آشنایی با ون کمپر | صفر تا صد ون های مسافرتی

4.4
(764)

کمپر ون‌ نه تنها نوعی وسیله برای سفر کردن، بلکه ابزاری برای داشتن یک سبک زندگی کاملا متفاوت است. در این مطلب بیشتر با ون کمپر ها آشنا خواهیم شد. تماشای تصاویر افرادی که با استفاده از کمپر ون به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و در بکرترین مکان‌های طبیعی دنیا اطراق می‌کنند، هر بیننده‌ای را به خرید آن‌ها ترغیب می‌کند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها در اختیارتان قرار بدهیم.

ون کمپر مسافرتی چیست؟
ون کمپر مسافرتی چیست؟

 

منظور از ون کمپر چیست؟

کَمپِر (campervan) یا کاروانِت، وسیله نقلیه‌ای است که هم حمل و نقل و محل اقامت و خواب را فراهم می کند. این اصطلاح عمدتاً ون هایی را توصیف می کند که تجهیز شده‌اند، غالباً بدنه‌ای سفارشی مورد استفاده به عنوان محل اسکان دارد.

این خودرو کاملا مناسب یک زندگی موقت است. کمپر ها معمولا از خودروهای باری مثل وانت های مسافرتی و یا ون های مسافرتی ساخته میشوند.

انواع کمپر یا ون های مسافرتی

1- کمپر‌های کشنده

کمپر کشنده با خودروی شاسی بلند
کمپر کشنده با خودروی شاسی بلند

این مدل از کمپر‌ها سوئیت کوچکی هستند که دارای ۴ تا (یا ۲ تا) چرخ دارد و به یک خودرو قوی بسته می‌شوند و در جاده‌ها به حرکت درمی‌آیند. کمپر‌های کشنده در دنیا خیلی رایج هستند، چون نسبت به سایر کمپر‌ها امکانات بیشتری دارند، از طرفی از خودرو جدا می‌شوند و کاربری خودرو را محدود نمی‌کنند که این خودش امتیاز بزرگی است.

در کاروان کشنده بخشی از وزن کمپر بر روی کشنده میافتد.
در کاروان کشنده بخشی از وزن کمپر بر روی کشنده میافتد.

اما کمپر‌های کشنده در کنار نقاط قوتشان یک ضعف بزرگ دارند، این کمپر‌ها به درد زدن به دل جاده‌های خاکی و بیابان نمی‌خورند، چون وزن زیادی دارند و ممکن است در مسیر ناهموار چپ شوند. این کمپر‌ها بیشتر راست کار جاده‌های آسفالت هستند و برای کشیدنشان خودروی پرقدرت نیاز است.

2- کمپر‌های هوم‌ موتور

کمپر های موتور هوم
کمپر های موتور هوم
از اسمشان مشخص است، خانه‌ای که یک موتور و ۴ چرخ دارد. این کمپر‌ها معمولا محصولات جانبی شرکت‌های خودروسازی هستند. بدنه همان بدنه مینی‌بوس، اتوبوس، ون یا خودرو استیشن است، ولی کاربری داخلی آن فرق کرده است.
تجهیزات داخل کمپر هوم موتور
تجهیزات داخل کمپر هوم موتور
قیمت این‌طور خودرو‌ها قطعا بسیار زیاد است و اگر بخواهد به ایران بیاید، خیلی نجومی می‌شود. ولی راه ساخت آن در داخل کارگاه‌های شخصی باز است. یک مینی‌بوس یا ون می‌برید داخل کارگاه و داخل خودرو تبدیل می‌شود به خانه‌ای کوچک. در ایران چند شرکت معتبر هستند که کارشان تبدیل خودرو به کمپر است، البته این کار مشکلات قانونی هم به‌دنبال دارد که در ادامه مفصل درباره‌اش خواهیم گفت.

3- کمپر ون ها

کمپرون های مسافرتی
کمپرون های مسافرتی

کمپرون‌ها همان‌طور که از اسمشان مشخص است، ون‌هایی هستند که داخلشان به خانه تبدیل شده است. این‌ها در حقیقت نوعی هوم‌موتور هستند، ولی، چون در ایران بیشتر کمپر‌ها شامل این مدل می‌شوند، برایشان دسته جدایی باز کردیم.

کاروان مسافرتی
کاروان مسافرتی

مدل‌های ایرانی کمپرون‌ها بیشتر در کارگاه ساخته می‌شوند، چون مدل‌هایی که کارخانه‌های خودروسازی مثل بنز، هیوندا، سانگ‌یانگ، نیسان، فولوکس و… تولید می‌کنند بسیار گران است. معمولا علاقه‌مندان فولوکس واگن‌های قدیمی یا تویوتا هایس، غزال‌های روسی، ون‌های دلیکا و… را می‌خرند و در کارگاه به کمپرون تبدیل می‌کنند.

4- کمپر‌های وانتی

کمپر های وانتی
کمپر های وانتی

یک راه دیگر تبدیل خودرو به کمپر این است که یک وانت بزرگ و قوی بخرید، بعد یک کانکس مناسب و مجهز بسازید و روی وانت سوار کنید. این‌طوری یک کمپر وانتی (truckcamper) خواهید داشت.

تراک کمپر
تراک کمپر

این کمپر‌ها نسبت به کمپر ون‌ها و کمپر‌های کشنده یک مزیت بزرگ دارند، آن هم توانایی طی‌کردن مسیر‌های خاکی و پر چاله‌چوله با آن ها است. به‌ویژه که روی وانت‌های قوی و ۲ دیفرانسیل مثل تویوتا، نیسان، فوتون و… سوار می‌شوند.

مقاله پیشنهادی: انواع خودرو های کمپر مسافرتی

آیا میتوان ماشین خود را به کمپر تبدیل کرد؟

طراحی و ساخت ون مسافرتی
طراحی و ساخت ون مسافرتی

برای تبدیل خودرو به کمپر فقط کافی است خودرویی را انتخاب کنید که محور و شاسی مناسب داشته باشد. بقیه تجهیزات کمپر را خودتان به صورت دستی می توانید تعبیه کنید. توجه داشته باشید که نوع کاربری ثبت شده در کارت خودرو نباید با نوع استفاده شما از خودرو مغایرت داشته باشد و باید حتماً آن را تغییر کاربری داده باشید.

 داخل ون کمپر
داخل ون کمپر

پیچ کردن قفسه ها، جاگذاری ظرفشویی، اجاق گاز و …. از جمله کارهایی هستند که با اندکی دقت می توانید انجام دهید. در نظر داشته باشید که ظرافت کار شما شبیه به کمپر فابریک کارخانه نیست، اما در عوض، با هزینه ای کمتر و با وسایل اضافه ای که دارید، می توانید برای خود خانه ای اتومبیلی بسازید. فراموش نکنید که عایق کردن بدنه خودرو، کمک شایانی به حفظ سرمایش و گرمایش آن می کند.

تجهیزات ون مسافرتی
تجهیزات ون مسافرتی

تجهیزات کمپر مسافرتی

یخچال، سینک ظرفشویی، قفسه ها، مایکروویو و بسیاری از وسایل دیگری که در خانه دارید، در کمپر قابل استفاده هستند. باتری های آمپر قوی، مخزن آب، موکت و مبل های تخت شو نیز از جمله امکاناتی هستند که در خودروهای مسافرتی، کاربرد همیشگی دارند.

مقاله پیشنهادی: نحوه تجهیز و ساخت ون کمپر (تبدیل ون به کمپر مسافرتی)

برق و باتری در ون کمپر

برق و باطری ون کمپر
برق و باطری ون کمپر
يكي از منابع مهم تامين انرژی در کمپرها، باطریهای اضافی موجود در كمپر علاوه بر باطري اصلي ماشين، مي باشد. در اینجا به چگونگی شارژ و استفاده از باطری جهت مصارف کمپر می پردازیم.

 ظرفیت باتری ماشین کمپر

براساس لوازم مورد نظر برقي در كمپر، میزان آمپر مورد نياز بدست آمده و براساس آن نسبت به تامین باطري مورد نياز اقدام مي شود. معمولا لوازم الکتریکی داخل یک کمپر شامل یخچال فریزر، تلويزیون، پمپ های آب ، هواکشها، چراغهای روشنایی(نوع LED کم مصرف تر است)، بخاری در جا ميباشد.
جهت تولید برق ۲۲۰ ولت متناوب در كمپر از باطريهاي اضافي موجود(در حد کمتر ۱۰۰۰  وات )،از اینورتر استفاده ميشود. اين برق جهت مصارف احتمالی مانند وینچ، پمپ هوا، چراغ سیار و غیره موارد استفاده قرار مي گيرد.
با توجه به اینکه تمامی اين مصرفي كننده ها، بصورت همزمان مورد استفاده قرار نمي گيرند، در طول ۲۴ ساعت،حدود ۱۰۰ آمپر مورد نیاز مي باشد و اگر مصرف دو روز را در نظر بگیریم به حدود ۲۰۰ آمپر باطری مورد نياز مي باشد.
مقاله پیشنهادی: نصب باتری دوم روی ماشین

شارژ باتری کمکی کمپرهای مسافرتی

برای شارژ باطریهای قسمت کمپر، همان دینام ماشین برای لين منظور كفايت كرده و نیازي به منابع ديگر توليد انرژي نمي باشد. برای این منظور داشتن یک مدار ساده الکترونیکی شبیه عملکرد آفتامات و یک عدد رله ۳۰ امپر دو کنتاکت، مورد نياز مي باشد.

مدار و یا آفتامات ولتاژ باطری اصلی ماشین رو اندازه گیری کرده و پس از رسیدن ولتاژ ان به ۱۳/۳ جریان را قطع میکند. این موضوع در تمامی ماشینها اجرا میشود و تنها کاری که ما میکنیم زمان قطع جریان انرا بسمت باطریهای اضافي کمپر هدایت میکنیم.

که دینام در هر وضیعیت تنها به مقدار امپر مجازی شارژ برساند و پس از شارژ شدن باطریهای کمپر جریان قطع میشود ( این اعمال بایستی اتوماتیک انجام گردد و انجام ان توسط کلید و دست و امکان فراموشی در قطع و وصل کلید توصیه نمیشود)

نصب باتری دوم ون های مسافرتی

نصب باتری دوم کمکی برای ون کمپر
نصب باتری دوم کمکی برای ون کمپر

نکته قابل توجه جهت انتقال ولتاژ لازم از باطري اصلي ماشين به باطري هاي كمكي كمپر، معمولا به  چند متر سیم لازم است. بواسطه اينكه ولتاژ مورد نظر ۱۲ ولت DC است هر چقدر طول سیم طولانی تر باشد افت ولتاژ بیشتر و شارژ کمتری برای باطریهای كمكي اتفاق میافتد که به هيچ عنوان مناسب نمي باشد.

لذا نکته قابل توجه جهت محل نصب باطری هاب كمكي کمپر طوري بايد انتخاب گردد كه در کوتاه ترین فاصله از محل باطری اصلي ماشین قرار گيرند و این فاصله نبايد بیشتر از دومتر باشد. جهت انتقال ولتاژ از مدار و رله فوق به باطری، از سیم حداقل نمره ۳ صنعتی و داخل لوله نسوز ، استفاده شود.

توجه: مدار مورد نظر در زمان خاموشی ماشین هر گونه ارتباط با باطری اصلی را قطع میکند و هیچگاه از انرژی موجود در باطری اصلی ماشین، استفاده نمیشود .

باطری های كمكي کمپر با یک کلید اصلی و به اصطلاح قطع کن به جعبه فیوز وصل و از انجا به کلید های کنترل و بسمت مصرف کننده ها میرود. استفاده از سیم باقطر مناسب و حتی ده در صد بیشتر و عبور تمامی سیمها از لوله و استفاده از فیوز های مناسب هر گونه خطر گرم شدن سیمها و خطرات ناشی از ان را کاهش میدهد.‌

چند نکته مهم درباره نصب باتری ون کمپر
 • در برخی کمپر ها قآبلیت شارژ باطری ها توسط برق و یا سلولهای خورشیدی و حتی ژنراتور بادی وجود دارد که در صورت نیاز جداگانه باید به هر کدام پرداخت .
 • همراه داشتن موتور برق کوچک و به اصطلاح کیفی، جهت شارژ باطری و احتمالا استفاده در فواصل دور تر از کمپر ، به عنوان یک منبع زاپاس انرژی مناسب مي باشد.
 • در آخر توصیه ميشود که سیم کشی از عوامل اصلی اتش سوزی خودرو بوده و دقت در انجام آن سفری راحت و بدور از خطر را در پی خواهد داشت.

ون مسافرتی در ایران

کاروان مسافرتی در ایران
کاروان مسافرتی در ایران

ابتدایی ترین شکل کمپرهای امروزی، کاروان هایی بودند که در زمان قدیم، مسافران را جا به جا می کردند. در بازار کنونی ایران، وانت ها کاربرد زیادی دارند، اما تبدیل آنها به کمپر چندان رایج نیست و بیشترین کارایی خودروهایی چون وانت، برای مصرف باربری است.

افرادی که به داشتن این نوع خودروها علاقه مند هستند با یک معضل جدی روبه رو هستند، اما برای این معضل دو راه کار وجود دارد. معضل اصلی این است که در حال حاضر هیچ شرکتی که به طور اختصاصی کمپر تولید کند، در ایران وجود ندارد؛ اگر هم باشد شناخته شده نیست!

اما خوشبختانه شرکت های معدودی هستند که وابسته به خودروسازان اند و به صورت سفارشی چنین خودرویی را تولید می کنند. راه کار بعدی هم ساختن کمپر به صورت دستی است. ساختن خانه اتومبیلی کار چندان عجیب و غریب و بعیدی نیست.

مینی کمپر های مسافرتی در ایران
مینی کمپر های مسافرتی در ایران

وانت های دو کابین و ون های معمولی که هر روز در سطح شهر می بینید، قابلیت تبدیل به کمپر و تغییر کاربری را دارند. در سال های اخیر، کافه ها، کتاب فروشی ها، گل فروشی ها و اغذیه های زیادی به شکل مغازه های سیار به وجود آمده که از همین خودروها بهره برده اند.

تولید این نوع خودروها در کشورهایی که خرید و فروش آن ها رواج دارد، بیشتر و اصولی تر است. برای مثال، کمپری که در کارخانه و به صورت فابریک تولید می شود، می تواند مجهز به پنل های خورشیدی روی سقف باشد، اما پنل های دست ساز معمولاً باید منبعی برای تولید برق داشته باشند.

قوانین کمپر در ایران

قوانین کمپر در ایران
قوانین کمپر در ایران

یک سؤال مهم درباره کمپر‌ها این است که آیا راندن آن‌ها از لحاظ قانونی مشکل دارد؟ طبق قانون هرگونه تغییر کاربری خودرو سواری خلاف قانون است و اگر پلیس چنین خودروی را بگیرد، آن را متوقف خواهد کرد. این یعنی راندن کمپرون‌ها و سایر هوم‌موتور‌هایی که در کارگاه ساخته می‌شوند، خلاف قانون است.

البته صاحبان این کمپر‌ها می‌گویند اگر ظاهر کمپر از بیرون با یک خودرو معمولی فرق نداشته باشد، معمولا پلیس سخت نخواهد گرفت. راندن هوم‌موتور‌های کارخانه‌ای و کمپر‌های کشنده، ولی کاملا قانونی است، پلاک مجزا دارند، در کارت خودرو ظرفیت و نوع کاربریشان قید می‌شود و مشکلی در رفت‌وآمد ندارند.

ماجرای کمپر‌های وانتی کمی متفاوت است، صاحبان این کمپر‌ها به‌نوعی قانون را خم می‌کنند و از زیرش رد می‌شوند. وانت‌ها بر اساس قانون اجازه حمل بار با وزن و حجمی مشخص را دارند. کمپر‌های وانتی طوری ساخته می‌شوند که از این حجم و وزن تخطی نکنند. اگر پلیس یک کمپر وانتی را متوقف کند، صاحب خودرو می‌گوید دارد باری را جابه‌جا می‌کند که قابل پایین آوردن از خودرو و منطبق بر قوانین حمل بار است.

یک جور‌هایی خودشان هم می‌دانند دارند کلک می‌زنند، ولی به گفته چند نفری که تجربه داشتن کمپر وانتی دارند، پلیس به آن‌ها هم سخت نمی‌گیرد. اما به هرحال هر خودرو کمپری، چه ون یا مینی‌بوس که طراحی داخلش عوض شده باشد، چه وانت که رویش کمپر نصب کرده باشند، وقت تعویض پلاک باید به شکل اولش دربیاید

مزایای زندگی در ون کمپر

نکات مثبت زندگی در ون کمپر ها
نکات مثبت زندگی در ون کمپر ها

با زندگی در ون می توانید خانه خود را به هر جایی که می خواهید ببرید. اگر به صفحات افرادی که در کاروان و ون زندگی می کنند نگاه کنید، ماشین آن ها را در عکس هایش می بینید که در کنار زیباترین و خیره کننده ترین مناظر طبیعی پارک شده است. فکر کنید هر روز صبح از خواب بیدار می شوید و منظره زیبای حیات وحش در پشت پنجره شما است.

تمام لوازم ضروری زندگی را در زندگی در ون و کاروان خواهید داشت. یک آشپزخانه، یک سرویس بهداشتی، محل خوابیدن، مطالعه و البته حیاطی که پایانی ندارد.

کسانی که به زندگی در ون رو می آورند در واقع برای برآوردن یک آرزو به این کار دست می زنند و آن هم سفر به دور دنیا و دیدن فرهنگ های متفاوت و کشورهای مختلف است. همچنین این نوع زندگی به شما این امکان را می دهد که پول پس انداز کنید. بسیاری از افرادی که به زندگی در ون و کاروان رو می آورند ممکن است به دنبال حس رهایی و آزادی باشند یا می خواهند که مکان های جدیدی را کشف کنند.

معایب زندگی در کاروان مسافرتی

نکات منفی زندگی در کمپر عا
نکات منفی زندگی در کمپر عا

این سوال که معایب زندگی در ون و کاروان چیست، بسیار مهم است! آیا حقیقتا می توانید بگویید که عاشق زندگی در ون هستید؟ بیایید راجع به این نوع زندگی شفاف صحبت کنید. در واقع زندگی در ون بسیار چالش برانگیز است.

گاهی ممکن است وسیله نقلیه شما در راه خراب شود یا لاستیک ماشینتان در راه پنچر شود. تمیز و مرتب نگه داشتن تمام وسایل درون آن بسیار مشکل است و البته تولید زباله یکی از مهم ترین مسائل می تواند باشد.

اگر ون دارید هیچ گاه زباله را در طبیعت رها نکنید. همچنین گاهی به دنبال دوش آب گرم و استراحت در یک مکان ساکت و خلوت بر روی یک تخت نرم هستید، که چنین امکاناتی در زندگی در ون را نخواهید داشت. قبل از انتخاب این نوع سبک زندگی حقیقتاً از خود بپرسید که آیا در طبیعت خواب راحتی خواهید داشت؟

زمانی که در این نوع سبک زندگی مریض می شوید، سختی ها بدتر می شوند. فکر کنید که در طول شب نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی دارید. این موضوع به همان بدی است که تصور می کنید!

بازدیدهای قبل از مسافرت با ون کمپر به ترتیب شامل موارد زیر است:
ابزار مورد نیاز مسافرت با ون کمپر ها
ابزار مورد نیاز مسافرت با ون کمپر ها
 1. بازدید روغن کلاچ
 2. بازدید آب رادیاتور
 3.  بازدید روغن موتور
 4. بازدید روغن ( واسکازین) گیربکس
 5. بازدید روغن ترمز
 6. بازدید روغن ( واسکازین) دیفرانسیل
 7. استفاده از الکل یا مایع ظرفشوئی در آب شیشه شور برای جلوگیری از یخ زدن و شستشوی بهتر
 8. چک کردن شیشه شور
 9. چک راهنماها و فلاشر
 10. چک جراغهای جلو
 11. بازدید سالم بودن زاپاس
 12. چک کردن برف پاک کن
 13. بازدید آچار چرخ
 14. همراه داشتن زنجیر چرخ در زمستان
 15. بازدید روغن هیدرولیک ( برای گیربکسهای اتوماتیک و فرمانهای هیدرولیک و سیستم روغنی زانتیا و …)
 16. استفاده از ضد یخ در رادیاتور
 17. تنظیم کردن باد لاستیکها و بازدید لاستیکها

سوالات مختلف درباره کمپر های مسافرتی

آشنایی با ون های مسافرتی
آشنایی با ون های مسافرتی

چه خودرویی بخریم؟

خودرو را باید با توجه به اینکه چه نوع کمپری می‌خواهید انتخاب کنید، اما به هر حال چه کمپر کِشنده بخواهید و چه کمپر موتورهوم، به یک اتومبیل قدرتمند نیاز دارید. وزن یک کمپر کِشنده با لوازم‌اش حداقل به هزار کیلوگرم می‌رسد و شما با خودروهای سدان معمولی که مناسب تردد در شهر هستند نمی‌توانید آن‌ها را بکشید. پس دایره انتخاب شما به اتومبیل‌های شاسی‌بلند قوی و وانت‌ها محدود می‌شود.

انتخاب خودروی کمپر
انتخاب خودروی کمپر

ساخت کمپر چقدر زمان می‌برد؟

این را باید بگوییم که ساخت کمپر علاوه بر پول، به صبر هم نیاز دارد، چون ساخت یک موتورهوم در کارگاه دست‌کم ۲ هفته وقت می‌برد و ممکن است بیش از یک ماه هم زمان ببرد. کم و زیادش به امکاناتی بستگی دارد که مشتری می‌خواهد به خودرو اضافه کند.

ساخت کمپر برای وانت هم زمان‌بر است و حتما باید بعد از خرید وانت و به‌صورت اختصاصی برای خودرو انجام شود. تنها راه سریع برای کمپردارشدن، رفتن سراغ کمپر‌های کشنده استاندارد است که از قبل در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها ساخته و انبار می‌شود.

امکانات رفاهی یک کمپر چقدر است؟

بیشتر کمپر‌ها معمولا امکاناتی مثل تختخواب، ظرف‌شویی، اجاق‌گاز، یخچال، دست‌شویی، حمام، منبع آب، میز، کابینت و… دارند. بستگی به ذوق و هزینه‌ای که خرج شود، می‌شود برای کمپر امکانات بیشتری مثل سامانه صوتی و تصویری، دستگاه تصفیه آب، کمد لباس، ماکروویو و… هم تهیه کرد.

اگر کمپر از نوع کشنده یا مینی‌بوسی و اتوبوسی باشد، فضای بیشتر آن، امکان نصب مبلمان، کتابخانه و خیلی چیز‌های دیگر را هم خواهد داد. کمپر‌های اتوبوسی لوکسی در دنیا وجود دارد که می‌شود داخلش یک خودرو پارک کرد تا هر وقت اتوبوس سواری دل راننده را زد، بزند کنار و خودرو‌ش را از داخل اتوبوس بیرون بیاورد و با آن این‌طرف و آن‌طرف برود.

کمپر‌ها فاضلابشان را در طبیعت می‌ریزند؟

سرویس بهداشتی کمپر ون ها
سرویس بهداشتی کمپر ون ها

موضوع آب‌وفاضلاب در کمپر‌ها خیلی مهم است. بیشتر کمپر‌ها منبع آبی دارند که می‌تواند از ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر (کمتر و بیشترش کاملا به نیاز صاحب کمپر ربط دارد) آب در خودش جا بدهد. این منبع را می‌شود با پمپ از چشمه‌ها یا آب شهری پر کرد. معمولا آبی که در کمپر برای دست‌شویی و حمام استفاده می‌شود، در منبعی داخل خود کمپر ذخیره می‌شود و بعد از رسیدن به شهر‌ها داخل چاه‌های فاضلاب تخلیه می‌شود.

برق و گاز کمپر‌ها از کجا تأمین می‌شود؟

کمپر‌ها مولد برق جداگانه ندارند، برق آن‌ها از طریق دینام خودرو تأمین می‌شود. کمپر‌ها یک باتری قوی و بزرگ دارند که این برق را در طول حرکت خودرو در خودش ذخیره می‌کند و در طول اقامت و اسکان در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. گاز اجاق‌های کمپر‌ها هم با کپسول‌های گاز کار می‌کند، البته که امکان استفاده از اجاق‌های برقی هم وجود دارد.

 قیمت ون مسافراتی در ایران
قیمت ون مسافراتی در ایران

آیا می‌شود به‌جای خرید، کمپر اجاره کرد؟

چرا نشود. همین الان اگر در دیوار جست‌وجو کنید، با آگهی‌های مختلفی دراین‌باره مواجه می‌شوید. برای اجاره یک کمپرون جادار با ظرفیت ۵ نفر روزانه باید حدود یک میلیون تومان اجاره پرداخت کنید.

قبل از اجاره هم طبق قاعده باید وثیقه لازم و مناسب به صاحب کمپر بدهید. البته سفر با خودرو ناشناس همیشه نگرانی‌هایی به‌دنبال دارد. اگر خودرو قوی داشته باشید، می‌توانید یک کمپر کشنده اجاره کنید و به آن ببندید.

با کمپر می‌شود سفر خارجی هم رفت؟

با کمپر‌هایی که در کارگاه‌ها ساخته می‌شود، نمی‌شود از مرز خارج شد. برای خروج از مرز یا باید کمپرتان ساخت کارخانه معتبر خودرو باشد یا کمپر استاندارد کشنده داشته باشید.

امنیت کمپر‌ها چقدر است؟

کمپر‌ها به‌نوعی خانه دوم آدم هستند و داخلشان وسایل ارزشمند زیادی پیدا می‌شود، برای همین است که همیشه در خطر سرقت قرار دارند. بهترین راه برای حفظ امنیت کمپرها، استفاده از دزدگیر و محکم‌کردن در و پنجره‌هاست.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
9 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
کیوان کاوه
کیوان کاوه
2 سال پیش

سلام عالی بود ممنون

احمد
احمد
2 سال پیش

بسیارعالی و اموزنده بود ممنونم

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  احمد
2 سال پیش

با سلام
درود بر شما، سپاسگذاریم. بسیار خوشحالیم که مفید واقع شده است.

یوسف بخششی
یوسف بخششی
2 سال پیش

سلام به نظرم یک کلوپ درس کنید بهتر باشه مرسی

ابری
ابری
2 سال پیش

سلام آیا میشود کمپر وارد کرد

امید
امید
2 سال پیش

بسیار عالی ، تشکر از اطلاعات مفیدتون

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  امید
2 سال پیش

با سلام
درود بر شما، بسیار خوشحالیم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده است.

فراز مهر پویا
فراز مهر پویا
9 ماه پیش

بسیار کاربردی و عالی . دست شما درد نکنه. مطلب کامل و جامعی بود در عین حال که به ایجاز نوشته شده است. همه سوالات من را پاسخ داد. سپاسگزارم

ناشناس
ناشناس
3 روز پیش

وای چه خوشگلن من دوست دارم همه چی هم هست لااقل تا قبل دنیا اومدن بچه ها هرکی یه طوره من خیلی دوست دارم اینو بخرم بعد برم خونه لوکس خودم ۲۵۰ متری خوشگل با عرق مواد و بایک عالمه لذت سفر کلی ماموریت موندم خیلی باحاله 😘😘

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش