صدای تق تق استارت علامت چیست؟

3.1
(438)

آیا اخیرا موقع استارت زدن، به مشکل بر می خورید، یا با شنیدن صدای تق تق، موتور خاموش می شود؟ صداى تق تق استارت مى تواند دلایل مختلفی داشته باشد که بعضی از آنها سادگی حل می شوند در حالى كه بعضى ديگر می توانند مشکلات بزرگی برای خودرو محسوب شوند.

در این مقاله قصد داریم ابتدا نحوه کارکرد استارت خودرو را بازگو کنیم سپس نشانه های خراب بودن استارت خودرو را بررسی کنیم و پس از آن مراحل عیب یابی استارت و رفع صدای تق تق موتور را آموزش دهیم. به طور كلى شايع ترين علل ايجاد صداى موتور با كارايى مؤثر موتور در ارتباط است. در ادامه چند علت ايجاد مشكل در سيستم جرقه زنى و سوخت موتور كه باعث ايجاد صداى تق تق مى شود آمده است.

استارت خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

استارت ماشین یکی از مهمترین قطعات خودرو محسوب می شود که نقش اصلی آن، روشن کردن موتور و راه اندازی خود است. در گذشته از هندل به جای استارت استفاده می شد و همواره بدون وجود همچین قطعه ای روشن کردن ماشین تقریبا غیر ممکن است. با خراب شدن این قطعه، خودرو به راحتی نمی تواند استارت بزند و کارایی اولیه خود را از دست خواهد داد. در نتیجه در روشن کردن خودرو، به مشکل خواهیم خورد. بنابراین باید نشانه های خرابی استارت را شناسایی کنیم و برای رفع آن اقدام کنیم.

ویدئو نحوه عملکرد استارت ماشین در حالت عادی

این فیلم عملکرد موتور استارت خودرو و سیستم و جرقه زنی سیستم ماشین را نشان می دهد. توجه داشته باشید که در اینجا با چرخاندن سوییچ یا فشردن دکمه استارت، خودروی شما باید به خوبی نسبت به این کنش ها واکنش نشان دهد. در ادامه همه چیز باید به نرمی و روانی صورت پذیرد. اما اگر این روند آن چیزی نیست که روزانه با آن مواجه اید پس دقت کنید، چرا که شاید خطری در کمین شما و اتومبیلتان باشد.

طبق فیلم بالا، برای روشن شدن موتور ماشین نیاز هست که موتور در ابتدا مقداری سرعت داشته باشد تا سوخت و هوا وارد سیلندر شده و سیکل احتراق آغاز شود ، استارت الکتریکی با به حرکت در آوردن محور خود، چرخ دنده های کوک خودش را با چرخ دنده های بزرگ موتور درگیر می کند و این چرخش را ایجاد می کند. معمولا استارت در پشت و کنار موتور نصب می شود، استارت برای انجام کار خود به نیروی الکتریکی زیادی نیاز دارد که این نیرو به وسیله ی کابل از باتری ماشین تامین می شود.

عملکرد استارت خودرو در حالت خرابی

سوییچ استارت برای خاموش و روشن کردن موتور استارت به سرعت انجام می شود تا جلوی صدمه دیدن قطعات را بگیرد، هم چنین از سوییچ های معمولی استارت نمی توان استفاد کرد زیرا جریان برق زیادی باید از آن عبور کند ، در این سیستم تعدادی فنر بازگشتی وجود دارد که پس از روشن شدن احتراق موتور وظیفه دارند استارت را قطع کنند. همچنین در داخل استارت چرخ دنده ای وجود دارد که پس از روشن شدن موتور و حرکت ماشین مانع از این میشود که موتور ماشین ، موتور استارت را به سرعت به حرکت درآورد و به آن اسیب برساند ، این چرخ دنده حالتی دارد که فقط در جهتی که استارت موتور را بچرخاند درگیر می شود.

بنابراین زمانى كه مخلوط هوا و سوخت اشتباه باشد و احتراق به درستى انجام نشود، صداى تق تق توليد مى شود. در صورت حل نكردن اين مشكل، پيستون و ديواره ى سيلندر آسيب خواهد ديد. صداى تق تق استارت مى تواند بر اثر كمبود روغن در بالاى سر سيلندر نيز ايجاد شود.

علائم خراب شدن استارت خودرو

علائم خراب شدن استارت خودرو
علائم خراب شدن استارت خودرو

همانطور که قبلا گفته شد، تنها در صورتی استارت خودرو وارد مدار می شود که شما سوئیچ را به منظور روشن کردن خودرو بچرخانید. که در این صورت پس از روشن شدن موتور، ماموریت قطعه استارت تمام شده و تا خاموش و روشن کردن دوباره کاری نخواهد داشت. بنابراین خراب شدن این قطعه را در هنگام استارت زدن ماشین، به وضوح متوجه خواهید شد و برای رفع آن اقدام می کنید. و همینطور در خیلی از وسایل نقلیه امروزی از سوئیچ الکترونیکی برای استارت از راه دور استفاده می شود. با این حال این سوئیچ یک تراشه ی الکترونیکی دارد که به طور مستقیم به کامپیوتر خودرو وصل است که اجازه استارت ماشین را صادر می کند. ممکن است این سیستم هم دچار ایراد شده و پیام های هشداری به صفحه مانیتور خودرو نمایش دهد.

برای این منظور در ادامه، با برخی از علائم خرابی استارت می شویم. اما از جمله علامت هایی که نشان می دهد استارت خودرو دچار مشکل شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • سوئیچ را چرخانده و برق پشت آمپر میاد، ولی بلافاصله بعد از استارت زدن، هیچ واکنش و صدایی از موتور به گوش نمی رسد.
 • بعد از استارت زدن، برق پشت آمپر میاد و صدایی تیک مانند از محفظه موتور به گوش می رسد، ولی خودرو روشن نمی شود
 • بعضی اوقات استارت می خورد، بعض اوقات استارت نمی خورد.
 • بعد از چند بار تلاش برای استارت زدن، بلاخره خودرو استارت می خورد.
 • بعد از چند بار استارت زدن و عکس العمل نداشتن موتور، خودرو بالاخره استارت می خورد.
 • پس از روشن شدن موتور، همچنان استارت تا مدتی با دنده فلایول درگیر است.

علائم خرابی رله ی استارت

عملکرد ناقص رله ی استارت
عملکرد ناقص رله ی استارت

یکی دیگر از قطعاتی که برا کامل کردن مدار استارت لازم است درست عمل کند، رله ی استارت است که اگر خراب باشد خودرو نمی تواند خاموش و روشن شود. وظیفه ی رله ی استارت، رساندن برق از باتری به آهنربای استارت می باشد. اگر این رله فعال شود، استارت شروع به چرخیدن کرده و موتور روشن می شود.خرابی این قطعه عملا غیرممکن است و بعید است که شما با ایرادی در آن مواجه شوید اما هر قطعه ی مکانیکی عمری دارد و بعد از عمر مفیدش باید تعویض شود. با مشاهده علائم زیر متوجه می شوید رله ی استارت مشکل دارد:

1- ماشین بعد از استارت روشن نمی شود.

مشخص ترین علائم خرابی رله استارت، همین است که خودرو پس از استارت روشن نشود. با توجه به مطالب بالا حتی در سیستم های استارت خودروهای جدید که کلیدی فیزیکی وجود ندارد، با این وجود وقتی که فرمان استارت داده می شود باید یک سیگنال به رله ی استارت وارد کند. بنابراین اگر با زدن این سیستم الکترونیکی یا چرخاندن سوئیچ، خودرو روشن نشود، احتمالا مشکل از رله ی استارت است. این مشکل به مدار الکتریکی استارت مربوط می شود و ربطی به تعداد دفعاتی که استارت می زنی، ندارد. اگر هنوز مدار به طور کامل دچار مشکل نشده باشد، صدای تق تق استارت موتور به گوش می رسد.

ماشین بعد از استارت روشن نمی شود.
ماشین بعد از استارت روشن نمی شود.

2- بعد از روشن شدن موتور، خودرو همچنان استارت می زند.

به طور معمول پس از روشن شدن خودرو، سوئیچ یا دکمه ی استارت را رها می کنیم و طبیعتا باید مدار استارت قطع شود. اما اگر این اتفاق نیوفتد یعنی استارت پس از روشن خودرو همچنان در مدار متصل به موتور باقی بماند. در این صورت به طور قطع رله ی استارت مشکل دارد. اگر این چنین اشکالی پش آید، احتمال آسیب رسیدن به استارت، مدار استارت و سیستم انتقال قدرت وجود دارد.

3- بروز اشکالات پی در پی در استارت خودرو

می دانید که اگر رله ی استارت درست کار کند، هر بار که سوئیچ یا استارت را می زنیم باید نیروی الکتریکی را به سیستم استارت منتقل کند، اما گاهی ممکن است به علت گرد و غبار، حرارت یا موارد دیگر ، رله دچار اشکال شود. اگر سعی می کنید ماشینتان را روشن کنید اما موتور روشن نمی شود و با تلاش دوباره این اتفاق می افتد و ماشین روشن می شود، ممکن است مشکل از رله باشد.

4- صدای تق تق موتور هنگام استارت

معمولا صدای تق تق استارت وقتی اتفاق می افتد  که باتری ماشین، جریان کمی را تولید کند. ولی عملکرد ناقص رله ی استارت می تواند همچین صدایی ایجاد کند. رله یک قطعه ی صفر و یکی است. یعنی یا جریان را کامل عبور می دهد یا اصلا عبور نمی دهد. با این وجود یک رله ی خراب می تواند منجر به ایجاد صدای تق تق موتور شود

 رله ی استارت یک قطعه با عمر بالا و بسیار قابل اطمینان است اما ممکن است به دلایلی دچار ایراد شود. اگر با هریک از علائم بالا مواجه شدید، حتما عملکرد این رله را مورد بررسی قرار دهید.

فیلم آموزش و عملی عیب یابی و رفع  سر و صدای موتور

اگر موتور خودروی شما در حین استارت صدای عجیبی می دهد، با مشاهده این ویدئو، شما می توانید بدون اینکه پولی هزینه کنید و خیلی ساده مشکل صدای تق تق استارت را خودتان بر طرف کنید.

رفع ایراد سرو صدای موتور و تق تق استارت خودرو

دلایل استارت نخوردن و شنیدن صدای تق تق موتور

دلایل استارت نخوردن و شنیدن صدای تق تق موتور
دلایل استارت نخوردن و شنیدن صدای تق تق موتور

بروز علائم بالا و شنیدن صدای تق تق استارت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. و شما مجبور شوید ماشینتان را هل دهید که این امر به موتور خودرو آسیب جدی وارد می کند. بنابراین بهتر است با فهمیدن علت استارت نخوردن خودرو، مشکل را ریشه کن کنید. باید بدانید که همیشه دلیل روشن نشدن اتومبیل بعد از چرخاندن سوئیچ، اشکال در عملکرد سیستم استارت نمی باشد و احتمال دارد دلایل زیادی باعث روشن نشدن موتور شوند. به طور مثال خرابی استارت، خرابی یا خالی شدن باتری، سوختن فیوز، شل شدن بست ها و اتصالات باتری، شل شدن اتصالات استارت، دینام و غیره می توانند عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار دهند.

برای درک بیشتر این موضوع که چرا خودرو استارت نمی خورد می توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید: دلایل استارت نخوردن ماشین و راه حل آن

عوامل خراب شدن استارت
شناسایی عوامل خراب شدن استارت

اگر با مشاهده علائم بالا، مطمئن شدید که ایراد از سیستم استارت است. باید بدانید که دلایل زیر باعث می شوند استارت خراب شود با رفع آن می توانید مشکل آن را برطرف کنید:

 • تمام شدن زغال های استارت که یکی از رایجترین دلایل خرابی استارت خودرو است.
 • گیر کردن زغال های استارت بر اثر کثیفی
 • خراب شدن موتور استارت
 • خرابی اتومات استارت
 • اتصال قطب های مثبت و منفی استارت
 • قطعی در اتصالات باتری به استارت
 • خرابی و شکستگی چرخ دنده های استارت
 • گیر کردن بازوی اجرایی استارت
 • اتمام عمر سیم پیچ یا کالکتور

 علت صدای تق تق موتور در هنگام استارت

 علت صدای تق تق موتور در هنگام استارت
علت صدای تق تق موتور در هنگام استارت

احتراق یک موتور سالم باید بدون سرو صدا روشن و خاموش شود و به نرمی کار کند. اگر موتور خودروی شما صدایی تولید کند که مثل حالت عادی آن نباشد. باید آن صدای عجیب را به یکی از معمول ترین صداهای موتور نسبت دهید. صدای تق تق موتور، رایج ترین صدایی است که نشان می دهد موتور مشکل دارد. که اگر این اشکال به درستی شناسایی گردد می توان آن را برطرف کرد. بنابراین اگر صدای استارت خودروی شما عوض شده است حتما ایرادی در موتور و استارت وجود دارد.

حالا اگر از موتور خودرو صدای تق تق می شنوید، این یعنی مشکلی وجود دارد. معمولا اكتان اشتباه سوخت، تجمع رسوبات كربن و شمع نامناسب مى توانند باعث ايجاد صداى تق تق و ضربه در خودرو شوند.

زغال استارت خودرو تمام شده است.

تمام شدن زغال استارت باعثصدای تق تق استارت می شود
تمام شدن زغال استارت باعث صدای تق تق استارت می شود.

تمام شدن زغال های استارت یکی از شایع ترین دلایل خرابی استارت خودرو می باشد. جريان عبوري بالشتك ها و آرميچر از طريق ذغال انجام مي گيرد و جنس ذغال ها از مس و كربن بوده و مقدار مس آن بيشتر است.مس از اتلاف انرژي در برابر عبور جريان زياد و آسیب گرما جلوگیری می کند . استارت ها در دو نوع 2 و 4 ذغاله ساخته می شوند.

وقتی زغال استارت تمام می شود صدای استارت کشدار می شود که در این صورت باید استارت را باز کنید و زغال آن را با زغال جدید عوض کنید. این امر نیازمند لحیم کاری می باشد. البته توجه داشته باشید گاهی این استارت کشدار که بیشتر از 2 ثانیه ادامه دارد می تواند به علت ضعیفی موتور، بخار موتور، ایراد سرسیلندری و احتراقی موتور باشد. که استارت خیلی عادی انجام شده است ولی موتور قدرت روشن شدن ندارد.

استفاده از سوخت با اکتان پایین

استفاده از سوخت با اکتان پایین تر از اکتان لازم خودرو نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای تق تق است. برای جلوگیری از این مسئله کافی است سوختی با اکتان بالا استفاده کنید. و معمولا بهتر است کمی بیشتر از سوختی که تولید کننده خودرو اعلام کرده استفاده کنید. و استفاده از تقویت کننده های اکتان سوخت یکی از راه حل های این موضوع می باشد.

تجمع رسوبات کربنی

تجمع رسوبات کربنی که مانع از احتراق کامل سوخت می شوند، عامل ایجاد همچین صدایی هستند. سوخت تمام وسایل نقیه دارای تمیز کننده کربن هستند. اما ممکن است گاهی نتوانند از ایجاد رسوبات کربنی جلوگیری کنند. در نتیجه این رسوبات که احتمالا در سوپاپ ها، شمع ها و دیگر قطعات سیستم احتراق گیر کنند که منجر به افزایش فشرده سازی در سیلندر و کاهش حجم آن شوند. راه حل این مشکل، استفاده از افزودنی هایی مانند پاک کننده ی انژکتور که برای تمیز کردن رسوبات کربنی در قطعات موتور طراحی شده اند.

استفاده از شمع هاى نامناسب

از شمع مناسب استفاده کنید.
از شمع مناسب استفاده کنید.

در صورتی که از شمعی به غیر از شمعی که کارخانه سازنده خودرو پیشنهاد داده است؛ استفاده می کنید. همین باعث ایجاد صدای تق تق خواهد شد. چرا که شمع دارای یک طیف حرارتی خاص است و در صورت استفاده از شمع نا مناسب، عمل احتراق به درستی انجام نخواهد شد. همچنین اگر شکاف شمع ها به درستی تنظیم نشود، مى تواند باعث ايجاد صداى تق تق در موتور در هنگام استارت شوند.

در برخی موارد ایراداتی مثل رد کردن دنده استارت از خراب بوردن دنده استارت می باشد .به طور کلی علت تق تق کردن استارت می تواند از خراب بودن اتوماتیک استارت، شل بودن سیم اتصالات و تمام شدن زغال استارت می باشد.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله، اگر بار دیگر در هنگام استارت، صدای تق تق از موتور شنیدید، دیگر دستپاچه نخواهید شد. حالا خودتان می توانید مشکل خودرو را حل کنید. اما اگر مطالب این مقاله نتوانست کمکتان کند تیم حرفه ای کیان باتری همواره به صورت شبانه روزی پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
56 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
جواد
جواد
5 ماه پیش

سلام 405دارم موقع استارت زدن صدای تق تق میاد ولی روشن که میشه صدا قطع میشه ولی موتور بد کار میکنه حالت 3کارکردن ودرشت کارکردن نظر شما چیست ممنون

کیان باتری
در جواب  جواد
5 ماه پیش

با سلام
با توجه به اینکه مشکل خودروی شما به خوبی بیان نشده است و این ایراد حتما بایستی توسط یک متخصص مورد بررسی و عیب یابی قرارگیرد، توصیه می شود حتما به یک تعمیرکار ماهر یا کارشناس مراجعه کنید تا پس از بررسی کامل مشکل آن را مرتفع نماید.
برداشت ما از توضیحاتی که شما بیان نمودید خرابی وایر خودرو می باشد.

حمید رضا غفاری
حمید رضا غفاری
5 ماه پیش

سلام ماشین ۲۰۷ اتومات دارم در سر پیچ ها که فرمان را به سمت شاگرد میدادم صدای تق تق از جلوی ماشین میومد کلی خرج جلوبندی و پلوس و سگدست و غیره کردم باز صدا تق تق در پیچ گردش به راست میومد به طور تصادفی متوجه شدیم موقعی که جک زیر سمت شاگرد است با استارت تق تقی که قبلا در گردش به راست میشنیدیم و با گاز دادن بیشتر میشد باطری ساز اوریم ۳ تا پیچ استارت را شل کرد در حالت روشن استارت را با دنده فلایور فاصله داد با گاز دادن دیگر تق تقی نیومد مشخص… خواندن ادامه ...

محسن رزمی
محسن رزمی
8 ماه پیش

سلام.
در فیلم اول، که در مورد شمع و باز کردن و تمیز کردن اوون بوود به زبان اصلی.
البته فیلم خوبی بوود، ولی مربوط به پراید نبوود.
ممنوون از شما.
ارادتمند رزمی.

محمد
محمد
9 ماه پیش

سلام شب ماشین پارک و خاموش کردم. صبح اومدم ماشین روشن کنم برق پشت آمپر میومد و حتی آینه های برقی هم کار میکرد ولی استارت نمی خورد و بازدن استارت ماشین خرخر میکرد. لطفا راهنمایی کنید.

یعقوب ۹۴۵۴
یعقوب ۹۴۵۴
9 ماه پیش

سلام . من یه پراید دارم بعضی وقتا که ماشین خاموش هست میخام روشن کنم برق پشت چراغ میاد با چرخاندن سوییچ برق چراغا خاموش میشه و استارت نمیخوره . ممنون میشم بگید ایراد از باطریه یا سوییچ ماشینم.

ابوالفضل
ابوالفضل
1 سال پیش

سلام ،
هیوندا اکسنت موقع استارت زدن صدای تق تق متوالی میدهد و روشن نمیشود ، استارت اتوماتیک هست ، مجدداً باید استارت زد تا صدای تق تق تمام شود ، علت چیست

احمد شریفیان
احمد شریفیان
1 سال پیش

سلام من نیسان دیزل دارم الان یک ماه میشه این صدای تق تق از استارت میاد ماشین روشن نمیشه یا بد روشن میشه. پیش باطری ساز هم بردم دنه استارت را عوض کرد ولی همچنان روشن نمیشه.
پیش مکانیک هم بردم دستگاه زد گفت سنسور میل بادامکی ماشین سوخته باید عوض بشه. عوض کردم یه روز خوب شد ولی دوباره همون آش وهمون کاسه.

یحیی
یحیی
1 سال پیش

سلام وخسته نباشیدمن نیسان کاربرات دارم ودرحالت رانندگی خاموش شدومقع استارت زدن استارتم وزه مکرداستارت نمیخوردالبته جای یکی ازپیچهای استارتم شکسته که باواش روی سوراخه چند وقتی کارکردتادیروزوموقع خاموش شدن خرخر میکردباصدایزیادوپولی پایانی که به سمت قلابی اصلا نمی چرخه استارتم درآوردیم باحال دادنم روشن نشدآیاکسی مشگل رومیدونه تنها درآمد خانواده بااین نیسانه

آخرین ویرایش 1 سال پیش توسط یحیی
Kian
Kian
1 سال پیش

سلام ماشینم سمند دوگانه مدل۸۸هست ماسینم روشن بود ولی وقتی خاموش کردم دوباره خواستم روشن کنم استارت که زدم تق تق میکنه و روشن نمیشه برق پشت آمپر میاد و چراغهای ماشین هم روشن میشه لطفا راهنمایی کنید،سپاس

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش