چگونه عمر کامپیوتر را افزایش دهیم؟

4.6
(369)

آیا می خواهید سالها به عمر كامپیوتر خود بیفزایید. در اینجا نكاتی ساده را به اطلاع شما می رسانیم كه از كاهش كارایی و عمر كامپیوتر جلوگیری می كند. و به افزایش عمر کامپیوتر شما کمک کند با ما در این مقاله از کیان باتری همراه باشید.

در حالت ایده آل شاید شما فکر کنید تنها برای ارتقا کامیپوترتان مجبور هستید بعضی از قطعات مهم سخت افزاری آن را تعویض کنید ولی متاسفانه برخی از قطعات سخت افزاری کامپیوتر به دلیل نگه داری و استفاده نادرست زودتر از آن چیزی که ما انتظار داریم خراب شده و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند.

در ادامه ما ۵ قطعه سخت افزاری از کامپیوتر که زود خراب شده و از بین میروند را به شما معرفی کرده و راهکارهایی جهت افزایش طول عمر آنها ذکر خواهیم کرد.

 راه های افزایش طول عمر کامپیوتر
راه های افزایش طول عمر کامپیوتر

عوامل موثر در کاهش عمر کامپیوتر و راهکار آن

1- تهویه ضعیف

گرما یکی از بزرگترین عواملی است که می تواند بر کامپیوتر تأثیر منفی بگذارد. این می تواند باعث شود کامپیوتر کند و باعث آسیب به اجزای سازنده شود و در مورد لپ تاپ ها عمر باتری را به شدت کاهش دهد.

همه رایانه ها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند گرمای تولید شده را از طریق فن ها و دریچه های هوایی به طور موثر از بین ببرند. با این حال، این دریچه ها به راحتی مانع می شوند. قرار دادن کیس رایانه شخصی شما در زیر میز و در برابر یک دیوار می تواند جریان هوا را محدود کند، و از فرار هوای گرم و ورود هوای خنک جلوگیری می کند.

عوامل موثر در کاهش عمر کامپیوتر
عوامل موثر در کاهش عمر کامپیوتر

در لپ تاپ، دریچه های هوا به طور معمول در پایین مشاهده می شود. در صورت استفاده از لپ تاپ روی یک سطح نرم مانند شلوارتان، تختخواب یا بالش، آنها را مسدود خواهید کرد. از طرف دیگر اگر از کیس استفاده می کنید باید تهویه مناسب را انجام دهد.

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، باید سعی کنید رایانه شخصی خود را خیلی نزدیک به بخاری قرار ندهید، یا در تابستان در تابش کامل خورشید قرار نداشته باشد.

2- گرد و غبار

مورد دیگری که باعث ایجاد گرما می شود؟ گرد و خاک است. به عنوان مثال، رایانه شخصی جدید خود را روی زمین قرار دهید و مدت زیادی طول نکشید که کل حجم گرد و غبار، شن و ماسه و موهای مادر را مکیده باشد. لپ تاپ ها حتی بیشتر در معرض گرد و غبار هستند.

گرد و خاک می تواند باعث باز شدن دریچه های هوا و ایجاد لایه عایق در بالای قطعات شود و آنها را در معرض خطر گرمای بیش از حد قرار دهد.

گرد و خاک باعث کاهش عمر کامپیوتر میشود
گرد و خاک باعث کاهش عمر کامپیوتر میشود

حداقل باید هر از گاهی بررسی کنید که دریچه های هوای عقب مسدود نشده اند. بهتر است  گاه به گاه پرونده را باز کنید و کامپیوتر خود را به طور کامل تمیز کنید. استفاده از یک قوطی هوای فشرده، ایمن ترین و توصیه شده ترین روش جداسازی گرد و خاک  از قطعات است.

3- کابل های شل

چک کردن کابل های شل یکی از ساده ترین راه ها برای رفع بسیاری از مشکلات رایج رایانه است.

به عنوان مثال کابلهای خارجی می توانند خیلی راحت کار کنند، به خصوص کابل برق که به کامپیوتر شما و پریز برق وصل شده است.

برای افزایش عمر کامپیوتر از اتصالات را محکم کنید
برای افزایش عمر کامپیوتر از اتصالات را محکم کنید

این می تواند یک مسئله داخلی باشد اگر مشکلات سخت افزاری را تجربه می کنید، می توانید بررسی کنید که تمام کابل های داخلی به درستی به مادربرد وصل شده اند. بعضی از قسمت ها مانند هارد دیسک ها هم از کابل های داده و هم از پاور استفاده می کنند، بنابراین همه آنها را بررسی کنید.

4- افزایش برق

افزایش برق در بسیاری موارد ایجاد می شود، از جمله صاعقه یا قطع و وصل شدن برق در هر وسیله ای برفی در خانه  (مانند ماشین لباسشویی و یخچال) رخ می دهد. و خطرناک هستند زیرا می توانند آسیب بزرگی به رایانه شخصی وارد کنند.

نواسانات برق باعث کاهش عمر کامپیوتر می شود
نواسانات برق باعث کاهش عمر کامپیوتر می شود

در بهترین حالت، این آسیب ممکن است به از بین رفتن جزئی داده یا نیاز به تعویض منبع تغذیه رایانه شما باشد. در بدترین حالت، این می تواند موجب ترمینال شود و در نتیجه مادربرد سوخته شود.

برای افزایش طول عمر کامپیوتر و یا هر وسیله برقی مهم دیگری توصیه می کنیم در هنگام رعد و برق زدن، آن را خاموش کنید و حتما از یک یو پی اس مناسب کامپیوتر که با قیمت ها مقرون به صرفه در دسترس هستند، استفاده کنید.

5- قطع شدن ناگهانی برق

در کنار افزایش برق، کاهش برق نیز می تواند برای هر وسیله برقی مثل کامپیوتر خطرناک باشد. در بیشتر موارد، قطع برق ناگهانی باعث از بین رفتن اطلاعات خواهد شد، اما هارد دیسک ها و درایوهای حالت جامد نیز می توانند آسیب سخت افزاری دائمی را متحمل شوند.

قطع برق ناگهانی عمر کامپیوتر را کاهش می دهد
قطع برق ناگهانی عمر کامپیوتر را کاهش می دهد

به ویژه دیسک های سخت مستعد آسیب در بخش head هستند. SSD ها دارای قطعات متحرک نیستند، بنابراین از این طریق تحت تأثیر قرار نمی گیرند، در عین حال در مقابل قطع برق نیز به روش دیگری آسیب پذیر هستند: آنها می توانند فاسد شوند و یا حتی بطور کامل خراب شوند.

راه حل استفاده از منبع برق اضطراری است. این یک دستگاه خارجی است که چند دقیقه برق پشتیبان اضطراری را برای شما فراهم می کند، تا بتوانید با خیال راحت کامپیوتر خود را خاموش کنید. قیمت این ابزارها از حدود ۴۰ دلار شروع می شود، اما ما چند نکته در مورد صرفه جویی در هزینه در هنگام خرید یو پی اس داریم. همچنین بازهم استفاده از یک محافظت کننده برق را پیشنهاد می کنیم.

همچین بخوانید: محافظت از تاثیرات قطعی برق در خرابی کامپیوتر

6- تخلیه باتری

در حالی که تعدادی از تولید کنندگان به طور فزاینده ای به سمت باتری های بسته شده حرکت می کنند، مراقبت از باتری لپ تاپ شما از همیشه مهمتر است. در این مورد چیزهای زیادی باید بدانید، اما می توان آنها را در سه نکته اساسی خلاصه کرد.

افزایش عمر باتری لپ تاپ
افزایش عمر باتری لپ تاپ

اول، گرما سریعترین راه برای کاهش عمر باتری است، بنابراین سعی کنید لپ تاپ خود را در دمای توصیه شده باتری خود نگه دارید. دوم، مرتباً لپ تاپ خود را به برق وصل نکنید – و شارژ آن ۱۰۰٪ باشد. حتی اگر به طور دائم روی میز خود بنشیند، ارزش آن را دارد که هر از چند گاهی از باتری آن استفاده کنید.

و سوم، باتری را به طور کامل تخلیه نکنید. برخلاف تصور رایج، این باعث استرس در باتری می شود و در واقع طول عمر باتری را کاهش می دهد.

7- آسیب فیزیکی

ناگفته نماند که آسیب جسمی چیز بدی است. لپ تاپ ها، لوازم جانبی در حین کار ممکن است دچار صدمات فیزیکی شوند،   ریخته شدن آب و چای رایج تر از همه این موارد است.

روش های نگهداری از کامپیوتر و لپ تاپ
روش های نگهداری از کامپیوتر و لپ تاپ

هارد دیسک ها به خصوص مستعد هستند. در حالت ایده آل، در صورت روشن بودن دیسک سخت، نباید کامپیوتر خود را جابجا کنید. ضربات سخت همچنین می تواند به قسمت های داخلی حساس آسیب برساند یا باعث شل شدن کابل ها و اتصالات شود.

و حتی اگر با ریختن نوشیدنی روی لپ تاپ شما فوراً آن را از بین نبرد، رطوبت می تواند باعث زنگ زدگی شود و با گذشت زمان اثرات خورنده ای داشته باشد. پس برای افزایش طول عمر کامپیوتر و لپ تاپ های خود، مراقب این خرابکاری ها باشید.

8- به روز رسانی نرم افزار

مشکلات نرم افزاری قرار نیست باعث کاهش طول عمر کامپیوتر شما شوند، اما این امر باعث می شود سرعت آن کندتر شود، خطاها برطرف شود و علائم دیگری ایجاد شود كه باعث می شود یك دستگاه جدید را جستجو كنید.

 اصول نگهداری از کامپیوتر
اصول نگهداری از کامپیوتر

در حقیقت، صرف چند ساعت برای بروزرسانی  نرم افزار، رایانه شما را تقریباً به همان روزی که شما آن را خریداری کرده اید، بر می گرداند.

ابتدا با نصب تمام به روزرسانی های موجود در سیستم عامل و برنامه های خود، از امنیت مراقبت کنید. حتماً مرورگر وب به روز خود را اجرا کرده و از پلاگین های  ناامن مانند Flash خلاص شوید. همه ابزارهای امنیتی لازم را نصب کنید.

سپس از برنامه های بلااستفاده خلاص شوید و از استفاده بیش از حد از برنامه های بتا خودداری کنید. بررسی کنید که کدام برنامه ها خود را برای اجرا در بوت تنظیم کرده و برنامه های مورد نیاز خود را حذف کنید. همچنین باید پرونده های منسوخ را پاک کنید.

راه های افزایش عمر قطعات کامپیوتر

 چگونه طول عمر قطعات حساس کامپیوتر را افزایش دهیم ؟
چگونه طول عمر قطعات حساس کامپیوتر را افزایش دهیم ؟

Five PC Parts Tend to Die and Extend Their Lifespans

با رعایت این نکته ما در زیر ۵ قطعه سخت افزاری در کامپیوتر که زود از بین میروند را بررسی کرده و راهکارهای چگونگی افزایش طول عمر آنها را ذکر میکنیم.

مادربورد (Motherboards)

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا بعضی از مادربوردها زود خراب شده و از بین میروند؟ درست است که مادربورد شامل قطعات متحرک نیست ولی طراحی آن بسیار ظریف و پیچیده است. از این رو حتی کوچکترین اختلالی در مادربورد می تواند فاجعه آمیز باشد. به همین دلیل ما توصیه میکنیم که مادربورد خود را به آخرین ورژن تغییر دهید قبل از اینکه مجبور به تغییر آن شوید.

در سال ۲۰۱۳، نرخ خرابی بهترین برند مادربورد % ۱٫۴۳ در سال بود در حالی که نرخ خرابی بدترین برند مادربورد بین ۶ الی ۷ % در سال بود. ازین رو میتوان میانگین عمر مادربوردها را بین ۳ الی ۴ سال دانست.

بزرگترین دلیل خراب شدن مادربوردها، کاهش ظرفیت خازن های مادربورد و به انتها رسیدن عمر آنها می باشد. البته خازن های روی مادربورد را میتوان تعویض نمود ولی اینکار مستلزم هزینه بوده و با توجه به قیمت مادربورد و مقایسه آن با هزینه ی تعمیر، گاها منطقی نخواهد بود.  سایر دلایل خرابی شامل نارسایی در حرارت، استاتیک و رطوبت است.

نکاتی برای طولانی تر شدن عمر مادربورد :

 • نگهداری کامپیوتر به دور از خطرات زیست محیطی مانند رطوبت بیش از حد یا محیط خیلی خشک که می تواند به ساختار استاتیکی مادربورد آسیب بزند.
 • برای جلوگیری از تنش مکانیکی روی مادربورد نباید آن را در معرض گرمای زیاد قرار داد.
 • بهترین توصیه برای جلوگیری از خرابی مادربوردها این است که هنگام نصب سخت افزار جدید بر روی آنها می بایست اتصالات برق را قطع نموده و از تخلیه الکتریکی بدن خود قبل از لمس مادربورد اطمینان حاصل نمایید ( برای تخلیه الکتریکی بدن میتوان به شیرآب دست بزنیم ).

درایورهای داده  ( Data Drives )

نکاتی برای طولانی تر شدن عمر درایورهای داده
نکاتی برای طولانی تر شدن عمر درایورهای داده

درایورهای داده به دو شکل هارد دیسک های HDD و SSD وجود دارند. که در واقع مغز نگهداری اطلاعات سیستم شما هستند و اگر خراب شوند شما مجبور هستید سریعا آنها را تعویض کنید. امکان خرابی در هارددیسک ها ناشی از دلایل مختلفی است که در زیر دلایل هرکدام رو بررسی میکنیم :

هاردهای مکانیکی ( HDD ) به دلیل داشتن قسمت های متحرک در طول زمان ممکن است خراب شوند. همچنین صفحات داخلی هارددیسک ها ممکن است دچار خراش شوند و امکان خواندن از روی آنها از بین برود و یا ممکن است برخی از قسمت های هارد اصلاحا فلج شده و غیر قابل استفاده شوند.

آی سی های حافظه ی فلش که مبنای حافظه های SSD را تشکیل میدهند شامل قطعات متحرک نیستند. با این حال حفظ اطلاعات بر روی آنها برای زمان های بسیار طولانی قابل اطمینان نخواهد بود. حافظه های SSD به گرمای زیاد و نوسانات تغذیه حساس بوده و این موارد موجب از بین رفتن اطلاعات روی آنها می شود.

نکاتی برای طولانی تر شدن عمر درایورهای داده :

 • مهم نیست شما چه اطلاعاتی در هارد خود نگه داری می کنید داشتن محافظ برای نوسانات برق بهترین کار برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به هارددیسک ها می باشد. زیرا نواسانات برقی نه تنها به کامپیوتر بلکه به تمامی دستگاه های برقی آسیب میزنند.
 • فراموش نکنید نباید درایورهای داده در معرض گرمای شدید باشند (بسته به نوع هارد شما دما متفاوت خواهد بود. به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید). این به این معنی است که باید در مورد تمیز بودن کامپیوترتان از گرد و غبار و گردش هوای مناسب اطمینان حاصل کنید تا از گرم شدن کامپیوتر و محیط هارد سیستم تان جلوگیری به عمل آورید.  در این مورد حتما توصیه میکنیم پست مربوط به ۳ روش برای خنک نگه داشتن لپ تاپ و جلوگیری از داغ شدن آن که چندی پیش در انزل وب منتشر شده است را مطالعه فرمایید.
 • قبل از خرید لپ تاپ و یا هارد حتما مزایا و معایب تمام برندهای ارایه دهنده هارد دیسک HDD و یا SSD را مطالعه کرده تا محصولی با بهترین عملکرد را خریداری کنید.

رم ( RAM )

نکاتی برای طولانی تر شدن عمر رم
نکاتی برای طولانی تر شدن عمر رم

یک رم خوب در داشتن تجربه لذت بخش در استفاده از کامپیوتر نقشی مهمی ایفا میکند و اگر میخواهید سرعت کامپیوتر خود را افزایش دهید، یکی از بخش هایی است که می بایست ارتقا پیدا کند رم کامپیوتر است. در حال حاضر رم نرمال موجود در بازار ۸ گیگابایت است. البته بسته به مدل و نام تجاری RAM شما، طول عمر آن می تواند متغیر باشد.

رم ها به نسبت دیگر قطعات سخت افزاری در کامپیوتر نسبتا طول عمر طولانی تری دارند. در سال ۲۰۱۳، نرخ خرابی برندهای قابل قبول کمتر از ۰٫۲۰ % در سال و نرخ خرابی بدترین برندها بین ۳ الی ۴ % در سال بوده است. که می توان گفت در مقایسه دیگر قطعات سخت افزاری، قابل قبول است.

دو مورد که می تواند باعث خرابی رم ها شود، درجه حرارت بالا و ولتاژ بالای منبع تغذیه است. درجه حرارت بین ۰º C  الی ۸۵º C مجاز بود و خارج از این محدوده میتواند باعث خرابی رم کامپیوتر شود. همچنین ولتاژ بالا که ناشی از مادربورد یا منبع تغذیه خراب است می تواند به رم شما آسیب بزند.

نکاتی برای طولانی تر شدن عمر رم

 • مهم ترین نکته این است که هنگام خرید رم سعی کنید یک ماژول رم با کیفیت بالا از یک برند معتبر خریداری کنید تا طول عمر رم شما را تضمین کند. در سال ۲۰۱۳ بهترین برندهای رم  Kingston، Crucial، G. Skill، Corsair براساس دفعات مختلف تست توصیه شده است.
 • همچنین از اتصال یک نوسان گیر برق به کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید و گرنه سعی کنید از برق اضطراری ( UPS ) برای کامپیوترتان استفاده نمایید.

منبع تغذیه ( Power Supply Units )

نکاتی برای افزایش عمر پاور کامپیوتر
نکاتی برای افزایش عمر پاور کامپیوتر

یک واحد منبع تغذیه یا PSU وظیفه دارد توان مورد نیاز برای قسمت های مختلف سیستم را تامین کند. بدون وجود یک منبع تغذیه مناسب بهترین قطعات کامپیوتری هم کارایی مناسبی نخواهند داشت.

درصد خراب شدن منبع تغذیه نیز تقریبا مانند رم است. ازین رو در حالت عادی یک PSU باید مدت طولانی دوام داشته باشد. یعنی در سال ۲۰۱۳، نرخ خرابی بهترین برند ۰٫۹۸% در سال و نرخ خرابی بدترین برند بین ۳ الی ۴ % درصد در سال بوده است. یعنی عمر متوسط پاور کامپیوتر حداقل ۵ سال و اگر خوب نگه داری شود میتواند ۱۰ سال دوام داشته باشد.

نکاتی برای افزایش عمر پاور کامپیوتر

 • مانند همیشه اولین توصیه اختصاص دارد به انتخاب برند درست و خرید منبع تغذیه ای با کیفیت بالا، زیرا استقاده از یک منبع تغذیه با برند معمولی خیلی زودتر از آن چیزی که فکر میکنید ممکن است شما را نا امید کند.
 • یکی از عوامل مهم در طول عمر منبع تغذیه ها، کاهش فعالیت با تنش های بالا است. به طور مثال روشن نگه داشتن کامپیوتر و لپ تاپ در تمام روز باعث میشود تا طول عمر منبع تغذیه شما کاهش یابد.

فن های خنک کننده ( Cooling Fans )

راه های افزایش عمر فن های خنک کننده کامپیوتر
راه های افزایش عمر فن های خنک کننده کامپیوتر

فن های خنک کننده معمولا زیاد کاربران را نگران نمی کنند زیرا زمانی متوجه خرابی آنها می شوید که احتمالا سرعت چرخش آنها کند شده یا با صدا همراه است و یا اینکه به کلی متوقف شده است. خوشبختانه فن های خنک کننده نسبتا ارزان قیمت هستند.

البته قابل ذکر است فن های خنک کننده CPU و GPU خیلی هم ارزان نیستند و امکان تعویض آنها نیز وجود ندارد.

عاملی که باعث خراب شدن سریع فن ها میشود به سادگی قابل تشخیص است. زیرا فن های خنک کننده مکانیکی هستند و برای خنک کردن درایورها و هارد دائما درحال چرخش هستند. از این رو احتمال سایش و خرابی آنها وجود دارد.

همیچنین به مرور زمان و به دلیل اصطلاک ممکن است شما مجبور باشید فن خنک کننده کامپیوترتان را تعویض کنید. این فرایند خراب شدن و اصطلاک مخصوصا زمانی که نگه داری مناسبی وجود نداشته باشد و گرد و غبار در فضای کیس شما زیاد شده و مکانیزم چرخش دچار مشکل شود و یا اینکه در معرض گرما و یا رطوبت شدید قرار گیرد، سرعت خواهد گرفت.

راه های افزایش عمر فن های خنک کننده

 • فن های رایج که بر روی کامپیوتر نصب می شوند معمولا ارزان قیمت هستند. ازین رو در صورت بروز هرگونه مشکل کوچک و یا خرابی میتوانید آنها را تعویض کنید.
 • اما در مورد فن های مربوط به CPU و GPU اگر میخواهید طولانی مدت از آنها استفاده کنید حتما می بایست به صورت منظم گرد و غبار آنها برای جلوگیری از اتصالات تمیز کنید. ازین رو ما توصیه میکنیم تقریبا هر یک ماه یک بار گرد و غبار در فن ها را تمیز کنید.

نتیجه گیری

در کل خرابی قطعات کامپیوتر اجتناب ناپذیر است مخصوصا قطعات پر کاربرد و پر استفاده ای که در بالا نام برده شد اما میتوان با استفاده از راه های ارائه شده و استفاده درست عمر این قطعات را افزایش داد.

در نهایت تمام رایانه های شخصی خراب می شوند. به همین دلیل است که شما باید یک برنامه تهیه پشتیبان خوب داشته باشید. اما تنها با چند تغییر اساسی، مانند جایی که آن را نگه دارید و نحوه استفاده از آن، باید بتوانید این مشکلات را به عقب بیاندازید و به نوعی باعث افزایش طول عمر کامپیوتر خود شوید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش