۴٫۱
(۲۹)

کسانی که تجربه رانندگی دارند یا از کنار تعمیرگاه های اتومبیل رد شدند، احتمالا تا کنون چند باری اصطلاح برق دزدی ماشین به گوششان رسیده است. شاید هم العان در حال دست و پنجه کردن با این مشکل هستید و نمی دانید مشکل ماشینتان را چگونه بر طرف کنید. با مطالعه این مقاله قطعا مشکل شما برطرف خواهد شد و نیازی به هزینه اضافی نخواهید داشت.

منظور از برق دزدی ماشین چیست؟

maxresdefault 300x169 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
تشخیص برق دزدی ماشین و راهکار آن

برق دزدی ماشین، یک اصطلاح عامیانه است و به این معنی است که وقتی باتری خودروی شما سالم است ولی بدون اینکه ماشینتان روشن باشد و مصرفی از آن داشته باشید، در مقطع زمانی کوتاه خالی می شود. در اینجا وسیله یا قطعه ای در خودرو وجود دارد که به هنگام خاموشی خودرو برق مصرف می نماید و سبب می شود که باطری خودرو خالی شود. در این مواقع معمولا باتری پس از مدتی نابود خواهد شد و شما اقدام به تعویض باتری جدید خواهید کرد.

اما ممکن است مدتی بعد، مجدد باتری اتومبیل‌تان تمام شود. در این حالت چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا مشکلی در باتری وجود دارد و یا باید علت را در سیستم دیگری جست و جو نمایید؟

از تعریف عامیانه “برق دزدی” که بگذریم، به صورت حرفه ای اینگونه تعریفش می کنیم: اتصال نادرست یا وجود اشکال در سیستم برق‌رسانی، سبب کاهش ولتاژ شده، عملکرد درست و مناسب قطعه‌ای خاص را مختل می‌کند. از این کاهش ولتاژ یا اتصال موقت یا دائمی، با اصطلاح «برق دزدی» یاد می‌شود.

فیلم آموزشی نحوه تشخیص برق دزدی ماشین و راه حل رفع آن

مشاهده این فیلم را به همه ی کسانی که قصد دارند خودشان مشکل برق دزدی خودرو را برطرف کنند، پیشنهاد می کنیم. این ویدئو با راهکارهای عملی نحوه ی بررسی و تشخیص برق دزدی را آموزش می دهد.

کدام قطعات در خودرو برق دزدی می‌کنند؟

car electrics leak diagnosis 300x199 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
کدام قطعات خودرو برق دزدی دارند؟

عوامل مختلفی می تواند از خودروی شما برق دزدی کند و سبب خراب شدن باتری شوند که در صورت عدم توجه به این عوامل، سبب به وجود آمدن هزینه‌های سنگین و تعویض باتری خواهد شد. بنابراین اهمیت شناخت عوامل برق دزدی ماشین را جدی بگیرید. بررسی ها نشان می دهند در میان قطعات مختلف دزد برق خودرو، معمولا عوامل زیر بیشترین نقش را در دزدی برق از خودرو ایفا می کنند:

 • دزدگیر ماشین
 • ضبط خودرو
 • قفل مرکزی
 • شمع وایرها

 گاهی سیم‌ها در اثر سردی و گرمی هوا، دچار خردگی می‌شوند. در نتیجه سیم‌ها به هم متصل شده و دچار اتصالی می‌گردند. به این صورت شاید خودرو زمانی که جلوی شما حاضر است، باتری کاملا سالمی دارد، اما زمانی که شب تا صبح خاموش بماند، امکان دارد که باتری کاملا خالی شود. همچنین برق دزدی ممکن است به کولر و خراب بودن وایرها نیز مربوط گردد که جرفه به بدنه به صورت مستقیم اتفاق می افتد و به شمع ها نمی رسد.

در صورت مشاهده چه علائمی، احتمالا خودرو برق دزدی دارد؟

مشکلات استفاده از باطری ماشین با آمپر بالا 300x200 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
نشانه های برق دزدی خودرو

ممکن است پیش از خالی شدن کامل باتری، شاهد کم فروغ شدن چراغ و لامپ‌های خودرو شوید و یا اصلا اتومبیل‌تان به سختی استارت بخورد. تا زمانی که مشکل این قطعات برطرف نشود، برق دزدی در سیستم برقی خودرو ادامه پیدا کرده و باتری به طور کامل تمام می‌شود. حتی اگر باتری را تعویض نمایید و بررسی قطعاتی که برق دزدی می‌کنند را به دست فراموشی بسپارید، باتری جدید اتومبیل شما باز هم خالی خواهد شد.

به طور کلی خالی کردن باتری خالی کردن ماشین نشانه اصلی برق دزدی  در شبکه برقی خودرو است. طبق تعریف بالا برق دزدی یعنی زمانی که خودرو و تمامی مصرف کننده های الکتریکی خاموش هستند، همچنان شبکه برق خودرو جریان دارد. توجه داشته باشید که در اتومبیل های امروزی مقدار جزئی مصرف جریان برای حفظ اطلاعات حافظه موقت کنترل یونیت‌ها طبیعی است.

پس بهتر است با خالی شدن باتری خودرو، برای رفع برق دزدی پراید و یا هر خودروی دیگری، عوامل را شناسایی نمایید.

در صورتی که فکر می کنید باتری مشکل دارد و باید تعویض گردد، قبل از خرید باتری جدید این مقاله را مطالعه نمایید: تشخیص خرابی باتری خودرو و زمان تعویض آن

راه های بررسی و تشخیص برق دزدی در ماشین

برق دزدی 300x169 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
راه های بررسی و تشخیص برق دزدی در ماشین

یک راه ساده جهت تشخیص برق‌دزدی ماشین، این است که در هنگام خاموشی کامل خودرو و تمامی مصرف‌کننده‌های آن، قطب مثبت باتری را قطع کرده و بین قطب مثبت باتری و قطب منفی باتری، یک آمپر متر قرار دهیم. در حالت خاموشی مطلق، نباید جریانی از باتری کشیده شود مگر جریان بسیار ناچیزی که کنترل یونیت‌ها در حالت استندبای به آن نیاز دارند. کشیده‌شدن جریان قابل توجه نشانه وجود برق‌دزدی است.
با بیرون‌کشیدن تک‌تک فیوزها می‌توان مداری که عامل برق‌دزدی است را شناسایی کرد. طبیعتا مداری که با بیرون کشیدن فیوز آن، مصرف جریان کاهش ناگهانی پیدا می‌کند، عامل برق‌دزدی خواهد بود که باید از جهت وجود اتصالی یا ایراد سخت‌افزاری مورد بررسی قرار بگیرد.

راه اول: استفاده از آمپرمتر

در این مواقع ابتدا سر باتری مثبت را باز می کنیم و بین باتری و سر باتری آمپرمتر قرار می دهیم تا ببینیم آیا واقعا برقی مصرف می شود؟چشم از آمپرمتر بر نمی داریم و همزمان فیوزها را می کشیم و جا می زنیم، اگر آمپرمتر ۰ را نشان داد یعنی از آن فیوز مشخص مشکل وجود دارد!

نکته: برق دزدی دیگری هم وجود دارد که به کوئل و خرابی وایرها که جرقه مستقیم به بدنه می خورد و به شمع نمی رسد، مربوط می شود.

راه دوم: استفاده از لامپ تست برای تشخیص برق دزدی ماشین

خیلی از استادکارها برای تشخیص برق دزدی یکی از سرباتری ها را جدا کرده و لامپ تست را بصورت سری بین سر باتری و قطب باتری قرار می دهند. در این حالت جریان مصرفی مدار ها از المنت لامپ تست عبور کرده و به مصرف کننده ها می رسد پس چنانچه لامپ روشن نشود یا بسیار ضعیف روشن شود به معنای عملکرد صحیح و عدم وجود برق دزدی است.

(در حالت سوییچ بسته فقط مدارهای ECU و ساعت و رادیو پخش و صفحه آمپر جهت حفظ حافظه ی خود نیازمند مصرف جریان هستند و مقدار این جریان بقدری ناچیز است که توانایی روشن کردن لامپ تست سری شده را ندارد) اما اگر یکی از مدارها دچار برق دزدی شود (مثلاً سیمی که دارای ولتاژ مثبت است اگر بطور ناقص به بدنه اتصال پیدا کند.) مقداری از جریان باتری مثلاً نیم آمپر، از همان مسیر به بدنه می رسد و چون این جریان باید از لامپ تست بگذرد آنرا روشن خواهد کرد. درنتیجه وجود برق دزدی مشخص خواهد شد. اگر شما هم دوست دارید مثل یک حرفه ای خودتان تست لامپ را انجام دهید کافی است مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

مراحل استفاده از لامپ تست

یک عدد لامپ کوچک ۱۲ ولت حدود ۲ تا ۳ آمپر از نوعی که معمولا پشت صفحه کیلومتر درداشبرد استفاده می شود تهیه کنید.

car electrical leak 300x225 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
تشخیص برق دزدی ماشین با لامپ کوچک
 1. کلید را از جاسوئیچی استارت خودرو بردارید.
 2. چراغ‌ها و وسایل برقی را خاموش کنید.
 3. کلیه درب‌های خودرو را ببندید.
 4. درپوش موتور( کاپوت) را بالا بزنید.
 5. در صورتی که خودرویتان دارای سیستم دزدگیر است کلید فشاری دزدگیر درپوش موتور را با وسیله ای به حالت فشرده قرار دهید، تا سیگنال باز بودن درب کاپوت ارسال نشود.
 6. کابل جریان منفی باتری را از محل اتصال آن به باطری جدا کنید.
 7. کابل جریان منفی را با دست به بدنه لامپ چسبانده و ته سربی مانند لامپ را به قطب منفی باتری بزنید.

بعد از انجام این تست دو حالت ایجاد می شد

حالت  اول: اگر برای مدت خیلی کوتاهی ( دو تا سه ثانیه ) لامپ بصورت خیلی ضعیف روشن شده و سپس خاموش خواهد شد. در نتیجه، خودرو در حالت ساکن برق دزدی ندارد.

حالت دوم: اگر لامپ به صورت روشن باقی بماند یعنی خودرو برق دزدی دارد و اولین منبع ایراد احتمالا می تواند مربوط به سیستم دزد گیر باشد.

راه سوم: جدا کردن یکی از بست های باتری و تست آن در روز بعد

خودرو را خاموش کرده و یکی از بست‌های باتری را جدا سازید. سپس صبح هنگام حین حرکت، دوباره آن را جا بزنید. اگر اتومبیل شما به راحتی روشن شد، یعنی مشکلی در سیم‌کشی خودرو وجود دارد و یکی از قطعات برق دزدی می‌کند و این مشکل می‌تواند مربوط به یکی از قطعات دینام، باتری و یا استارت خودرو باشد که می‌‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن آن را رفع نمایید.

روش تشخیص برق دزدی با مولتی متر

ولت متر 300x196 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
روش تشخیص برق دزدی با مولتی متر

برای اینکه بتوانید عملکرد باتری را بررسی کنید باید با استفاده از یک مولتی میر که انبرهای آن را به دو سر باتری ماشین قرار می دهید، ولتاژ نمایش داده شده را بخوانید. برای این منظور مراحل زیر را اجرا کنید.

 1. سیم قرمز را به قطب مثبت و مشکی مولتی متر را به سر منفی باطری بزنید.
 2. مولتی متر را روی ۱۰A تنظیم کنید. 
 3. سوییچ را ببندید و تمام چراغ ها و وسائل برقی را خاموش می کنید.( چراغ سقفی خاموش باشه و درب صندوق عقب و درب خودرو هم بسته باشه).
 4. کابل منفی باتری را جدا کنید و یک سر مولتی متر را به منفی باطری و سر دیگر را به کابل منفی وصل کنید.
 5. بعد از کمتر از ۳۰ ثانیه باید جریان آمپر متر بین ۰٫۵ تا ۱ امپر باشد. اگر از این حد بالاتر را نشان دهد یعنی ماشین برق دزدی دارد.

فقط به این نکته توجه داشته باشید که اگر سیم کشی اتومبیل شما، مالتی پلکس باشد یا دارای سیستم انژکتور ECU با کارت حافظه RAM باشد، باید خیلی سریع و در عرض یک دقیقه تمام بررسی های مربوط به برق دزدی را انجام دهید که مبادا اطلاعات حافظه از بین برود. البته از شل نبودن اتصالات باتری مطمئن شوید.

powerr 300x188 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
بررسی برق دزدی ماشین را در یک دقیقه انجام دهید.

رفع ایراد برق دزدی خودرو

تا این مرحله که از وجود قطعه ای در خودرو که برق دزدی می کند، مطمئن شدید، حالا وقت رفع ایراد شبکه برق سیستم است. برای این منظور باید قطعه دزد برق باطری را پیدا کرده و اقدام به تعویض و رفع ایراد آن کند. رایج ترین روش پیدا کردن موضع برق دزدی، روش اتصال لامپ به دو سر باتری و قطع کردن تک تک مدارهای شبکه برق است. در اینجا باید هر مداری که فیوز یا سوکت آن را جدا می کنیم، باید لامپ تست آن خاموش یا دارای نور خیلی ضعیف باشد. که در این صورت از آن مدار رفع برق دزدی شده است.

feature 300x200 برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
رفع ایراد برق دزدی استارت خودرو

رفع برق دزدی پراید

زمانی که طبق روش ذکر شده، موضع حدودی برق دزدی را مشخص کردید باید محل دقیق آنرا بیابید. ممکن است در خودروی پراید با جدا کردن فیوز روم برق دزدی برطرف شود. این فیوز جهت تغذیه ی حافظه ی ساعت، رادیو پخش و کیلومتر شمار روغن می باشد و علاوه بر اینها برق لامپ سقف و صندوق عقب نیز از همین فیوز تامین می شود بنابراین اگر با جدا کردن فیوز روم برق دزدی رفع شود یکی از این مدارها دچار ایراد است که در اکثر موارد ایراد از مدار تغذیه ی حافظه ی رادیو پخش یا کیلومتر شمار می باشد.

بطور کل در صورت وقوع برق دزدی در پراید در بیشتر موارد ایراد از مدارهای تحت تغذیه ی فیوز روم می باشد البته احتمال بروز موارد دیگری نیز وجود دارد. همچنین گاهاً برق دزدی به خاطر ایراد در واحد کنترل دزدگیر است.

نقش خازن در برق دزدی خودرو

در صورتی که رگلاتور آلترناتور معیوب شود و ولتاژ خروجی دینام به بالای ۱۵ ولت برسد احتمال ترکیدگی یا بروز نشتی در خازن های الکترولیتی وجود دارد. این خازنها معمولاً بطور موازی در مسیر تغذیه ی مدارها قرار می گیرند مانند خازن داخلی رادیوپخش یا خازن داخلی واحد قفل مرکزی. علت خرابی این خازنها ولتاژ قابل تحمل پایین انهاست (در بسیاری موارد از خازنهای ۱۶ ولتی استفاده می شود که اگر در معرض ولتاژ بیش از ۱۵ ولت قرار بگیرند احتمال خرابی انها هست و همین مساله موجب بروز برق دزدی می گردد که گاهاً مقدار ان به چند امپر نیز می رسد).

موارد زیر را برا رفع مشکل خالی شدن ناگهانی باطری ماشین چک کنید:

روشن ماندن چراغ خودرو

یکی رایج ترین دلیل خالی شدن باطری خودرو ها روشن گذاشتن شب تا صبح چراغ ماشین است، که هرکسی ممکن است تجربه کرده باشد، روشن ماندن چراغ هاست. حتی روشن ماندن طولانی مدت چراغ سقفی داخل کابین نیز می تواند به راحتی باعث خالی شدن باتری خودرویتان شود.
پس همیشه در هنگام ترک ماشین به بررسی چراغ های خودرو بپردازید که چراغی روشن نمانده باشد. در خودروهای جدید که دارای فناوری چراغ بدرقه هستند، در صورتیکه سیستم دچار نقص شده باشد فرایند خالی شدن باتری خودرو با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد.

ضعیف بودن باتری خودرو

هر باتری و منبع تغذیه ای که به خوبی نگهداری نشود و یا قدیمی شده باشد به مراتب شارژ کمتری در مقایسه با روزهای اولیه خود نگهداری می کند و این موضوع فقط محدود به باتری خودروها نیست.
حتی کوچکترین مشکلات در سیستم برق کشی خودرو، مانند برق کشی برای دزدگیر می تواند باعث خالی شدن یک باتری معیوب شود.

اکسید شدن اتصالات باتری

اگر اتصالات قلعی باتری نیز دارای پوسیدگی بوده و یا اکسید شده باشند علاوه بر اینکه باعث می شوند برق رسانی به خودرو به خوبی انجام نشود، در حین فرایند شارژ نیز به خوبی عمل نکرده و باعث معیوب شدن باتری می شوند.

مشکلات برق کشی خودرو

همیشه خودروسازان تاکید دارند که اگر امور برق کشی و یا نصب خدماتی مانند دزدگیر و یا سیستم پخش توسط افرادی به غیر از نمایندگی های مجاز انجام شود، در صورت بروز مشکل مورد پوشش گارانتی نخواهد بود.
کوچکترین مشکلات در سیستم برق خودرو که از آن با اصطلاح برق دزدی یاد می کنیم به زودی باعث بروز مشکل در خودرو می شوند. بررسی چنین مشکلی کار دشواری است و فقط به کمک افراد متخصص قابل انجام است اما در صورت بروز مشکل برای باتری می توانید به این دلیل هم توجه داشته باشید.

شرایط دمایی

باتری ها در دماهای بسیار سرد یا بسیار گرم به زودی دچار آسیب می شوند. هوای بیش از حد سرد و یا بیش از حد گرم تاثیر مستقیمی در مایع الکترولیت موجود در باتری دارند که باعث می شود باتری به خوبی شارز نشود و کارایی خود را از دست بدهد.

نتیجه گیری

به هر حال احتمال بروز مشکل های مختلف در سیستم برقی خودرو امری طبیعی است. اما چیزی که حائز اهمیت است این است که شما با داشتن اطلاعات کافی که کیان باتری در اختیار شما قرار می دهد، در بروز همچین مشکلاتی، نیازی نیست مدام به تعمیرگاه مراجعه کرده و باتری خود را تعویض کنید. چرا که اگر ریشه ی این برق دزدی را در خودرو پیدا نکنید و اقدام به رفع آن نکنید، باتری های جدید نیز دوباره همین مرحله را طی خواهند کرد که کم کم باعث ایجاد اختلال در سایر سیستم های برقی ماشینتان خواهد شد. سوالات و نظرات خود را در مورد این مقاله مطرح کنید، پشتیبان کیان باطری ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

مقاله به روز شده در

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200