وظیفه دینام ماشین

3.5
(63)

وظیفه دینام ماشین را قبلا به صورت گذرا اشاره کردیم اما در این مقاله تمامی نکات مربوط به قطعه دینام را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با قطعات ماشین و درک وظیفه هر کدام ازین قطعات، کمک می کند تا در هنگام بروز مشکل، خودروتان را به سرعت عیب یابی کنید.

یکی از مهم ترین قطعات خودرو، دینام یا آلترناتور است.

وظیفه دینام ماشین

همانطور که در مقالات قبل گفته شد وظیفه دینام شارژ مجدد باتری ماشین است تا پس از دشارژ شدن باتری به دلیل استفاده از ظرفیت آن برای استارت خودرو و تامین انرژی دیگر قطعات، باتری را مجدداً شارژ کند.

دینام به انگلیسی Alternator یا ژنراتور در واقع یک تولید کننده برق در خودرو است که با تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی وظیفه برق رسانی به خودرو و شارژ مجدد باتری ماشین را به انجام می رساند. در صورتی که دینام در خودرو وجود نداشت باتری پس از استفاده برای روشن شدن خودرو و برق رسانی به دیگر قسمت های آن خالی می شد و عملاً کارکرد دیگری نداشت. از آنجایی که برق ذخیره شده در باتری خودرو برای دیگر مصارف مانند چراغ ها، بخاری، کولر و… کافی نیست عملاً وظیفه تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز آنها بر عهده دینام است.

اجزای تشکیل دهنده قطعه دینام خودرو

 1. -مجموعه ای ثابت از سیم پیچ که آن را استاتور می نامند
 2. -یک سیم پیچ الکتریکی متحرک که آن را روتور می نامند
 3. آفتامات دینام (رگلاتور )
 4. -یک سو کننده ولتاژ (دیود)
 5. -تعدادی جاروبک جهت حفظ نمودن ارتباط الکتریکی با موتور

موارد بیان شده در بالا همگی در یک پوشش آلومینومی مستقر گردیده اند . البته  قرقره از این قاعده مستثنا است.

دینام معمولاً به وسیله یک تسمه که به تسمه دینام معروف است به موتور و میل متصل می شوند و با دوران آنها به چرخش درآمده و انرژی مکانیکی مورد نیاز برای تبدیل به انرژی الکتریکی را کسب می کنند. همچنین دینام معولا در جلوی موتور قرار می گیرد.

وظیه دینام ماشین
وظیه دینام ماشین

دینام نیروی الکریکی متناوب را از طریق الکترومغناطیس و از طریق رابطه استاتور و روتور تولید می کند؛ این برق تولید شده به باتری هدایت می شود و ولتاژ را برای اجرای سیستم های مختلف الکتریکی ماشین فراهم می کند. به دلیل ایجاد حرارت زیاد در جریان تولید نیروی الکتریکی توسط دینام بدنه آن را معمولاً از جنس آلومینیوم می سازند تا حرارت را به سرعت منتقل کند. همچنین برای تسریع این فرایند بر روی عقب و جلوی دینام دریچه های وجود دارد که هوای گرم را از طریق پروانه خنک کننده موجود در داخل دینام به خارج منتقل می کنند.

در قسمت پشت دینام چندین خروجی و ترمینال وجود دارد که وظایف متفاوتی دارند. این وظایف عبارتند از:

 • تشخیص ولتاژ باتری
 • سوینچی برای روشن کردن رگلاتور ولتاژ
 • ترمینالی برای بستن مدار لامپ هشدار
 • ترمینال اصلی که به باتری خودرو متصل است

همچنین دینام جریان متناوب تولید می کند ولی از آنجایی که باتری خودرو از نوع جریان مستقیم است باید از قطعه به اسم دیود برای یکطرفه شدن جریان بین دینام و باتری استفاده شود. این دیود وظیفه دارد که حریان AC را به DC مورد نیاز باتری تبدیل کند.

عوامل خرابی دینام خودرو

با توجه به این که دینام توسط یک تسمه به مدار چرخش موتور متصل می شود باید به طور منظم مورد بازدید قرار گیرد و در صورت وجود پارگی در تسمه فورا یک تسمه جدید جایگزین آن شود. همچنین در فصول گرم سال به دلیل روشن بودن مداوم کولر خودرو فشار بیشتری به دینام وارد می شود و احتمال خرابی آن نیز افزایش می یابد. اما به طور کلی مهمترین عوامل خرابی دینام خودرو به شرح زیر هستند:

 1.   تمام شدن زغال دینام که با تعویض زغال ها مجددا می توان از دینام استفاده کرد.
 2.   سوختن سیم پیچ های داخلی دینام که گاهی با تعویض آنها باز هم دینام به کار خواهد افتاد
 3.   خرابی آفتامات دینام که وظیفه تنظیم برق دینام را بر عهده دارد و موجب از کار افتادن دینام می شود

چراغ دینام (چراغ باتری)

چراغ دینام که معمولا در پنل نشانگرهای اتومبیل قرار دارد چراغی است  که شارژ یا عدم شارژ باطری را نشان میدهد به همین خاطر به آن چراغ باطری  نیز می‌گویند. خاموش بودن چراغ دینام به معنی کارکرد صحیح دینام و تولید نیروی الکتریکی و روشن بودن آن به معنی عدم تولید نیروی الکتریکی در دینام می‌باشد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سهیلا زحمتکش
سهیلا زحمتکش
3 ماه پیش

دلیل یا دلایل خرابی دینام ماشین چیه؟ چرا خراب میشه آخه؟ در حین حرکت بودم که یهو دیدم چراغا کم نور و کم نورتر شد تا بالاخره ماشین خاموش شد، امدادخودرو هم اومد میگه مشکل از دینامه!

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  سهیلا زحمتکش
2 ماه پیش

با سلام دینام یک قطعه مهم در سیستم برق خودرو است که وظیفه اصلی آن تولید انرژی لازم برای اجزای برقی خودرو و شارژ باتری است. دینام عموما به وسیله حرکت میل لنگ و از طریق تسمه‌ها انرژی مکانیکی لازم را دریافت کرده و پس از تبدیل به انرژی الکتریکی آن را به کلیه سیستم برقی خودرو ارسال می کند. نگهداری مناسب دینام، امری بسیار مهم است تا سیستم برق خودرو به طور کامل عمل نموده و عمر مفید باتری نیز به حداکثر برسد. ساختار دینام خودروها به طور معمول بسیار مقاوم است اما به دلایل مختلفی می تواند خراب… خواندن ادامه ...

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش