کوئیک شیفتر خودرو چیست؟ مزایا -معایب نصب

4.2
(246)

با توجه به این که قیمت خودرو در بازار افزایش یافته است، بسیاری از افراد به دنبال تقویت و بهینه‌سازی به خصوص در محصولات تولید داخل می‌روند. یکی از قطعاتی که در این زمینه برای خودروهای گیربکس دستی می‌توان تهیه کرد کوئیک شیفتر نام دارد.در این مقاله از کیان باتری همراه ما باشید تا با مزایا و معایب و آموزش نصب کوئیک شیفتر روی خودرو آشنا شوید.

کوئیک شیفتر خودرو چیست؟

 کوئیک شیفتر ماشین چیست
کوئیک شیفتر ماشین چیست

در گیربکس های دستی معمولی( Manual Transmission ) عمل تعویض دنده به صورت اچ شکل (H Pattern) انجام می پذیرد. در اتومبیل های مسابقه ای عمل تعویض دنده به صورت متوالی (Sequential Manual Transmission) برای دقت و سرعت بالاتر انجام می گیرد.

هر چه عمل تعویض دنده سریعتر انجام شود افت دور موتور و هدر رفتن نیروی موتور کمتر می گردد که نتیجه آن شتابگیری بهتر در هنگام تعویض دنده مستقیم و ترمز گیری ایمن تر در هنگام تعویض دنده معکوس می باشد.

گیربکس های سکوئنشیال دستی به دلیل اینکه معمولا غیر سنکرونیزه هستند برای استفاده خیابانی مناسب نبوده و تعویض دنده آنها مهارت و تجربه زیاد را می طلبد و استفاده از آنها در ترافیک های شهری تقریبا غیر ممکن است.

در اتومبیل های خیابانی به دلیل تنوع استفاده کنندگان از لحاظ سن و رفتار رانندگی، کارخانجات اتومبیل سازی یک رنج میانگین برای شیفتر تعویض دنده را در نظر می گیرند. به همین دلیل کمپانی های تیونینگ اقدام به طراحی و ساخت قطعه ای به نام کوئیک شیفتر (شورت شیفتر) برای اتومبیل های خیابانی با گیربکس دستی نموده اند تا خواسته رانندگانی که دوست دارند هر چه سریعتر و دقیقتر دنده ها را عوض کرده و از نیروی موتور اتومبیل خود بهتر استفاده نمایند را برآورده کنند.

 معایب کوئیک شیفتر
معایب کوئیک شیفتر

نصب کوئیک شیفتر بر خودروها

کیت های کوئیک شیفتر معمولا به صورت بولت آن ( فقط با باز و بست پیچ های مربوطه و بدون هیچگونه دستکاری عمده برای نصب) طراحی می گردند. این کیت ها بنا به نوع سیستم محرکه خودرومتفاوت هستند و بدون دست خوردن به داخل گیربکس قابل نصب می باشند.

 نحوه نصب کوئیک شیفتر
نحوه نصب کوئیک شیفتر

نحوه نصب کوئیک شیفتر بر ماشین های دیفرانسیل عقب

در اتومبیل های دیفرانسیل عقب، گیربکس معمولا در زیر دسته دنده قرار دارد و کیت های کوئیک شیفتر با دسته دنده جدید طوری طراحی شده اند که پس از نصب فاصله تعویض دنده را کوتاه و عمل تعویض را سریع تر قابل انجام کنند. در شکل کیت کوئیک شیفتر بی ام دبلیو اتاق E-36 نمایش داده شده است.

نحوه نصب کوئیک شیفتر بر خودروهای دیفرانسیل جلو

در اتومبیل های دیفرانسیل جلو معمولا گیربکس در پشت چرخ چپ قرار دارد و لذا نیروی دست راننده می بایست به طریقی از دسته دنده به گیربکس برای تعویض دنده برسد. این کار معمولا توسط یک سری میله به نام ماهک که با اتصالات گلوله کاسه ای (Ball Joint) به هم متصلند و یا به وسیله یک سری سیم نازک فولادی انجام می شود. معمولا کیت های کوئیک شیفتر برای این اتومبیل ها به صورت اصلاح و تغییر در ماهک بندی و یا سیم بندی این انتقال دهنده های نیروی دست انجام می شود. نمونه کیت های کوئیک شیفتر برای اتومبیل هیوندای اکسنت و مزدا و پژو ٢٠۶ قابل رویت است.

مقاله پیشنهادی: علت سخت یا بد جا رفتن دنده ماشین

آموزش نصب کوئیک شیفتر 206، 405، زانتیا، پارس

1- سيني زير خودرو را باز كنيد. (در خودروي زانتيا در اين قسمت، سيني وجود ندارد. )

2- ماهک رابط بين دسته دنده و گيربكس را از جاي خود بيرون آوريد. در اتومبيل‌های206  و زانـتيا در صورت سالم بودن ماهک می توانيد فقط ماهک را از محل نصب کوئیک شیفتر از روی قرقری اهرم دنده  آزاد كنيد ولی در اتومبيل‌های 405، پارس و سمند، ماهک می بايست تعويض گردد.

3- در کوئیک شیفتر امكان تنظيم فاصله جابجايي لازم برای تعويض دنده با تغيير محل قرقری وجود دارد. شما می توانيد بنا به نحوه رانندگی خود آن را تنظيم نماييد. ولی حالت پيشنهادی همان سريعترين حالت تعويض دنده می باشد.

4- در اتومبيل پژو 405، پارس و سمند، (و در صورت نياز، زانتيا) ماهک می بايست از نوع رگلاژ شونده باشد. سرقابل تنظيم ماهک می بايست طوری تنظيم گردد كه ماهک را بتوان بر روی قرقری جديد كه متعلق به کوئیک شیفتر مي‌باشد جا زد.

دقت فرماييد كه طول ماهک رگلاژی طوری تنظيم گردد كه زاويه قرارگيری اهرم دنده  با کوئیک شیفتر در حالت خلاص و حتماً سر ثابت بر روي قرقری گيربكس و سر متحرک بر روی کوئیک شیفتر باشد. (پس از اندازه كردن و جا زدن ماهك، مهره پشت سر قسمت متحرك كاملاً سفت گردد. )

5- ماهک را در جاي خود جا بزنيد و با تعويض دنده از حركت آزاد آن ( بدون درگيرشدن با اجزاي اطراف آن) اطمينان حاصل كنيد.

6- در خودروي زانتيا، در صورت استفاده ماهک خود اتومبيل مي بايست براي جلوگيري از سايش احتمالي ماهک پس از نصب کوئیک شیفتر با محيط اطراف، در ناحيه مياني با دست خم كوچكي ايجاد نمايـيد.

8- از سفت بودن مهره‌ها اطمينان حاصل فرمائيد.

نكته: پيشنهاد مي‌شود كه با نصب کوئیک شیفتر تمام ماهكهاي سيستم تعويض دنده، ‌تعويض و از ماهك‌هاي نو استفاده گردد.

مزایای کوئیک شیفتر

مزایای نصب کوئیک شیفتر
مزایای نصب کوئیک شیفتر

با نصب این کیت ها با کوتاه کردن فاصله تعویض دنده و گرفتن حرکات و لقی های اضافی دسته دنده، سرعت تعویض دنده بسیار سریعتر و دقیقتر می شود و لذا احتمال تعویض نا صحیح دنده ها در رانندگی های سریع به نحو چشمگیری کاهش می یابد.

عمل تعویض دنده ناقص درهنگام رانندگی که معمولا با ایجاد صدای نا هنجاردر گیربکس( در اصطلاح عوام آب هویج گرفتن) که ناشی از ساییده شدن و به مرور زمان خرد شدن دنده برنجی هاست از علل اصلی خرابی گیربکس های دستی می باشد، چراکه با ساییده شدن دنده برنجی ها، براده های آن در گیربکس در طول زمان کوتاهی باعث ساییده شدن تمام قطعات داخلی می گردند که با به صدا افتادن گیربکس و سپس با از کار افتادن آن همراه خواهد بود.

این کیت ها معمولا با قیمتی بسیار پایین تر از خود گیربکس به بازار عرضه می گردند و به سادگی بدون نیاز به باز شدن گیربکس قابل نصب می باشند و در واقع نه تنها کیفیت و لذت رانندگی را چندین برابر می کنند بلکه به نوعی یک محافظ دائمی برای گیربکس خودرو به حساب می آیند و در برابر هزینه پایین کارایی بسیار بالایی دارند.

کوئیک شیفتر به شما کمک می‌کند تا عمل تعویض دنده را در زمانی کوتاه‌تر، با جابجایی کمتر دسته دنده (تا ۵۰%) و با دقت بیشتر انجام دهید. سریعتر عوض شدن دنده به شما کمک می‌کند که در هنگام رانندگی سریع و یا در جاده‌های پر پیچ و خم مقدار کمتری از دور موتور خود را در هنگام تعویض دنده از دست دهید و همچنین عکس‌العمل‌هایی بسیار سریعتر و دقیق‌تر در هنگام تعویض دنده، چه مستقیم و چه معکوس داشته باشید.

در هنگام رانندگی زمان کمتری دست شما از فرمان جدا می‌ماند که خود کنترل بیشتر را در رانندگی‌های سریع برایتان به ارمغان می‌آورد. این قطعه علاوه بر بالا بردن لذت رانندگی، به دلیل بالا بردن دقت تعویض دنده، نه تنها به گیربکس آسیب نمی‌رساند بلکه با تعویض صحیح دنده و سریع جا افتادن دنده‌ها از تعویض اشتباه و یا نیمه جا رفتن دنده ها در جای خود در هنگام رانندگی سریع که نتیجه آن خرد شدن چرخ دنده‌هاست، جلوگیری می نماید و به نوعی به حفظ سلامت گیربکس شما کمک خواهد کرد.

مزایای نصب QuikShifter

مزایای نصب Quik Shifter
مزایای نصب Quik Shifter
  1. این کیت طوری طراحی شده است که بدون دست خوردن به داخل اتومبیل و داخل گیربکس اتومبیل شما قابل نصب باشد.
  2. جهت نصب این کیت، نیاز به تخصص بالا وجود ندارد و تقریباً هر مکانیکی می‌تواند آن را نصب کند.
  3. در زمان کمتر از ۳۰ دقیقه قابل نصب می‌باشد.
  4. در صورت نیاز، به راحتی می‌توان خودرو را به حالت استاندارد خود برگرداند.
  5. کلیه قطعات کیت تا دو سال دارای ضمانت می‌باشند.

این قطعه علاوه بر بالا بردن لذت رانندگی، به دلیل بالا بردن دقت تعویض دنده، نه تنها به گیربکس آسیب نمی‌رساند بلکه با تعویض صحیح دنده و سریع جا افتادن دنده‌ها از تعویض اشتباه و یا نیمه جا رفتن دنده ها در جای خود در هنگام رانندگی سریع که نتیجه آن خرد شدن چرخ دنده‌هاست، جلوگیری می نماید و به نوعی به حفظ سلامت گیربکس شما کمک خواهد کرد.

قیمت کوئیک شیفتر

قیمت کوئیک شیفتر
قیمت کوئیک شیفتر

قیمت این قطعه با توجه به نوع خودرو و برندی که آن را ساخته است کاملا می‌تواند متفاوت باشد. در حال حاضر یکی از خودروهایی که در زمینه نصب این قطعه بیشتر از سایر موارد مورد توجه قرار می‌گیرد پژو ۲۰۶ است چرا که خودرویی جوان‌پسند و با ژن اسپرت محسوب می‌شود. قیمت کوئیک شیفتر برای خودروهای داخلی از حدود ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و برای خودرویی مانند پژو ۲۰۶ نمونه اصلی آن حدود ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

سوالات متداول کوئیک شیفتر

سوالات متداول درباره کوئیک شیفتر
سوالات متداول درباره کوئیک شیفتر
1-آیا این کیت در داخل گیربکس نصب میشود ؟

خیر

2-آیا این کیت از داخل اتاق نصب شده و تغییری در ظاهر داخل اتاق به وجود میاورد؟

خیر

3-این کیت چگونه و در کجا نصب میشود و این تغییرات را چگونه ایجاد می کند؟

در تمامی خودروهای دیفرانسیل جلو با گیربکس دستی، از طریق یک سیستم انتقال نیروی مکانیکال نیروی دست راننده به گیربکس انتقال داده شده و عمل تعویض دنده صورت می گیرد. با نصب بین میله ها و اتصالات این سیستم یک اصلاح مکانیزم بوجود آورده ونتایج فوق را حاصل میکند. (نصب بین 2 اهرم دنده و گیربکس)

4-چرا خود کارخانه این کیت را به صورت فابریک بر روی خودرو نصب نمیکند؟

قیمت خودرو، کلاس اتومبیل بر اساس مورد استفاده آن از عوامل است که باعث میشود که بعضی از قطعات به صورت آپشنال برای یک خودرو وجود داشته باشند و بعضی از کارخانجات برای افرادی که حاضرند به خاطر کیفیت و امکانات بیشتر هزینه های اضافی پرداخت نمایند قسمت خودروهای آپشن تاسیس میکنند.

5-  آیا این کیت دارای تاییدیه ای نیز میباشد؟

بله، این کیت برای محصولات ایران خودرو از اداره معاونت فروش و خدمات پس از فروش ایران خودرو دارای تاییدیه فنی کارکرد میباشد. این کیت بر روی خودروهای رالی تیم پژو سیتروئن که گیربکس دستی دارند مورد استفاده قرار گرفته است.

6- آیا این کیت دارای گارانتی است؟

بله 2 سال گارانتی تعویض بجز موارد ناشی از تصادف.

7-آیا این کیت ها غیر از کوتاه کردن فاصله تعویض دنده فایده دیگری هم دارند؟

بله حفاظت از گیربکس در برابر تعویض دنده نیمه یا اشتباه که بعد از روغن کم و یا نامناسب گیربکس، بزرگترین عامل خرابی گیربکس است از فواید دیگر نصب این کیت میباشد که با بالاتر رفتن دقت تعویض دنده حاصل می شود.

8-حالا واقعا” کوتاه شدن فاصله تعویض دنده چه فایدهایی دارد؟

شتابگیری بهتر، عکس العمل سریعتر، معکوس دهی دقیقتر و ارگونومی بهتر.

9-ارگونومی یعنی چه؟

راحتی راننده در استفاده از لوازم خودرو و در دسترس بودن این لوازم.

10-چه مدت زمان برای نصب این کیت نیاز است؟

برای هر خودرو بین 20 تا 30 دقیقه.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
شایان
شایان
3 سال پیش

درود بر شما دوستان گرامی اگر قصد نصب این آپشن رو دارید حتما به یک تعمیر کار وارد و خبره مراجعه کنید من این قطعه رو بستم بعد از 100 کیلومتر رانندگی از کار افتاد و حتی به دسته دنده آسیب رسید که مجبور شدم از خیر این آپشن بگذرم علاوه بر این هزینه زیادی رو متحمل شدم پس این کار رو حتمن یه مکانیک وارد براتون انجام بده لطفا. تا مثل من متحمل صرف هزینه و زمان زیاد نشید.من سپردم به یه مکانیک نا واردکه متاسفانه باعث ضرر فراوان شد.

علیرضا طاهری
علیرضا طاهری
2 سال پیش

سلام بنظر من اونچه که در فبلم دیدم زیاد تاثیری نداشت , شاید روی اون خودرو به علت لرزش زیاد اینطور بنظر میرسید ولی اونچه من دیدم این بود که سراسپیت قبلی یا همون دسته دنده قبلی بهتر از کوییک شیفتر نصب شده , کار میکرد و با اون بهتر و روان تر دنده ها عوض میشد

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش