روش های محافظت از رنگ خودرو

4.7
(388)

رنگ بدنه ماشین ها، یکی از مهم ترین شاخصه ها در زیبایی شناسی خودروها می باشد. به همین خاطر محافظت و نگهداری از رنگ خودرو اهمیت بالایی دارد. همچنین رانندگانی که عاشق ماشین های خود هستند، همیشه به تمیزی و براق بودن رنگ ماشین بسیار اهمیت می دهند.

پیشنهاد می کنیم همراه ما در کیان باتری باشید تا در مطلبی متفاوت و جالب، مجموعه ای از نکات و راهنمایی ها برای محافظت از رنگ خودرو را با هم بررسی کنیم.

آسیب‌های رنگ خودرو

راه های محافظت از رنگ خودرو
راه های محافظت از رنگ خودرو

پیش از بررسی راهکارهایی برای نگهداری صحیح رنگ خودرو بهتر است پیرامون تهدیدهایی که برای آن وجود دارد صحبت کنیم.

1- نور خورشید: به عقیده کارشناسان نور خورشید اصلی‌ترین تهدید رنگ خودرو محسوب می‌شود. تهدیدی که موجب کاهش ضخامت و یا تغییر تنالیته رنگ می‌شود. آسیب‌های اشعه خورشید تنها به این مورد خلاصه نمی‌شود. تابش مداوم آفتاب موجب گرم شدن بیش‌ازحد لوازم پلاستیکی داخل خودرو می‌شود. این قطعات در اثر گرما گاز سمی بنزین را تولید می‌کنند که به‌طور مستقیم در افزایش احتمال ابتلا به سرطان مؤثر است.

2- باران اسیدی: شهرهای بزرگ و پرجمعیت با آلودگی عجین شده‌اند و بسیاری برای رهایی از آن چشم به آسمان و ریزش باران دوخته‌اند. اگرچه این باران باعث کاهش آلودگی می‌شود اما خود یکی از تهدید رنگ خودرو به شمار می‌رود. این باران می‌تواند موجب کاهش ضخامت رنگ و از بین رفتن لایه‌های آن شود.

3- شیره درختان و فضولات پرندگان: اگر فضله کبوتر مدت‌زمان زیادی بر روی بدنه خودرو باقی بماند پس از پاک کردن آن متوجه می‌شوید که رنگ قسمت زیر آن با سایر قسمت‌های اطراف متفاوت است. پارک کردن زیر درختان اگرچه خودرو را از نور خورشید در امان نگه می‌دارد اما شما را با چالش دیگری مواجه می‌کند.

محافظت از رنگ خودرو از فضولات پرندگان
محافظت از رنگ خودرو از فضولات پرندگان

4- اثر حشرات: هنگام عبور در جاده‌ها خصوصاً در جاده‌های خارج از شهر و هنگام غروب، اثرات حشرات را بر روی بدنه خودرو دیده باشید. بدن این حشرات به علت داشتن مواد اسیدی، در صورتی که به موقع تمییز نشوند باعث تخریب رنگ می‌گردد لذا بهترین راه حل شستشوی سریع ماشین می‌باشد.

5- تاثیر کارواش نامناسب بر رنگ خودرو

در اینکه تمیز کردن خودرو و کارواش بردن خودرو امریست ضروری، شکی نیست؛ اما به دلیل اینکه در بسیاری از کارواش­ ها به دلیل بهتر تمیز شدن خودرو، از مواد شیمیایی زیادی استفاده می­کنند، ممکن است همین شستشوی هر روزه و بیش از حد خودرو با مواد شوینده به رنگ خودرو شما آسیب بزند.

پس توصیه می­شود حداقل خودروی خود را به کارواشی ببرید که یا از مواد شیمیایی و شوینده کمتری استفاده می­کند و یا از مواد استاندارد استفاده کند.

6- دستمال خشک و زبر

بیشتر افراد عادت دارند که خودرو خود را دستمال بکشند و اصطلاحا دستی به سر و روی خودرو خود بکشند که اتفاقا عادت خوبی هم است؛ اما باید توجه داشت با توجه به اینکه معمولا روی خودرو غبار و خاک نشسته، باید از دستمالی نرم یا اسفنج مرطوب استفاده کرد، زیرا همین خاک در زیر یک دستمال خشک می­تواند عملکردی مشابه سمباده داشته باشد. شما تصور کنید هر روز خودرو خود را سمباده بکشید. با ادامه این کار رنگ خودروتان هرروز نازک­تر و نازک­تر می­شود و آسیب می­بیند.

بیشتر بدانید: روش های تشخیص رنگ شدگی ماشین

نکته مهم در مورد نوع رنگ

  • در مجموع با وجود تمام موارد بالا، باید توجه داشت که تمامی این موارد بر روی رنگ های روغنی بیشتر از رنگ های متالیک تاثیر منفی دارند. زیرا در رنگ های متالیک به دلیل وجود یک لایه کیلر، رنگ مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.
  • رنگ های تیره تر با توجه به اینکه توانایی جذب نور بیشتری دارند، آسیب بیشتری از بابت در معرض نور خورشید قرار گرفتن می بیند تا رنگ های روشن مثل سفید.

راهکارهایی برای حفظ رنگ خودرو

1- استفاده از چادر ماشین: استفاده از چادر خودرو یکی از راه‌های ساده برای در امان ماندن رنگ بدنه از اشعه‌های مضر خورشید است. البته در نظر داشته باشید بعضی چادرها به علت استفاده از مواد نامناسب در آنها به‌جای حفاظت، بیشتر به رنگ خودرو آسیب می‌زنند. برای مثال چادرهای پلاستیکی به علت بافت زبر خود خط‌های بی‌شماری رو بر روی بدنه به یادگار می‌گذارند.

همچنین این چادرها در اثر تابش نور خورشید گرم شده و گازهایی از خود متصاعد می‌کند که موجب از بین رفتن رنگ خودرو می‌شود. بهتر است در هنگام خرید چادرهای چندلایه با غشای میانی پنبه‌ای را انتخاب نمایید.

2- واکس خودرو: واکس خودرو عملکردی شبیه به کرم ضد آفتاب دار؛ با این تفاوت که لازم نیست هر روز و هر هفته آن را استفاده کنید. کارشناسان دو بار استفاده از واکس خودرو در سال را کافی می‌دانند.

3- استفاده از دستمال خیس برای تمیز کردن خودرو: بیشتر رانندگان یک دستمال برای تمیز کردن خودرو دارند؛ اما حواستان باشد که از دستمال خشک استفاده نکنید چراکه این دستمال با کشیدن گرد و غبار بر روی بدنه خودرو مانند سمباده عمل می‌کند و سبب خط افتادن بر روی بدنه می‌شود. بهتر است برای پاک کردن گرد و غبار از دستمال یا ابر خیس استفاده کنید.

روش های محافظت از رنگ خودرو

نگهداری از رنگ مات ماشین

توجه کنید که از رنگ های مات باید کاملاً متفاوت مراقبت شود. این به این دلیل است که ساینده های موجود در پولیش ها سطح یک رنگ مات را از بین می برند. در طولانی مدت، برس های شستشوی اتومبیل نیز اثر صاف کنندگی بر روی رنگ مات دارند، و درزگیرهای مومی نیز به رنگ مات آسیب می رسانند. به همین دلیل، ما با تأکید بر شستن با دست یا فشار شستشو، با محصولات تمیز کننده و مراقبت های ویژه، توصیه می کنیم.

شستن و خشک کردن مداوم بدنه خودرو

شستشوی مداوم خودرو مانع آسب به رنگ خودرو می شود
شستشوی مداوم خودرو مانع آسب به رنگ خودرو می شود

گرد و غبار نشسته بر بدنه خودرو تاثیر زیادی بر جذب بیشتر گرما در تابستان دارد. بنابراین یکی از روش‌های مناسب برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان شستن بدنه خودرو با آب یا پاک کردن آن با دستمال و اسفنج خیش شده است.

دلیل تاکید ما بر استفاده از آب در این روش تمیز کردن خودرو این است که پاک کردن بدنه ماشین با دستمال خشک در تابستان مانند بدلیل عدم جذب گرد و غبار همانند یک سمباده بر روی رنگ بدنه خودرو عمل می‌کند.

پس از شستن خودرو پاک و خشک کردن آن با یک دستمال خشک تمیز در محافظت از رنگ خودرو در تابستان تاثیر بسزایی دارد.

بعد از بارش باران خودرو را خشک کنید

اگر برای شستن خودرویتان وقت کافی نداید بهتر است حتما بدنه آن را بعد از بارش باران خشک کنید زیرا باران ها در فصل زمستان حاوی مواد اسیدی هستند و قادرند به رنگ و قطعات آلومینیومی اتومبیل آسیب های جدی وارد کنند.

شستن بدنه خودرو در زمستان

نگهداری از رنگ ماشین
نگهداری از رنگ ماشین

توصیه بسیاری از کارشناسان این است که در فصل سرما خودرو خود را به طور مرتب بشویید؛ زیرا فضولات پرندگان باعث خراب شدن رنگ خودرو و برجای ماندن لک می شود . همچنین در فصل زمستان رانندگی بر روی نمک هایی که در این فصل برای آب شدن برف ها و جلوگیری از یخبندان در جاده ها می پاشند سبب خراب شدن رنگ خودرو می شود اگر در این شرایط خودرو شسته نشود، رنگ به دلیل خوردگی آسیب می ببیند. پس باید تمام جاهای ممکن را که کثیفی و نمک در آن جمع شده مانند داخل گلگیرها، زیر سپرها را بشویید زیرا باقی ماندن نمک فرآیند خوردگی را سرعت می بخشد.

اگر در این فصل خودرو خود را بشویید ، تمام رطوبت سریع خشک، اما وقتی که خودرو را نشویید و کثیف باقی بگذارید ، رطوبت در نواحی کثیف جمع شده و سبب خوردگی می شود.

اصول درست شستن خودرو

روش های نگهداری از رنگ خودرو
روش های نگهداری از رنگ خودرو

شما باید در هر فصلی ماشین خود را بشوئید و این شستشو فقط منوط به فصل خاصی نباشد اما برای شستشو حتما باید اصولی را رعایت کنید.

خودرویتان را با مایع ظرفشویی نشویید زیرا موجب خراب شدن قطعات لاستیکی، پلاستیکی و رنگ می شود. مایع ظرفشویی به راحتی واکس محافظ رنگ را لخته می کند زیرا برای پاک کردن چربی و روغن ساخته شده است و این مواد رطوبت موجود در قطعات لاستیکی و پلاستیکی را از بین می برند.

مواد شوینده برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی باید از روان کنندگی خوب برخوردار باشد همچنین قلیایی باشد تا مواد اسیدی سطح جاده را خنثی کند. مواد شوینده باید از موادی که پس از خشک شدن روی خودرو اثر می گذارند ، عاری باشد .

از آب با فشار برای تمیز کردن کثیفی هایی که به سختی به بدنه خودرو چسبیده اند ، استفاده کنید اما آن را نزدیک به بدنه نگیرید زیرا به رنگ بدنه آسیب می زند.

بیشر بدانید: همه چیز درباره دیتیلینگ خودرو

استفاده از واکس محافظتی بدنه خودرو

 واکس محافظ رنگ خودرو
واکس محافظ رنگ خودرو

واکس محافظتی بدنه خودرو محصولی نگهدارنده است که با هدف جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید در تابستان بر بدنه خودرو تولید شده است. این واکس پس از پوشاندن سطح بدنه خودرو نقش کرم ضد آفتاب را بر روی پوست در تابستان برای رنگ بدنه خودرو ایفا می‌کند. با این تفاوت که هر سال یک بار و با شروع فصل گرما برای محافظت از رنگ بدنه خودرو در تابستان از این واکس محافظتی استفاده می‌شود.

استفاده از لایه محافظ رنگ خودرو

تا مدت‌ها استفاده از واکس بدنه خودرو برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان و دیگر موارد محیطی سرآمد تمامی ابزارات محافظتی برای بدنه خودرو بود. اما امروزه با ارائه محصولاتی مثل لایه محافظ خودرو یا همان پوشش خودرو که با توجه به مواد تشکیل دهنده‌اش به آن محافظ رنگ نانو نیز گفته می‌شود، میزان کاربرد واکس خودرو کمتر شده است.

لایه محافظ خودرو یا پوشش خودرو یا به عبارتی محافظ رنگ خودرو نانو با استفاده از تکنولوژی نانو به پر کردن حفره های سطحی بدنه خودرو پرداخته و از آن در برابر عوامل نفوذی طبیعی محافظت می‌کند.

در واقع استفاده از این پوشش خودرو که سرامیکی است ، محافظت در برابر اشعه ی UV و شرایط نامساعد جوی و محیطی را به دنبال داشته و در نهایت برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان یک پیشنهاد کاربردی به شمار می‌آید.

استفاده از چادر ماشین برای محافظت از رنگ خودرو

راهنمای خرید بهترین چادر ماشین | مزایا معایب چادر خودرو
محافظت از رنگ مشکی خودرو

استفاده از چادر ماشین یک راه‌حل رایج و قدیمی برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان به شمار می‌آید. مزایا و معایب چادر ماشین برای جلوگیری از آسیب رنگ بدنه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 کشیدن چادر ماشین بر روی بدنه و سطح ماشین از دیگر پیشنهادات برای جلوگیری از تخریب رنگ خودرو تحت تاثیر تابش اشعه‌های مضر خورشید در تابستان است. اما توجه به اینکه هر جنس چادر ماشینی برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان مناسب نیست. بعنوان مثال برخی چادرهای پلاستیکی ماشین تولید شده‌اند که بطور مستقیم بر رنگ بدنه خودرو تاثیر منفی می‌گذارند.

زبری این چادر‌ها در هنگام استفاده باعث ایجاد خش‌های ریز بر روی بدنه خودرو می‌شوند. علاوه بر این از دیگر معایب چادر‌های پلاستیکی ماشین می‌توان به ایجاد گازهای شیمیایی تحت تاثیر تابش مستقیم نور خورشید اشاره داشت.

این گازهای تولید شده بر روی رنگ بدنه خودرو تاثیر منفی داشته و به آن آسیب می‌زنند. بنابراین بهترین پیشنهاد در این روش برای محافظت از رنگ بدنه خودرو در تابستان استفاده از چادر‌های دو لایه با لایه‌ی میانی پنبه است.

بیشتر بدانید: مضرات پارک کردن خودرو زیر آفتاب و جلوگیری از آن

پارک خودرو در پارکینگ‌های سقف دار

اوصولی ترین کاری که برای محافظت از رنگ بدنه خودرو  می‌توانید انجام دهید، نگهداری حداکثری خودرو در پارکینگ‌های مجهز به سقف و سیستم‌های تهویه است. با این کار علاوه بر نگهداری رنگ بدنه خودرو از آسیب‌های جدی وارده به تجهیزات موجود در اتاقک خودرو تحت تاثیر تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید.

 نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره داشت این است که تنها نور خورشید نیست که با تاثیر منفی بر رنگ بدنه خودرو منجر به از بین رفتن آن می‌شود، بلکه باران‌های اسیدی، شستشوی بیش از حد ماشین در کارواش و همین طور انتخاب رنگ تیره برای بدنه خودرو مواردی مهمی در کوتاهی عمر رنگ بدنه خودرو هستند. بنابراین توجه به این نکات در کنار محافظت از رنگ ماشین در نگهداری ماشین بسیار تاثیر دارد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
رحیم
رحیم
1 سال پیش

ببخشید رنگ نقره ای متالیکو با چی تمیز کنم خطو خش نیوفته

آخرین ویرایش 1 سال پیش توسط رحیم
coin
coin
در جواب  رحیم
11 ماه پیش

کلا نباید تمیزش کنی که خطو خش روش بیفته😂

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش