روش های تشخیص رنگ شدگی ماشین

4.9
(503)

برای تشخیص رنگ شدگی ماشین هنگام خرید ماشین فرض کنید در موقعیتی قرار گرفتید که نه به یک کارشناس خبره دسترسی دارید که برای شما فرآیند کارشناسی رنگ خودرو را انجام دهد نه دستگاه ضخامت سنج رنگ دیجیتال دارید که بتوانید با آن ضخامت رنگ نقاط مختلف بدنه خودرو را بررسی کنید. در این زمان تنها سوالی که به ذهن تمام افراد میرسد این است که چطور متوجه رنگ شدگی خودرو با چشم شویم؟ با کیان باتری همراه باشید!

آموزش روش های رنگ شدگی ماشین
آموزش روش های رنگ شدگی ماشین

تشخیص رنگ خودرو چیست؟

یکی از مراحل کارشناسی خودرو، تشخیص و کارشناسی رنگ آن است. در کارشناسی رنگ خودرو، مشخص می‌شود که خودرو رنگ فابریک کارخانه را دارد یا مجددا رنگ شده است. این کار به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

در گذشته که روش‌های رنگ کردن خودرو، تعمیرات و صافکاری تا این اندازه پیشرفت نکرده بود، تشخیص رنگ شدگی خودرو کار راحت‌تری بود. اما حالا به لطف پیشرفت فناوری و ابزارهای کار، یک کارشناس بهتر می‌تواند این موضوع را تشخیص دهد. اما آیا این کار واقعا ضروری است؟

اهمیت تشخیص و کارشناسی رنگ خودرو

اهمیت تشخیص ماشین رنگ دار
اهمیت تشخیص ماشین رنگ دار

هنگامی‌که خودروی کارکرده می‌خرید، طبیعی است است که در برخی از قسمت‌های بدنه آن خط و خش، رد کلید و نظایر آن وجود داشته باشد. این مسأله تا حدودی روی قیمت ماشین تأثیر می‌گذارد.

برخی فروشندگان این موارد را از قبل رفع می‌کنند و احتمال دارد به شما بگویند که خودرو در برخی جاها رنگ شدگی دارد. اما برخی دیگر آنها را برطرف نمی‌کنند که رنگ اصلی کارخانه بماند و خودرو به نام خودروی رنگ‌شده فروخته نشود.

اما در بسیاری از مواقع فروشنده یا بنگاه سعی می‌کنند رنگ شدگی خودرو را پنهان کنند و بسته به میزان مهارتی که در رنگ شدن خودرو به کار رفته است، ممکن است حرفشان باورتان شود.

پیشنهاد ما این است که حتما مرحله کارشناسی رنگ را انجام دهید، زیرا ممکن است خودرو آسیب‌ها و خسارات شدیدی دیده باشد و شما بعد از خرید آن تا مدت‌ها فقط برایش هزینه کنید. این در حالی است که با تشخیص رنگ خودرو از این مشکل جلوگیری خواهید کرد.

بیشتر بدانید: برای خرید ماشین دست دوم چه نکاتی باید رعایت شود؟

فاکتور های تشخیص رنگ ماشین

 کارشناسی رنگ خودرو
کارشناسی رنگ خودرو

پیش از بیان روش‌ها بهتر است، درباره ویژگی‌هایی که منجر به متمایز شدن رنگ فابریک از نوع غیر فابریک می‌شود؛ توضیح کاملی بدهیم. «ضخامت» و «تراکم» دو مشخصه مهم رنگ ماشین هستند که با دانستن آن‌ها می‌توانیم به آسانی، وضعیت نقاشی بدنه یک خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

ضخامت رنگ

زمانی که ماشین به صورت پاشش لکه‌ای، نقاشی می‌شود؛ سطح بدنه به صورت یک دست نمی‌شود. از طرفی هم پر واضح است که با هر بار نیاز به رنگ مجدد یک بخش، تنها قسمتی نقاشی می‌شود که نیاز دارد (نه تمام سطوح اتومبیل). در نتیجه این دو موضوع روشن است که با رنگ‌شدگی دوباره، ضخامت قسمت‌های مختلف بدنه خودرو با هم متفاوت خواهند بود.

تراکم رنگ

بافت مولکولی رنگ اولیه‌ای که توسط خودروساز به ماشین زده می‌شود؛ تراکم بیشتری نسبت به محصولات موجود در بازار دارد. رنگ فابریک ماشین دارای بافت شش ضلعی و یک دست است.

اما مواد موجود در دسترس نقاش‌ها، بافت شطرنجی با نقاط روشن و تیره دارند؛ نقاط روشن مربوط به رنگ و نقاط تیره مربوط به حلالی است که درون آن قرار گرفته. تینر و حلال موجود در مواد حین خشک شدن بخار شده و منجر به مات شدن سطوح می‌شود که این ماتی به راحتی با انعکاس نور قابل تشخیص است.

روش‌ها و ابزارهای تشخیص رنگ ماشین

برای تشخیص رنگ خودرو چند روش وجود دارد:

۱. نحوه تشخیص رنگ خودرو با چشم

یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های تشخیص رنگ خودرو، روش چشمی است. در این روش باید به چشمتان اعتماد کنید و به‌دنبال نشانه‌های رنگ شدن خودرو باشید. این کار تا حدودی دشوار است، مخصوصا اگر یک صافکار و نقاش ماهر روی آن کار کرده باشند. بااین‌حال احتمال دارد با کمی دقت متوجه رنگ شدگی ماشین شوید:

  • تفاوت رنگ

در تصویر سمت راست تفاوت رنگ در و جلوی ماشین به صورت چشمی قبل مشهود است.
در تصویر سمت راست تفاوت رنگ در و جلوی ماشین به صورت چشمی قبل مشهود است.

با دقت به خودرو مخصوصا بخش‌هایی از آن که بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی هستند از جمله درها، سپرها، صندوق عقب و گلگیرها، نگاه کنید. آیا نشانه‌هایی از تفاوت رنگ می‌بینید؟

رنگ ارجینال کارخانه از ترکیب رنگ‌ها با کدهای مختلف به دست می‌آید که درست کردن همان رنگ بدون داشتن کدها برای حرفه‌ای‌ترین تعمیرکارها هم دشوار است. بنابراین با کمی دقت می‌توان تفاوت رنگ را از رنگ کارخانه تشخیص داد.

اگر خودرو را از نمایشگاه می‌خرید، نورهای درخشان آنجا کار تشخیص رنگ را دشوار می‌کند. بنابراین از فروشنده بخواهید خودرو را در زیر نور طبیعی روز (و نه در آفتاب شدید) به شما نشان دهد.

  • عکس گرفتن

اما گاهی به راحتی نمی‌توان متوجه تفاوت رنگ شد، مخصوصا اگر کل یک قطعه مثلا کل یک در یا سپر را رنگ کرده باشند. در این حالت از فاصله دورتری روی ماشین تمرکز کنید. چند متر از ماشین فاصله بگیرید و خوب به آن نگاه کنید.

آیا رنگ سپر، در یا قطعات دیگر آن تیره‌تر یا روشن‌تر از اطرافش به نظر می‌رسد؟ با دوربین باکیفیت از بخش‌های مختلف خودرو عکس بگیرید. البته نباید برای عکس گرفتن زیاد به ماشین نزدیک باشید زیرا تفاوت رنگ را مشخص نخواهد کرد. همان دو سه متری ماشین بایستید خوب است. بعد از اینکه به عکس دقت کنید، ناهماهنگی رنگ یک قسمت با سایر قسمت‌های بدنه قابل‌مشاهده خواهد بود.

  • پاشیدگی رنگ در جاهایی که نباید باشد

در این تصویر پاشیدگی رنگ روی قسمتی از کابل برق خودرو کاملا مشخص است
در این تصویر پاشیدگی رنگ روی قسمتی از کابل برق خودرو کاملا مشخص است.

کاپوت را بالا بزنید و در صندوق عقب و تمام درهای خودرو را باز کنید و لبه‌های آن را بررسی کنید. ازآنجاکه در کارخانه اتاق خودرو را به طور یکپارچه و کامل (البته بدون وجود اجزای داخلی) رنگ می‌کنند، روی لبه‌ها و درزگیرهای داخلی خودرو نباید رنگی وجود داشته باشد.

رنگ‌کردن ماشین تکمیل‌شده دشوار است و رنگ روی لبه‌های داخلی و درزگیرها می‌پاشد. همچنین ممکن است نقاش از نوارهای فومی استفاده کند که در این صورت پس از برداشتن نوار، رد آن روی خودرو باقی می‌ماند. بنابراین اگر رد نوار فومی یا رنگ پاشیدگی در جاهای غیرعادی را دیدید، بدانید خودرو را رنگ کرده‌اند.

  • اصطلاح پوست پرتقالی

کدر و زبر بودن درب این خودرو کاملا واضح است با کمی دقت و لمس این نقطه میتوان فهمید که خودرو در این قسمت رنگ شدگی دارد.
کدر و زبر بودن درب این خودرو کاملا واضح است با کمی دقت و لمس این نقطه میتوان فهمید که خودرو در این قسمت رنگ شدگی دارد.

گاهی ممکن است نقاش بدون مهارت و دقت کافی خودرو را رنگ بزند و گردوغبار یا اشیای ریز به بدنه چسبیده باشند. شاید هم پس از رنگ‌کردن در هنگام خشک‌شدن رنگ چیزهایی به آن بچسبند. در این صورت ظاهر رنگ نقطه‌نقطه یا به اصطلاح پوست پرتقالی می‌شود. این هم نشانه‌ای دیگر است که می‌گوید خودرو رنگ شده است.

  • پریدگی یا پوسته شدن رنگ

رنگ کارخانه به سادگی پوسته نمی‌شود و پریدگی پیدا نمی‌کند. اگر در جاهایی تکه‌ای از رنگ کنده شده است، آن رنگ فابریک کارخانه نیست.

  • تشخیص رنگ شدگی ماشین با انعکاس نور

با زاویه و به‌صورت مایل، به انعکاس تصاویر در بدنه خودرو نگاه کنید. آیا در برخی از قسمت‌ها تصویر موج‌دار و غیر شفاف است؟ اگر بله، این به معنای آن است که خودرو رنگ شده است.

در این تصویر انعکاس نور روی بدنه با زاویه 160 درجه گواه این است که این خودرو کاملا بدنه شفاف و بدون موجی دارد و در سلامت کامل است
در این تصویر انعکاس نور روی بدنه با زاویه 160 درجه گواه این است که این خودرو کاملا بدنه شفاف و بدون موجی دارد و در سلامت کامل است.

 

ولی به گلگیر عقب این خودرو توجه کنید، کاملا موج و انعکاس نور بصورت شکسته شده در آن مشهود است و به قطع میتوان گفت خودرو رنگ شدگی یا صافکاری داشته است
ولی به گلگیر عقب این خودرو توجه کنید، کاملا موج و انعکاس نور بصورت شکسته شده در آن مشهود است و به قطع میتوان گفت خودرو رنگ شدگی یا صافکاری داشته است
به زیر باک این خودرو دقت کنید و هم چنین دور اطراف آن، متوجه کدری و موج گرفتی زیر باک باشید این خودرو در قسمت گلگیر عقب مسلما رنگ شدگی دارد
به زیر باک این خودرو دقت کنید و هم چنین دور اطراف آن، متوجه کدری و موج گرفتی زیر باک باشید این خودرو در قسمت گلگیر عقب مسلما رنگ شدگی دارد
  • اثر سنباده در ماشین رنگ شده

در این تصویر کاملا خط و خش های مربوط به کاغذ سمباده مشخص است و بیانگر رنگ شدگی این قسمت از بدنه خودرو است
در این تصویر کاملا خط و خش های مربوط به کاغذ سمباده مشخص است و بیانگر رنگ شدگی این قسمت از بدنه خودرو است.

به‌دنبال رد صافکاری یا سنباده در قسمت‌های مختلف مخصوصا در لبه‌ها از جمله لبه گلگیرها بگردید. این خطوط هاشورمانند هستند و نشان می‌دهند که خودرو رنگ شده است.

  • بررسی رنگ کاپوت با کمک پیچ‌ها

تشخیص رنگ شدگی خودرو به کمک پیچ ها
تشخیص رنگ شدگی خودرو به کمک پیچ ها

نقاش جهت ترمیم گلگیر و کاپوت، نیاز دارد که آن‌ها را از ماشین جدا کند؛ بنابراین برای این کار باید پیچ‌های اتصال موجود باز شود. جهت بررسی این موضوع، کافیست که کاپوت را بالا زده و پیچ‌ و مهره‌ها را با دقت نگاه کنید؛ در صورتی که ردی از رنگ ناهماهنگ با بدنه یا آچار خوردگی بر روی آن‌ها وجود داشت، شک نکنید که آن قطعه صافکاری و نقاشی شده است.

۲. نحوه تشخیص رنگ خودرو با کمک لمس کردن

تشخیص رنگ شدگی ماشین با لمس کردن بدنه
تشخیص رنگ شدگی ماشین با لمس کردن بدنه

جالب است بدانید که حتی اگر صافکار یا رنگ‌کار بدنه خودرو، بسیار حرفه‌ای و خبره نیز باشد، باز هم نمی‌تواند برخی از قسمت‌های خودرو را مانند کارخانه تولیدی، رنگ کند.

این قسمت‌ها لبه خودرو است که می‌توان به گوشه کاپوت خودرو، لبه درها، ستون‌های کابین خودرو و همچنین لبه جلوی شیشه جلویی خودرو اشاره کرد.

این کار هم مانند روش چشمی به کارشناس خبره نیاز دارد. بااین‌حال اگر می‌خواهید خودتان امتحان کنید، به این شیوه عمل کنید:

روی بدنه خودرو دست بکشید و با نوک انگشتان آن را لمس کنید. آیا برآمدگی یا ناهمواری احساس می‌کنید؟ آیا حس می‌کنید بعضی جاها صافی کمتری دارد یا زبرتر است؟

کیفیت و بافت رنگ را حس کنید. اگر صافکار سنباده‌کاری کرده باشد این حس زبری بافت به انگشتان شما منتقل می‌شود. اگر رنگ خودرو ارجینال کارخانه باشد، بافت آن کاملا صاف، نرم و یکنواخت خواهد بود.

حالت پوست پرتقالی ماشین را با دست هم می‌توانید تشخیص دهید. در این حالت حس خواهید کرد که دستتان درست مانند پوست پرتقال، سطحی ناصاف و متخلخل را دارد لمس می‌کند.

۳. نحوه تشخیص رنگ با آهنربا

تشخیص خودرو رنگ دار با آهنربا
تشخیص خودرو رنگ دار با آهنربا

یک آهنربای ضعیف بردارید. اگر بدنه خودروی شما از آهن و فولاد است با قراردادن آهنربا روی بخش‌های مختلف سطح آن، می‌توانید متوجه ضخامت رنگ شوید. جاهایی که ضخامت رنگ زیاد است آهنربا را جذب نمی‌کند یا اینکه قدرت جذب آن نسبت به نقاطی که رنگ فابریک دارد کمتر است. اگر این طور است خودرو رنگ شده است.

۴. تشخیص رنگ ماشین با دستگاه

اما شاید گاهی اوقات تشخیص رنگ خودرو بدون ابزارهای لازم برای کارشناس خبره هم به سادگی امکان‌پذیر نباشد. به‌همین‌دلیل برای این کار از دستگاه پیشرفته تشخیص رنگ دیجیتال استفاده می‌کنند که با توجه به ضخامت رنگ خودرو، به راحتی و با قطعیت اعلام می‌کند که خودرو رنگ شده است یا نه.

 تشخیص رنگ خودرو با دستگاه
تشخیص رنگ خودرو با دستگاه

وقتی یک لایه رنگ روی لایه رنگ اصلی اضافه می‌شود، مسلما در آن نقطه ضخامت رنگ بیشتر می‌شود. بنابراین تفاوت ضخامت رنگ در بعضی نقاط می‌تواند نشان دهد که خودرو رنگ شده است. اگر هم کل خودرو مجددا رنگ شده باشد، باز هم ضخامت لایه رنگ که از حدود ۴. ۷ بالاتر برود، نشان‌دهنده این است که لایه رنگ دیگری روی رنگ فابریک خودرو آمده است

نکات مهم در تشخیص رنگ شدگی ماشین

 آموزش تشخیص رنگ خودرو
آموزش تشخیص رنگ خودرو

تشخیص رنگ خودرو با چشم غیر مسلح شامل ریسک و خطا هایی میباشد پس همواره کمک گرفتن از یک کارشناس تشخیص رنگ خودرو ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

قبل از اینکه اقدام به خرید اتومبیل کنید همیشه یک مرتبه به دور خودرو بچرخید و توجه کنید که آیا قسمت هایی را میتوانید پیدا کنید که رنگشان با دیگر مناطق بدنه خودرو متفاوت باشد. به عنوان مثال در صورتی که درب یا کاپوت خودرو تعویض شده باشد و از آنجایی که در کنار هم قرار گرفته اند میتوان به راحتی متوجه تفاوت رنگ پنل های مجاور شد.

اگر چند سال پیش بود مطالبی که به شما آموختیم بی شک شما را به یکی از بهترین کارشناسان تشخیص رنگ خودرو بدل میکرد چه بسا احتمال اینکه میتوانستید از این دانش تازه بدست آمده خود اقدام به کسب درامد هم کنید؛

اما امروزه ریسک کردن در خرید خودرو با استفاده از این اطلاعات کار عاقلانه ای به نظر نمیرسد. این را نیز در نظر داشته باشید که امروزه با پیشرفت فنّاوری کاربردی و تدوین کوره های رنگ آمیزی خودرو تقریباً هیچ راهی جز استفاده از ابزار های روز دنیا برای تشخیص رنگ خودرو وجود ندارد. در این موارد تشخیص رنگ خودرو حتی برای کارشناسی که دارای تجربه کافی باشد نیز کاری بسیار مشکل است.

مقاله پیشنهادی: آموزش روش های از بین بردن خط و خش ماشین در خانه

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
حسین
حسین
1 سال پیش

سلام تو برگ تشخیص رنگ ماشینم نوسته تمام رنگ فابریک کارخانه می باشد ،
یعنی چی ؟

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش