۴٫۸
(۱۱۰۸)

شاید حالا سوالی که برای شما پیش اومده این باشد که انواع ماشین های کمپر کدام اند؟ و یا کدام یک از خودرو ها برای تبدیل شدن به ون مسافرتی مناسب هستند. انواع ون موجود در ایران کدام اند؟

در مقاله ای به نام « آشنایی با کمپر ون های مسافرتی» به طور کامل درباره کمپرها، انواع ون ها و طریقه ساخت دستی شان صحبت کرده ایم. خودروهایی که تمامی تجهیزات لازم برای زندگی روزمره را دارند کمپر هستند.

این خودروها به خانه اتومبیلی، خانه متحرک مسافرتی و یا اتوکمپینگ شهرت دارند. در میان این خودروها مدل های متعددی وجود دارد که با هم فرق دارند؛ به همین دلیل در این مقاله تعدادی از بهترین کمپرها برای سفر را به شما معرفی می کنیم.

سفر با یک خودرو که هم زندگی کردن در آن راحت باشد و هم رانندگی با آن، هیجان‌انگیز است. اما باید خودرویی باشد که تماما در آن احساس راحتی کنید. اساسا چه چیزی یک خودرو را قابل زندگی می‌کند؟

بهترین کمپرها برای سفر، آن هایی هستند که مخزن های سوخت و قدرت موتورشان کافی است و ضمن برخورداری از فضای خوب، می توان بدون خم شدن در آن حرکت کرد! در این مقاله با لیستی از بهترین کمپرها برای سفر آشنا شوید.

04 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع ماشین های کمپر (کاروان)

انواع ماشین‌های کمپر

انواع ماشین های کمپر به طور کلی به دو گروهِ موتور دار و بدون موتور تقسیم می‌شوند.

۱- کمپر ون های موتور هوم

در میان انواع ماشین های کمپر مختلف، دسته ای وجود دارند که با عنوان موتورهوم (Motorhome)، کاروان، کمپر یا RV شناخته می شوند. این دسته از وسایل نقلیه به نوعی یک خانه متحرک محسوب شده و تقریبا تمامی امکانات لازم برای یک زندگی ساده را در خود جای داده اند.

همان‌گونه که از اسم این کمپرها پیداست توانایی خانه‌ی دوم شدن برای شما را دارند. معمولا موتور هوم، ون یا اتوبوسی‌ست که داخلش را با وسایل مختلف تغییر می‌دهند و در شاسی آن‌ها نیز دست‌کاری می‌کنند.

campermotorhome 300x225 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ماشین های کمپر موتور هوم

موتورهوم‌ها گران هستند و گاهی جزو اسباب‌بازی‌ها و وسایل تجملاتی میلیاردرها به حساب می‌آیند. در مدل‌های بسیار لوکس ماشین کاروان، حتی جای خودرو هم طراحی شده است.

به صورتی که شما می‌توانید خودرو معمولی خود را هم با خود به سفر ببرید و هرکجا که از کمپر موتور هوم خسته شدید، پارکش کنید و با ماشین معمولی خود مسیر را ادامه دهید و گردشی داشته باشید.

سوخت این نوع از موتورهوم‌ها گازوییل یا بنزین است. مدل‌های جدید نیز به صورت هیبریدی و با برق هم شارژ می‌شوند.

 • تراک کمپر وانتی یا کامیونتی

کمپر وانت 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع کمپر وانت

این نوع از کمپرها بر روی یک خودرو دوکابین سوار می‌شود و معمولا از جنس چوب، فلز و فایبرگلاس هستند. کسانی که وانت یا کامیونت دارند و دوست دارند هر لحظه به دل جاده بزنند از این نوع کمپر استفاده می‌کنند.

مدل‌های مختلفی از تراک کمپر وجود دارد و معمولا این اتاقک‌ها از خودرو جدا می‌شوند و مناسب کسانی‌ست که می‌خواهند هزینه کمتری برای تبدیل کردن خودروشان به خانه رویایی‌شان هزینه کنند. در این اتاقک‌ها آشپرخانه، سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و خواب وجود دارد که برای یک سفر تفریحی چند روزه با خانواده عالی‌ست.

truckcamper travel 300x225 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
تراک کمپر وانتی معمولا از خودرو جدا می‌شوند.

آن‌هایی که از این نوع کمپر می‌خرند، افرادی هستند که در دل کوه و جنگل و جاهای صعب‌العبور دیده می‌شوند و لذت ماندن در طبیعت را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنند. اگر صاحب یک وانت یا کامیونت هستید، بستگی به امکانات و طراحی اتاقک، قیمت تراک کمپرها با هم فرق می‌کنند.

برای خرید یک تراک کمپر وانتی معمولی حداقل باید ۷۰ میلیون هزینه کنید. در همایش خودروهای مسافرتی ایران در پیست آزادی حتی یک کمپر چوبی دیده شد که بخاری هیزمی نیز داشت. در طراحی این کمپرها همه‌چیز بستگی به ذوق و هنر خودتان و شرکت‌های ارائه‌دهنده دارد.

 • انواع ون های مسافرتی

شاید محبوب‌ترین نوع کمپر، کمپرون‌ها باشند. همان فولکس‌واگن‌های قدیمی و خوشگل و رنگارنگ که هر عکس سفری را جذاب‌تر می‌کنند. همان‌ها که بالای‌شان تخته‌های موج‌سواری و دوچرخه هستند یا می‌توانید روی سقف‌شان صندلی بگذارید و غروب خورشید را مشاهده کنید.

volkswagoncamperss 300x225 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
فولکس‌واگن‌های کلاسیک از محبوب‌ترین کمپرها هستند.

این نوع از ماشین کاروان، در واقع یک ون کوچک است که درونش را دست‌کاری می‌کنند و وسایل و لوازم سفری به آن اضافه می‌کنند. خود این کمپرون‌ها براساس سایز و نوع به چند دسته طبقه‌بندی می‌شوند که در اروپا و انگلیس کاربرد دارد.
این طبقه‌بندی‌ها عبارت‌اند از A-Class (Ac)، Overcab (OC)، Low profile (LP)، High top (HT)، Rising roof (RR)، Dismountable (DM) و B-class (BC). برای خرید یک کمپرون نسبتا سرحال دست‌دوم باید حدود ۸۰ میلیون به بالا هزینه کنید. برخی پاترول‌ها نیز می‌توانند گزینه خوبی برای خرید باشند.

Affinity 05 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع خودرو های کاروان

مقاله پیشنهادی: معرفی انواع کلاس بندی خودرو ها

 • خانه های موتوری کلاس A

خانه های موتوری کلاس A مزین و جادار هستند. معمولاً اشپزخانه، حمام، بخش وسایل سرگرمی، گرمایش مرکزی و تهویه هوای مرکزی دارند. اتاق های کشویی رو به خارج فضای اضافی آماده می کنند. بسته به نقشه کف و مدل آن، خانه های موتوری کلاس A تا هشت نفر را در خود جای می دهند. به ویژه برای رفتن به جنگل های پر درخت مناسبند. مراقبت مستمر، اندازه بزرگ وقیمت بالا عیب های آن هستند.

 • کاروانهای کلاس B یا (campervan)

کمپر گروه دیگر کاروان ها که نسبت به مدل قبلی کوچکتر هستند و اغلب بر روی هزینه نگهداری کمتر در آن ها تأکید شده است. این کلاس نیز نیروی محرکه خود را از موتور می گیرد و دارای یک آشپزخانه کوچک به همراه یک یخچال و تجهیزات مختصری برای آشپزی هستند. تجهیزات دیگر حاوی سیستم روشنایی و یک باطری علاوه بر باطری موتور، آبگرم کن، دستشویی سیار و سیستم گرمایشی و سرمایشی می باشند.

 • کاروان‎های کلاس C

در برخی از این کاروان‎ها می‎توان ارتفاع سقف را به دلخواه تنظیم کرد. تجهیزات دیگر این ماشین های مسافرتی شامل سیستم روشنایی و یک باطری علاوه بر باطری، موتور، آبگرمکن، دستشویی سیار و سیستم گرمایشی و سرمایشیمی‎باشند

این مدل کاروان سفری روی شاسی تراک ساخته می شود با قسمت راننده به صورت مجزا در قسمت جلو که ممکن است روی بیس ون یا تراک یا حتی بزرگ تر ساخته شود.

 ۲- کمپرهای تریلری (کاروان کشنده)

کمپر کشنده 300x225 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع خودرو های کمپر تریلری

این نوع از ماشین کاروان‌ها دیگر موتور ندارند و معمولا به یک خودرو متصل می‌شوند. کمپرهای تریلری دو نوع دارند، معمولی و  Fifth-wheel trailer. نوع معمولی مستقیم به خود ماشین متصل می‌شوند اما نوع Fifth-wheel trailer توسط یک کشنده به ماشین متصل می‌شوند و بخشی از وزن‌شان روی کشنده می‌افتد.

اولین مشکل این نوع از کمپرها این است که شما باید خودتان یک ماشین قوی و شاسی‌بلند خوب داشته باشید تا بتوانید کمپرهای تریلری سنگین را بکشید. نخستین مزیت در مورد سفر با ون و کاروان کم تر کردن هزینه هاست.

کمپر کشنده 1 300x225 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
در کاروان کشنده بخشی از وزن کمپر بر روی کشنده میافتد.

کمپر ها مولد برق مستقل ندارند، برق آنها از طریق دینام ماشین تأمین می شود. کمپر ها یک باطری قدرتمند و بزرگ دارند که این برق را در طول حرکت ماشین در خودش ذخیره می کند و در طول اقامت و اسکان در اختیار سرنشینان قرار می دهد. گاز اجاق های کمپر ها هم با کپسول های گاز کار می کند، البته که امکان استفاده از اجاق های برقی هم وجود دارد.

31 1 300x169 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع ماشین کاروان کشنده

این نوع از کمپرها از نظر چرخدار کردن‌شان به تک محور و دومحور تقسیم می‌شوند. برخی از کمپرتریلرها برای مصارف خاصی طراحی می‌شوند. مثلا برای فروش بستنی، دکه‌های اغذیه فروشی و. . . اگر به خیابان‌ ۳۰ تیر رفته باشید می‌توانید انواع مختلفی از این کمپرها را ببینید.

 • کاروان های قطره اشکی ( teardrop trailer)

  کاروان اشکی 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
  خرید انواع خودرو های کاروان

این مدل یکی از کوچک ترین مدل های کاروان بوده و اغلب شکلی همانند قطره دارد و عمدتا نقش یک چادر مسافرتی را ایفا می کند. این کاروان ها را می توان به راحتی توسط اتومبیل یا حتی موتورسیکلت بکسل کرد.

 • کاروان های هیبرید ( hybrid trailer)

SportTrek Exterior 300x164 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع ماشین کاروان هیبریدی

این نوع کاروان ها ترکیبی از مدل تاشو و کاروان های تریلر هستند. یعنی بخشی از قسمت های آن ثابت و بخشی دیگر تاشو می باشد.

آشنایی با انواع ون در ایران

انواع ون 300x130 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون های موجود در ایران

انواع ون­های موجود در بازار خودرو به دلیل فضای مناسب و بزرگی که دارند و نیز کارایی­ های متفاوتی که دارند طرفداران خاص خود را دارند. بیشتر این طرفداران کسانی هستند که تمایل به سفر با اتومبیل شخصی دارند و یا ممکن است بخواهند از ون به عنوان وسیله­ی کاری استفاده کنند.

حتما شما هم تا کنون ون­هایی را مشاهده کردید که به شکل اتاقکی کوچک طراحی شده و تجهیزات لازم برای سفر در آنها تعبیه شده است و یا ون­هایی که یک کافه­ی کوچک یا یک فروشگاه سیار هستند. . شاید شما هم به این فکر افتاده باشید که یک ون تهیه کنید و از آن برای مقصودی که دارید استفاده کنید حال یا برای سفر یا جا به جایی مسافر و یا حمل بار و ….

شما باید ماشینی را انتخاب کنید که خواسته­ای شما را تا حد زیادی برآورده کند. در این مقاله ما شما را با انواع ون که در بازار ایران با قیمت مناسب­تری در دسترس هستند و نیز مشخصات و ویژگی­های هرکدام از آنها به اختصار آشنا می­کنیم، تا در صورتی که قصد خرید یکی از انواع ون را دارید با چشمی باز انتخاب کنید.

انواع ون مسافرتی موجود در بازار ایران

ون ایویکو

01 1 300x220 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون ایوکو دیلی موجود در ایران

ایویکو یکی از انواع ون موجود در بازار است که توسط شرکت خودروسازی ایویکو در ایتالیا ساخته می­شود. زمینه کاری این شرکت بیشتر خودروهایی هستند که در سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می­شوند مانند اتوبوس و کامیون.

ون ایویکو در ایران توسط شرکت زامیاد مونتاژ و عرضه می­شود. موتور آن ۴ سیلندر و دو گانه سوز است. قدرت آن با بنزین ۹۰ اسب بخار و با گاز ۹۳ اسب بخار است.

از جمله امکاناتی که این ون دارد، فرمان هیدرولیک، بالابر شیشه­ی برقی،  سیستم تهویه، بخاری، سیستم GPS ، قابلیت تنظیم صندلی­ها و ترمز ABS است.

ون غزال ایران خودرو

ون غزال ایرانخودرو 300x236 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون غزال از انواع ون در ایران

یکی دیگر از انواع ون در ایران به نام ون غزال ایران خودرو شناخته می­شود. این ون ساخت کشور روسیه است و در ایران توسط ایران خودرو دیزل به بازار وارد می­گردد. موتور این ون ۴ سیلندر است و قدرت آن ۱۵۰ اسب بخار است و حداکثر سرعت آن ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت است.

جعبه دنده ­ی آن ۵ سرعت دستی است. و دارای ۲۳۴۰ کیلوگرم وزن می­باشد. سیستم ترمز جلو دیسکی و سیستم ترمز عقب کاسه­ ای است.

ون هیوندای H350

ون هیوندای H350 300x213 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون هیوندای H350 موجود در بازار ایران

یکی از انواع ون­ های موجود در بازار  ایران هیوندای H350 است. این ون ساخت کشور کره جنوبی می­باشد و در دو نوع باری و مسافربری عرضه می­شود. نوع مسافربری آن ظرفیت ۱۷ سرنشین و نوع باری آن ظرفیت ۲۴۳۰ کیلوگرم بار را در محور عقب خود دارد.

در ساخت آن از فولاد بسیار مستحکمی استفاده شده و قدرت موتور آن ۱۷ اسب بخار می­باشد و دارای ۶ دنده است. این ون توسط شرکت سروش دیزل در ایران عرضه می­شود.

ون وانا از انواع ون مسافرتی در ایران

ون وانا 300x150 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون وانا از انواع ون مسافرتی در ایران

یکی دیگر از انواع ون که می­تواند گزینه­ی انتخابی شما باشد وانا است. این خودرو در اصل چینی است و در چین با نام فوتون MPX-S CLASS آن را می­شناسند اما در ایران  توسط ایران خودرو مونتاژ شده و با نام وانا به بازار عرضه می­شود.

این ون هم می­تواند برای استفاده شخصی و هم به عنوان تاکسی مورد استفاده قرار بگیرد و ظرفیت ۱۴ سرنشین را دارد. داری گیربکس ۵ سرعته دستی است. وزن خالص آن ۲۱۶۰ کیلوگرم است و سرعت آن حداکثر تا ۱۴۵ کیلومتر نیز می­رسد.

ون فوتون

ون فوتون 300x190 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون فوتون از انواع ون های ایران

یکی دیگر از انوع ون فوتون است.این ون نیز چینی است و توسط شرکت دیار خودرو عرضه می­شود و از نظر ظاهری شبیه به ون تویوتا هایس می­باشد. این ون دارای دو نوع است یکی با ۹ نفر و دیگری با ۱۳ نفر گنجایش. موتور ان ۲٫۳ لیتری و دارای ۵ دنده است. امکاناتی دیگری نظیر سیستم ترمز ضد قفل ، تهویه مناسب، ایر بگ، ترمز ABC-EBD و … دارد.

ون کاروان

ون کاروان 300x155 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون کاروان

یکی از انواع ون که ایرانی است ون کاروان است.کاروان  اوایل دهه­ی ۸۰ توسط شرکت سایپا تولید شد. اما متاسفانه به دلیل ایمنی پایین و نداشتن استانداردهای لازم تولید آن متوقف شده است. قدرت موتور آن ۱۰۵ اسب بخار است و ظرفیت آن ۷ سرنشین می­باشد و می­تواند تا ۶۰۰ کیلوگرم بار را جا به جا کند.

ون نارون

ون نارون 300x143 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون نارون

این خودرو توسط شرکت چینی کینگ لانگ ساخته شده و شرکت بهمن آن را در ایران عرضه می­کند. این ون بیشتر به عنوان آمبولانس و یا تاکسی مورد استفاده قرار می­گیرد.

موتور آن ۴ سیلندر و قدرت آن ۱۰۰ اسب بخار است. و آپشن­هایی نظیر مه شکن، شیشه بالابر برقی و امکان تنظیم دستی صندلی­ها را نیز دارد. بعلاوه مجهز به سیستم صوتی است که قابلیت پخش سی دی نیز دارد.

سیبا ون

سیبا ون 300x201 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
سیبا ون

با یکی دیگر از انواع ون ساخت کشور چین آشنا شوید. ون فری وایند که در ایران با نام سیبا شناخته می­شود. این ون توسط شرکت چینی فائو ساخته شده و گروه بهمن آن را به ایران وارد می­کند. گنجایش ۱۱ سرنشین را دارد.

موتور آن میتسوبیشی است. درهای آن کشویی است و مجهز به ایربگ و ترمز ABS است. و امکانات جانبی خوبی مانند مه شکن جلو و عقب، شیشه بالابر برقی، سیستم صوتی با قابلیت پخش MP3 و … نیز دارد.

ون دلیکا

van delica 300x198 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون دلیکا از انواع ون در ایران

این خودرو ژاپنی است و شرکت خودروسازی اسنا آن را در بازار ایران عرضه می­کند. ون دلیکا را می­توان برای استفاده شخصی و یا کاری تهیه کرد اما عیب اصلی این خودرو آن است که هنگامی که سرعت به بالای ۸۰ کیلومتر می­رسد دیفرانسیل­های آن صدا می­دهد و البته فاصله­ی بین محور عقب و جلوی آن نیز کم است.

اما این خودرو یک ویژگی جالب دارد و آن هم اینست که صندلی­های ردیف دوم و سوم آن قابلیت چرخش تا ۱۶۰ درجه را دارند. همچنین به سیستم ضد سرقت نیز مجهز است. وزن آن ۲۵۰۰ کیلوگرم و جعبه دنده­ی آن ۵ دنده­ی دستی است.

معرفی خودرو های کمپر و کاروان

مقاله پیشنهادی: معرفی کمپر ون ایویکو دیلی

ون تفریحی ارث‌رومر XV-HD

کمپینگ ارث رومر 300x180 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
کمپینگ ارث رومر از انواع ماشین های کمپر

شرکت ارث‌رومر (EarthRoamer) با تولید محصولات در زمینه خدمات تفریحی و گردشگری چندان غریبه نیست. ارث‌رومر در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد و از سال ۱۹۹۸ به تولید ون کمپر می‌پردازد.

نسخه تبدیل‌شده ون تفریحی ارث‌رومر XV-HD یکی از محصولات ۱. ۵ میلیون دلاری این شرکت به شمار می‌رود که تاکنون فروش زیادی داشته است. این ون کمپر براساس وانت فورد F-۷۵۰ تولید می‌شود و اساسا یک آپارتمان لوکس روی چهار چرخ است.

ون کمپر ارث‌رومر می‌تواند تا ۹۴۶ لیتر آب شیرین حمل کند و از پکیج باتری ۲۰ کیلووات ساعت بهره می‌برد؛ برای دستیابی به فضای بیش‌تر، ون کمپر تا طول ۱۰. ۵ متر نیز گسترش می‌یابد.

ون مفهومی جیپ رانگلر اوت‌پست II

jeep wrangler outpost ii camper2 300x169 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
کمپر جیب لانگر اوت پست

شرکت خودروهای تفریحی آمریکا یا آمریکن اکسپدیشن وهیکلز (AEV) مستقر در مونتانا، در ساخت پکیج تبدیل خودرو و وانت به ون تفریحی تخصص دارد. آخرین محصول این شرکت، ون مفهومی Outpost II مبتنی بر جیپ رانگلر (jeep Wrangler) است، که مسلما یکی از گزینه‌های بسیار جذاب برای تفریح و گردشگری به شمار می‌رود.

جیپ رانگلر روی قاب عقب و تعلیق جدید سوار می‌شود که ۱۱ سانتی‌متر بالاتر از مدل کارخانه است. این ون تفریحی از محفظه‌ای در عقب مجهز به دو آشپزخانه، یخچال فریزر ۵۰ لیتری و اجاق گاز استیل است.  AEV هنوز این خودروی مفهومی را برای فروش قرار نداده است، اما به زودی می‌تواند در لیست ون‌های تفریحی برای خریداران قرار بگیرد.

ون کمپر لیکسانی EXTV

ون کمپر لیکسانی 300x169 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون کمپر لیکسانی

«ون کمپر لکسانی» که بر مبنای کمپر مرسدس بنز اسپرینتر (Mercedes Sprinter) طراحی شده، جزو بهترین کمپرها برای سفر است. این خودروی مسافرتی، آشپزخانه ای مجهز دارد که به یخچال و سینک ظرفشویی مجهز است.

علاقه مندان به ون کمپر لیکسانی نباید نگران تعمیر و نگهداری بعد از آن باشند، چرا که بیشتر قطعات این خودرو در بیشتر کشورها یافت می شود و خدمات پس از فروش آن در دسترس است. این نکته بسیار مهم است که هر خودرویی از آن بهره مند نیست. داخل این ون، شبیه خانه ای لوکس در مقیاس کوچک است.

ون کمپر مرسدس بنز یونیماگ اکسپلورر XPR440

مرسدس بنز یونیماگ اکسپلورر‎ 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
مرسدس بنز یونیماگ اکسپلورر

ون تفریحی مرسدس بنز یونیماگ (Unimog)، تقریبا می‌تواند هر کاری انجام دهد. پیش از این کیت تبدیل شاسی‌بلند برای خدمات آتش‌نشانی و پاک کردن درختان را دیده‌ایم. اما یکی از بهترین محصولات در زمینه خدمات گردشگری، ون تفریحی یونیماگ است که توسط ارث‌کروزر (EarthCruiser) استرالیا ساخته و بر مبنای محصولات مرسدس بنز ساخته می‌شود.

ون مرسدس بنز یونیماگ اکسپلورر XPR440 دارای تخت، یخچال،  اجاق گاز، سرویس بهداشتی و حمام با دوش کوچک و حتی ماشین لباسشویی است؛ در حال حاضر قیمت این ون کمپر مشخص نشده است.

ون مفهومی مینی

ون مفهومی مینی 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
خودروهای ون کمپر مفهومی مینی

مینی (Mini)‌ در سال ۲۰۱۳ از سه ون کمپر مفهومی برای خدمات تفریحی رونمایی کرد. هر کدام از ون‌های کوپر (Cooper)، کانتری‌من (Countryman) و کلوب‌ون (Clubvan) دارای مشخصات اختصاصی بودند.

از جمله امکانات ون‌های تفریحی مینی می‌توان به چادر پشت بام، اجاق گاز و یخچال، لوازم جانبی مانند صندلی نشیمن و چتر اشاره کرد. متاسفانه تاکنون هیچ‌کدام از این ون‌های مفهومی نتوانسته راهی به خط تولید باز کنند.

ون کمپر نیسان تایتان XD بیس‌کمپ

ون کمپر نیسان تایتان XD بیس‌کمپ 300x169 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون کمپر نیسان تایتان XD بیس‌کمپ

با اینکه کمپر XD Basecamp نیسان هنوز به مرحله تولید انبوه و عرضه نرسیده است، ما آن را جزو لیست بهترین کمپرها برای سفر می دانیم. این خانه متحرک در سال ۲۰۱۷ و در نمایشگاه اکسپو اورلند وست ۲۰۱۷ رونمایی شد. در حین برگزاری نمایشگاه، بارها به این نکته اشاره شد که این کمپر، مخصوص گردشگرانی است که به مناطق روستایی علاقه وافر دارند.

امکاناتی چون مخزن سوخت و آب، یخچال و فریز قابل حمل و چادر تاشوی روی سقف XD Basecamp باعث شده است که تولیدکنندگان این خودرو، آن را برای زندگی در شرایط سخت مناسب بدانند.

ون تفریحی مفهومی نیسان تایتان سورف‌کمپ

نیسان تایتان سورف‌کمپ 300x169 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون تفریحی مفهومی نیسان تایتان سورف‌کمپ

نیسان نسخه‌های مختلفی از ون تفریحی بر مبنای تایتان ارائه می‌کند؛ علاوه بر کمپر تایتان بیس‌کمپ، نسخه دیگری نیز وجود دارد که سورف‌کمپ (Surfcamp) نامیده می‌شود. این کامیون می‌تواند تخته مخصوص اسکی روی آب و امکانات ماهیگیری را همراه با دوش خورشیدی و چادر روی سقف حمل کند.

این ون تفریحی که براساس کفی نیسان تایتان XD دیزلی نسخه میدنایت (Midnight Edition) ساخته شده است، از پکیج افزایش ارتفاع سیستم تعلیق و لاستیک‌های آف‌رود بهره می‌برد.

ون تفریحی ریکان انوی

ون تفریحی ریکان انوی 300x158 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون تفریحی ریکان انوی

یکی از مقرون به صرفه‌ترین ون‌های تفریحی در این لیست، ریکان انوی (Recon Envy) است که با قیمت ۲۸۰۰۰ دلار عرضه می‌شود. این کمپر از مینی‌ون نیسان NV۲۰۰ به عنوان نسخه پایه بهره می‌برد و شامل چادر سقفی پاپ‌آپ، سه پنجره زیپ‌دار بزرگ، تخت بزرگ و امکان خوابیدن چهار نفر می‌شود.

اسپرتس‌موبایل کلاسیک ۴×۴

۶ ون کمپر نیسان تایتان XD بیس‌کمپ 300x169 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع ماشین های کمپر اسپرتس موبایل

ون تفریحی اسپرتس‌موبایل (Sportsmobile) کلاسیک ۴x۴،   ترکیبی از قابلیت‌های وانت فورد با امکانات مدرن است. با استفاده از وانت کفی فورد Cutaway به عنوان نسخه پایه خود،  اسپرتس‌موبایل کلاسیک ۴x۴ از کمک‌فنرهای فاکس، بازویی فرمان (شغال‌دست) جدید، اکسل جلوی دیناتراک (Dynatrac) و پوسته فایبرگلاس تقویت شده با فولاد بهره می‌برد. تولید این ون از سال آینده آغاز خواهد شد.

ون تفریحی فولکس‌واگن گرند کالیفرنیا

وولکس واگن 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
فولکس‌واگن گرند کالیفرنیا از انواع ماشین های کمپر

ون فولکس‌واگن گرند کالیفرنیا (volkswagen Grand California) یک کمپر کامل و تمام عیار است. با طولی حدود ۶ متر، گرند کالیفرنیا از نسخه معمولی ون فولکس‌واگن کالیفرنیا بزرگ‌تر است. از جمله امکانات ون کمپر فولکس‌واگن گرند کالیفرنیا می‌توان به حمام و دستشویی داخلی با مخزن ذخیره آب ۱۱۰ لیتری، تخت دونفره، فضای مناسب برای خواب کودکان، یخچال فریزر ۷۰ لیتری اشاره کرد.

متاسفانه ون تفریحی فولکس‌واگن گرند کالیفرنیا برای ایالات متحده آمریکا عرضه نخواهد شد، اما این کمپر در کشورهای اروپایی از سال ۲۰۱۹ برای علاقه مندان ارائه می‌شود.

وی‌فرر رم پرومستر

وی‌فرر رم پرومستر 300x205 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
وی‌فرر رم پرومستر از انواع ماشین های کمپر

برای کسانی که به دنبال کیت تبدیل وانت به ون تفریحی هستند، رم پرومستر (RAM Promaster) دو گزینه در اختیار قرار می‌دهد. علاقه‌مندان با پرداخت ۶، ۶۹۶ دلار می‌توانند کیت تبدیل وی‌فرر (Wayfarer) را همراه با امکاناتی از جمله پنل‌های عایق بادوام دیواری و کف، میز تاشو، جعبه‌های کمپینگ و متکا تهیه کنند.

علاوه بر این، رم پرومستر کیت تبدیل بزرگ‌تری با قیمت ۸، ۷۹۵ دلار ارائه کرده است که شامل پنل‌های دیواری و سقفی، قفسه‌های محیطی، آشپزخانه، تخت، پنل‌های کشویی و پنجره عقب می‌شود.

توریست کمپر سانگ ‌یانگ

توریست کمپر سانگ ‌یانگ 300x163 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
توریست کمپر سانگ ‌یانگ از انواع ماشین های کمپر

سفر به مناطق کویری با «توریست کمپر سانگ ‌یانگ»، می تواند یکی از بهترین سفرهای شما را رقم بزند. سقف این خودروی مسافرتی به سمت بالا باز می شود و جای خواب بسیار خوبی برای تماشای ستارگان است. فضای داخلی کمپر سانگ یانگ به گونه ای است که آن را تبدیل به یکی از بهترین خودروها برای سفر کرده است.

خوشخواب ها، میز نهارخوری، مخزن آب، سرویس بهداشتی و صندلی های تاشو، از جمله امکانات این خودرو در قسمت نشیمن هستند. در فضایی که به عنوان آشپزخانه سانگ یانگ طراحی شده است، تمام تجهیزات ضروری وجود دارد.

توریست کمپر سانگ ‌یانگ، یکی از بهترین کمپرها برای سفر به مناطق کوهستانی و جنگلی است. پیشرانه ۲۰۰۰ لیتری دیزلی و امکانات کافی این کمپر، از آن، خودرویی مناسب برای سفر ساخته است.

 ماشین کمپر Citroen WildCamp

assets.newatlas 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ماشین کمپر Citroen WildCamp

ممکن است به محض دیدن این کمپر، ابتدا فکر کنید که سیتروئن WildCamp، نوستالژیک ترین کمپر برای سفر است. طراحی ظاهری این ون، بسیار شبیه ون های سال های دور است، اما اگر وارد کابین این خودرو شوید، احساس دیگری خواهید داشت.

صندلی مبله، گاز دو شعله، کابینت های ام دی اف، چراغ های تزیینی سقف و درب های کشویی، تنها بخشی از فضای داخلی کمپر Citroen WildCamp است که در تصویر زیر می بینید.

کمپر Mercedes-Benz Luton Box Van

کمپر Mercedes Benz Luton Box Van 300x145 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
کمپر Mercedes-Benz Luton Box Van

«مرسدس بنز لوتون» خانه متحرک کوچک اما دوبلکسی است که در لیست بهترین کمپرها برای سفر قرار می گیرد. اگر همسفری دارید که معمولا از کمبود جا شکایت دارد, با این ون می توانید با خیال راحت سفر کنید، چرا که قرار نیست در طول راه برای کمبود جا و عدم فضای کافی غرغر بشنوید.

ارتفاع و ابعاد مناسب این خودرو به شما اجازه می دهد که در قسمت پایین یا کف آن، آشپزخانه و اتاق نشیمن و در قسمت بالایی یا طبقه دومش، تخت خواب داشته باشید. در قسمت فوقانی این کمپر به اندازه دو نفر جای خواب وجود دارد.

کمپر Mercedes-Benz Luton Box Van جزو پر قدرت ترین خودروهاست و هنگام سفر با آن نیازی نیست نگران حمل بار اضافی باشید؛ همچنین سرویس بهداشتی و حمام این خودرو، جادار و مخزن آب آن بزرگ است.

 معرفی انواع لوکس ترین ون های مسافرتی

در این مطلب میخواهیم چند مدل از ون ها و کاروان های مسافرتی را به شما معرفی کنیم. شاید پیش خودتان میگویید که مبلغ این ون ها بسیار بالا است و برای خرید و تعمیر و نگهداری این ون های مسافرتی باید هزینه زیادی در نظر گرفت.

درسته این ون های مسافرتی لوکس نسبت به امکاناتشان قیمت بالایی دارند اما شما با مطالعه مطلب قبلی میتوانید به راحتی با هزینه کم یک ون مسافرتی بسازید پس بهتر است با امکانات این ون های مسافرتی لوکس آشنا شوید تا شاید از آنها، در ساخت ون مسافرتی خود استفاده کردید.

در اینجا ۱۰ مورد از بهترین ون های لوکس مسافرتی برای زندگی و مسافرت با ون را آورده ایم.

۱- کمپر لوکس مسافرتی RB Sawtooth Touring Van

RB Sawtooth Touring Van 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ماشین کاروان RB Sawtooth

این ون لوکس ساخته شده بر روی شاسی فوق العاده مجهز به مرسدس اسپرینتر، این هتل سیار دارای یک سایبان بزرگ، میلگردهای جلوی بالا و پایین، مخزن آب شیرین ، آشپزخانه کامل، حمام، دو قسمت ناهار خوری، پنل های خورشیدی یکپارچه است.

در مواقع استراحت میتوانید از امکانات کمپینگ آن و کباب زدن در فضای باز لذت ببرید. اگرچه کاملاً یک ون مخصوص تور نیست، اما به نوبه خودش در مسافرت راحت و با امکانات رفاهی است.

۲- خودرو کمپر Winnebago Revel

Winnebago Revel 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع ماشین کمپر Winnebago Revel

اگر تا به حال خواسته باشید که هرکدام از نکات جالب زندگی خود و هر امکاناتی که دوست دارید  را درون یک ون ببندید، به وینبابو Revel نگاه کنید. این ون  مسافرتی که به سختی طراحی و ساخته شده است.

دارای یک مقاومت ۴ × ۴، گشتاور ۳۲۵lb در فوت و فضای کافی برای تهیه انواع ژانرهای قابل تصور در زیر خورشید است. وینبگو به عنوان یکی از قدیمی ترین نام های تجاری، به ساخت خود اطمینان دارد و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

این ون پنل های خورشیدی یکپارچه و بام نصب شده به یک سیستم الکتریکی دارد که اجاق گاز، یخچال، بخاری و چراغ ها را تأمین می کند، پیوند دارند، بنابراین نیازی به مخزن انرژی نیست.

۳- ون مسافرتی Chinook

Chinook 300x169 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع ون مسافرتی Chinook

ساخته شده بر روی شاسی بلند مشهور Mercedes Sprinter، دارای صندلی های چند سرنشین به صورت اسپرت و صندلی های عقب به سبک مایباخ، یک حریم خصوصی عالی در سفر، کنترل روشنایی لوکس، امکانات کامل آشپزخانه، توالت چینی، آبگرمکن، دو عدد تلویزیون.

و همچنین سیستم صوتی سبک و حتی یک سیستم امنیتی ۴ دوربین. تقریباً با هزینه ۱۵۰، ۰۰۰ دلار مطمئناً یک خودروی بینطیر برای سفر در جاده هاست.

۴- خودرو کمپر مسافرتی Fiat Ducato

Fiat Ducato 300x179 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
خودرو کمپر مسافرتی Fiat Ducato

اکثر ما به طور خودکار فیات را با نماد کمتر و خودروهایی با امکانات پایین میشناسیم. اما در سال های اخیر آنها سرمایه گذاری انبوهی  را برای جابجایی بخش بازار ون های لوکس مسافرتی انجام داده اند.

در حالی که Ducato از اوایل دهه ۸۰ به شکلی دیگر شکل گرفته است، تکرار مدل های ون فعلی آن فراتر از هر چیزی است که تاکنون تولید کرده است. این ون با داشتن شعاع چرخش بالا، کنترل پایداری الکترونیکی و تأکید بر ارگونومیک،

جای تعجب ندارد که چرا این ون در بین افرادی که دائما در حال سفر هستند طرفدار زیادی پیدا کرده است.

۵- خودرو کمپینگ Mercedes-Benz

Mercedes Benz 300x200 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
انواع ماشین های کمپر مسافرتی

گرچه این ون بنز مانند Sawtooth چندان فانتزی نیست، اما با  تبدیل شدن به  اسپرینتر Sportsmobile یک خرید عالی است. Sportsmobile از اوایل دهه ۶۰ میلادی وسایل نقلیه موجود را به عنوان یک اردوگاه مجهز کرده است، و تمامی امکانات لازم را برای یک زندگی درون ون در نظر گرفته است.

اگرچه Sprinter از قبل دارای صندلی های استاندارد است، اما ای ون لوکس مسافرتی دارای یک بستر خواب پاپ آپ است که به راحتی میتوان در زمان استراحت از آن استفاده کرد.

۶- ون مسافرتی Wanderlust

Wanderlust 300x202 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون مسافرتی Wanderlust

اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین ون مسافرتی ۱۴۴ اینچی اسپرینتر در خارج از کشور هستید، باید این ون را انتخاب کنید. با داشتن یک نگهدارنده در عقب و یک سقف فوق العاده که به زیبایی طراحی شده میتوانید در زمان استراحت فضای بیرون خود را ببینید.

این ون دارای سینک ظرفشویی، آب گرم و سرد، حمام، آشپزخانه کامل با خطوط تمیز و مدرن ؛ سطح خواب فوق العاده بزرگ است.

۷- خودرو کمپر پژو ریفتر

Peugeot Rifter 300x206 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
خودرو کمپر پژو ریفتر

مدل پایه Peugeot Rifter یک مدل نسبتاً ملایم و کاملاً اروپایی است که SUV مدرن را به خود اختصاص داده است، به این معنی که عملکرد خودرو  نسبت به شکل و ظاهر اولویت دارد.

این ون یکی از بهترین و تیز ترین ون های لوکس موجوذ در بازار اروپا است. تمامی امکانات این ون با ایمنی بسیار بالا طراحی و ساخته شده است. با این ون دیگر نگران خرابی و یا امنیت افراد در طول سفر نخواهید بود.

۸- ون مسافرتی Hymercar Camper

Hymercar Camper 300x225 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
ون مسافرتی Hymercar Camper

Hymercar آلمان در ساخت ون های مسافرتی با کیفیت و داشتن راحتی عالی برای مسافران در بین مردم معروف است. از سال ۱۹۵۳ این کمپانی در ساخت ون تمرکز آنها بر روی تغییر مدلهای مرسدس اسپرینترز و فیات دوکاتوس در هیولا کمپینگ بوده است.

امکانات این ون مسافرتی لوکس شامل  حمام، یخچال و فریزر فوق العاده بزرگ، سطوح خواب لوکس و باا پیشرفته ترین سنسورهای ایمنی. داشتن ون لوکس Hymer تضمین می کند که هرگز از راحتی های منزل دور نخواهید بود.

۹- خودرو کمپری Doubleback

Doubleback معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
خودرو کمپری Doubleback

نوآوری های Doubleback به زودی در دنیایون های مسافرتی و camper فراموش نمی شوند. این ون ساخته شده از مواد مخصوص هوافضا، از جمله قاب آلومینیومی لانه زنبوری است.

تغییرات Doubleback دارای نسبت قدرت و وزن شگفت انگیزی نسبت به مدل های دیگر است. این ون از امکانات مسافرتی بالایی برخوردار است و افراد را در حین مسافرت خسته نمیکند. داشتن یک فضای اظافه در عقب ییکی دیگر از مزیت های این ون لوکس مسافرتی است.

تردد انواع کمپر ون ها در ایران

انواع کمپر در ایران 300x183 معرفی انواع ماشین های کمپر و ون های موجود در ایران
تردد انواع ماشین های کمپر در ایران

کاروان‌های مسافرتی به‌سختی اجازه‌ی ورود به ایران را می‌گیرند. تردد ماشین‌های خانه به دوش در کشور ما چندان مرسوم نبوده و ورود مدل‌های خارجی آن از مرزهای ایران معمولا با دشواری همراه است. گردشگران خارجی شاید تا کنون تنها کسانی بوده‌اند که اجازه‌ی استفاده از این ماشین‌های “کَمپِر» را در ایران داشته‌اند.

مدتی است یک شرکت خودروساز با ساختن کاروان‌های مسافرتی ایرانی، این تابو را شکسته است. در حالی‌ که ورود این اتومبیل‌ها به ایران هنوز توجیه پیدا نکرده، عده‌ای جوان با راه‌اندازی خط تولید این کاروان‌ها، موفق شده‌اند پلیس راهنمایی و رانندگی را نیز مجاب کنند تا جواز تردد در ایران را برای این ماشین‌های کمپر صادر کند.

ماشین، برق مورد نیاز خود را تأمین می‌کند، سوخت موتور برق هم گازوییل است، همان سوخت ماشین. بخاری و آبگرم‌کن آن هم با همین سوخت کار می‌کند. کاروان‌های مسافرتی هنوز خط تولید مستمری در ایران ندارد و براساس سفارش مشتری ساخته می‌شود.

مدت زمان ساخت هر دستگاه کاروان مسافرتی طبق اظهارات سازندگان آن، سه‌ماه طول می‌کشد. قیمتی که برای کمپرهای چرخ‌دار ایرانی گذاشته شده، چیزی بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است، مبلغی به اندازه خریدن یک خانه‌ی پنجاه – شصت متری در پایتخت ایران!

مقاله پیشنهادی: آموزش ساخت کمپر ون های مسافرتی (تبدیل ون به کمپر)

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200