سولفاته شدن باتری

4.3
(49)

 سولفاته شدن باتری یکی از مواردی است که شرکت های تولیدی باتری گارانتی کردن این باتری ها را قبول نمی کنند و شما می بایستی رعایت لازم جهت جلوگیری از سولفاته شدن باتری را انجام دهید.

 سولفاته شدن باتری با رنگهای مختلفی اتفاق می افتد و هر کدام می تواند نشانگیر یک مشکل در روند کار باتری باشد.

 سولفاته شدن باتری به رنگ پودر سبز یا آبی

 این نو سولفاته شدن وقتی اتفاق می افتد که اسید سولفوریک داخل باتری به سرباتری مسی متصل به قطب سرب باتری میرسد و شروع به واکنش شیمایی می کند. واکنش شیمیایی به فرمول زیر انجام می شود :

Cu (s) + 2 H2SO4 (ℓ) → CuSO4 (aq) + 2 H2O (ℓ) + SO2 (g)

 این نوع سولفاته شدن در قطب مثبت رخ می دهد.

 این پودرها جلوی جریان صحیح هدایت الکتریکی را گرفته و عملکرد برق رسانی و شارژ شدن باتری خودرو مختل خواهد شد.

سولفاته شدن باتری به رنگ پودر سفید

 پودر سفید سولفاته مس نمی باشد و این پودر وقتی تشکیل می شود که باتری شما به اندازه کافی شارژ نمی شود و این پودر سفید در اثر نشت اسید سولفوریک و سولفیشن ظاهر می شود.

به عنوان مثال اگر ماشین شما برای مسافرت‌های کوتاه استفاده شود و تجهیزات الکتریکی زیادی داشته باشد، باتری فرصت شارژ کافی نخواهد داشت و  کریستال‌های بی‌نظم و کوچک سولفات سرب به کریستال‌های بزرگ‌تر و متبلور تبدیل می‌شوند و ممکن است در اطراف قطب منفی به شکل ماده‌ی پودری جمع شود.

 برای حل این مشکل شما می بایستی باتری خود را به طور کامل شارژ نمایید تا این مشکل رفع شود. اما اگر سولفاته شدن صفحات باتری زیاد اتفاق افتاده باشد مشکل را دیگر نمی توان حل کرد.

 واکنش سولفیشن اول در صفحات داخلی باتری انجام می شود و با نشت آن در قطب منفی باتری ظاهر می شود.

 تمیز کردن سولفاته باتری 

 برای این منظور شما نیاز دارید که اول آب گرم و یا جوش شیرین را به روی سولفاته و اتصالات سولفاته شده بریزید. بعد سرباتری ها را از قطب باتری جدا کنید.

 سرباتری و قطب ها را با فرچه سیمی تمیز کرده و آب گرم به روی آن ریخته و با پارچه خوب تمیز کنید.

 بعد با گریس قطب های باتری را چرب نمایید و دوباره سرباتری ها را به قطب ها متصل کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
4 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
ارمیا خالدی
ارمیا خالدی
3 ماه پیش

چه عواملی باعث تولید سولفاته در باتری ماشین میشه؟ آیا میشه جلوی این سولفاته شدن رو گرفت؟ پیشنهاد شما چیه؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  ارمیا خالدی
2 ماه پیش

با سلام سولفاته ای که روی سرباتری ها و کابل های باتری با رنگ های مختلف به وجود می آید ناشی از تغییر رنگ و تشکیل کریستال های سفید رنگ سولفات سرب روی صفحات باتری است که اگر برای مدتی از باتری استفاده نشود یا باتری شارژ کافی نداشته باشد به وجود می آید. ممکن است این پدیده به دلیل مجاورت پلیت با هوا و به دلیل کاهش سطح الکترولیت نیز اتفاق بیفتد یا یک باتری نو که با الکترولیت پر شده و بدون شارژ شدن انبارش شود. تمامی عواملی که بیان گردید می تواند باعث بروز پدیده سولفاته شدن… خواندن ادامه ...

میلاد
میلاد
2 سال پیش

سلام چکار کنیم سر باطری سولفات نزنه

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  میلاد
2 سال پیش

با سلام
نوعی سرپوش باتری در بازار موجود است که برای پوشش کامل سر باتری ساخته شده. این سر پوش ها مانع کثیف شدن باتری می شوند به این ترتیب گرد و خاک نمی تواند روی سر باتری ها بنشیند. جنس این سرپوش ها لاستیکی است و کارایی خوبی دارند اما به طور کامل مانع سولفاته زدن نمی شوند. راه حل دیگر، خشک نگه داشتن بارتی و سر باتری است. به خصوص در شرایط آب و هوایی نامناسب، رطوبت بالاتر می رود و به سختی می توانید باتری را خشک نگه دارید

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش