه جدا کرده و در محل بهتری نگهداری کنید.

نحوه تعویض باطری دوچرخه برقی

ویدئوی زیر باتری سیلد اسید دوچرخه شارژی را با یک باتری لیتیومی دوچرخه برقی گران قیمت عوض می کند. به کمک فیلم زیر پس از خرید باتری دوچرخه برقی خودتان می توانید از پس نصب آن برآیید.

عمر باتری دوچرخه برقی

همه ی انواع باطری دوچرخه برقی دارای عمر مصرفی میباشد و معمولا عمر آن از دوسال تا چهار سال بسته بو نوع و مرغوبیت باطری متغیر میباشد نکته مهم برای طول عمر باطری این است هیچگاه نباید باطری را بدون شارژ رها کرد و حتما باید ان را شارژ نمود حتی اگر قصد استفاده از آن را ندارید.

به دلیل اینکه باطری دوچرخه برقی، خصوصا لیتیومی  از قیمت بالایی برخوردار است در حفظ آن کوشا باشید در باطری های دوچرخه برقی بردی متصل میشود که برای مدریت شارژ بکار میرود خرابی آن زیاد است و میتوانید آن را خریداری کنید و استفاده کنید.

راه های نگهداری و افزایش عمر باطری دوچرخه برقی

نگهداری باتری دوچرخه 300x300 باتری دوچرخه برقی
روش های افزایش عمر باتری دوچرخه الکتریکی

باتری دوچرخه برقی لیتیومی شما تقریبا یک چهارم قیمت خرید دوچرخه شما را شامل می‌شود. درصد بالایی است و بهتر است راه مراقبت از آن را به خوبی یاد بگیرید. دقت کنید خریداری دوچرخه برقی بدون ضمانت باتری آن بدترین کاری است که انجام می‌دهید. در صورتی که می‌توانید باتری‌های اصلی با برند معتبر و تاریخ تولید جدید تهیه کنید. دوچرخه برقی ارزان به این دلیل ارزان است که تضمینی از طرف باتری به شما نمی‌دهد. اگر در خرید دوچرخه برقی مصمم اید کمی پول بیشتری خرج کنید تا از دردسرهای بعدی آن کمتر کنید.

این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که باتری‌های موجود در بازار ایران بیشتر سیلد اسید بوده و در صورتی که دوچرخه شما از باتری لیتیومی استفاده می‌نماید تعویض باتری چالشی برای شما خواهد بود.

اما چیزی که تفاوت اصلی را رقم می‌زند مراقبت از باتری دوچرخه برقی است. باتری لیتیومی یا هر باتری دیگری حتی اگر استفاده نشود با گذر زمان (۳ تا ۵ سال) ظرفیتش را از دست می‌دهد؛ اما اگر این سه کار را انجام دهید می‌توانید بیشترین استفاده را از باتری خود کنید.

۱- از نگهداری باتری در هوای گرم خودداری کنید:

شرایط محیطی اثر بزرگی بر باتری های لیتیومی دوچرخه برقی می‌گذارند. به عنوان مثال اگر باتری را در یک روز گرم تابستانی داخل ماشین جا بگذارید متوجه افت ظرفیت آن می‌شوید. به همین دلیل سعی کنید اگر باتری دوچرخه شما قابل جدا شدن نیست آن را زیر آفتاب نگذارید. دمای محل نگه‌داری دوچرخه برقی شما ترجیحا باید زیر ۲۰ درجه سانتی‌گراد باشد. جدولی که در زیر آمده است توسط سایت Battery University تهیه شده است. اثرات دما بر روی باتری را خودتان مشاهده کنید:

تاثیر دما بر باتری دوچرخه 300x78 باتری دوچرخه برقی
تاثیر دما روی عمر باطری دوچرخه برقی

مطابق این جدول اگر یک باتری لیتیومی با شارژ ۱۰۰% به مدت یکسال در دمای ۰ درجه سانتیگراد انبار شود، تنها ۶ درصد از ظرفیت خود را از دست می‌دهد. یعنی ظرفیت باتری پس از یکسال ۹۴% ظرفیت اولیه آن است. این در حالی است که اگر همین باتری در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد انبار شود، در کمتر از سه ماه ۴۰ درصد ظرفیت خود را از دست خواهد داد. به بیان دیگر، پس از سه ماه نگهداری ظرفیت باتری معادل ۶۰% ظرفیت اولیه خواهد بود.

۲- باتری را نیمه پر نگه دارید!

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید یک باتری صددرصد شارژ شده ظرفیت را در ادامه کاهش می‌دهد. از آن مهم‌تر، شارژ صد در صد باتری دوچرخه برقی برای باتری مضر است. باتری لیتیومی با گذر زمان خالی می‌شود.

اگر ولتاژ از نقطه‌ای پایین‌تر بیاید سلول‌های باتری آسیب می‌بینند و دیگر نمی‌توان آن را تعمیر کرد. در حالت ایده‌آل، اگر باتری را برای مدتی بی‌استفاده رها می‌کنید دقت کنید بیشتر از ۸۰ درصد و کمتر از ۴۰ درصد شارژ نداشته باشد.

بعضی از شارژرها امکان تنظیم ولتاژی پایین‌تر هنگام شارژ را دارند. اگر می‌توانید قبل از انبار کردن باتری از حالت ولتاژ پایین استفاده کنید. می‌توانید پیش از گذاشتن دوچرخه الکتریکی یا باتری در انباری یک بار آن را کامل شارژ کنید، آخرین دور را با آن بزنید و بعد برای مدتی با آن خداحافظی کنید.

همچنین باتری را به مدت طولانی وصل شده به شارژر رها نکنید. ماندن در وضعیت ۱۰۰ درصد عمر باتری را کاهش می‌دهد. مثلا اگر شما در زمستان دوچرخه سواری نمی‌کنید، در این فصل باتری را ماهی یک بار چک کنید.

اگر شارژ آن خیلی پایین آمده است سریع آن را شارژ کنید تا حداقل به بالای ۴۰ درصد برسد. اگر نشانگر درصدی باتری ندارید می‌توانید هر ماه نیم ساعت آن را شارژ کنید. سعی کنید شارژ آن صد در صد نشود. (البته اگر یک بار این اتفاق بیفتد هم دنیا به آخر نمی‌رسد، خیلی نگران نباشید)

۳- به طور مداوم باتری را تخلیه نکنید!

عجیب است که همچنان سایت‌های تکنولوژی توصیه به خالی کردن کامل باتری به صورت منظم می‌کنند. امروزه مقاله‌های زیادی در این زمینه نشان می‌دهند خالی بودن باتری لیتیومی برای آن مضر است. اگر در دوچرخه سواری طولانی‌تان باتری معدود دفعاتی صفر شود ایرادی ندارد. اما اگر آن را به طور منظم خالی کنید حتما ظرفیت آن کاهش می‌یابد.

در جدول زیر می‌بینید که اگر میزان شارژ و دشارژ باتری کمتر باشد (DOD)، سیکل کاری و عمر آن افزایش می‌یابد. اگر روزانه از دوچرخه استفاده‌های کوتاه مدت می‌کنید بهتر است بعد از هر چند بار استفاده آن را شارژ کنید تا این‌که هر روز باتری دوچرخه برقی را شارژ کنید.

تاثیر تعداد شارژ در باتری 300x69 باتری دوچرخه برقی
تاثیر شارژ و دشارژ مداوم روی باتری دوچرخه شارژی

نکته‌ای که در فصل‌های سرد باید رعایت کنید. مطمئن شوید که باتری شما دمایی بالاتر از انجماد دارد و بعد آن را شارژ کنید. اگر این کار را انجام ندهید به سلول‌های باتری آسیب می‌رسانید. راندن دوچرخه در دمایی پایین‌تر از انجماد خطری برای باتری ندارد. تنها کاری که می‌کنید این باشد که کمی باتری را قبل از شارژ گرم کنید.

دوچرخه سواری در سرما شما را متوجه این موضوع می‌کند که کمی قدرت و بازه‌ی باتری شما کاهش یافته است. این طبیعی است. می‌توانید باتری را در روزهای سرد از دوچرخه جدا کنید و با خود به خانه ببرید.

با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد عمر مفید باتری شما افزایش می‌یابد. باتری لیتیومی دوچرخه برقی شما اگر خوب نگهداری شود سه تا پنج سال عمر می‌کند. اگر مراقب باتری‌تان نباشید می‌توانید این عمر را به یک فصل یا کمتر برسانید.

توصیه های ایمنی در حفظ باتری دوچرخه

عمر باتری دوچرخه 300x189 باتری دوچرخه برقی
نگهداری از باطری دوچرخه شارژی
 • اول از همه، باید بدانیم که تعداد دفعات شارژ باتری محدود است و باید کمتر از آن استفاده شود، بنابراین سعی کنید بارها و بارها را شارژ نکنید.
 • بیش از ۲۵٪ شارژ باقی مانده را شارژ نکنید.
 • به یاد داشته باشید که بیش از حد باتری را تخلیه نکنید. در صورت ایجاد اتلاف انرژی باتری، عمر باتری بسیار کاهش می یابد و باتری از بین می رود.
 • و در هنگام شارژ بیش از حد شارژ نشود، معمولاً شارژ باتری به مدت ده ساعت بهتر است و حداکثر طول آن بیش از ۱۲ ساعت نخواهد بود.
 • علاوه بر این، باتری برای شارژر نیز لازم است. سعی کنید شارژر را به طور مکرر تغییر ندهید. قدرت شارژر باید با باتری مطابقت داشته باشد.
 • اگر دوچرخه برقی مجهز به باتری اسید سرب است، به یاد داشته باشید که سعی کنید دوچرخه برقی را در فضای بیرون قرار ندهید. زیرا درجه حرارت پایین تأثیر خاصی روی باتری خواهد داشت و توصیه می شود هر شش ماه یک بار حرفه ای مجدداً الکترولیت را پر کند تا باتری بتواند از تخلیه دو قطبی استفاده کامل کند. و می تواند عمر باتری را افزایش دهد.
 • باید به عادت های سواری خود توجه کنیم. هنگام سوار شدن مراقب باشید، سریعاً سرعت نگیرید و به آرامی سرعت بگیرید.
 • هنگام کوهنوردی و بارگیری، به خصوص مراقب باشید. شتاب سریع می تواند فشار زیادی را روی باتری وارد کند. مقدار زیادی جریان در یک لحظه آزاد می شود و باعث خسارت خاصی به باتری می شود.
 • به طور خلاصه، دما تأثیر زیادی در طول عمر دوچرخه برقی دارد. می توانید دوچرخه برقی را در گاراژ یا خانه برای شارژ قرار دهید تا در روز سوار شدن روی تجربه سوار شدن تاثیری نداشته باشد.
 • به خصوص در هوای باران و برف باید توجه کنیم. باتری بیشتر از آب می ترسد و بهتر است آن را در محیط خشک و تهویه شارژ کنید. این ایمن است، شما می توانید باتری را به طور کامل شارژ کنید، و می توانید عمر باتری را افزایش دهید.
باتری دوچرخه برقی 300x146 باتری دوچرخه برقی
قیمت باتری دوچرخه برقی

قیمت باتری دوچرخه برقی

برای خرید اینترنتی باتری دوچرخه در همین سایت اقدام فرمایید، جهت دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی با مشاوران حرفه ای کیان باتری تماس بگیرید!

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200