ریمپ ای سی یو چیست؟ چه مزایا و معایبی در خودرو دارد؟

4.6
(732)

ریمپ (Remap) خودرو یکی از روش‌های نسبتا کم هزینه به منظور افزایش کارایی و راندمان موتور به حساب می‌آید که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. ما در این مطلب قصد داریم به تشریح زوایای مختلف پدیده ریمپ ای س یو (ECU) بپردازیم و مزایا و معایب آن را به استحضار شما عزیزان برسانیم. لطفا در ادامه با کیان باتری همراه باشید.

ریمپ ای سی یو چیست؟
ریمپ ای سی یو چیست؟

ریمپ ECU چیست؟

با استفاده از ریمپ واحد کنترل الکترونیکی خودرو یا همان ای سی یو خودرو برنامه‌ریزی می‌شود. این واحد کنترل در ابتدا توسط کارخانه برنامه‌ریزی می‌شود؛ اما ممکن است به دلیل تغییرات در موتور و عملکرد خودرو یا بهبود عملکرد خودرو نیاز باشد که این ECU مجدد برنامه‌ریزی شود. این کار را اصطلاحاً ریمپ خودرو می‌نامند.

ریمپ ای سی یو چگونه کار می کند؟

نحوه ریمپ کردن خودرو
نحوه ریمپ کردن خودرو

ریمپ ایسیو جایگزین نرم افزار اصلی ایسیو می گردد، برنامه اصلی خودرو به صورت کلی و بر اساس نیاز مشتری مورد بازنگری قرار میگیرد و در ریمپ ایسیو نرم افزار ایسیو برای دستیابی به حداکثر راندمان تغییر پیدا می کند.

این کار با عنوان ریمپ ایسیو شناخته می شود زیرا که مپ ایسیو موتور خودرو را کنترل می کند و ریمپ پارامتر های اصلاح شده ایسیو می باشد که مورد بازنگری قرار گرفته است.

هنگامی که ماشین شما ریمپ می شود می شود، نرم افزار تنظیم شده به پورت سریال خود (یا OBD پورت) وصل می شود و سپس مپ خودرو را با نسخه جدید (ریمپ ایسیو ) تغییر می دهد تا عملکرد موتور را افزایش دهد.

تجهیزات مورد نیاز برای ریمپ خودرو

برای ریمپ کردن خودرو تنها اتصال ECU خودرو به دستگاه ها و استفاده از نرم‌افزار ها کافی نیست. برای این کار باید انواع پروگرامر ها را در اختیار داشت تا بتوان به راحتی انواع ECU را ریمپ کرد. انواع اتصالات، دستگاه های مخصوص، نرم‌افزار مخصوص ریمپ و پراگرامر ها، نرم‌افزارهای مخصوص چک سام گیری و LOG گیری خودرو از این موارد می باشند.

پارامتر های قابل تغییر توسط ریمپ ایسیو

چه پارامتر هایی توسط ریمپ قابل تغییر است؟
چه پارامتر هایی توسط ریمپ قابل تغییر است؟
 • تغییر پارامتر‌های سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی

به کمک تنظیم مجدد یا ریمپ سیستم سوخت و جرقه می‌توان میزان مصرف سوخت و قدرت پیشرانه را در این قسمت ارتقا بخشید.

 • تغییر پارامتر‌های مرتبط با سامانه زمانبندی متغیر سوپاپ‌ها

در این بخش نیز می‌توان برحسب نیاز جداول گشتاور و توان پیشرانه را مورد بازنگری قرار دارد.

 • تغییر پارامتر‌های سیستم توربوشارژ

در این بخش می‌توان پارامتر جداول بوست توربوشارژ را تغییر داده و موجب افزایش بوست توربو در محدوده ایمن شد. در نتیجه راندمان مجموعه توربوشارژ افزایش یافته و لگ توربو کاهش می‌یابد که باعث زودتر وارد شدن توربوشارژ به مدار می‌شود.

 • تغییر پارامتر‌های سامانه منیفولد هوای ورودی

در این بخش می‌توان جریان گردابی هوا را در دور‌های متفاوت موتور مورد بازنگری قرار داد.

 • بازنگری جداول پارامتر‌های دریچه گاز

با بازنگری پارامتر‌های این بخش می‌توان تاخیر پدال گاز را در لحظه فشردن پدال کاهش داد و از افزایش دقت واکنش پیشرانه لذت دارد.

 • تغییر در پارامتر‌های مرتبط با دمای عملکرد فن رادیاتور

در مناطق با آب و هوای گرم نظیر مناطق جنوبی کشور، افزایش بیش از حد دمای پیشرانه موجب سوختن واشر سرسیلندر و خرابی موتور خواهد شد. به کمک ریمپ می‌توان نقطه عملکرد فن خنک کننده را پایین آورد تا این وسیله در دما‌های پایین‌تر شروع به کار کند و اجازه افزایش بیش از حد دمای موتور را ندهد.

 • همچنین به وسیله ریمپ می‌توان موارد دیگری نظیر

رفع محدودیت سرعت خودرو که از سوی کمپانی سازنده اعمال شده است، حذف سنسور اکسیژن دوم و تغییر پارامتر جداول گشتاور پیشرانه را به انجام رساند.

تاثیرات ریمپ ای سی یو بر عملکرد خودرو

تاثیر ریمپ ای سی یو بر عملکرد خودرو
تاثیر ریمپ ای سی یو بر عملکرد خودرو

کارهای زیادی با ریمپ ECU می‌توان انجام داد. این کارها می‌تواند به افزایش توان و قدرت موتور منجر شود. حتی در بعضی مواقع می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت و یا حتی ایجاد بخش‌های نمایشی در خودروها شود. عمده تغییراتی که توسط ریمپ ایسیو انجام می‌شود عبارت‌اند از:

 • افزایش قدرت موتور

می‌توان توان خودرو را با ریمپ افزایش داد. البته این افزایش خیلی زیاد نمی‌تواند اما حتی افزایش توان خورد ورد حد 2 الی 10 اسب بخار هم باعث می‌شود که قدرت و توان خودرو افزایش بالایی داشته باشد. در خودروهای امروزی می‌توان با ریمپ خودرو توانیم خودرو را از 115 اسب بخار به 118 الی 125 اسب بخار تغییر دارد.

مقاله پیشنهادی: دلایل کاهش قدرت موتور خودرو

 • تنظیم ترکیب سوخت به هوا

هرچه هوا به‌صورت فشرده‌تر با سوخت ترکیب شود دارای اکسیژن بیشتری است و بهتر و باقدرت‌تر می‌سوزد؛ و همچنین تناسب ترکیب هوا و بنزین باعث می‌شود که موتور بهتر عمل کند. به همین دلیل است که می‌توان برای بهبود این کار از ریمپ ECU در کنار بخش‌هایی مانند توربو و کیت مکش هوا استفاده کرد.

 • کاهش دمای فن

هرچه موتور خنک‌تر باشد بهتر کار می‌کند. باری این کار باید دمای موتور را کاهش داد یکی از راه‌های کاهش دمای موتور استفاده از آب است و هرچه آب زودتر خنک شود و دمای آن پایین‌تر باشد می‌تواند بهتر خودرو را خنک‌تر کند.

شما می‌توانید با ریمپ ECU خودرو سرعت دور موتور فن را افزایش دهید و یا آب را در دمای پایین‌تری برای خنک شدن ارسال کنید. در این حالت موتور خنک‌تر شده و دمای آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

 • حذف کد خطا

ریمپ ECU باعث می‌شود که کدهای خطا و ایرادات باقی‌مانده در ECU پاک‌شده و عملکرد آن بهتر و سریع‌تر شود. هرچه تعداد خطاها در ECU کمتر باشد سریع‌تر می‌تواند پردازش‌های خود را انجام داده و کنترل بخش‌های مختلف خودرو را انجام دهد.

 • ایجاد بک فایر

در این حالت دریچه با استفاده از ریمپ خودرو فرآیند احتراق کامل انجام‌نشده و مقداری از سوخت وارد اگزوز خودرو می‌شود که با استفاده از دمای بالای داخل اگزوز خودرو آتش‌گرفته و باعث خروج آتش از اگزوز می‌شود که به‌اصطلاح به آن بک فایر می‌گویند.

 • رفع تاخیر پدال گاز

هنگامی که پدال گاز را به وسیله ی پا فشار می دهید، بین این فشار و عمل کردن گاز خودرو تاخیری چند میلی ثانیه ای وجود دارد که کاملا محسوس است. این تاخیر با ریمپ ایسیو برطرف می شود.

 • افزایش کاتاف با ریمپ ایسیو

چنانچه در حالت درجا به خودروی خود گاز بدهید، دور موتور نهایتا تا ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ بالا می رود. با حذف کاتاف این محدودیت دور موتور برداشته می شود. اما نکته قابل توجه این است که افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی هیچ تاثیری در توان خروجی موتور ندارد.

 • حذف سنسور میل سوپاپ

سنسور میل سوپاپ نیز به دلیل مشکلات ذاتی بسیار سریع دچار خرابی می شود که با ریمپ ایسیو نیز این مشکل قابل حل است.

 • حذف سنسور دوم اکسیژن

ماشین های یورو ۴ باید با بنزین استاندارد کار کنند ولی چون بنزین های عرضه شده در پمپ بنزین های ایران استاندارد یورو ۴ را ندارند، سنسور دوم اکسیژن خیلی زود دچار خرابی شده و نیاز به تعویض دارد. با ریمپ ای سی یو سنسور دوم اکسیژن حذف شده و این مشکل نیز برطرف می شود.

ریمپ ECU خودرو چه مزایا و معایبی دارد؟
ریمپ ECU خودرو چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای ریمپ

اگر عملیات ریمپ ایسیو به صورت تخصصی و درست صورت گیرد، می‌تواند مزایایی از جمله بالا بردن راندمان احتراق که به دنبال آن گشتاور و شتاب خودرو بیشتر می شود و به عبارت دیگر نوعی تیونینگ خودرو است.

کاهش دمای آب و زودتر شروع شدن کارکرد فن خودرو هنگام بالا امدن دمای رادیاتور خودرو، در واقع کاهش دمای فن یکی از بهترین کارهایی است که میتوان هنگام ریمپ ایسیو خودرو انجام داد چون با کاهش دمای فن خودرو از طریق ریمپ ایسیو، دیگر ماشین شما جوش نمی آورد و با تنظیم و استاندارد سازی پاشش انژکتورها، هنگام ریمپ ایسیو مصرف سوخت شما کاهش می یابد که این نه تنها در شهر هایی مانند تهران باعث کاهش آلودگی هوا می شود بلکه با شرایط گرانی، به اقتصاد شما و خانواده کمک می کند.

آموزش 10 راهکارهای تقویت برق خودرو

چگونه می توان با ریمپ خودرو با افزایش توان موتور مصرف سوخت را کاهش داد؟

بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می آید که چگونه میتوان با تغییر ریمپ موتور و ریمپ ایسیو هم توان خروجی بیشتری از موتور گرفت و هم کاهش مصرف سوخت. نکته قابل توجه این است که تمامی پارامتر های عملکردی ایسیو در جدول های جداگانه ای وجود دارد که میتوان این پارامترها را جداگانه تغییر داد.

به طور مثال زمانی که شما نیاز به شتاب گیری دارید معمولا دریچه گاز به طور کامل باز میگردد و دور موتور بالا می باشد. بنابراین در ریمپ می توان پارامتر های سوخت و جرقه را فقط در دورهای بالا و زمان شتابگیری تغییر داد ودر ناحیه دور آرام و حالت کروزتغییری در سوخت و افزایش پارامتر ها نداشت.

معایب ریمپ خودرو
معایب ریمپ خودرو

معایب ریمپ خودرو

اگر ریمپ به صورت اشتباه و غیر تخصصی انجام پذیرد، به عنوان مثال اگر آوانس جرقه به صورت غلط تنظیم شود می‌تواند باعث افزایش دمای موتور تا حد بسیار خطرناک، افزایش استهلاک قطعات موتور، افزایش میزان مصرف سوخت، کاهش کیفیت عملکرد پیشرانه و به طور کلی کاهش عمر موتور خودرو گردد.

چرا شرکت‌های خودروسازی ریمپ ECU را انجام نمی‌دهند؟

چرا شرکت های خودرو سازی خودرو ها را ریمپ نمیکنند؟
چرا شرکت های خودرو سازی خودرو ها را ریمپ نمیکنند؟

شرکت‌های خودروسازی باید استانداردهایی مانند میزان‌ آلایندگی خودرو، مصرف سوخت و… را در نظر بگیرند. همچنین خودروها با تیراژ بالا و ساخته می‌شود و شرایط برای همه یکسان است و از استاندارد خاصی پیروی می‌کنند.

برای مثال کارخانه‌های خودروسازی خودروها را طوری طراحی می‌کنند که در شرایط آب و هوایی مختلف کارکرد داشته باشد و نمی‌توانند خودروها را براساس شرایط آب و هوایی خاصی تولید کنند.

در تولید خودروها معمولا سخت ترین شرایط به عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تولید انبوه و استانداردها به تولید کنندگان اجازه نمی‌دهد که تولید خودروها را براساس شرایط و کیفیت سوخت در سایر کشورها طراحی کنند. به همین سبب برخی برای سازگار کردن خودرو از ریمپ ای سی یو استفاده می‌کنند تا خودرو با شرایط محیطی که در آن زندگی می‌کنند سازگار شود.

نکته مهم دیگر این که کمپانی ها به منظور افزایش طول عمر موتور خودرو و استفاده نادرست برخی رانندگان از خودرو، مجبور به محدود کردن موتور در برخی موارد هستند. بعنوان مثال موتور ef7 توربو شارژ در روی خودرو سورن توربو و دناپلاس به کار رفته در مرکز تحقیقات ایران خودرو، ۱۷۰ اسب بخار توان خروجی داشته است اما به دلیل افزایش عمر موتور و سازگاری به هر نوع بنزین و کاهش آلایندگی تا ۱۵۰ اسب بخار محدود شده است.

در ریمپ سورن توربو و دناپلاس، حداکثر قدرت موتور به دست می آید. باید در نظر داشت به صورت مستمر و همیشگی نباید از حداکثر توان موتور استفاده کرد.

ریمپ ECU خودرو
ریمپ ECU خودرو

نکته پایانی ریمپ ECU

در پایان توصیه می‌شود اگر از عملکرد، میزان مصرف سوخت و توان پیشرانه خودرو خود راضی هستید، نیازی نیست سراغ بازنویسی و تغییر ارقام پارامترهای ایسیو یا همان ریمپ بروید؛ اما اگر قصد انجام چنین کاری را دارید، حتما به مراکز تخصصی و حرفه‌ای ریمپ مراجعه کنید تا بعدا دچار خسارت بیشتر نگردید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
رضا
رضا
2 سال پیش

توضیحات عالی بود

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  رضا
2 سال پیش

با سلام
درود بر شما، سپاسگذارم

اکبر
اکبر
2 سال پیش

با تشکر از اطلاعات مفید و جامع شما. موفق و پیروز باشید ‌

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  اکبر
2 سال پیش

با سلام
درود بر شما، بسیار خرسندیم که مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شده و رضایت شما را جلب نموده است.

هادی خرم نیا
هادی خرم نیا
1 سال پیش

من خودرو رانا پلاس مدل 1400 خودم رو تو مجموعه کاراکال نمایندگی تبریز ریمپ کردم. اگه الان ماشین رو با تظنیمات ای سی یو کمپانی بهم برگردونن نمیتونم یه لحظه تحملش کنم! تاثیرش واقعا شگرف بود برای من. اصلی ترین مشکلم با این خودرو از بدو تحویل خودرو ناک شدید در دور آرام بود مشکل مهم بعدی که عذاب آور بود برام تاخیر بسیار زیاد دریچه گاز بود که خودش رو در سربالایی بیشتر نشون میداد که باعث میشد با دور موتور بالا همیشه حرکت کنم و از طرفی شدیدترینش عدم دریافت گشتاور استاندارد موتور تی یو فایو بود که… خواندن ادامه ...

رضا
رضا
1 سال پیش

درود برای مزدا نیو با ۸۰ هزار کار پیشنهاد می کنید یا اینکه عمر موتور پایین میاد چون خیلی به حساسیت نگهداری میکنم ازش و مصرف سوخت بالا نمیرود؟

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش