باتری مناسب تاکسی چیست؟

4.5
(45)

در شرایط موجود اقتصادی، برای یک راننده تاکسی که هزینه های زندگی اش را با ماشین خود برآورده می کند، قطعا خرید مداوم قطعات خودرو از جمله باتری تاکسی، امری دشوارمحسوب می شود. اما در صورتی که با راههای افزایش طول عمر باتری تاکسی آشنا باشد، یا در هنگام خرید باتری، بداند کدام باتری خودرو بهتر است؟ این هزینه ها به کمترین میزان و دفعات خواهد رسید.

بنابراین با دنبال کردن این مطلب به سادگی هزینه های غیر قابل پیش بینی تاکسی خود را به طرز چشمگیری کاهش خواهید داد.

چرا عمر باتری تاکسی کاهش می یابد؟

عمر مفید باتری تاکسی
عمر مفید باتری تاکسی

رانندگان تاکسی قشر زحمتکشی هستند که روزانه با خرج و مخارج بالای خودرو دست و پنجه نرم می کنند. یکی از این مخارج تهیه سالانه باتری است. یکی از مواردی که این رانندگان از ان شاکی هستند عمر کوتاه مدت باتریهاست. اگر میخواهید در این رابطه بیشتر بدانید در ادامه مطلب با کیان باتری همراه باشید .

خوب اول از همه باید بدانیم که چرا یک باتری بر روی تاکسی کمتر از خودرو شخصی کار می کند . یکی از نکاتی که اکثر افراد از آن بی اطلاع هستند این است که باتری ها در هنگام شارژ شدن با کاهش اب موجود در الکترولیت مواجه می شوند. هرچند این کاهش کم است. اما در طولانی مدت مقدار قابل توجهی خواهد بود. معمولا مدت زمان روشن بودن تاکسی ها طولانی بوده و در تمام این مدت باتری توسط دینام در حال شارژ شدن است. این شارژ شدن پی در پی باعث کاهش سطح الکترولیت موجود در باتری و در نهایت خرابی ان می شود. 

دومین موردی که باعث کاهش عمر باتری خودرو های تاکسی می شود استارت زدن به دفعات بالا است. باتری خودرو به منظور تعداد دفعات استارت زنی مشخصی طراحی شده اند. این تعداد در تاکسی ها زودتر از خودروهای شخصی اتفاق می افتد. معمولا یک خودرو تاکسی در بهترین شرایط 5 برابر یک خودرو شخصی استارت میخورد. استارت زدن باعث گرفتن جریان استارت ناگهانی از باتری شده و این جریان باعث صدمه دیدن باتری خودرو می شود. سایر موارد علت کاهش طول عمر باتری تاکسی اورده است.

در ادامه به بررسی موارد دیگری که باعث کاهش طول عمر باتری های تاکسی ها می گردند، مبی پردازیم.

1- استفاده از امکانات جانبی در تاکسی

در حال حاضر بیشتر خودروها به امکانات جانبی مختلفی مجهز هستند. وقتی امکانات به صورت فابریک و در کارخانه روی خودروها نصب می شوند، بررسی عملکرد سیستم برق رسانی بر عهده شرکت است و باید متناسب با امکانات برقی خودرو، از منابع تأمین برق مناسب استفاده کند. چنانچه شما بر حسب سلیقه شخصی تان تصمیم بگیرید امکانات جدیدی به خودروی تان اضافه کنید، خودتان هم باید مراقب عملکرد باتری و هماهنگی آن با سایر قسمت ها باشید.

اضافه کردن امکاناتی چون لامپ های پر نور و چشمک زن و باندهایی که قابلیت های صوتی را چند برابر می کنند و برای کار کردن نیاز به برق دارند، مستلزم وجود باتری با آمپر مناسب است.

2- شرایط آب و هوایی که خودرو در آن قرار دارد

عوامل کاهش عمر باتری تاکسی
عوامل کاهش عمر باتری تاکسی

گرمای بیش از حد، یکی از عوامل اصلی خرابی باطری ها است. باطری خودروهایی که در مناطق گرمسیر تردد می کنند، به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی که در ساختارشان رخ می دهد، زودتر از موعد شارژ شده و زودتر از موعد خراب می شوند. روشن بودن دائمی کولر هم این قطعه را مستهلک تر می کند.

از تأثیر مخرب هوای خیلی سرد بر عملکرد باطری نیز نباید غافل شد. در روزهایی که درجه دمای هوا پایین است، سرعت واکنش های شیمیایی داخل باطری به شدت کاهش می یابد؛ به همین دلیل هم در فصل زمستان خودرو دیرتر روشن می شود. خودروهایی که در مناطق سردسیر تردد می کنند، معمولاً زودتر از موعد خالی یا خراب می شوند.

3- میزان رانندگی تاکسی

رانندگان تاکسی معمولا از خودروی خود در شبانه روز بیش از 10 ساعت کار می کشند، در حالی خودروهای دیگر ممکن است در 24 ساعت یکبار هم استارت نخورند. باطری قطعه ای مصرفی است؛ بنابراین هر چقدر بیشتر استفاده شود، زودتر تمام می شود. به طور کلی، در بهترین شرایط، عمر باطری سه سال است.

انواع باتری تاکسی بر اساس تعمیر و نوع نگهداری

انواع باطری تاکسی
انواع باتری تاکسی

باتری‌ها انواع متفاوتی دارند، اما مهم‌ترین دسته بندی باتری خودرو بر اساس نیاز باتری به تعمیر و نوع نگهداری آن‌ها است. برخی باتری‌ها قابلیت تعمیر کردن دارند، برخی از انواع باتری خودرو که به آن‌ها باتری سرب اسیدی گفته می‌شود هم هزینه پایینی برای نگهداری دارند و هم نیاز به سرویس کردن دارند، نوع سوم باتری ماشین نیز که به آن باتری اتمی گفته می‌شود، نیاز به تعمیر ندارند. در ادامه به بررسی این سه نوع باتری می‌پردازیم.

باتری‌هایی که قابلیت تعمیر دارند

این نوع از انواع باتری خودرو معمولاً گزینه انتخابی صاحبان تاکسی ها نیستند، زیرا اکثر افراد دوست دارند که در هنگام بروز مشکل در باتری خودرو خود باتری را تعویض کنند و از آنجایی که برخی اوقات باتری‌ها ضمانت دارند، می‌توان این کار را به صورت رایگان نیز انجام داد؛ اما در این نوع باتری‌ها فرد باید صفحه شیشه‌ای باتری را نیز تعویض کند. به همین دلیل این باتری‌ها امروزه طرفداران کمی دارند و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باتری‌های سرب اسیدی یا تر

نوع دیگری از انواع باطری ماشین که به آن‌ها باتری غیر سیلید نیز گفته می‌شود و قابل شارژ هستند. این باتری‌ها به مراقبت کمی نیاز دارند. صفحات این باتری‌ها دو آلیاژی هستند و در آب و هوای گرم استفاده از این باتری‌ها بسیار مناسب‌تر است زیرا از آنجایی که غلظت آن‌ها قابلیت اندازه‌گیری با هیدرو متر را ندارد پس در صورت نیاز به آب می‌توان به آن آب اضافه نمود. اما این امکان در دیگر انواع باتری خودرو وجود ندارد. این مدل از انواع باتری خودرو معمولاً قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مدل‌ها دارد و اگر از آن درست استفاده شود، می‌توان تا میزان زیادی طول عمر باتری را افزایش داد.

باتری‌های اتمی یا خشک تاکسی

باتری اتمی تاکسی
باتری اتمی تاکسی

باتری‌های اتمی یا سیلیدی انواعی از باتری هستند که نیاز به مراقبت زیادی ندارند و عمر مفید آن‌ها از دیگر انواع باتری‌ها نیز بیشتر است. در این نوع باتری‌ها از دست دادن شارژ به میزان کمتری است به طوری که اگر یک ماه از باتری ماشین استفاده نشود، باتری اتمی تنها ۲ درصد از شارژ خود را از دست می‌دهد، اما دیگر انواع باتری خودرو مقدار زیادی از شارژ خود از دست می‌دهند.

یکی از دیگر مزیت‌های باتری اتمی این است که در صورت لزوم حتی قابلیت تعمیر هم دارند و در صورت داشتن گارانتی می‌توانید هر زمان که لازم بود به صورت رایگان باتری جدیدی دریافت کنید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که این باتری‌ها معمولاً قیمت بالاتری از دیگر انواع باتری خودرو دارند. این باتری‌ها در هنگام سرما به خوبی شارژ نمی‌شوند و به همین دلیل باید حتماً باتری را در طول زمستان بپوشانید.

بهترین باتری برای تاکسی ها چیست ؟

معمولا به دلایل فوق عمر باتری های تاکسی کوتاه است. اما راه حل چیست ؟ بهترین انتخاب برای این خودرو ها استفاده از باتری های ابی با درپوش دار است. این امر باعث می شود بتوان هر از گاهی بسته به کارکرد، سطح الکترولیت باتری را چک کرد و در صورت کاهش آن به آن آب مقطر اضافه نمود. امری که در باتری های سیلد یا اتمی امکان انجام ان نیست. لازم به ذکر است که این موارد باعث شده شرکت های باتری سازی، گارانتی کوتاه مدت تری ( معمولا 6 ماه ) برای باتری نصب شده بر روی خودروهای سازمانی یا تاکسی ها در نظر بگیرند. 

باتری‌های دارای مقاومت زیاد

در ماشین‌هایی مثل اتوبوس، تاکسی و وسایل نقلیه عمومی که توقف زیادی در مسیر دارند و مدام باید استارت بزنند، جریان بیشتری مصرف می‌شود و از این رو باتری زودتر تخلیه می‌گردد. به همین دلیل در این نوع از خودروها از باتری‌هایی با مقاومت بالا استفاده می‌شود که عمر زیادی دارند و دو برابر بیشتر از باتری‌های عادی کار می‌کنند.

فاکتورهای انتخاب بهترین باتری تاکسی

خرید بهترین باتری تاکسی
خرید بهترین باتری تاکسی

انتخاب باتری مناسب تاکسی اصلاً کار سختی نیست. با نکات و اطلاعاتی که در این مقاله می خوانید، تاکسی خود را به باتری استاندارد و با کیفیتی مجهز می کنید که تا سال ها از آن بهره مند خواهید بود. این مقاله، از صفر تا صد انتخاب و خرید باتری را در اختیار شما می گذارد.

سه عامل مهم وجود دارد که اجازه نمی دهد برای خودروی تان با سلیقه خودتان باطری بخرید. آمپر، ابعاد و نوع باتری ، سه ویژگی ای هستند که چنانچه باطری بدون توجه به آنها خریداری شود، خیلی زود عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد. استفاده از باتری ای که مناسب خودروی شما نیست، علاوه بر افت کارایی خودرو و عدم رضایت شما، خرابی زودرس این قطعه مصرفی و قطعات وابسته به آن مثل دینام را نیز در پی خواهد داشت.

1- باتری مناسب تاکسی از نظر آمپر و ابعاد

باتری مناسب ، باتری ای است که آمپر آن با آمپر دینام خودروی شما همخوانی داشته باشد (توجه داشته باشید، واحد نوشته شده روی دینام نشان دهنده آمپر مناسب باتری نیست، دینام خودرو توانایی تامین حتی دو باتری را دارد.).. وظیفه دینام، شارژ باتری است؛ پس اگر توان دینام پایین تر از توان باطری باشد، طبعا شارژ باتری به صورت ناقص انجام شده و سیستم برق رسانی با مشکلی جدی مواجه خواهد شد.

ابعاد باتری خریداری شده باید با ابعاد جایگاهش در زیر کاپوت، هماهنگ باشد تا به درستی در جای خود قرار بگیرد. برای مثال حداکثر فضایی که برای جعبه باتری سمند زیر کاپوت جلوی آن تعبیه می شود، ۱۹*۱۸*۲۸ سانتی متر است.

2- بهترین باتری تاکسی از نظر نوع آن

منظور از نوع باطری ، ساختار آن است. ساختار بعضی از باطری ها به گونه ای است که نیاز به بررسی دوره ای دارند؛ به این نوع، باطری های اسید شارژ گفته می شود. این باطری ها فساد خود را به مرور زمان بروز می دهد. نوع دیگر، باطری سیلدی یا اتمی است که در طول استفاده از آن، نیاز به بررسی نیست و برخلاف باتری های اسید شارژ یکباره تمام می شوند و خودرو از حرکت باز می ایستد.

شرکت های خودروسازی، باطری مناسب خودروهایشان را روی آن قرار می دهند و معمولاً در دفترچه راهنمای آن هم به تمامی موارد فوق اشاره دارند تا بعد از اتمام باطری فابریک، باطری مناسب آن خودرو انتخاب شود. نکته ای که به هیچ وجه نباید از آن غافل شد، توجه به استانداردها و اصولی برای خریدن باتری است که معمولاً به تجربه افراد و راهنمایی کارشناسان بازمی گردد و در دفترچه راهنما نیامده است. در ادامه به این استانداردها اشاره می کنیم.

3- مشخصات شکل ظاهری باتری تاکسی

قبل از خرید باتری باید ظاهر آن را چک کنید. هرگونه ترک، تو رفتگی یا برجستگی روی بدنه آن مشاهده کردید، باطری را نخرید. باید بدنه باطری کاملاً سالم و سر باتری ها، بدون زائده و صیقلی باشند. اگر انتخاب شما باطری اسید شارژ است، سر باتری ها را هم باز و بررسی کنید. میزان مایع ( الکترولیت ) موجود در باتری اسید شارژ همانطور که بالاتر هم گفته شد، بسیار اهمیت دارد. کم شدن سطح مایع داخل آن به معنی نشت آن به بیرون یا گذشتن از تاریخ مصرفش است.

4- تاریخ مصرف باتری

به خاطر بسپارید، فاصله تاریخ تولید تا تاریخ نصب این قطعه هر قدر کمتر باشد، بهتر است. باطری ای که بیشتر از یک سال از تاریخ تولید آن گذشته باشد، باطری مناسبی برای خودروی شما نیست؛ بنابراین با وجود اصرارها و تأکیدهای فروشنده مبنی بر سلامت و کیفیت این قطعه مصرفی، از خرید آن منصرف شوید. فراموش نکنید شما به دنبال خرید قطعه ای هستید که ساختار شیمیایی دارد و ممکن است بر اثر تغییر دما و فعل و انفعالات شیمیایی، با کاهش کیفیت همراه شده و به طبع افت عملکرد داشته باشد.

5- کشور تولیدکننده باتری

قیمت باتری تولید شده در کشورهای مختلف، متفاوت است؛ چنانچه فروشنده توضیحاتی درباره باتری داد، می توانید برای اطمینان از صحت و سقم آنها، بدنه باطری را چک کنید. تاریخ تولید، انقضا و نام کشور تولید کننده، سه ویژگی حک شده روی بدنه یا قسمت دیگری از باتری هستند. به خاطر داشته باشید که این اطلاعات باید حتماً به صورت مستقیم روی باتری، حک شده باشند و وجود برچسب و اتیکت فاقد اعتبار است.

4- تست کیفیت استاندارد باتری

باتری استاندارد تاکسی
باتری استاندارد تاکسی

حین خرید باتری از فروشنده، کارتی با عنوان « برگ سبز باتری » یا کارت ضمانت نامه درخواست کنید. آنها موظف هستند این برگه را در اختیار شما بگذارند. در صورت امتناع از ارائه این برگه، باتری موردنظر معتبر نیست؛ چرا که هر قطعه ای برای ورود به بازار نیاز به مجوز دارد.

« تست کیفیت استاندارد ایران » نشانی است که توسط « شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران » تحت آزمایشات مختلفی به کالاهای استاندارد اعطا می شود. اگر باطری ای که انتخاب می کنید دارای این نشان نباشد، به این معناست که مورد تائید این شرکت نیست؛ پس استاندارد، قانونی و با کیفیت بودن این محصول هم معلوم نیست و بنابراین خدمات پس از فروشی هم در کار نخواهد بود.

اگر باتری ای که انتخاب می کنید، شرایط فوق را داشته باشد، نگرانی هایی مثل نامرغوب بودن مواد اولیه تا حد زیادی مرتفع می شود و باطری خودروی شما شرایط لازم را برای کارکرد مناسب دارد.

بحث بعدی، عملکرد باتری در خودرو است که نیمی از آن به باتری و نیمی دیگر به شرایط خودروی شما بستگی دارد. در ادامه، به ویژگی هایی در خودرو که روی عملکرد باطری تأثیر مستقیم دارند، اشاره می کنیم.

عدم هماهنگی باتری با سایر قطعات خودرو

عدم هماهنگی این قطعه با قسمت های دیگر سیستم برق رسانی مثل دینام و تسمه دینام، باعث افت عملکرد و خرابی زودرس آن می شود. مهم ترین نکته ای که باید در این مورد رعایت شود تا شاهد عملکرد مناسبی از باطری باشیم، هماهنگی آمپر آن با آمپر دینام خودرو است.

منظور از سیستم برق رسانی خودرو، بست ها، فیوزها، اتصالات، سیم کشی ها، دینام، تسمه دینام، استارتر و شمع ها است.

نگهداری از باتری تاکسی

روش های نگهداری باتری ماشین تاکسی
روش های نگهداری باتری ماشین تاکسی

حین به کارگیری این قطعه در تاکسی باید به فکر مراقبت های دوره ای از آن نیز باشید. در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که موجب افزایش کارایی و عمر این قطعه می شوند.

 • استفاده از  کاور محافظ باتری خودرو که عایق خوبی در برابر سرما، گرما و گرد و غبار هستند.
 • مراقبت های دوره ای و چک کردن سطح مایع داخل باطری های اسید شارژ تا در صورت نیاز، به آن مایع اضافه گردد.
 • بررسی اتصالات و بست ها تا در صورت وجود نارسایی و قطعی، مشکل برطرف شود.
 • اطمینان از صحت عملکرد تسمه دینام؛ چرا که در صورت شل یا سفت بودن تسمه، باطری فشار مضاعفی را متحمل می شود.
 • تمیزکاری باطری و برطرف کردن مواد زائدی که در اطراف سر باطری ها جمع می شوند.
 • در زمان‌هایی که بیشتر از ۴ روز قصد استفاده از ماشین را ندارید، بهتر است بست باتری را جدا کنید و ارتباط باتری با ماشین را قطع نمایید.
 • هیچگاه باتری خودروتان را بیش از حد شارژ نکنید.
 • هر چند وقت یک بار بست باتری خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که سولفاته نشده باشد.
 • در هوای خیلی سرد ماشین خود را در مکانی گرم قرار دهید.
 • اگر از باتری اسیدی تاکسی استفاده می‌کنید، حتما سطح مایع آن را بررسی کنید و اگر کم بود از آب مقطر استفاده کنید.
 • بی‌جهت استارت نزنید.
 • اجازه ندهید باتری به طور کامل تخلیه شود.
 • هیچگاه دو قطب باتری را به هم متصل نکنید.
 • توجه داشته باشید که رطوبت زیاد عمر باتری را کم می‌کند.
 • از سفت بودن درب سلول‌های باتری اطمینان حاصل کنید.
 • برای جدا کردن باتری اول قطب منفی را جدا کنید و بعد قطب مثبت را جدا کنید.

زمان تعویض باطری تاکسی

زمان تعویض باطری تاکسی
زمان تعویض باطری تاکسی

واضح‌ترین و ساده‌ترین نشانه ای که نزدیک شدن باتری به پایان عمر کاری را نشان می‌دهد این است که باتری خودروی شما در حالت شارژ کامل (برای مثال پس از طی مسافت طولانی) نتواند دوباره پیشرانه را روشن کند. البته این قضیه می‌تواند ناشی از وجود ایراد در مدار شارژ باتری خودرو نیز باشد بنابراین باید به دقت چک شود، البته هر مکانیکی می‌تواند این عیب‌یابی را برای شما انجام دهد.

با این حال اگر سیستم شارژ مشکلی نداشته باشد، بدین معنی است که باتری در وضعیت خوبی قرار ندارد. همچنین با دانستن عمر باتری خود نیز می‌توانید زمان تعویض آن را متوجه شوید چون همانطور که پیش‌تر گفتیم باتری‌های معمولی عمر حداکثری 2 تا 3 سال دارند؛ البته قویا پیشنهاد می‌کنیم در بازه‌ی زودتری اقدام به تعویض باتری خود کنید.

 نشانه های اتمام عمر باتری تاکسی

باتری‌ها آنقدر قطعات قابل اطمینانی هستند که بسیاری از رانندگان تاکسی فراموش می‌کنند که باتری خودرویشان به اواخر عمر خود نزدیک شده است. با این وجود اگر حواستان به عمر باتری ماشین باشد می‌توانید ریسک خرابی در راه را کاهش دهید. اگر خودروی شما در حالت شارژ کامل به راحتی روشن نشود یعنی عمر باتری تاکسی تمام شده و می‌تواند دلیل خوبی برای تعویض باتری باشد.

فیلم تعویض باتری هیبریدی تاکسی

مشاهده ی این ویدئو برای کسانی که مطلب باتری تاکسی جالب بود، نیز توصیه می شود. در این فیلم برروی یک تاکسی فورت یک باتری هیبریدی در صندوق عقب ماشین نصب می شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی در مورد باتری های تاکسی در اختیار شما قرار دهد، این که چرا باطری تاکسی عمر کمتری دارد و چگونه از باتری تاکسی خود نگهداری کنید که عمر بیشتری داشته باشد. همچنین در این مقاله شاخصه هایی برای انتخاب بهترین باتری مناسب تاکسی ارائه داده شد. امیدواریم که برای عزیزان مفید بوده باشد.

ضمن تشکر از مطالعه این مقاله، از شما خواهشمندیم در صورتی که تجربه یا سوالی در این زمینه دارید، در فرم زیر به اشتراک بگذارید. کارشناسان کیان باتری به صورت 24 ساعته پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
4 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
اسداله
اسداله
2 ماه پیش

سلام باطری آبی ۶۰چه قیمته ایادراصفهان نمایندگی داره وکجاست

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  اسداله
2 ماه پیش

با سلام
بله باتری های غیرسیلد هنوز هم وجود دارند اما برای استعلام قیمت و موجودی بایستی از نمایندگی ها و فروشگاه های موجود در محل زندگی خود کمک و راهنمایی بگیرید.

محمدحسین غفاری
محمدحسین غفاری
3 ماه پیش

سلام و خداقوت، یک مدت شرکت صباباتری یه باتری با اسم صبا تاکسی تولید می کرد که از قضا برای ماشینم خوب جواب داد و ازش راضی بودم اما دیگه هر چی گشتم پیدا نمی کنم! آیا هنوز تولید میشه و میشه تهیه کرد؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  محمدحسین غفاری
2 ماه پیش

با سلام
بله محصولات صبا تاکسی یکی از برندهای خوب و باکیفیت شرکت توسعه منابع انرژی توان (صبا باتری) بود و در حال حاضر متاسفانه اطلاعات دقیقی از خط تولید آن در دسترس نیست. شما می توانید از طریق راههای ارتباطی مختلف از جمله شماره تلفن 78147-021 با شرکت صباباتری ارتباط برقرار کنید و سوالات مورد نظر خود را از این مجموعه بپرسید.

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش