مزایا و معایب خودروهای هیبریدی

3.7
(102)

در حالی که به طور قطع، دلایل قانع کننده ای برای خرید خودروی هیبریدی وجود دارد، به خصوص در نظر گرفتن تأثیرات زیست محیطی در انتشار گازهای گلخانه ای و همچنین کاهش مصرف سوخت، اما کمبودهایی نیز در خودروهای هیبریدی وجود دارد که باید قبل از خرید مورد توجه قرار گیرند. در این مقاله از کیان باتری با معایب خودروهای هیبریدی آشنا خواهید شد و همچنین به بررسی ارزش خرید خودروی هیبریدی در ایران نیز پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

جهت آشنایی بیشتر با خودرو های هیبریدی مقاله زیر را مطاله نمایید.

معرفی انواع خودرو های هیبریدی

نکات مثبت و منفی خودرو هیبریدی

با مشاهده ویدئوی زیر به نقاط قوت و ضعف خودرو های هیبریدی پی می برید.

معایب خودروهای هیبریدی

همان اندازه که مزایای وسایل نقلیه هیبریدی به نظر چشمگیر می‌آیند، مشکلات ماشین هیبریدی نیز زیر ذره بین منتقدان آن قرار گرفته است. از میان معایب مختلفی که این منتقدان از خودروهای هیبریدی برمی‌شمارند، به نظر می‌رسد قیمت بالای آنها مهمترین موضوع به حساب می‌آید.

 1- گران بودن خودروهای هیبریدی

قیمت بالای خودرو هیبریدی
قیمت بالای خودرو هیبریدی
از میان معایب مختلف خودروهای هیبریدی، برجسته‌ترین نکته منفی آنها قیمت بسیار بالای‌شان است به گونه‌ای که بعضی مواقع حدود 5000 تا 10000 دلار بیش از یک نسخه استاندارد قیمت گذاری می‌شوند. این قیمت بالا می‌تواند به دلیل گرانی باتریهای ولتاژ بالا و سوار بودن دو موتور بر روی اتومبیل باشد. علاوه بر آن، خودروهای هیبریدی همراه با دو سیستم به هنگام نیاز به تعمیر هزینه بالایی را برای شما به همراه خواهند داشت.

3- فقدان قدرت لازم ماشین هیبریدی

قدرت ضعیف از معایب خودرو های هیبریدی
قدرت ضعیف از معایب خودرو های هیبریدی
لازم است که بدانید خودروهای هیبریدی در وهله‌ی اول به خاطر جنبه اقتصادی و صرفه جویانه و نه به خاطر برخورداری از قدرت طراحی می‌شوند. بنابراین تعجبی ندارد که موتور درونسوز مورد استفاده در این وسایل نقلیه کوچکتر از خودروهای بنزینی استاندارد است.
اکثر خودروهای هیبریدی به دو حالت صرفه جو کننده‌ی انرژی (حالت ژنراتوری یا الکتریکی) و حالت قدرت (حالت موتور درونسوز) عرضه می‌شونداکثر خودروهای هیبریدی به دو حالت صرفه جو کننده‌ی انرژی (حالت ژنراتوری یا الکتریکی) و حالت قدرت (حالت موتور درونسوز) عرضه می‌شوند که در حالت دوم جهت استفاده در بزرگراه‌ها بکار می‌رود. این وسایل نقلیه حتی در حالت قدرت خود نمی‌توانند با عملکرد خودروهای بنزینی استاندارد رقابت نمایند.

4- هندلینگ ضعیف

یک خودروی هیبریدی دارای یک موتور بنزینی، یک موتور الکتریکی سبک تر و یک باتری قدرتمند است. این باعث افزایش وزن خودور می شود و فضای اضافی موجود در اتومبیل را کاهش می دهد. وزن اضافی منجر به ناکارآمدی سوخت، کاهش قدرت موتور و باتری شده و پشتیبانی کمتری در سیستم تعلیق و بدنه صورت می گیرد.

4- نامشخص بودن زمان تعویض باتری

این موضوع نباید نگران کننده باشد زیرا بسیاری از تولیدکنندگان ضمانت های گسترده ای را از زمان مالکیت ارائه می دهند.اما به طور کلی بر خلاف باطری ماشین تجربه جمعی از قابلیت اطمینان باتری هیبریدی محدود است و پیش بینی عملکرد آینده سیستم های مختلف باتری تنها بر اساس اطلاعاتی که تاکنون جمع آوری شده است، دشوار است.

5- ناسازگاری با آب و هوای سرد

هوای سرد نیز به دلایل مختلف یکی از معایب و دشمن نهایی طراحی خودروهای هیبریدی فعلی است. مهمتر این که، باتری ها در هوای سرد سریعتر تخلیه می شوند، به این معنی که هیبریدهای با برد طولانی مانند شورولت،م حدوده الکتریکی خود را به طرز فزاینده ای به همراه جیوه در دماسنج کاهش می دهند.

دوم، در زمستان رانندگان از سیستم برقی اتومبیل خود خصوصاً جهت گرم شدن بیشتر استفاده می کنند و این مساله سوخت و بازده کلی را تحت تاثیر قرار می دهد. در نهایت اینکه هوای سرد زمستان بر روی احتراق داخلی موتور تاثیرگذار است.

6- کمبود ایستگاه های شارژ و تعمیرگاه

معایب خودرو های برقی
معایب خودرو های برقی

فقدان زیر ساخت های کافی از معایب ماشین هیبریدی پلاگین محسوب می شود(خودروهای پلاگین هیبریدی که به اختصار PHEV نامیده می شوند در مقایسه با مدل های هبیریدی باتری های قدرتمندتری دارند و مسافت قابل پیمایش آن ها نیز در حالت تمام برقی زیاد است). نبود زیر ساختهای کافی مانند ایستگاه های شارژ در فواصل مکان نزدیک و همچنین وجود تعمیرگاه های مجاز در صورت خرابی اتومبیل از دیگر معایب و مشکلات خودروهای هیبریدی است.

7- مشکلات مربوط به اعتبار مالیاتی

یکی از  معایب و مشکلات حقوقی که خریداران خودروهای هیبریدی با آن مواجه می شوند عدم تضمن و شمول در دریافت اعتبارهای مالیاتی در کشورهای مختلف است. زیرا در کشورهای توسعه یافته دولت به خریداران مبلغی را به عنوان اعتبار مالیاتی پرداخت می کند.

8- عدم آگاهی فروشندگان درباره خودروهای هیبریدی

تعداد فروشندگان و نمایشگاه های خودرویی که تمایل به فروش خودروی هیبریدی داشته باشند کم است. ممکن است یکی از دلایل این موضوع، آگاهی کم فروشندگان درباره این خودروها باشد. از میان تمام شرکتهای تولید خودروی هیبریدی هیوندا تنها شرکتی است که شروع به آموزش و افزایش آگاهی افراد درباره خودروهای هیبریدی نموده است.

9- قدرت شتاب ضعیف

موتور درونسوز مورد استفاده در خودروهای هیبریدی به دلیل جنبه‌های اقتصادی، کوچک‌تر از خودروهای بنزینی استاندارد است. بیشتر خودروهای هیبریدی در دو حالت الکتریکی و موتور درونسوز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که حالت دوم برای استفاده در بزرگراه‌ها به کار می‌رود. این نوع اتومبیل‌ها حتی در حالت قدرت خود که از موتور درونسوز استفاده می‌کنند، نیز نمی‌توانند با خودروهای بنزینی معمولی رقابت کنند.

10- قدرت کمتر نسبت به حالت اسپرت

با توجه به ترکیبی بودن موتور خودروهای هیبریدی از آن ها نمیتوان جهت سرعت و شتاب بالا بهره برد. بیشتر برای رانندگی درون شهری مناسب هستند. در حالت کلی خودروهای هیبریدی قابلیتهای اسپرت را ندارند و وزن بالای باتری بر روی تعادل آن ها تاثیرگذار است.

11- خطرناک بودن استفاده از باتری

باتری های سنگین و ولتاژ بالای خودرو های هیبریدی
باتری های سنگین و ولتاژ بالای خودرو های هیبریدی
منتقدان خودروهای هیبریدی همچنین یادآور می‌شوند که استفاده از این باتری های ولتاژ بالا در خودرو می‌تواند در صورت وقوع تصادف فاجعه آمیز باشد. البته این مشکل بر روی خودروهای هیبریدی مدرن تأثیر نمی‌گذارد به این دلیل که در این خودروها باتریها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت وقوع تصادف از کار می‌افتند اما در صورتی که بخواهید یک مدل قدیمی را بخرید بایستی این مورد را در نظر داشته باشید.

 12- هزینه بالای تعمیر و نگهداری

تعمیرات گران قیمت ماشین های هیبریدی
تعمیرات گران قیمت ماشین های هیبریدی

باتریهای ولتاژ بالای گران قیمت مورد استفاده در این خودروها پس از یک دوره منظم بایستی جایگزین شوند که خود به یکی از مشکلات عمده مرتبط با خودروهای هیبریدی تبدیل شده است. به دلیل مکانیزم موتور دوگانه سوز وسایل نقلیه هیبریدی هزینه تعمیر و نگهداری آنها بسیار بالا است. همچنین شاید مجبور شوید زمان زیادی را صرف پیدا کردن مکانیکی نمایید که تخصص تعمیر این نوع خودرو را داشته باشد.

علاوه بر آن، بعضی از شما ممکن است از طراحی این خودروها رضایت نداشته در حالی که بعضی دیگر اینگونه طراحی‌ها مورد پسندتان باشد. به طور مشابه بعضی از شما ممکن است از بی صدا بودن بسیار این اتومبیل‌ها خوشتان آید. ترجیحات و اولویت‌های شما و جنبه‌های فنی نقشی حیاتی در کمک به تصمیم گیری شما ایفاء می‌کنند.

با گذشت زمان و پیشرفت فناوری و افزایش رقابت این خودروها کارآمدتر و ارزان‌تر خواهند شد. چنانچه قیمت بالا مانع از انتخاب یک خودرو هیبریدی می‌شود، می‌توانید کمی دیگر منتظر بمانید. بدون شک خودروسازان به زودی مجبور به ساخت خودروهای هیبریدی بیشتری می‌شوند.

نقاط ضعف و منفی خودرو هیبریدی

 نکات منفی خودرو های هیبریدی
نکات منفی خودرو های هیبریدی

معایب استفاده از خودروهای هیبریدی نیز عبارتند از:

  • از آنجا که هیبریدها علاوه بر برق از سوخت نیز استفاده می‌کنند، باز هم برخی آلاینده‌های مضر را در محیط زیست منتشر می‌کنند.
  • وسایل نقلیه هیبریدی معمولا در زمان خرید، قیمت بالاتری نسبت به وسایل نقلیه سنتی دارند؛ بنابراین در حالی که در درازمدت می‌توانید هزینه بنزین مصرفی خود را پس انداز کنید، اما در ابتدا باید پیش هزینه‌های بالاتری را پرداخت کنید.
  • امکان دارد که اگر بیش از حد تعیین شده برای استفاده از هیبرید که مجاز به مصرف آن هستید از خودروی خود کار بکشید، مصرف سوخت بیشتری داشته باشید (یا اگر به طور منظم به ایستگاه شارژ دسترسی ندارید تا باتری هیبرید پلاگین خود را در حالت فول قرار دهید).
  • اکثر هیبریدها برای اقتصاد طراحی شده‌اند نه عملکرد؛ بنابراین یک هیبرید ممکن است به سرعت شتاب نگیرد و یا همان کارایی را به عنوان یک وسیله نقلیه سنتی ارائه ندهد.

مزایای خودرو های هیبریدی

مزایای خودرو های هیبریدی
مزایای خودرو های هیبریدی

1- رانندگی با کیفیت

همان‌طور که ماشین جیپ برای رانندگی در جاده­‌های خاکی طراحی ‌شده­ یا ماشین فِراری از نظر سرعت یک ماشین مسابقه‌­ای است، خودروهای هیبریدی هم مختص رانندگانی است که به کیفیت و به‌صرفه بودن وسیله نقلیه خود اهمیت می­‌دهند. این خودروها دارای نمایشگر میزان متوسط مصرف سوخت در هر کیلومتر هستند.

بعضی از این خودروهای هیبریدی، مانند تویوتا پیروس، به راننده میزان مصرف انرژی را هم گوشزد می‌­کنند. در اکثر خودروها، میزان مصرف بنزین در سرعت­‌های بالا و با ترمز کردن تدریجی کمتر می­شود. این قابلیت در خودروهای هیبریدی به‌خوبی قابل‌مشاهده است، مخصوصاً در هنگام افزایش تدریجی سرعت که موتور برقی خودرو به کار می‌افتد. شارژ باتری خودروهای هیبریدی در مقایسه با خودروهای تمام‌برقی هرگز تمام نمی‌­شود، بازدهی خودروهای هیبریدی بسیار بالاتر است و میزان تولید آلودگی کمتری دارند.

۲ ـ مصرف بهینه سوخت

نکات مثبت خودروهای هیبریدی
نکات مثبت خودروهای هیبریدی

در مقایسه با خودروهای معمولی، خودروهای هیبریدی از مزیت مصرف بهینه سوخت برخوردار هستند.

۳ ـ مناسب برای سفرهای درون ­شهری

خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای دارای موتور تک­سوز بنزینی عموماً مسافت بیشتری طی می­‌کنند. استفاده از خودروهای هیبریدی برای مقاصد درون‌شهری بسیار به‌صرفه‌تر از خودروهای معمولی است.

خودروهای هیبریدی هرگز نیاز به اتصال به برق ندارند، بلکه در حین حرکت خودبه‌خود نیروی حرکت خود را شارژ می­کنند. با هر بار توقف خودرو، مقداری برق اضافه تولید می‌شود که این میزان انرژی می­‌تواند در سرعت­های کم یا سرعت­‌گیری در حین رانندگی مورد استفاده قرار بگیرد.

۴ ـ داشتن انرژی چند موتوری

در صنعت هوایی، هواپیماهایی با داشتن یک موتور در مقایسه با آن‌هایی که دارای دو موتور هستند از سرعت و قدرت کمتری برخوردارند. این تفاوت در مورد خودروهای معمولی و هیبریدی هم دقیقاً به همین شکل است. مخزن سوخت در خودروهای هیبریدی، با یک موتوربرقی همراه است که این موتور برقی، قادر است تمام انرژی لازم برای گشتاوری یا همان حرکت چرخشی خودرو را تولید کند.

۵ ـ کم ­صدا بودن

مزیت دیگر خودروهای هیبریدی کم سروصدا بودن آن‌هاست. به‌طوری‌که حتی در زمانی که ماشین روشن شده و به حرکت درمی‌آید به‌سختی می­توان متوجه روشن بودن آن شد. این بی­‌صدا بودن به این دلیل است که در زمان روشن کردن خودروی هیبریدی، موتور بنزینی آن به کار نمی‌افتد. بلکه این موتور برقی است که باعث حرکت ماشین می­‌شود و کارکرد موتور برقی هم بدون صداست.

۶ ـ گرم ماندن خودرو

زمانی که شما خودرو را در حالتی که موتورش به‌اصطلاح هنوز گرم نشده باشد روشن کنید، میل‌لنگ‌­ها با دشواری بیشتری شروع به حرکت می­‌کنند، اما زمانی که خودرو اصطلاحاً گرم شده باشد، این اتفاق نمی‌­افتد. یکی از مزایای سیستم هیبریدی این است که آب موجود در خودرو تا سه روز گرم نگه داشته می‌­شود. این کار باعث جلوگیری از اتلاف وقت راننده مخصوصاً در روزهای سرد زمستانی می‌­شود.

۷ ـ دوام قطعات خودرو

یکی از شایعاتی که درباره خودروهای هیبریدی وجود دارد این است که افراد گمان می­کنند که جایگزین کردن قطعات فرسوده این خودروها بسیار هزینه­بر است؛ اما با توجه به گزارش‌های موجود، این خودروها بسیار دیر مستهلک شده و موتورهایشان حتی بعد از طی مسافت ۲۰۰ هزار مایلی همچنان با قدرت کار می­‌کند.

۸ ـ باتری­ قوی

یکی دیگر از نگرانی­‌هایی که خیلی از افراد در زمان خرید خودروهای هیبریدی دارند، به باتری خودرو مربوط می‌­شود. بسیاری از مردم گمان می­‌کنند که باتری این خودروها غیرقابل اتکا هستند و جایگزین کردن آن‌ها با باتری نو بسیار گران تمام می‌شود، اما در این مورد هم گزارش‌ها نشان می­‌دهد که هزینه تمام‌شده برای جایگزین کردن یک باتری در خودروی هیبریدی تقریباً برابر با هزینه‌­ای است که برای یک خودروی معمولی صرف می‌کنید. علاوه بر این، به‌عنوان‌مثال، باتری­های هیبریدی و سایر قطعات هیبریدی تویوتا دارای هشت سال یا ۱۰۰ هزار مایل ضمانت تعویض هستند.

۹ ـ استهلاک کم

یکی از بزرگ‌ترین مزایای خودروهای هیبریدی، مخصوصاً در زمان رانندگی در داخل شهر، این است که در زمان توقف یا حرکت خودرو با سرعت کم، مخزن بنزین به کار نمی­‌افتد. این کار هم باعث می­شود که فشار کمتری به موتور ماشین وارد شود و هم باعث طول عمر ترمز ماشین می­‌شود. درواقع، ترمز استاندارد ماشین فقط زمانی به کار می­افتد که شما بخواهید به‌طور ناگهانی خودرو را متوقف کنید. در غیر این صورت، در هنگامی‌که ماشین را به‌تدریج متوقف می­‌کنید، این ترمز برقی خودرو است که وارد عمل می­‌شود.

آیا خرید خودرو های هیبریدی در ایران منطقی است؟

دلایل خرید و عدم خرید خودروهای هیبریدی
دلایل خرید و عدم خرید خودروهای هیبریدی

در ابتدای این بخش ابتدا به چند نمونه از خودروهای هیبریدی موجود در بازار کشور اشاره می کنیم. از جمله  این خودروها می توان تویوتا پریوس، لکسوس هیبریدی، تویوتا کمری هیبرید، تویوتا راو ۴، هیوندای سوناتا هیبرید، بی ام و ۱۸، ولوو هیبرید و هیوندای اکسنت را نام برد.

در کشورهای اروپایی یکی از فاکتورهای مهم در خرید خودرو میزان آلایندگی تولیدی آن می باشد و هر خودرو بر اساس میزان آلایندگی اش سالیانه مالیاتی را باید پرداخت کند. از دیگر فاکتورهای مهم میزان مصرف سوخت خودرو است زیرا هر لیتر بنزین یا گازوئیل در این کشورها شاید قیمتی تا ۵ برابر کشور ما داشته باشد.

شاید مردم کشور نسبت به اروپایی ها نگرانی خاصی با هزینه سوخت نداشته باشند و میزان دی اکسید کربن تولید شده توسط خودروها گزینه ای فراموش شده باشد اما خرید خودروهای هیبریدی سبب می شود هم از تکنولوژی قوی تر و خروجی بالای پیشرانه بهره ببریم و هم آلایندگی کمتری با مصرف سوخت کمتر ایجاد شود.

نکته دیگر هرچند قیمت بالایی نسبت به خودروهای معمولی دارد اما به مرور زمان هزینه پرداختی جبران می شود، زیرا در نهایت بنزین کمتری را مصرف خواهید کرد. به طور کلی می توان گفت در کشور به دلیل ارزان بودن قیمت سوخت و عدم توجه به مسائل زیست محیطی استفاده از خودروهای هیبریدی کمتر مورد استقبال قرار گرفته است.

همچنین این خودروها گران قیمت بوده و بررسی بازار خودروهای هیبریدی در ایران نشان داد برای خرید یک خودرو هیبریدی بین ۱۵۰ تا یک میلیارد تومان هزینه لازم است. این رنج قیمتی نیز می تواند برای بسیاری از سطوح درآمدی در کشور بالا باشد.

در ادامه به بررسی مزایای خودرو های هیبریدی خواهیم پرداخت.

دلایل خرید خودرو هیبریدی

دلایل خرید خودرو هیبریدی
دلایل خرید خودرو هیبریدی

1- مصرف سوخت پایین‌تر و محدوده‌ی حرکتی وسیع‌تر

  به دلیل استفاده از بسته باتری بزرگ‌تر و قابلیت شارژ آن‌ها، خودرو هیبریدها بسیار بیشتر از انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند و می‌توانند با یک باک بنزین مسافت بیشتری را طی می‌کنند.

2- گشتاور لحظه‌ای و قدرت بیشتر

 اکثراً هیبریدی ها از موتورهای الکتریکی و باتری‌های به مراتب قوی‌تری نسبت به هیبریدها استفاده می‌کنند، که شتاب و گشتاور بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهند.

3- دولت‌ها مزایای زیادی برای خودروهای هیبریدی در نظر گرفته‌اند

 برتری‌های این تکنولوژی، از جمله کمک به محیط و حفظ منابع طبیعی، باعث شده‌اند تا دولت‌ها برای این تکنولوژی مزایایی در نظر بگیرند. در ایران هم اگر شما از این خودروها استفاده کنید، به راحتی بدون جریمه از طرح زوج و فرد، بی توجه به شماره پلاک خود گذر می‌کنید. همچنین دولت مالیات و عوارض گمرکی بسیار پایینی برای واردات این خودروها در نظر گرفته است.

 4- می‌توانید در حالت تماماً الکتریکی حرکت کنید

 در این خودروها علاوه بر مصرف ترکیبی، شما گزینه‌ای دارید که می‌توانید با آن، تماماً الکتریکی حرکت کنید، تا باتری‌ها خالی شوند و موتور بنزینی روشن شود. این کار برای کسانی که هر شب خودروی خود را شارژ می‌کنند و صبح‌ها تا محل کار می‌روند، می‌تواند مصرف سوختشان را به صفر برساند. هیوندای سوناتا پلاگین با یک بار شارژ، مسافت ۴۴ کیلومتری را در حالت تماماً الکتریکی طی می‌کند.

دلایل عدم خرید ماشین هیبرید

دلایل عدم خرید ماشین هیبرید
دلایل عدم خرید ماشین هیبرید

1- کمیابی خودرو هیبرید

  چه در بازار ایران، و چه کشورهای خارجی، برای انتخاب ماشین هیبریدها، گزینه‌های محدود و کمی دارید، و هنوز تعداد زیادی از آن‌ها وجود ندارد. در ایران این انتخاب بسیار محدودتر است.

2- باتری بزرگ‌تر، حجم زیادی را اشغال می‌کند

  این که در این خودروها برای ذخیره انرژی و افزایش محدوده‌ی حرکتی، از باتری بزرگ‌تر استفاده می‌شود، باعث شده تا حجم زیادی از صندوق عقب و فضای بار شما را اشغال کند. از طرفی شما نمی‌توانید صندلی‌های عقب را بخوابانید، چون باتری بین صندوق و صندلی‌ها قرار دارد.

3- شما از تمام امکانات، و قابلیت‌های ماشین هیبریدی استفاده نخواهید کرد

  این که یک ماشین هیبرید می‌خرید، به معنای استفاده کامل از امکانات آن برای شما نیست. شما ابتدا باید صلاحیت این امر را داشته باشید، تا بتوانید از ویژگی‌های این خودروها استفاده کنید و چند صد هزار تومان به جیب خود بازگردانید. قسمت بد ماجرا اینجا است، حتی اگر صلاحیت، دانش، و همت استفاده از آن‌ها را داشته باشید، باز هم امکان دارد از تمام این قابلیت‌ها استفاده نکنید، چون آن‌ها به شرایط ایده‌آل احتیاج دارند.

4- زیربنای کامل برای این خودروها وجود ندارد

  شما فقط وقتی از خودرو هیبریدی خود سود می‌برید که از شارژر استفاده کنید. از طرفی شما همیشه در خانه‌تان نیستید، و هنوز تعداد ایستگاه‌های شارژ برای این خودروها در جهان، بسیار کم هستند. شارژ آن‌ها به شب‌ها در پارکینگ خانه‌تان خلاصه می‌شود. کلمه پلاگین به معنای اتصال به پریز است، پس بدون وصل کردن به برق، پلاگین بی پلاگین!

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
4 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
صادقی
صادقی
1 سال پیش

سلام باوجود ی که مطالب خوب بود ولی بنوعی محافظه کارانه طوری شده که معایب ومزایا باهم پیچیده شده وقاری…. تویوتا کمری هیبرید پلاگین لازم هس؟

Alireza
Alireza
3 سال پیش

عالی بود دقیقا مطالب همونطوری بود که فکر میکردم کامله

عرفانی
عرفانی
3 سال پیش

باتری هایی که در ماشینهای هیبریدی استفاده میشود باید با چه مشخصاتی باشند؟

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش