۴٫۸
(۲۱)

برق دزدی ماشین یک تصطلاح عامیانه است برای زمانی که باتری شما سالم است ولی بدون دلیل و در مقطع زمانی کوتاه خالی می شود.

گاهی شما بعد از خالی شدن باتری خودرو، اقدام به تعویض باتری خواهید کرد اما ممکن است مدتی بعد، مجدد باتری اتومبیل‌تان تمام شود. در این حالت چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا مشکلی در باتری وجود دارد و یا باید علت را در سیستم دیگری جست و جو نمایید؟

برق دزدی خودرو اصطلاحی عامیانه است و به این معنی است که وسیله یا قطعه ای در خودرو وجود دارد که به هنگام خاموشی خودرو برق مصرف می نماید و سبب می شود که باطری خودرو خراب شود. در بررسی ها مشخص شده که معمولا دزدی برق خودرو به مواردی از قبیل دزدگیر، ضبط، قفل مربوط می شود. برق دزدی ممکن است به کولر و خراب بودن وایرها نیز مربوط گردد که جرفه به بدنه به صورت مستقیم اتفاق می افتد و به شمع ها نمی رسد.

از تعریف عامیانه “برق دزدی” که بگذریم، به صورت حرفه ای اینگونه تعریفش می کنیم: اتصال نادرست یا وجود اشکال در سیستم برق‌رسانی، سبب کاهش ولتاژ شده، عملکرد درست و مناسب قطعه‌ای خاص را مختل می‌کند. از این کاهش ولتاژ یا اتصال موقت یا دائمی، با اصطلاح «برق دزدی» یاد می‌شود.

ممکن است پیش از خالی شدن کامل باتری، شاهد کم فروغ شدن چراغ و لامپ‌های خودرو شوید و یا اصلا اتومبیل‌تان به سختی استارت بخورد. تا زمانی که مشکل این قطعات برطرف نشود، برق دزدی در سیستم برقی خودرو ادامه پیدا کرده و باتری به طور کامل تمام می‌شود. حتی اگر باتری را تعویض نمایید و بررسی قطعاتی که برق دزدی می‌کنند را به دست فراموشی بسپارید، باتری جدید اتومبیل شما باز هم خالی خواهد شد.

پس بهتر است با خالی شدن باتری خودرو، برای رفع برق دزدی پراید و یا هر خودروی دیگری، عوامل را شناسایی نمایید.

powerr برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن
برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن

کدام قطعات در خودرو برق دزدی می‌کنند؟

برق دزدی در سیستم برقی خودرو عوامل مختلفی دارد که در صورت عدم توجه به این عوامل، سبب به وجود آمدن هزینه‌های سنگین و تعویض باتری خواهد شد.

معمولا سه عامل بیشترین نقش را در دزدی برق از خودرو ایفا می کنند:

  • دزدگیر
  • ضبط
  • قفل مرکزی

بررسی برق دزدی در ماشین

راه اول: در این مواقع ابتدا سر باتری مثبت را باز می کنیم و بین باتری و سر باتری آمپرمتر قرار می دهیم تا ببینیم آیا واقعا برقی مصرف می شود؟چشم از آمپرمتر بر نمی داریم و همزمان فیوزها را می کشیم و جا می زنیم، اگر آمپرمتر ۰ را نشان داد یعنی از آن فیوز مشخص مشکل وجود دارد!

نکته: برق دزدی دیگری هم وجود دارد که به کوئل و خرابی وایرها که جرقه مستقیم به بدنه می خورد و به شمع نمی رسد، مربوط می شود.

راه دوم: یک عدد لامپ کوچک ۱۲ ولت حدود ۲ تا ۳ آمپر از نوعی که معمولا پشت صفحه کیلومتر درداشبرد استفاده می شود تهیه کنید.

  1. کلید را از جاسوئیچی استارت خودرو بردارید.
  2. چراغ‌ها و وسایل برقی را خاموش کنید.
  3. کلیه درب‌های خودرو را ببندید.
  4. درپوش موتور( کاپوت) را بالا بزنید.
  5. در صورتی که خودرویتان دارای سیستم دزدگیر است کلید فشاری دزدگیر درپوش موتور را با وسیله ای به حالت فشرده قرار دهید، تا سیگنال باز بودن درب کاپوت ارسال نشود.
  6. کابل جریان منفی باتری را از محل اتصال آن به باطری جدا کنید.
  7. کابل جریان منفی را با دست به بدنه لامپ چسبانده و ته سربی مانند لامپ را به قطب منفی باتری بزنید.

برای مدت خیلی کوتاهی ( دو تا سه ثانیه ) لامپ بصورت خیلی ضعیف روشن شده و سپس خاموش خواهد شد. در نتیجه : خودرو در حالت ساکن برق دزدی ندارد.

اگر لامپ به صورت روشن باقی بماند یعنی خودرو برق دزدی دارد و اولین منبع ایراد احتمالا می تواند مربوط به سیستم دزد گیر باشد.

راه سوم: خودرو را خاموش کرده و یکی از بست‌های باتری را جدا سازید. سپس صبح هنگام حین حرکت، دوباره آن را جا بزنید. اگر اتومبیل شما به راحتی روشن شد، یعنی مشکلی در سیم‌کشی خودرو وجود دارد و یکی از قطعات برق دزدی می‌کند و این مشکل می‌تواند مربوط به یکی از قطعات دینام، باتری و یا استارت خودرو باشد که می‌‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن آن را رفع نمایید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

دیدگاه بگذارید

  عضو شوید  
آگاه شوید
تماس با ما و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200