دینام خودرو و همه چیز در مورد آن

3.2
(109)

در این مقاله به طور کامل با قطعه ی دینام خودرو آشنا می شوید و همچنین با انواع دینام و طرز کار و وظایف آن در خودرو آشنایی پیدا خواهید کرد در ادامه چگونگی جلوگیری از سوختن دینام را یاد می گیرید.

دینام خودرو چیست؟

دینام خودرو چیست؟
دینام خودرو چیست؟

دینام (به انگلیسی Alternator) یا ژنراتور در واقع یک تولید کننده برق در خودرو است. این قطعه الکتریکی وقتی موتور روشن می شود به وسیله آرمیچر داخلی که شامل یک سیم پیچ میدان می‌باشد و بوسیله میدان مغناطیسی ایجاد شده برق لازم را تولید می‌نماید. دینام از یک پوسته فلزی، دوعدد بالشتک، آرمیچر، بوش، کلکتور، فولی و چند قطعه زغال تشکیل شده است. و همانطور که گفته شد هدف اصلی آن تولید جریان مستقیم یا جریان dc برای شارژ باتری خودرو و تامین انرژی جریان الکتریکی مورد نیاز یک خودرو و یا دستگاه دیگر می‌باشد.

بهتر است بدانید یکی از حساس ترین و مهمترین قطعه‌های خودروی ماشین دینام است. نکته جالب توجه در برق خودرو این است که باتری ماشین فقط در زمان استارت به تنهایی وظیفه تامین برق اتومبیل را بر عهده دارد. شاید تا زمانی که دینام شما به خوبی کار می‌کنند با اهمیت وظیفه آن آشنایی کافی نداشته باشید، کافی است اندکی دینام خودروی شما کم کاری داشته باشد تا متوجه شوید که در صورت کار نکردن و یا حتی کم کار کردن دینام خودرو چه مشکلاتی برای اتومبیل شما به وجود خواهد آمد.

در صورتی که دینام در خودرو وجود نداشت باتری پس از استفاده برای روشن شدن خودرو و برق رسانی به دیگر قسمت های آن خالی می شد و عملاً کارکرد دیگری نداشت. از آنجایی که برق ذخیره شده در باتری خودرو برای دیگر مصارف مانند چراغ ها، بخاری، کولر و… کافی نیست عملاً وظیفه تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز آنها بر عهده دینام است.

تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام چیست
تسمه دینام چیست

دینام معمولاً به وسیله یک تسمه که به تسمه دینام معروف است به موتور و میل متصل می شوند.

تسمه دینام قطعه‌ای بسیار کاربردی است که انرژی موتور را به قطعاتی مانند دینام، واتر پمپ، سیستم تهویه مطبوع و پمپ فرمان هیدرولیک انتقال می‌دهد، این قطعه از طریق انرژی دورانی موتور به حرکت واداشته شده و با به حرکت در آوردن دینام خودرو باعث تبدیل نیروی حرکتی به الکتریکی می‌شود. این قطعه نقش بسیار مهمی در اتومبیل دارد به گونه‌ای که اختلال در عملکرد آن حرکت اتومبیل را با مشکل مواجه می‌کند.

در گذشته دینام به صورت جداگانه توسط یک تسمه به موتور متصل می شد اما در خودروهای امروزی اکثر قطعاتی که نیاز دارند که انرژی مکانیکی از موتور دریافت کنند یا یک تسمه مشترک به آن متصل می شوند.

طرز کار دینام خودرو

دینام خودرو چگونه کار می کند؟
دینام خودرو چگونه کار می کند؟

همان‌گونه که گفته شد این قطعه نوعی موتور الکتریکی است که وظیفه تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز اتومبیل را برعهده دارد و از طریق چرخش پوسته، دینام در محور خود و با استفاده از سیم پیچ الکتریکی در زمان روشن بودن اتومبیل انرژی مورد نیاز خودرو را تولید می‌کند. به بیانی دیگر می‌توان گفت با چرخش آرمیچر دینام در مدار مغناطیسی بالشتک‌های بدنه آن برق تولید می‌شود، این انرژی به وسیله زغال‌ها دریافت شده و خروجی مورد نیاز را ارائه می‌دهد.

دینام از یک سیم پیچ الکتریکی متحرک به نام روتور و مجموعه ای ثابت از سیم پیچ به نام استاتور و یک یکسو کننده ولتاژ وهمچنین از تعدادی جاروبک برای حفظ ارتباط الکتریکی با روتور و یک قرقره (پولی)تشکیل شده است.که همه این قطعات به غیر از قرقره داخل یک پوسته آلومینیومی قرار دارد.

با دوران تسمه دینام به چرخش درآمده و انرژی مکانیکی مورد نیاز برای تبدیل به انرژی الکتریکی را کسب می کنند. دینام از قطعاتی مانند پولی، پروانه خنک کن، درپوش جلو، روتور، استاتور، دیود، آفتامات، بلبرینگ، پوسته انتهای، زغال دینام و کالکتور تشکیل شده اند. همچنین دینام معولا در جلوی موتور قرار می گیرد.

فیلمی از نحوه  عملکرد یک دینام در خودرو

پیش از این که ادامه ی مطلب را مطالعه کنید، توصیه می کنیم حتما ویدئوی زیر را مشاهده نمایید تا به طور کامل با طرز کار آن آشنا شوید.

در این فیلم متوجه شدید که یک دینام بیش از یک تولید کننده ولتاژ است و پیچیدگی های خود را دارد.

نقش اجزای آلترناتور در عملکرد دینام

نحوه عملکرد دینام خودرو
نحوه عملکرد دینام خودرو

دینام نیروی الکتریکی متناوب را از طریق الکترومغناطیس و از طریق رابطه استاتور و روتور تولید می کند؛ این برق تولید شده به باتری هدایت می شود و ولتاژ را برای اجرای سیستم های مختلف الکتریکی ماشین فراهم می کند. به دلیل ایجاد حرارت زیاد در جریان تولید نیروی الکتریکی توسط دینام بدنه آن را معمولاً از جنس آلومینیوم می سازند تا حرارت را به سرعت منتقل کند. همچنین برای تسریع این فرایند بر روی عقب و جلوی دینام دریچه های وجود دارد که هوای گرم را از طریق پروانه خنک کننده موجود در داخل دینام به خارج منتقل می کنند.

در داخل دینام مجموعه ای ثابت از سیم پیچ ها وجود دارد که آن را استاتور می نامند؛ همچنین یک سیم پیچ الکتریکی متحرک در داخل دینام قرار گرفته است که به آن روتور می گویند. این دو سیم پیچ نقش اصلی را در تولید جریان الکتریکی بر عهده دارند. آفتامات دینام نیز قطعه ای است که وظیفه ای مانند رگلاتور را ایفا می کند.

نحوه کار الترناتور

جابجایی یک آهنربا درون یک حلقه بسته از سیم­ها ، باعث ایجاد جریان الکتریکی در آنها می شود. زمانی که قطب شمال آهنربا در حال عبور از بالای حلقه است، قطب جنوب اهنربا از پایین حلقه میگذرد. بنابراین جریان برق در یک جهت دور حلقه جریان میابد. قطب ها از هم دور می شوند و جریان متوقف میشود تا اینکه قطب جنوب به بالای حلقه و قطب شمال به پایین برسد. این عمل باعث می شود که دوباره جریان برق ایجاد شود، اما این بار در جهت مخالف.

کویل ها

در یک دینام اهنرباهای الکتریکی ثابت هستند که کویلهای میدانی نامیده می شوند. جریان در یک آرمیچر تولید می شود. آرمیچر مجموعه ای دیگر از کویل­هاست که به دور یک شافت پیچیده شده و درون کویل های میدانی میچرخند. اصول کار دینام و الترناتور شبیه هم است اما در دینام جریان به یک تغییردهنده­ی جهت جریان وارد میشود. بنابراین جریان خروجی همیشه در یک جهت جریان میابد.

دیود ها

نقش دیودهای دینام
نقش دیودهای دینام

دینام جریان متتاوب تولید می کند ولی از آنجایی که باتری خودرو از نوع جریان مستقیم است باید از قطعه به اسم دیود برای یکطرفه شدن جریان بین دینام و باتری استفاده شود. این دیود وظیفه دارد که حریان AC را به DC مورد نیاز باتری تبدیل کند. جریان خروجی از یک آلترناتور توسط مجموعه ای از دیودها به جریان مستقیم اصلاح می شود.

این دیودها تنها از یک جهت به جریان اجازه عبور می دهند. ولتاژی که برای شارژ به باتری داده می شود، نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد. آلترناتور دارای یک دستگاه کنترل با ترانزیستور است که ولتاژ را به همان اندازه که لازم است تنظیم می کند و به آهنربای الکتریکی می دهد. یکسو کننده و تنظیم کننده جریان معمولاً درون محفظه آلترناتور قرار دارند ، اما در بعضی از انواع آلترناتورها، روی بدنه آن سوار شده اند. دینام به یکسوکننده جریان احتیاج ندارد.

یک تنظیم کننده ولتاژ در یک جعبه جداگانه وجود دارد که دارای رله است. یک رله با قطع کردن جریان در سیم پیچ های میدانی ، میزان ولتاژ را کنترل می کند. رله دوم مانع از این می شود که دینام به باتری آسیب بزند یا آن را بیش از حد شارژ کند. رله سوم هنگامی که دینام خیلی آهسته در حال چرخش است، تخلیه باتری را متوقف می کند.

وظایف دینام در خودرو کدامند؟

 وظایف دینام خودرو
وظایف دینام خودرو

1- شارژ کردن مجدد باتری

اصلی ترین ماموریت و وظیفه یک آلترناتور  یا دینام خودرو تولید برق برای شارژ مجدد باتری ماشین است. یک باطری ماشین به تنهایی، دارای قدرت و ظرفیت لازم برای استارت زدن و به حرکت درآوردن یک ماشین برای مدت طولانی نیست.

بدون یک آلترناتور، شارژ یک باتری نو، بسته به نوع زمین و همچنین این که آیا شما از سایر کارهای تخلیه برق مانند چراغ های جلو یا رادیو استفاده می کنید یا خیر، حداکثر بین 20 تا 30 دقیقه دوام می آورد. آلترناتور در هنگام استفاده از خودرو، باتری را مجدداً شارژ می کند.

2- تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی

بنزین از مخزن گاز به پیستون ها در شفت میل لنگ گرفته می شود، جایی که احتراق اتفاق می افتد. شفت میل لنگ مواد منفجره را از احتراق به یک کمربند مارپیچ منتقل می کند که به آلترناتیو متصل است.

همانطور که چرخ دنده متناوب چرخش می کند، با تولید یک آهنربا و کویل سیم مسی ساخته می شود. که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. داشتن یک چرخ دنده مکانیکی، تنش کمربندهای متناوب شما باعث می شود که آلترناتور در یک سطح کارایی بالا نگه داشته شود.

3- تامین برق مورد نیاز اجزای الکتریکی ماشین

تقریباً تمام بخش های سیستم الکتریکی، توسط آلترناتور تغذیه می شوند. اگر چه ممکن است گاهی مقدار کمی الکتریسیته به طور مستقیم از باتری گرفته شود. اجزای الکتریکی ماشین شما شامل فن های خنک کننده موتور، اجزای سیستم تزریق سوخت، سیلندر احتراق، رادیو، فرمان EPS، پاور ویندوز، چراغ های جلو و برف پاک کن ها.

اگر مشکوک هستید که آلترناتور شما به درستی کار نمی کند. استفاده از کمترین مقدار ممکن برق تا زمانی که آلترناتور شما تعمیر شود، به شما کمک می کند.

وظایف خروجی های دینام

در قسمت پشت دینام چندین خروجی و ترمینال وجود دارد که وظایف متفاوتی دارند. این وظایف عبارتند از:

 • تشخیص ولتاژ باتری
 • سوینچی برای روشن کردن رگلاتور ولتاژ
 • ترمینالی برای بستن مدار لامپ هشدار
 • ترمینال اصلی که به باتری خودرو متصل است.

انواع دینام خودرو

انواع دینام خودرو
انواع دینام خودرو

دینام خودرو در انواع دو ذغال و سه ذغال موجود می باشد. آفتامات های موجود در دینام خودرو نیز به دو دسته سه قرقره و یک قرقره تقسیم بندی می شود. دینام ٢ ذغال با آفتامات سه قرقره و دینام سه  زغال با آفتامات یک قرقره کار میکند.

امروزه همچنین در موتور خودروهای جدید می‌توان نوع جدیدی از دینام خودرو را دید که به آن آلترناتور گفته می شود. در توضیح آلترناتور باید گفت دینام های قدیمی در دور های پایین قادر به تولید جریان برق کافی برای خودرو نبودند و به همین جهت اگر مدت زمان طولانی خودرو در جا کار می کرد از لحاظ برقی دچار کمبود می شد. این مشکل در دینام های الترناتور حل شده و به همین خاطر مشکل شارژ باتری خودرو ها تا حدود زیادی رفع شده است.

دینام ها بروش های زیر تقسیم بندی میشود:

الف – انواع دینام بر اساس تعداد ذغال ها

۱- دو زغاله: در خودروهای معمولی استفاده میشود.

۲- سه زغاله: از قدیمی ترین دینامهاست که دیگر تولید نمیشود.

۳- چهار زغاله: در خودروهایی که مصرف زیادی دارند( اتوبوس های مسافربری) البته تقریبا در همه خودرو های امروزی بدلیل افزایش تعداد مصرف کننده های برقی ازین نوع دینام استفاده میشود.

ب – بر اساس نوع اتصال بدنه قطب ها

جریان مصرفی قطب های دینام از زغال مثبت گرفته شده و بعد از کنترل مقدار جریان بوسیله افتامات اتصال بدنه میشود.

۱- دینام با اتصال بدنه داخلی: در این نوع اتصال ، جریان لازم قطب های دینام از F افتامات به میدان دینام (F) می رسد و در داخل بدنه دینام اتصال بدنه میشود.

۲- دینام با اتصال بدنه خارجی: در این نوع اتصال ، جریان لازم قطب های دینام از زغال مثبت گرفته شده و بعد از کنترل بوسیله افتامات اتصال بدنه میشود.

چند توصیه برای جلوگیری از سوختن دینام ماشین

 •  اگر وسایل و تجهیزاتی در خودروی خود دارید که از برق خودرو بیش از حد استاندارد استفاده می کنند(‌مانند سیستم صوتی و یا چراغ های اسپورت با مصرف بالا) بهتر است باتری با مشخصات فنی متناسب با آن ها انتخاب نمایید تا از فشار بیش از حد به دینام جهت شارژ همیشگی پیشگیری گردد. صورتی که ظرفیت باتری پایین باشد تجهیزات برقی شما به طور دائم از باتری مصرف نمایند دینام خودرو نیز همیشه در حال شارژ و فعالیت بوده و بنابراین از عمر آن کاسته خواهد شد.
 • در شرایط ترافیکی و روزهای خیلی گرم استفاده از کولربه طور مداوم می تواند به دینام خودروی شما آسیب برساند. توصیه می شود اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید بهتر است اندکی نیز به فن کولر خود استراحت بدهید.
 • زمانی که خودروی شما به صورت درجا در حال کار کردن است از فشار دادن پدال گاز به طور مداوم و بالا بردن دور موتور بیش از 2000 دور در دقیقه خودداری نمایید. این کار می تواند به دینام خودروی شما آسیب وارد نماید.
 • استفاده از باطری با ظرفیت بیشتر
 • نگه داشتن دور موتور روی ۲۰۰۰ در زمان توقف و به وسیله گاز دادن
 • قرار دادن دور فن کولر در پایین درجه ممکن
 • بررسی وضعیت تسمه دینام از نظر شل بودن
 • خودداری از روشن نمودن چراغ ها در زمان های غیر ضروری( زمان توقف )

علائم خراب بودن تسمه دینام و تسمه پروانه

زمان تعویض تسمه دینام
زمان تعویض تسمه دینام

برای تعویض تسمه زمان دقیقی مشخص نشده است، و تنها راهکار تشخیص زمان تعویض تسمه بررسی ظاهر آن است. برخی از مواردی که نشان دهنده ی فرا رسیدن زمان تعویض تسمه است به این شرح است:

 • روشن شدن چراغ باتری در پشت آمپر: این تسمه وظیفه شارژ باطری را بر عهده دارد و در صورتی که باطری شارژ نشود این چراغ روشن خواهد شد.
 • جوش آوردن خودرو: اگر تسمه دچار مشکل شود، کار افتادن واتر پمپ و عدم گردش جریان آب با اختلال مواجه شده و خودرو جوش می‌آورد.
 • اختلال در  کنترل فرمان هیدرولیک: شل شدن این تسمه با ایجاد مشکل در کنترل فرمان‌های هیدرولیک همراه است.
 • شنیدن صداهایی شبیه به جیر جیر از قسمت موتور
 • عدم کنترل مناسب بر فرمان
 • اختلال در عملکرد صحیح کولر و تهویه مطبوع
 • وجود نشان پارگی، خورده شدگی، ساییدگی و خشک شدگی در کل طول تسمه
 • پیدا کردن خاصیت کشسانی در تسمه
 • چرب شدن تسمه

نشانه های معیوب بودن سیستم شارژ دینام

برررسی معیوب بودن سیستم شارژ دینام ماشین
برررسی معیوب بودن سیستم شارژ دینام ماشین

در این بخش، چند مورد را بیان می‌کنیم که می‌توانند از نشانه‌های عیب در سیستم شارژ باشند.

کم شدن توان برقی خودرو

اگر یکی از سه سیم‌پیچی استاتور دچار مشکل شود، دینام همچنان شارژ می‌کند، اما مقدار شارژ آن، دو سوم خروجی نرمال است. از آن‌جایی که یک آلترناتور یا دینام برای پاسخ‌گویی همه توان مورد نیاز و در شرایط استفاده از همه بار‌های سنگین طراحی شده است، ممکن است هیچ‌گاه به وجود مشکل احتمالی آن پی نبریم. اگر چنین مشکلی (قطع یکی از سیم‌پیچ‌ها) وجود داشته باشد، فقط در یک شب تاریک و سرد بارانی خود را نشان خواهد داد. زیرا در این شرایط، چراغ‌ها، بخاری و شیشه پاک کن‌ها باید همزمان کار کنند. در این صورت، با کم کردن سرعت، نور چراغ‌ها کاهش می‌یابد. اگر دو سیم‌پیچ از سه سیم‌پیچ مشکل داشته باشند، احتمالاً وجود مشکل زودتر عیان خواهد شد.

اگر یکی از شش دیود بسوزد، مدار متناظر با آن باز شده و مشابه مشکل سیم‌پیچ‌ها، خروجی کم می‌شود. البته اگر یکی از دیود‌ها اتصال کوتاه شود، جریان را از هر دو جهت از خود عبور می‌دهد و مشکلات دیگری را در پی خواهد داشت. در این حالت، دیودِ اتصال کوتاه شده اجازه عبور جریان AC در سیستم الکتریکی خودرو را می‌دهد و ممکن است به سنسور‌ها و پردازنده‌ها آسیب وارد شود و مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای رخ دهد.

تنظیم ولتاژ دینام
تنظیم ولتاژ دینام

زیاد شدن ولتاژ خروجی

همان‌طور که گفتیم، رگولاتورِ ولتاژ برای محدود کردن ولتاژ خروجی آلترناتور به ۱۴.۵ولت یا کمتر از آن طراحی شده است تا از سیستم الکتریکی خودرو محافظت کند. اگر رگولاتور خراب شود و ولتاژ کنترل نشده در سیستم وجود داشته باشد، چراغ‌ها و سایر قطعات برقی می‌سوزند یا آسیب جدی می‌بینند. افزایش ولتاژ مسئله بسیار خطرناکی است. خوشبختانه این مشکل به ندرت در خودرو رخ می‌دهد و اغلب خطا‌های سیستم منجر به کاهش ولتاژ یا جریان می‌شوند.

صدای نویز از دینام

از آن‌جایی که در هنگام روشن بودن موتور، روتور همیشه می‌چرخد، لازم است یاتاقان‌ها به گونه‌ای باشند که شفت آزادانه بچرخد. اگر برای یکی از یاتاقان‌ها مشکلی پیش بیاید، صدای نویز از آلترناتور شنیده خواهد شود. در این صورت، با استفاده از گوشی عیب‌یابی می‌توان قطعه چرخانی را که با تسمه مارپیچی می‌چرخد و نویز تولید می‌کند پیدا کرد.

اگر در رابطه با سالم بودن دینام شک دارید با روش های کاربردی این مقاله می توانید دینام یا آلترناتور ماشین خود را تست کرده و یا آن را تقویت کنید.

تست خرابی و تقویت دینام خودرو

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
27 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
توکلی
توکلی
2 ماه پیش

درارتباط بااینکه جریان خروجی دینام چقدر است مطلبی عنوان نشده است. باتشکر

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  توکلی
2 ماه پیش

با سلام درود بر شما، بله کاملا حق با شماست. یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای خودرو دینام است که وظیفه شارژ کردن باتری را بر عهده دارد. هر چند برخی فکر می کنند که تمام وظایف مربوط به الکتریسیته بر عهده باتری است، در حالی دینام در این زمینه مهم ترین وظیفه که شارژ مجدد باتری است را بر عهده دارد. ولتاژ خروجی دینام می بایست بین 13.5 تا 14.5 ولت باشد. اگر ولتاژ خروجی دینام کمتر از 13.5 ولت باشد، باتری خودرو به طور کامل شارژ نخواهد شد همچنین اگر ولتاژ خروجی دینام بیشتر از 14.5… خواندن ادامه ...

سهراب عزیززاده
سهراب عزیززاده
3 ماه پیش

پس دینام و آلترناتور و ژنراتور تقریبا یک معنی می دهند فقط کمی عملکردشان با یکدیگر متفاوت است!

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  سهراب عزیززاده
2 ماه پیش

با سلام همانطور که می دانید و بیان نمودید کار دینام این است که انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی الکتریکی کند و جریان تولیدی را که یک جریان مستقیم است به باتری بفرستد تا برق مورد نیاز قسمت‌های مختلف اتومبیل تأمین شود. در ضمن دینام همزمان کار شارژ مجدد باتری را هم انجام می‌دهد. مولد برق در خودرو به اسم دینام شناخته می شود ولی باید بدانیم که عملکرد آلترناتور و دینام اندکی با هم متفاوت بوده و در 50 سال اخیر در تمامی خودروها از آلترناتور به جای دینام استفاده شده است. آلترناتورها به عنوان مولد جریان برق… خواندن ادامه ...

امید
امید
5 ماه پیش

سلام وقت همگی بخیر
دوستان بنظرتون میشه از یه دینام بدون باطری برق گرفت یا نه البته دینام روی خودرو نیست

omid
omid
در جواب  امید
3 ماه پیش

آره میشه از نیروی حرکتی به وسیله ی هر چیزی که به فکرت برسه بستگی به فکرت داره

امیر
امیر
7 ماه پیش

سلام یک دینام پیکان ولتاژ خروجی اون چه قدره

حمیدرضا
حمیدرضا
در جواب  امیر
14 روز پیش

ولتاژ باید ۱۴.۴ باشع حالا از ۱۴.۱ تا ۱۴.۵ ولتاژ کاری دینامه و اگه ۱۵ باشع دینامت زیادی شارز میکنه و ایراد از زغال و افتامته و اگه زیر ۱۳ شارژ کنه مشکل از جای دیگه دینامه

Pourya
Pourya
7 ماه پیش

چرا از یه دینامی استفاده نمیشه که مستقیم برق dsتولید کنه دیگه لازم نبود دیودد استفاده شه

سارا
سارا
11 ماه پیش

سلام، من پراید مدل ۹۱ دارم و الان ۶ ماھی ھست کہ ھر دو ھفتہ یکبار چراغ باتری و صندلی و دستی روشن میشه موقع حرکت و بعد از تعمیر دوباره همین مشکل پیش میاد، زغال عوض شده، تسمه دینام عوض شده مکرر، دینام چندین بار باز شده، کابل عوض شده، حتی باتری هم عوض کردم

اما مجددا هر چند روز یکبار این ارور میده و نیاز به چک کردن داره
و ماشین هم کلا یک روز در میون یه مسیر ۱ساعته میرم و برمیگردم
امکان داره راهنماییم کنید مشکل از کجاست؟

شایان
شایان
1 سال پیش

سلام ماشین من نیسان هستش و اینکه دینام اش باعث خراب شد باطری ماشینم شد و دینام من ولتاژ زیادی می داد به باطری پس باطری خراب شد و دینامو باز کردیم پیش تعمیر کار دیود و آفتامات تعویض کردیم و دوباره ولتاژ بالا هستش یعنی الان ولتاژ 15 هستش من باید چیکار کنم میتونید کمکم کنید ؟!می‌تونه مشکل از سیم پیچ باشه میشه سیم پیچ و تعمیر کرد؟!

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  شایان
1 سال پیش

با سلام دینام خودروی شما می بایست باز شده و مورد بررسی قرار گیرد، احتمال خراب بودن تنظیم کننده ولتاژ دینام بسیار زیاد است. تنظیم کننده ولتاژ ماشین میزان برق مصرفی باتری را تنظیم می کند. به طور دقیق تر، یک تنظیم کننده ولتاژ اطمینان حاصل می کند که ولتاژ جریان یافته به باتری این کار را با سرعت ثابت انجام می دهد و اطمینان حاصل می کند که باتری میزان انرژی مناسب را دریافت می کند. هنگامی که یک تنظیم کننده ولتاژ خراب می شود، میزان الکتریسیته ای که به باتری می رود کنترل نشده است، به این معنی… خواندن ادامه ...

حمیدرضا
حمیدرضا
در جواب  شایان
1 سال پیش

دینامت اگه هیتاچیه ریگلاتورشو راه بندار اگه از مارک های دیگست باید عوض کنی کاری نمیشه کرد

رضا
رضا
2 سال پیش

سلام من میخوام ی دینام ۲۰۰ امپری بزارم روی ماشینم برای سیستم صوتی
مشکلی برای ماشینم پیش نمیاد؟

حمید
حمید
در جواب  رضا
2 سال پیش

دینام دقیقا کارش چیه تو ماشین؟ من ماشینم باتری نداشت هل دادم روشن شد.

آخرین ویرایش 2 سال پیش توسط حمید
کیان باتری
کیان باتری
در جواب  حمید
2 سال پیش

با سلام اگر قرار باشد در یک جمله این کارکرد را بیان کنیم باید بگوییم دینام وظیفه تأمین و تولید برق مورد نیاز اتومبیل را در زمان روشن بودن خودرو برعهده دارد و کار دینام این است که انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی الکتریکی کرده و خروجی را که یک جریان مستقیم است به خودرو بفرستد تا برق مورد نیاز قسمت‌های مختلف آن تأمین شود. در ضمن دینام همزمان کار شارژ مجدد باتری را هم انجام می‌دهد. حال اگر دینام خراب شود و درست کار نکند، باتری نخواهد توانست برق مورد نیاز خودرو را تأمین کرده و در مدت… خواندن ادامه ...

حسین
حسین
در جواب  کیان باتری
1 سال پیش

سلام ، یک خودروی کوئیک دارم موقع استارت زدن تق تق میکند ودیر روشن میشود میخوام بدانم علتش در چیست؟آیا ممکنه بخاطر ضعف دینام باشه؟

شاکر
شاکر
در جواب  حسین
1 سال پیش

اول سر باطری هاتون رو چک کنید که رسوب یا شل نداشته باشه ،دوم اتصال بدنه رو چک کنید که شل نباشه ،سوم ولتاژ باطری و نهایتا اتوماتیک استارت و فولی شفت استارت رو برسی کنید موفق و پیروز باشید

سعید
سعید
در جواب  رضا
1 سال پیش

درود بر شما. دینام هزار آمپری هم بزاری مشکلی پیش نمیاد. شما باید توجه داشته باشید که مولد باید خروجی بیشتری به مصرف کننده داشته باشه فقط. شما بیا دینام سه هزار آمپری بزار وصل کن به یه ال ای دی کوچولو هیچ مشکلی پیش نمیاد . فقط باید ولتاژ رو درنظر بگیرین که مطلوب باشه.

رامین
رامین
در جواب  سعید
1 سال پیش

اگه دینام با آمپر بالاتر بخریم باید باتری با آمپر بالاتر هم بخریم یا ربطی ندارن؟
ممنون

امین
امین
2 سال پیش

سلام
دینام چه کارکردی توی ماشین داره؟ و چرا خراب میشه؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  امین
1 سال پیش

با سلام اگر قرار باشد در یک جمله این کارکرد را بیان کنیم باید بگوییم دینام وظیفه تأمین و تولید برق مورد نیاز اتومبیل را در زمان روشن بودن خودرو برعهده دارد و کار دینام این است که انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی الکتریکی کرده و خروجی را که یک جریان مستقیم است به خودرو بفرستد تا برق مورد نیاز قسمت‌های مختلف آن تأمین شود. در ضمن دینام همزمان کار شارژ مجدد باتری را هم انجام می‌دهد. حال اگر دینام خراب شود و درست کار نکند، باتری نخواهد توانست برق مورد نیاز خودرو را تأمین کرده و در مدت… خواندن ادامه ...

میلاد
میلاد
2 سال پیش

سلام و عرض ادب من روی ماشین سیستم صوتی گذاشتم و مجبور شدم یک عدد باطری دیگر به ماشین آصافه کنم.باطری جلو ۵۰ آمپر باطری عقب ۷۴ آمپر و دینام فابریک که ج۰ آمپر بود را با یک دینام ۱۵۰ آمپری تعویض کنم.برای تقویت اتصالات(مثبت دینام به مثبت باطری،منفی باطری به بدنه،منفی دینام به بدنه) از کابل جوش سایز ۳۵ (سایز۱۴) استفاده کردم که طبق دیتا شیت توانایی عبور ۱۵۵ آمپر رو دارد.میخواستم ببینم برای این کابل مشکلی پیش نمیاد و حرارتش بالا نمیره که خودرو دچار مشکل بشه؟

امیر
امیر
در جواب  میلاد
2 سال پیش

نه مشکلی پیش نمیاد کابلت خوبه… دینام 150امپر رو چند گرفتی …

محمد
محمد
در جواب  میلاد
2 سال پیش

دوست عزیز باطری جلو و عفب هم ولتاژ و هم آمپرشون باید مساوی و حتی الامکان از یه برند باشن ، وقتی ولتاژ و آمپر مساوی نداشته باشین حتی موقع خاموش بودن هم باطری ها همدیگر رو شارژ میکنن و این بعنی نصف شدن عمر باطری هاتون.

ممد
ممد
در جواب  محمد
2 سال پیش

اون ولتاژه نه آمپر. عقب مونده!

آخرین ویرایش 2 سال پیش توسط ممد
امیر
امیر
در جواب  محمد
11 ماه پیش

میتونن از دیود وات بالا استفاده کنن برای جلوگیری از شارژ همدیگه

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش