راهنمای سفر به استان کرمانشاه

4.7
(110)

استان کرمانشاه یکی از استان‌های غربی کشور است و در ایام تعطیلات و نوروز، میزبان مسافرانی است که به غرب کشور را برای بازدید انتخاب کرده‌اند. با راهنمای سفر به کرمانشاه، همراه کیان باتری باشید.

استان کرمانشاه در غرب کشور قرار گرفته و هم‌زمان با سال نو و آغاز تعطیلات نوروزی، وضعیت آب‌وهوایی مطبوع و دلپذیر این استان، علاوه بر مکان‌ها و مناطق دیدنی آن، گردشگران و مسافران زیادی را به‌سمت این شهر و استان جذب می‌کند.

راهنمای سفر نوروزی به استان کرمانشاه
راهنمای سفر نوروزی به استان کرمانشاه

شهر کرمانشاه را بیشتر بشناسیم

استان کرمانشاه تاریخی پرفراز و نشیب دارد و دارای آثار بجامانده از دوره های مختلف تاریخی است. از هزاران سال قبل در این منطقه سکونت بشری دیده شده و امروزه هنوز آثاری از آن دوران دور به جا مانده است.

کرمانشاه در دوره پادشاهان ساسانی رونق و اعتبار بسیار خاصی داشته و آثار تاریخی زیادی از این دوره به یادگار مانده است. البته کرمانشاه علاوه بر جاذبه های تاریخی دارای تنوع اقلیمی، طبیعت بکر و زیبایی است.

بازدید از این شهر زیبای تاریخی به همه گردشگران توصیه می شود زیرا مطمئنا سفری متفاوت را در این خطه تجربه خواهید کرد. کرمانشاه به عنوان نهمین شهر پرجمعیت و کلانشهر ایران در منطقه غربی و کردنشین واقع شده است. طبیعت زیبای استان کرمانشاه به ویژه جنگل های بلوط زاگرس یکی از بهترین مکان ها برای طبیعت گردی و گردش به شمار می رود.

راهنمای گردشگری سفر به استان کرمانشاه
دانلود عکس: راهنمای گردشگری سفر به استان کرمانشاه

اقلیم آب و هوای کرمانشاه

استان کرمانشاه ناحیه‌ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه‌ی بین‌النهرین قرار گرفته و سراسر آن را کوه‌ها، قله‌ها و ارتفاعات رشته‌کوه‌های زاگرس پوشانده است. رشته‌کوه‌های زاگرس در محدوده‌ی استان کرمانشاه به‌صورت موازی قرار دارند و دشت‌های مرتفع کوهستانی و گذرگاه‌های مهم زاگرس در این بین شکل گرفته است.

در این استان چهار فصل، چهار اقلیم متفاوت وجود دارد. اما به‌طور کلی می‌توان این استان را به دو بخش گرمسیر (نواحی غربی استان شامل شهرستان‌های قصر شيرين، سرپل ذهاب، گيلانغرب، سومار، نفت شهر و قسمت جنوبی شهر كرمانشاه) و سردسیر (سایر نواحی استان) تقسیم کرد.

 بهترین زمان سفر به کرمانشاه
بهترین زمان سفر به کرمانشاه

بهترین زمان سفر به کرمانشاه

از نظر آب و هوایی با توجه به موقعیت قرارگیری کرمانشاه، این شهر دارای آب و هوایی خنک و معتدل می باشد و در فصل تابستان یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای سفر محسوب می شود. اگر خواستید برنامه سفرتان به سمت شهر کرمانشاه را تنظیم کنید، پیشنهاد می کنیم از اوایل خرداد تا اوایل شهریور را به عنوان بهترین زمان سفر به این شهر در نظر داشته باشید.

اگر خواستید در زمستان به سمت کرمانشاه بروید باید در نظر داشته باشید که این شهر را سرمای بسیار سختی در بر می گیرد که لازم است حتما تمهیدات لازم برای یک سفر نسبتا سخت را در نظر داشته باشید.

مسیرهای سفر از تهران به کرمانشاه

 • سفر به کرمانشاه با هواپیما

فرودگاه بین‌المللی اشرفی اصفهانی، فرودگاه عمومی شهر کرمانشاه است که به‌عنوان مهم‌ترین فرودگاه غرب کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرودگاه در نزدیکی میدان امام خمینی (میدان فرودگاه) قرار دارد.

 •  سفر به کرمانشاه با قطار

راه‌آهن کرمانشاه مراحل آغازین خود را طی می‌کند و هنوز افتتاح نشده‌ است. نزدیک‌ترین ایستگاه راه‌آهن به کرمانشاه، راه‌آهن ملایر است.

 • سفر به کرمانشاه با خودرو شخصی

مسیر رایج از تمامی سمت‌ها (به‌جز جنوب کشور، کردستان و منطقه‌ی آذربایجان)، بزرگراه شهید کشوری، در سمت شرق شهر کرمانشاه است و پس از گذر از استان همدان در نهایت به میدان امام خمینی (میدان فرودگاه) شهر کرمانشاه منتهی می‌شود.

اگر از مسیر تهران و همدان بخواهید به استان کرمانشاه سفر کنید اولین شهر و در واقع دروازه ورود به  این استان شهرستان کنگاور است شهری که روزگاری دور، در میانه راه شاهی، بین هگمتانه و تیسفون قرار داشته و چنان آباد و پرآوازه بوده که بزرگترین معبد ایزدبانوی آب ها در آن بنا شده است.  

مقاله پیشنهادی: چک کردن ماشین قبل از سفر

جاذبه های گردشگری شهر کرمانشاه

نزدیک به ۳۰۰۰ اثر تاریخی در شهر کرمانشاه وجود دارد که از بین آن ها حدود ۷۱۶ اثر به ثبت ملی و برخی هم به ثبت جهانی رسیده اند، در مطلب راهنمای سفر به کرمانشاه ما قصد داریم تا درباره جاذبه های گردشگری که در این شهر وجود دارد صحبت کنیم.

دیدنی های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کرمانشاه
دیدنی های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کرمانشاه

جاذبه های گردشگری این استان را می توان به موارد ذیل تقسیم بندی نمود :

 • جاذبه‌های تاریخی :نظیر تاق بستان در کرمانشاه، طاق گرا، معبد آناهیتا در کنگاور، ساعت سنگی غار سنگی دست‌ساز حسین کوهکن
 • کاروانسراها :نظیر کاروانسرای قصرشیرین، کاروانسرای صفوی بیستون، کاروانسرای ماهیدشت، کاروانسرای ایلخانی یا بیستون، کاروانسرای سرپل ذهاب
 • کاخ‌ها و خانه‌های تاریخی: نظیر کاخ خسرو، خانه خواجه باروخ، خانه معین الکتاب، خانه خدیوی، کاخ شاپور، بقایای کاخ ساسانی یاعمارت خسروی، کاخ حوش کوری
 • حمام‌ها: نظیر حمام حسن خان کنگاور، حمام حاج اصغر خان کنگاور، حمام قلعه، حمام بزرگ یا حمام سرجوب، حمام پاچمن
 • پل ‌ها : نظیر پل میان راهان، پل ماهیدشت، پل نوژی وران، پل بیستون، پل کوچه، پل قوزیوند
 • اماکن مذهبی: نظیر آتشکده چهارقاپی، معبد آناهیتا، پرستشگاه پارتی، مسجد جامع کرمانشاه، مسجد جامع پاوه، مسجد و حسینیه شیخ محمود تم تم، مسجد دولتشاه
 • جاذبه‌های طبیعی: نظیر چشمه ها و سراب ها، غار پراو، غار قوری قلعه، غار دو اشکفت، غار شکارچیان
 • طاق بستان

طاق بستان از دیدنی های بی نظیر کرمانشاه
طاق بستان از دیدنی های بی نظیر کرمانشاه

یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه که به ثبت جهانی هم رسیده است، طاق بستان است. این جاذبه مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته هایی است که از دوره ساسانی به جا مانده و در شمال غربی شهر کرمانشاه واقع شده است. این مجموعه از ارزش هنری و تاریخی بسیار بالایی برخوردار می باشد.

 • تکیه معاون الملک

جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه
جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه

تکیه ای به نام معاون الملک از ۱۱۴ سال پیش در شهر کرمانشاه بنا شده است که بعدها به همت حسن خان معین الملک ساخته شد. این مجموعه تاریخی از سه بخش اصلی حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده است که دارای کاشی کاری های زیبایی در جهان می باشد.

 • مجموعه‌ی تاریخی و طبیعی بیستون

جاذبه های گردشگری بیستون کرمانشاه
جاذبه های گردشگری بیستون کرمانشاه

یک مجموعه تاریخی در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه به نام بیستون واقع شده است که از اهمیت تاریخی بسیار زیادی برخوردار می باشد. همانطور در ابتدای مطلب راهنمای سفر به کرمانشاه گفتیم، از زمان ها دور این منطقه محل زندگی بشری بوده و به همین دلیل پادشاهان مختلف در طول تاریخ به این منطقه توجه بسیاری داشته اند و کوه بیستون یکی از مهم ترین نقاط بنابر دلایل جغرافیایی و آب و هوایی بوده تا پادشاهان هر دوره از خود یک یادگاری برای آیندگان بر روی این کوه به جا بگذارند.

 • کاروانسرای بیستون

کاروانسرای بیستون از جاذبه های گردشگری کرمانشاه
کاروانسرای بیستون از جاذبه های گردشگری کرمانشاه

کاروانسرای بیستون معروف به کاروانسرای شاه عباسی در سی کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه و در محل روستای بیستون کھنه در مقابل فرهاد تراش (نقش برجسته مشهور داریوش بر سینه کوه بیستون)، در محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون قرار دارد.

 • گوردخمه های کرمانشاه

جاذبه های تاریخی گوردخمه های کرمانشاه
جاذبه های تاریخی گوردخمه های کرمانشاه

گودخمه های اسحاق وند به طور کلی از سه گوردخمه تشکیل شده اند که در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در صخره هایی واقع شده اند که در شمال شرقی روستای ده نو نیز واقع می باشد. این گوردخمه های جز قدیمی ترین مقبره های صخره ای هستند که از دوران مادها در سرزمین پارسی به جا مانده اند.

دکان داوود

در فاصله ۳ کیلومتری جنوب شرقی سرپل +ذهاب گوردخمه ی دیگری به نام داوود قرار دارد که قدمت آن ها به دوران مادها یا هخامنشیان باز می گردد. این گوردخمه ها در دل صخره های سنگی بزرگی کنده شده اند و ارتفاع زیادی از سطح زمین نیز دارا می باشند.

صحنه

در شهر صحنه گوردخمه ای وجود دارد به نام صحنه که در سمت راست رود دربند در کرمانشاه نیز حجاری شده است. اهالی این منطقه می گویند که این گوردخمه محل دفع افراد مشهوری به نام کیکاوس، فرهاد کوه تراش و شیرین و فرهاد می باشد.

 • معبد آناهیتا

بنای تاریخی معبد آناهیتا از دیدنی های سفر به کرمانشاه
بنای تاریخی معبد آناهیتا از دیدنی های سفر به کرمانشاه

معبد آناهیتا بنایی تاریخی منسوب به دوره‌ی اشکانی و ساسانی است که بر صخره‌ای مشرف به دشت کنگاور ساخته شده است. آناهیتا فرشته و نگهبان آب، فراوانی، زیبایی و باروری بوده است. بقایای این بنا که از بزرگ‌ترین بناهای سنگی ایران است، اکنون در شهر کنگاور، در مسیر همدان به کرمانشاه قرار گرفته است.

 • طاق گرا در کرمانشاه

طاق گرا یا طاق شیرین در کرمانشاه
طاق گرا یا طاق شیرین در کرمانشاه

در مسیر کرمانشاه به سمت سر پل ذهاب یک طاق گرا یا طاق شیرین قرار دارد، که فضایی ایوان مانند دارد و به طور کامل از بلوک های سنگی ساخته شده است، دیوارهای داخلی این طاق با نقش های هندسی حجاری شده ‌اند. در مورد زمان ساخت و قدمت این بنا اطلاعات مشخصی در دست نیست اما برخی سال ساخت این بنا را به دور اشکانیان یا ساسانیان بر می گردانند.

 •     پارک کوهستان کرمانشاه

پارک کوهستان از جاذبه های توریستی کرمانشاه
پارک کوهستان از جاذبه های توریستی کرمانشاه

در شمال شهر کرمانشاه در نزدیکی محوطه ی تاریخی طاق بستان یک پارک کوهستانی وجود دارد که جز بزرگترین و زیباترین پارک های توریستی کرمانشاه محسوب می شود. این پارک فضای بسیار جذابی دارد و می توانید برای گذراندن یک عصر یا حتی یک روزتان آن را انتخاب کنید.

 • غار پراو در کرمانشاه

غار پراو از جاذبه های دیدنی کرمانشاه
غار پراو از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

غار در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه قرار دارد که در میان دو کوه طاق بستان و بیستون قرار گرفته است و حدود ۳۳۵۷ متر ارتفاع دارد. این غار یکی از خطرناک ترین غارهای آبی می باشد و آب جاری در آن نتیجه ذوب شدن یخچال های زیرزمینی می باشد. این غار حدود ۴۰ سال پیش کشف شد و به عنوان یک اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده است.

 • غار قوری قلعه

غار قوری قلعه از جاذبه های طبیعی سفر به کرمانشاه
غار قوری قلعه از جاذبه های طبیعی سفر به کرمانشاه

کرمانشاه به غیر از جاذبه های تاریخی بسیاری که دارد، جاذبه های طبیعی منحصر به فردی هم دارد که یکی از آن ها غار قوری قلعه است. این غار در فاصله ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه قرار گرفته است و در دامنه رشته کوه شاهو واقع می باشد.

لازم به ذکر است که بگوییم این غار حدود ۵۰۰ متر طول دارد و از دو تالار و دالان به هم مرتبط تشکیل شده است. درون این غار زیباترین پدیده های غارسنگی کشف شده است که همین خود دلیلی است برای جذب توریست!

 • سرآب نیلوفر

سرآب نیلوفر از جاذبه های طبیعی کرمانشاه
سرآب نیلوفر از جاذبه های طبیعی کرمانشاه

شهرت این مجموعه‌‌ی طبیعی و تفریحی به واسطه‌ی وجود دریاچه‌ی کوچکی در این محوطه است. این دریاچه مملو از گل‌های نیلوفر آبی است که در فصل‌های گرم سال برگ‌ها و غنچه‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشانند و منظره‌ای بسیار دیدنی ایجاد می‌کنند.

اطراف این مجموعه امکانات رفاهی مورد نیاز گردشگران و مسافران فراهم شده است و می‌توانید اوقات خوشی را در این محوطه‌ی طبیعی بگذرانید. قایق‌سواری در دریاچه را فراموش نکنید. در این مکان همچنین می‌توانید ماهیگیری کنید. سرآب نیلوفر در ۳۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه است.

 • سراب صحنه

سراب صحنه از جاهای دیدنی استان کرمانشاه
سراب صحنه از جاهای دیدنی استان کرمانشاه

در بخش شمالی شهر کرمانشاه یک منطقه بسیار خوش آب و هوایی به نام سراب صحنه وجود دارد که دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی می باشد. در این منطقه چهار چشمه نام دارد که در قسمت شمالی دربند قرار دارد و در زمان های نه چندان دور آبشار کوچکی از آن شکل گرفته است اما متاسفانه در حال حاضر اثری از این آبشار وجود دارد و به آبشار خشکه معروف است. آب ‌های چهار چشمه بعد از طی مسیری در حدود ۵۰۰ متر خود را به آبشار اصلی می رسانند.

 •  تالاب هشیلان

تالاب هشیلان از جاذبه های طبیعی منحصر به فرد در کرمانشاه
تالاب هشیلان از جاذبه های طبیعی منحصر به فرد در کرمانشاه

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی که در شهر کرمانشاه وجود دارد، تالاب هشیلان است که در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غربی این شهر قرار گرفته است. تالاب هشیلان بر اساس گویش های کردی از دو بخش هشی به معنای مار و لان به معنی خانه تشکیل شده که نشان دهنده این است که محل زندگی مارها به ویژه مار آبی و مار چلیپر وجود دارند.

 

 • باغ گل های کرمانشاه از جاذبه های دیدنی کرمانشاه

باغ گل های کرمانشاه؛ دومین باغ گل ایران
باغ گل های کرمانشاه؛ دومین باغ گل ایران

بعد از اصفهان، کرمانشاه دومین شهر دارای باغ گل است. باغ گل کرمانشاه در زمینی ۵ هکتاری با قابلیت کشت ۴ هزار گونه گیاهی و  باغ گل‌های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی ساخته شده. برای کاشت اغلب گیاهان این باغ از بذر درجه یک هلندی استفاده شده.

این باغ بزرگ و زیبا شامل نمایشگاه کاکتوس، برکه، آبراه، بخش گل‌های فصلی، درختچه‌ها و گونه‌های مختلف گل است که از کشورهای مختلف جمع‌آوری شده است.

 • مسجد شافعی کرمانشاه

مسجد جامع شافعی در کرمانشاه
مسجد جامع شافعی در کرمانشاه

در شهر کرمانشاه، مسجد جامع شافعی، مسجد اهل سنت می باشد که در راسته بازار کرمانشاه ( تاریکه بازار ) احداث شده است.  این مسجد در سال ۱۳۲۴ هجری قمری توسط تعدادی از خیرین اهل سنت به سرپرستی مرحوم « حاج ملاسید حسین مسعودی » احداث شد.  امروزه فقط در بنای تازه مسجد که به سبک مساجد ترکیه ساخته شده است،  نماز خوانده می شود.

بازار سنتی شهر کرمانشاه

بازار های سنتی کرمانشاه
بازار های سنتی کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه یکی از اصلی ترین بخش های شهر و از بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده ایران است. این بازار که به دلیل عبور خیابان های اصلی شهر اکنون به چهار قسمت تقسیم شده، شامل راسته ها و بخش های متعددی است که جاذبه توریستی است. در این بازار می توانید ضمن بازدید، لباس های محلی و سوغات و صنایع دستی استان کرمانشاه را تهیه کنید.

سوغات سفر به کرمانشاه

نان برنجی اصلی ترین سوغات شهر کرمانشاه
نان برنجی اصلی ترین سوغات شهر کرمانشاه

از مهم‌ترین سوغاتی‌های خوراکی شهر کرمانشاه می‌توان به شیرینی بژی، نان برنجی، نان شکری، نان خرمایی، نان روغنی کرمانشاهی و کاک اشاره کرد. این شیرینی‌ها را می‌توانید در بازار سنتی کرمانشاه و در راسته‌ی نان برنجی پزها خریداری کنید. البته به این لیست، روغن حیوانی معروف کرمانشاهی را نیز اضافه کنید.

با کمی جستجو می‌توانید روغن عالی تهیه کنید که استفاده از آن در غذاها و روی برنج، عطر و طعم فوق‌العاده‌ای به غذاهایتان خواهد داد.

در لیست سوغاتی‌های مربوط به صنایع دستی استان، موارد بسیاری قرار می‌گیرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قالی و قالیچه، گلیم، گیوه‌های رنگی، جاجیم، موج، زیورآلات و مصنوعات چرم اشاره کرد. بسته به سلیقه‌ی خود، پیشنهاد می‌کنیم صنایع دستی استان کرمانشاه را به‌عنوان یادگاری یا هدیه‌ای نفیس برای عزیزان خود انتخاب کنید.

غذاهای محلی کرمانشاه

دنده‌کباب معروف و لذیذ کرمانشاهی را می‌توانید در رستوران حیدری یا رستوارن جمشید در طاق‌بستان امتحان کنید. خورشت خلال بادام نیز از غذاهای خوشمزه و خاص کرمانشاه است که با گوشت، خلال بادام و زرشک سیاه تهیه شده و همراه برنج سرو می‌شود.

کباب دنده از غذاهای معروف کرمانشاه
کباب دنده از غذاهای معروف کرمانشاه

در سفر به کرمانشاه حتما این غذا را نوش جان کنید. پیشنهاد ما رستوران ارگ واقع در مجتمع تجاری ارگ در میدان مصدق (مرکز شهر) است. ضمن بازدید از این مرکز خرید می‌توانید این غذای سنتی را نیز امتحان کنید.

یکی دیگر از غذاهایی که در سفر به کرمانشاه نباید آن را از دست بدهید، آش عباسعلی است. این آش سنتی و محلی کرمانشاهی بسیار خوش‌طعم و مقوی است که می‌توانید در رستوران‌های کوچک موجود در مرکز شهر، این غذا را تهیه و میل کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش