علل خرابی باتری

5
(1)

یک باتری با کیفیت خوب در صورت نگهداری مناسب حدود 3 سال می تواند کار کند. هدف اولیه استفاده از باتری استارت زدن، تثبیت انرژی و تهیه نیروی کافی برای جرقه زدن، روشنایی و دیگر مصرف کننده هایی است به مقدار انرژی بیشتر از ظرفیت سیستم شارژ نیازمندند . برای مثال در موقعی که موتور کار نمی کند. در مرحله بعد باتری اتومبیل توان الکتریکی سیستم را در موقعی که سیستم شارژ فعال نیست، فراهم می کند.

سن یک باتری به ریزش مواد فعال صفحات آن در اثر انقباض و انبساط این صفحات که در طول فرآیند شارژ و دشارژ اتفاق می افتد بستگی دارد. دشارژ عمیق، گرما و لرزش مراحل تخریب آن را تسریع می کنند و عاقبت رسوب تشکیل می شود و سبب اتصال کوتاه می شود. علت اصلی دیگری که باعث تخریب باتری ها می شود سولفاته شدن آنهاست. هنگامی که باتری ها به صورت دشارژ انبار شوند یا برای بیشتر از 6 ماه انبار شوند. سولفات سرب صفحات را سخت و چگال می کند و توانایی شارژ شدن باتری کاهش می یابد و یا به طور کلی از بین می رود و مواد فعال صفحات، دیگر قابلیت تحمل جریان دشارژ را ندارند و باتری از کار خواهد افتاد.

تحقیقات اخیر نشان داده در یک هوای گرم (بدترین محیط برای کار باتری) میانگین طول عمر یک باتری اتومبیل با کیفیت خوب به نصف كاهش می یابد. استارت زدن بیجا (Slow Cranking ) خصوصاً در هوای سرد مشخصه خوبی است که نشان می دهد باتری در حال خراب شدن است و این باتری باید تست شود. دشارژ عمیق باتریها معمولاً در زمان های نامناسب اتفاق می افتد، برای مثال بعد از روشن کردن خودرو توسط اتصال باتری به باتری (Jump start). متاسفانه اغلب فروشنده های باتری، چگونگی تست درست یا شارژ باتری را نمی دانند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
کبری قلی زاده
کبری قلی زاده
2 ماه پیش

بیشترین دشارژ باتری در حین استفاده از خودرو به چه صورتی اتفاق می افتد؟ آخه مکانیکم می گفت که چون مسیر خونه تا محل کارت کوتاهه، دینام فرصت کافی نداره که باتری رو شارژ کنه و باتری دشارژ می شه! آیا درسته به نظرتون؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  کبری قلی زاده
2 ماه پیش

با سلام بیشترین دشارژ یا تخلیه باتری خودرو در هنگام استارت زدن خودرو اتفاق می افتد. زیرا باتری برای روشن شدن خودرو بایستی 20 الی 30 درصد انرژی خود را صرف نماید. حال اگر شما پس از روشن شدن خودرو به خصوص در فصول سرد سال، در مسیرهای کوتاه رانندگی نمایید؛ دینام فرصت کافی برای شارژ کردن و جبران انرژی از دست رفته باتری را نخواهد داشت. پس در نتیجه مکانیک خودروی شما درست گفته است و شما بایستی در هنگام روشن کردن خودرو اجازه دهید که موتور خودرو کاملا گرم شده سپس شروع به حرکت نمایید در این صورت… خواندن ادامه ...

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش