باتری به باتری کردن ماشین و باتری کمکی خودرو

4.5
(56)

باتری به باتری کردن ماشین و جامپ استارت از دسته کارهایی است که تمام کسانی که از خودرو استفاده می کنند باید انجام آن را بلد باشند.

برای همه ما پیش آمده است که خودرو با استارت زدن روشن نمی شود.

در این جا سعی می کنیم به صورت ساده دلیل این اتفاق و راه حل آن را بگوییم.

مطمئنا وقتی خودرو شما استارت نمی خورد و تمامی قطعات برقی خودرو از کارافتاده اند, دلیلش را می توان در باتری ماشین جستجو کرد.

یکی از راه حل های آن هم باتری به باتری کردن خودرو است اما چگونه؟

باتری به باتری کردن ماشین
باتری به باتری کردن ماشین

برای روشن کردن و راه انداختن باتری خودرو شما 3 راه حل وجود دارد.

کارشناسان ما به سرعت در محل حاضر خواهند شد و به راحتی باتری ماشین شما را تعویض خواهند کرد که برای این کار می توانید یا به صورت تلفنی تماس گرفته و یا به صورت آنلاین باتری مورد نظرتان را سفارش دهید.

 • استفاده از پاور بانک

از قبل یک پاور بانک خریداری کرده و همیشه آن را در صندوق قرار دهید تا بتوانید در این مواقع استفاده کنید.

 • باتری به باتری کردن ماشین جهت روشن کردن خودرو

مراحل باتری به باتری کردن ماشین

آموزش مرحله باطری به باطری خودرو
آموزش مرحله باطری به باطری خودرو

اگر این روش را انتخاب می کنید مراحل را به صورت زیر انجام دهید.

 1. خودرویی با باتری سالم پیدا کنید.
 2. کابل باتری که جزوی از تجهیزات جانبی خودرو است را از بین تجهیزات انتخاب کنید.
 3. خودرویی که باتری آن سالم است را در کنار خودرو خودتان طوری پارک کنید که بتوان از کابل اتصال استفاده کرد.
 4. سوئئیچ هر دو خودرو نیز باید بسته باشد. سپس کاپوت را باز کنید.
 5. با استفاده از مقاله جدا کردن باتری ماشین, قطب های مثبت و منفی باتری را شناسایی کرده, کابل مشکی را برای قطب منفی و کابل قرمز را برای قطب مثبت ستفاده کنید.
 6. قسمت فلزی بدون رنگ برای برقرای اتصال کابل منفی در ماشینی که باتری آن خوابیده مشخص کنید.

  قسمت فلزی بدون رنگ برای اتصال کابل به باتری خودرو
  قسمت فلزی بدون رنگ برای اتصال کابل به باتری خودرو
 7. یک طرف کابل قرمز را به قطب مثبت باتری خوابیده و طرف دیگر را به قطب مثبت باتری سالم متصل کنید.
 8. کابل مشکی رنگ را به قطب منفی باتری سالم متصل کنید.
 9. به هیچ عنوان سمت دیگر کابل مشکی رنگ را به قطب منفی باتری دشارژ وصل نکنید. همچنین توجه کنید اگر کابل ها را به قطب های اشتباه وصل کنید باعث انفجار باتری می شود.
 10. محل مناسب اتصال سمت دیگر کابل مشکی روی قسمت فلزی است که از قبل آن را مشخص کردید. (مرحله 6)
 11. وقتی از درستی اتصالات مطمئن شدید خودرو سالم را استارت بزنید و بعد از چند دقیقه بدون دست زدن به اتصالات ماشین با باتری خوابیده را استارت بزنید.
 12. بعد از روشن شدن ماشین با باتری دشارژ اول اتصال کابل مشکی با بنه فلزی خودرو دارای مشکل قطع کرده و سپس اتصال کابل مشکی با خودرو سالم را هم قطع کنید. برای کابل قرمز اما اول از خودرو سالم و سپس از خودرو دشارژ جدا کنید.

بعد از تمامی این مراحل و بعد از استارت زدن اگر باز هم خودرو روشن نشد بعد از دقایقی ماشین سالم را استارت بزنید و و بعد از دو دقیقه بدون اینکه به اتصالات کابل ها دست بزنید خودرو دشارژ را استارت بزنید. گر باز همک روشن نشد دیگر مشکل از باتری نیست و احتمالا مشکل از سیم کشی ها و یا آلترناتور خودروتان است.

فیلم آموزش طرز صحیح باتری به باتری کردن

با مشاهده این ویدئو، خیلی ساده می توانید ماشینی که باتری خالی کرده و خراب است را روشن کنید. این فیلم به زبان فارسی می باشد و به صورت تصویری تمام مراحل باطری به باطری کردن خودرو را انجام می دهد. آن را از دست ندهید!

ویدئو نحوه باطری به باطری کردن خودرو

نکته طرز صحیح باتری به باتری

فراموش نکنید حتما که قبل از استارت زدن ماشین با باتری خالی و خاموش ، ابتدا چند دقیقه اجازه دهید باتری آن توسط خودروی ماشینی که روشن است با استفاده از کابل اتصال چند دقیقه شارژ شود. با این کار از وارد کردن فشار ناگهانی به دینام ماشین روشن و آسیب زدن به آن پیشگیری کرده اید.

15 تا 20 دقیقه زمان برای این کار کافی است. توجه داشته باشید که قطب های باتری به طور صحیح متصل باشند. سپس بعد از استارت زدن خودرو خراب، به محض روشن شدن آن سریعا کابل‌ها را جدا کنید. زیرا در حالتی که کابل‌ها متصل باشند ممکن است به خاطر تفاوت در میزان شارژ دینام‌ها، تداخل آمپر به وجود آید و منجر به خراب شدن قطعات برقی ماشین شود.

باتری های خودرو دو سر (یا ترمینال) دارند که بالا یا کنار باتری قرار می گیرند. در باتری هایی که دو سر آنها بالای باتری قرار دارد، یکی از سرها از دیگری بزرگتر است. سر بزرگتر قطب مثبت باتری است و معمولاً با علامت + علامتگذاری می شود. سر کوچکتر هم قطب منفی است و با علامت – مشخص می شود. در باتری هایی که دو سر آنها کنار باتری قرار دارد، کابل ها به دو سر باتری پیچ شده اند. همچنین با علامت های + و – مشخص شده اند و در برخی از آنها هم از رنگ قرمز برای نمایش مثبت و رنگ سیاه برای نمایش منفی استفاده می شود.

سر منفی باتری مستقیماً به بدنه فلزی خودرو و بلوک فلزی موتور وصل می شود. سر مثبت هم عایق بندی می شود و به تمام اجزایی که نیاز به برق دارند وصل می شود. سر مثبت باتری هیچگاه نباید با بدنه تماس پیدا کند و شما هم نباید باعث ایجاد اتصال های کوتاه بشوید.

قبل از انجام باتری به باتری مطمئن شوید مشکل از باتری است

چرا ماشین استارت نمی خورد یا علت روشن نشدن خودرو چیست؟ اگر این مقاله را مطالعه کنید با استارت اول ایراد خودرو را پیدا خواهید کرد. یا به چراغ های ماشین توجه کنید اگر با روشن کردن آن ها نور کم و زیاد شد بدانید احتمالا باتری ماشین خالی کرده است. با ضعیف شدن نور چراغ مطمئن خواهید شد مشکل از باتری است که توان قبلی را ندارد. ولی اگر نور آن تغییری نکرده است باید مشکل را در جای دیگری جستجو کنید.

 • استارت بزنید و توجه کنید که آیاچراغ های داخلی و داشبورد روشن می شوند یا خیر، چرا که حتی در کم شارژ ترین باتری ها هم می توانید نور بسیار ضعیفی در چراغ های ببینید. اگر دیدید واقعا هیچ چراغی روشن نمی شود، در آن صورت باید بدانید مشکل از سوئیچ و استارت شما است.
 • توجه داشته باشید که بعد از استارت زدن، اگر مشکل از باتری باشد خودرو باید سعی در روشن شدن باشد. در صورتی که بعد از استارت سریع قطع شود نشان می دهد مشکل از باتری نیست.

پیشنهاد می شود این مقاله را برای درک این که باتری نیاز به تعویض دارد یا فقط خالی شده است مقاله ی زیر را مطالعه نمایید.

تشخیص خرابی باتری خودرو و زمان تعویض آن

نکات ایمنی که در هنگام باتری به باتری رعایت کنیم

نکات ایمنی که در هنگام باتری به باتری رعایت کنیم
نکات ایمنی که در هنگام باطری به باطری رعایت کنیم.
 • باتری به باتری کردن ماشین در نگاه اول اقدامی ساده به نظر می رسد. و خیلی از افراد بدون رعایت موارد ایمنی و مهم آن، اقدام به این کار می کنند. در صورتی که قبل از شروع کار باید به چند نکته توجه کنید که 2 دقیقه بیشتر وقت شما را نمی گیرد ولی شما را از فاجعه های احتمالی محافظت می کند.
 • قبل از استفاده از باتری کمکی خودرو، باید باتری خودرو را بررسی کنید.  در صورتی که جعبه باتری ترک خورده یا شکسته شده باشد و نشتی داشته باشد، عمل باتری به باتری خودرو توصیه نمی شود و کاری خطرناک است. در این مواقع بهتر است به امداد کیان باتری با شماره تماس 88200200 اطلاع دهید تا متخصصان کیان باتری در سریع ترین زمان به محل شما حاضر شوند و باتری خودروی شما را تعویض کنند و رایگان نصب کنند.
 • در صورتی که باتری زنگ زده باشد یا سولفاته شده باشد، حتما قبل از باتری به باتری کردن آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید.
 • یادتان باشد که باتری دارای جریان الکتریکی است و باید با آن با احتیاط رفتار کنید تا خطر برق گرفتگی نباشد. از طرفی باتری های اسیدی دارای مواد خورنده خطرناکی هستند که در صورت تماس با پوست باعث سوختگی شدید می شود. لذا حتما از عینک و دستکش در هنگام کار استفاده کنید. با رعایت این نکات پوست دست و چشم هایتان را از آسیب اسید سولفوریک موجود در باتری خودرو محافظت می کنید.
 • توجه: باتری ماشین به توجهات و مراقبت های ویژه ای نیاز دارد. الکترولیت (آب) داخل باتری مخلوطی از اسید سولفوریک و آب است. همانطور که گفته شد اسید سولفوریک خاصیت خورندگی بسیار شدیدی دارد و اگر روی پوست بپاشد باید فوراً با آب شسته شود. در صورت تماس با چشم هم باید با آب فراوان چشم تان را کاملاً بشورید و سپس به پزشک مراجعه کنید.
 • در این مورد خاص، زمان اهمیت زیادی دارد. اگر معمولاً با باتری خودروتان کار می کنید، باید مخلوطی از آب و جوش شیرین داشته باشید و چشم تان را با آن بشورید. جوش شیرین اسید را خنثی می کند و خطرات آن را به حداقل می رساند. به یاد داشته باشید که بسیار مهم است که فوراً اینکار را انجام دهید و به هیچ وجه نباید آن را به تاخیر بیاندازید.
 • همچنین اسید سولفوریک به پارچه نیز آسیب می زند، لذتا بهتر است هنگام کار با باتری از لباس های کهنه استفاده کنید. همچنین توصیه می شود هنگام کار با باتری از عینک و دستکش هم استفاده کنید. باتری خودرو در هنگام شارژ شدن گاز هیدروژن منتشر می کند؛ بنابراین بسیار مهم است که باتری را دور از هرگونه شعله و جرقه قرار دهید.
 • از آنجا که باتری در حین شارژ شدن گاز نیتروژن منتشر می کند، قاب باتری را نمی توان کاملاً بسته نگه داشت. باتری های امروزی (که نیازی به نگهداری ندارند) در کناره هایشان فرورفتگی هایی دارند؛ گازهایی که منتشر می شوند از این تیغه ها کنار می روند. در طول این فرایند مایع متراکم می شود و دوباره به کف باتری می چکد. برای شارژ دوباره این نوع باتری ها نیاز نیست که دوباره آن را پر کنید یا به آن آب اضافه کنید.

چک کردن ولتاژ باتری کمکی خودرو

ولتاژ باتری ها را قبل از باتری به باتری بررسی کنید.
ولتاژ باتری ها را قبل از باتری به باتری بررسی کنید.

اولین اقدامی که برای باطری به باطری خودرو،  باید انجام دهید، انتخاب یک باتری دهنده مناسب است. چرا که شما نمی‌توانید از هر نوع باتری استفاده کنید چرا که باتری گیرنده و دهنده باید از نظر ولتاژ همسان باشند (البته ولتاژ باتری همه خودرو های سواری 12 است اما احتیاط کتید). برای این امر، کاپوت هر دو ماشین را بالا برده و ولتاژ باتری‌ها که بر روی آن نوشته شده است را چک کنید. چرا که اگر ولتازها ناهمسان باشد باتری با ولتاژ بالاتر پس از اتصال به باتری با ولتاژ پایینتر آسیب می بیند.

چک کردن کابل باتری اتصال

کابل اتصال باید سالم و به اندازه کافی بلند باشد.
کابل اتصال باید سالم و به اندازه کافی بلند باشد.

برای اتصال باتری ها و انتقال جریان از کابل اتصال باتری استفاده می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد جرقه و یا اتصالی سیم‌ها حتما باید از کابل‌های استاندارد استفاده کنید. همچنین سعی کنید طول کابل‌ها بلند باشد تا دو باتری به خوبی به یکدیگر متصل شوند. شما می توانید برای اتصال بهتر، باتری‌ها را جابه‌جا و به یکدیگر نزدیکتر کنید. به دلیل این که این کار جریان بالایی را می طلبد اگر از سیم های معمولی و غیر استاندارد استفاده کنید موجب آب شدن سیم و اتصالی می شود که خطرناک و آسیب رسان است.

جامپ استارت و باتری کمکی خودرو چیست؟

جامپ استارت چیست؟
جامپ استارت چیست؟

به طور کلی جامپ استارت ( Jump Start ) یا بوست ( Boost ) به زمانی گفته می‌شود که انرژی الکتریسیته از یک منبع به باتری خودرو منتقل می‌شود. جامپ استارت می‌تواند از طریق یک پاور بانک مخصوصخودرو صورت بگیرد یا حتی یک باتری از یک خودرو دیگر که اصطلاح عامیانه آن باتری به باتری معروف است.

با رعایت نکات ایمنی، دو سر باتری را بکشید تا مطمئن شوید اتصالات باتری درست است. این کار را با فشار زیاد انجام ندهید تا باتری آسیب نبیند. اگر متوجه شدید که سر باتری شل شده است با کمی جابجا کردن آن می توانید اتصال کافی برای استارت خوردن ماشین را فراهم کنید.

اگر بازهم نتوانستید استارت بزنید یا باید جامپ استارت (روشن کردن ماشینی که باطری آن خراب است از راه وصل کردن باطری ماشین دیگر به آن) کنید یا باتری را با استفاده از یک منبع خارجی دوباره شارژ کنید.

روش های جامپ استارت

به چند صورت می توانید یک ماشین خالی را با جامپ استارت راه اندازی کنید.

 1. می توانید از جعبه تقویت کننده باتری استفاده کنید که در فروشگاه های قطعات خودرو در دسترس است.
 2. از خودروی دیگر استفاده کنید و باتری آن خودرو را با کابل های جامپر به باتری خالی خودتان وصل کنید. وقتی می خواهید ماشین تان را با استفاده از یک باتری ماشین دیگری راه بیاندازید حتماً باید از کابل های با کیفیت استفاده کنید. استفاده از کابل های ارزان و نازک نمی گذارد آمپراژ کافی از آن عبور کند. علاوه براین، ممکن است در حین استفاده به شدت شکننده و داغ شوند که این امر می تواند باعث سوختگی و در موارد نادر آتش سوزی شود.

در هر دوصورت  سر یکی از سیم های کابل های تقویت کننده یک انبر سیاه قرار دارد و یک انبر رنگی هم (معمولاً قرمز یا زرد) در هر سر کابل دیگر قرار دارد. وقتی گیره های کابل را به یک باتری وصل می کنید، باید دقت کنید که گیره مثبت (رنگی) را به سر مثبت و گیره سیاه را به سر منفی وصل کنید.

نکته: هنگام جامپ استارت کردن، راهنمای سازنده هر دو خودرو را بررسی کنید. در برخی از خودروها، تولید کننده خودرو تحت هیچ شرایطی جامپ استارت را پیشنهاد نمی کند. در برخی از خودروها هم باید مراحل خاصی را قبل از جامپ استارت انجام داد؛ مانند جداکردن یک فیوز خاص قبل از شروع کار. بی توجهی به راهنمایی های سازنده خودرو ممکن است به قطعات خودرو آسیب جدی برساند. اگر روش جامپ استارت کردن در هرکدام از دو خودرو با مراحل زیر فرق داشت، باید از راهنمای سازنده استفاده کنید.

فیلم آموزش جامپ استارت

در این ویدئو، طرز صحیح باطری به باطری خودرو جامپ استارت را به صورت تصویری آموزش داده شده است. با مشاهده این فیلم به سادگی با ابزارهای جامپ استارت و نحوه کار با آن را یاد می گیرید.

عوارض و ضرر های باتری به باتری

عوارض باطری به باطری خودرو
عوارض باطری به باطری خودرو

در صورتی که با رعایت نکات ایمنی طرز صحیح باتری به باتری را انجام دهید، آسیبی به شما وارد نخواهد شد. اما باید بدانید باطری به باطری فقط به صورت موقت ماشین را راه اندازی می کند و مشکل باتری شما را به طور دائم بر طرف نمی کند. بنابراین باید در اولین فرصت باتری خودرو را تعویض کنید. همچنین اگر بتوانید نحوه نگهداری از باتری را یاد بگیرید و رعایت کنید باتری می تواند بیشترین عمر مفید خود را داشته باشد و از خراب شدن آن پیشگیری کنید.

ماشینی که باتری به باتری شده احتمالا برای روشن شدن، مجددا به این کار نیاز دارد. پس سریع تر آن را چک کنید.

مهمترین دلایل تمام شدن شارژ باتری خودرو

 • روشن ماندن چراغ ها، بعد از پارک کردن خودرو به مدت زیاد.
 • روشن گذاشتن چراغ داخل کابین. این اشتباه بسیار رایج است زیرا اکثر خودروها خاموش شدن چراغ داخل کابین را بعد از ترک خودرو کمی به تعویق می اندازند، بنابراین راننده ها متوجه نمی شوند که چراغ را روشن گذاشته اند.
 • پوسیدگی یا قطع شدن اتصال باتری و کابل های متصل به آن.
 • اشکال در سوئیچ چراغ های داخل یا بیرون خودرو که باعث روشن ماندن چراغ ها می شود.
 • اشکال در سیستم شارژ خودرو که باعث می شود سیستم شارژ نتواند شارژ باتری را مجدداً پر کند.
 • کهنه بودن باتری که باعث می شود باتری نتواند شارژ کامل را نگه دارد. عمر باتری های خودرو معمولاً ۳ تا ۵ سال است. و بعد از این مدت حتی اگر بخوبی کار کنند هم باید تعویض شوند. باتری ها در ماه های زمستان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. معمولاً وقتی دمای هوا به زیر صفر می رسد باتری ها علائم کهنگی و ازکارافتادگی را نشان می هند.

باطری به باطری سیار

باتری به باتری سیار
باتری به باتری سیار

یکی از خدمات مجموعه کیان باتری، باطری به باطری سیار  و امدارسانی در سراسر تهران است . شاید برای شما نیز این اتفاق بیفتد که روزی باتری خودرو شما از کار بیفتد و یا در روز های سرد زمستانی باتری ماشین خالی شود و نیاز به کمک و یا باتری جدید داشته باشید. معمولا این موارد زمانی پیش می آید که یادتان می‌رود چراغ خودرو یا سیستم صوتی را به صورت کامل خاموش کنید.

به همین دلیل پس از گذشت مدت زمانی و بی‌حرکت بودن خودرو، باتری از هرگونه انرژی الکتریسیته خالی می‌شود و نمی‌تواند نیروی لازم را برای روشن کردن خودرو بوجود بیاورد. البته در بسیاری از موارد نیز به دلیل فرسودگی خود باتری یا خراب بودن دینام خودرو، باتری اتومبیل دشارژ یا خالی می‌شود.

در این مقاله سعی شد نحوه باتری به باتری یا جامپ استارت کردن را آموزش دهیم که اگر روزی باتری اتومبیل شما خالی از نیروی برق شد، خودتان نیز بتوانید از این طریق آن را دوباره احیا کنید.

کیان باتری ارائه‌دهندۀ انواع باتری ماشین مناسب خودروی شماست. پایین‌ترین قیمت‌ها و بالاترین کیفیت ارائۀ خدمات را از ما بخواهید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
8 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
شهین هادوی
شهین هادوی
3 ماه پیش

ایمن ترین روش برای باتری به باتری کردن خودرو کدام است؟ اصلا شما باتری به باتری را برای خودرو توصیه می کنید؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  شهین هادوی
2 ماه پیش

با سلام با توجه به اینکه انجام دادن باتری به باتری خودرو یک حرفه تخصصی است و بایستی به دلیل جلوگیری از هرگونه آسیب به خودرو و سرنشین، حتما توسط یک متخصص انجام پذیرد؛ ما نیز توصیه می کنیم که برای انجام این کار از یک متخصص برق خودرو کمک بگیرید. برای انجام باتری به باتری خودرو و جهت جلوگیری از هرگونه خطای انسانی توصیه می شود که حتما از یک کابل دو قسمتی (جدا شده از هم) استفاده کنید. ابتدا باتری یدکی را در محلی مناسب جانمایی کرده زیرا پس از استارت خودرن و روشن شدن موتور، به دلیل… خواندن ادامه ...

حمید
حمید
3 سال پیش

سلام در خودرو تیبا که رادیو پخش فابریک عوض شده و یک امیلی فایر دو خروجی نصب شده ایا باطری ۵۰ امپر مشکلی ایجاد می کند

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  حمید
3 سال پیش

همانطور که اطلاع دارید آمپلی فایر میتواند توان خروجی را تا 50 وات بالا ببرد، بنابراین پیشنهاد میشود برای گرفتن خروجی مناسب و کیفیتی بهتر از باتری با ظرفیت بالاتری استفاده نمائید. (55 یا 60 آمپر)

حمید
حمید
3 سال پیش

سلام مطالب مفید بود تشکر

کیان باتری
در جواب  حمید
3 سال پیش

ممنون از لطف شما

بهمنی
بهمنی
3 سال پیش

جامپ استارت چیست ؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  بهمنی
3 سال پیش

سلام دوست عزیز جامپ ستارت همان باتری به باتری کردن خودرو میباشد برای مواقعی که باتری خودرو دیشارژ شده است و نیاز به شارژ کردن دارد.

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش