4.5
(124)

شاید این سوال در ذهن شما به وجود آید که مگر آسانسور باتری دارد؟ اگر آسانسور مجهز به برق اضطراری باشد، مهمترین قسمت این سیستم باطری آسانسور که در ادامه به بررسی مشخصات آن پرداخته و شما را در انتخاب بهترین باتری آسانسور کمک خواهیم کرد.

آسانسور 300x300 راهنمای خرید باطری آسانسور
آیا آسانسور شما برق اضطراری دراد؟

تصور کنید که وسط چله تابستان در آسانسور هستید و بعد از یک روز سخت چشم انتظارید که هرچه سریع‌تر به منزل برسید. از قضا، ناگهان برق قطع می‌شود و شما بین طبقات گیر می‌افتید.

واقعاً دوست ندارید نیم ساعت، یک ساعت، یا حتی بیشتر در آسانسور حبس بمانید تا برق بیاید. اینکه این تجربه ناخوشایند اتفاق بیفتد یا نه، بستگی به آسانسور شما دارد؛ اگر آسانسور شما مجهز به سیستم اضطراری باشد می‌توانید با خیال راحت به نزدیک‌ترین طبقه برگردید.

طرز کار باتری اضطراری آسانسور

باتری اضطراری آسانسور راهنمای خرید باطری آسانسور
باتری اضطراری آسانسور

 

هنگامی که ناگهان برق قطع می‌شود، یک سیستم نجات اضطراری معمولی، طی  30 ثانیه شما را به نزدیک‌ترین طبقه ممکن می‌رساند.

ساده‌ترین توضیح نحوه عملکرد سیستم اضطرای آسانسور این است که با قطعی برق، مگنت باز می‌شود و در صورتی که آسانسور درایو داشته باشد، موتور با نیروی باطری آسانسور یا باتری UPS به دو طرف زور می‌زند. بسته به اینکه کدام سمت آمپر کمتری بکشد، کابین آسانسور به همان سمت هدایت می‌شود.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم این مقایسه آمپرها در دو جهتِ حرکت موتور، توسط میکروکنترلر که پردازشگری است که درواقع مغز تابلو فرمان شماست، انجام می‌شود. در نهایت، شما به نزدیک‌ترین طبقه برده می‌شوید.

قطعی‌های برق ممکن است موجب حبس مسافران مابین طبقات شود. شاید به‌طور تخمینی بتوان گفت که 70درصد از آسانسورهای فعلی این قابلیت را دارند که بتوان سیستم اضطراری آسانسور را به آنها اضافه کرد. بنابراین وجود سیستم اضطراری آسانسور ضروری است.

منظور از باطری آسانسور چیست؟

برقی اضطراری آسانسور راهنمای خرید باطری آسانسور
فروش باطری آسانسور

باتری آسانسور وسیله ای است که می تواند در زمان قطع شدن برق انرژی لازم را برای رساندن کابین به نزدیک ترین طبقه تامین کند. عمر مفید باتری آسانسور معمولا بین 1 تا 2 سال است که پس از آن بهتر است این باتری را تعویض نمایید. این باتری قیمت بیشتری نسبت به باتری یو پی اس دارد.

سیستم یو پی اس یا سیستم نجات اضطراری است. معمولا بیشتر آسانسورها به این تکنولوژی مجهز هستند در صورت بروز اشکال فنی و قطع برق در کمتر از 30 ثانیه آسانسور را به نزدیکترین طبقه هدایت می کنند.

ضرورت باتری اضطراری آسانسور

تعداد باتری آسانسور راهنمای خرید باطری آسانسور
باتری بلک اوت آسانسور

استفاده از آسانسور بسیار معمول است، شاید یکی از معضلات استفاده از آسانسور زندانی شدن در این محیط است. این امر به علت قطعی برق یا ایجاد هر مشکلی بروز پیدا کند. مطمئنا افرادی که برای چند دقیقه در آسانسورها محبوس شده اند تجربه ی بدی را پشت سر گذاشته اند. راه حل این مشکل چیست؟ باتری آسانسور می تواند راه حل مناسبی برای رفع این مشکل باشد.

باطری آسانسور می‌تواند در زمان قطعی برق انرژی کافی برای رساندن کابین به نزدیک‌ترین طبقه را تامین کند. باطری آسانسور عموما بین ۱ تا ۲ سال عمر می‌کنند و قیمت نسبتا بیشتری نسبت به باطری‌های UPS دارند.
سیستم یو پی اس در واقع همان سیستم بلک اوت یا نجات اضطراری است. آسانسوری که به این فناوری مجهز باشد می‌تواند در صورت قطعی موقت برق با استفاده از باطری یو پی اس و تجهیزات تامین انرژی اضطراری در کمتر از ۳۰ ثانیه کابین آسانسور را به نزدیک‌ترین طبقه برساند و مانع از گیر افتادن ساکنین در آسانسور شود.

مزیت باتری یو پی اس آسانسور

باتری یو پی اس آسانسور2 راهنمای خرید باطری آسانسور
باطری آسانسور یا باتری یو پی اس؟

تفاوت باتری آسانسور با باتری یو پی اس چیست؟ بهتر است از کدام باتری استفاده کنیم. باتری آسانسور بین 1 تا 2 سال عمر مفید داشته و از قیمت بالایی نسبت به باتری یو پی اس برخوردار است.

این در حالی است که باتری های یو پی اس عمری در حدود 4 تا 6 سال داشته و قیمت کمتری نسبت به باتری های آسانسور دارند.

یک تفاوت بسیار مهم دیگر بین باطری‌های UPS و باطری آسانسور این است که یو پی اس‌ها به مراتب بهینه‌تر و استاندارد‌تر شارژ و دشارژ می‌شوند و این خود در طول عمر آن‌ها تاثیر بسزایی دارد.

برخی از کارشناسان عقیده دارند که استفاده از باتری های یو پی اس بسیار بهینه تر است و عقیده دارند که این نوع باتری اقتصادی تر است. این در حالی است که برخی از افراد ترجیح می دهند که از باتری آسانسور برای بلک اوت استفاده می کنند. لازم به ذکر است بدانید که استفاده از هر کدام از این گزینه ها سلیقه ای است.

به طور کلی برای تجهیز بُرد آسانسور به سیستم نجات اضطراری باطری‌های UPS پیشنهاد می‌شوند، زیرا هم اقتصادی ترند و هم بهینه تر.

مشخصات باتری آسانسور

باتری آسانسور 300x225 راهنمای خرید باطری آسانسور
مشخصات باتری آسانسور

امروزه استفاده از ups برای تامین برق و نجات افراد محبوس شده در داخل کابین آسانسور بسیار اهمیت بالایی دارد.  با توجه به کیلووات و ابعاد کابین آسانسور و تابلو  فرمان آن، در کیلووات های متفاوت  مورد استفاده قرار گرفته است.

اما بیش از ۹۵  درصد از آسانسور ها ی خانگی و اداری، از باطری های ۱۲ولت ۷٫۵ آمپر برای تامین در سیستم نجات اضطراری آسانسور  استفاده میکنند.

افزایش طول عمر باتری آسانسور

باتری یو پی اس ویلچر 1 راهنمای خرید باطری آسانسور
عمر مفید باتری آسانسور
 • باتری در آسانسور یک قطعه ی مصرفی و دارای عمرمفید معین محسوب می گردد. و به مرور زمان کارایی خود را از دست می دهد و نیاز به تعویض دارد.
 • متداول ترین باتری های آسانسور ،باطری های سیلد اسید است. نکته قابل توجه در مورد باطری های آسانسور تاریخ تولید این باطری هاست.
 • چنانچه در این باطری ها زمان زیادی از تولید آن بگذرد و از آن استفاده نگردد،رفته رفته دشارژ شده و عمر مفید باطری کاهش می یابد.
 • یکی از عواملی که می تواند در بالابردن عمر مفید باتری های آسانسور موثر واقع شود،شارژ صحیح باتری آسانسور است.
 • ولتاژ ثابت در زمان کارکرد روش صحیح برای شارژ باتری های بلک اوت آسانسور است.
 • میزان  ظرفیت قابل قبول باتری های سیلد در هنگام دشارژ، براساس استاندارد مشخص گردیده است.

ظرفیت تعداد باطری آسانسور

باطری های بلک اوت با توجه به تعداد ایستگاه آسانسور و حجم و ابعاد آسانسور ،دارای ظرفیت های متفاوتی است.

متداول ترین آن ها به صورت باتری بلک اوت ۱۲ولت ۷٫۵ آمپر است.باتری های آسانسور  ۷آمپر و ۷٫۲ آمپر نیز از لحاظ کارکرد مشابه باطری ۱۲ولت ۷٫۵ آمپر می باشد.

این میزان ظرفیت در مورد باتری های آسانسور در هنگام دشارژ ۹۵ درصد ظرفیت اسمی آن ها می باشد. و ولتاز نهایی دشارژ باتری ۱۲ ولتی با توجه به ظرفیت های مختلف مشخص می گردد.

بلک اوت آسانسور چیست؟

باتری یو پی اس آسانسور راهنمای خرید باطری آسانسور
باتری بلک اوت آسانسور

لزوم استفاده از باتری آسانسور زمانی برای افراد درک می شود که بدانند بلک اوت چیست؟ زمانی که برق شهری قطع شود خواه ناخواه آسانسور نیز مانند دیگر وسایل برقی از حرکت باز می ایستد، اما در آسانسورها هنگام قطع برق مگنت برد باز شده و اگر آسانسور مورد نظر مجهز به برد درایو مخصوص بلک اوت باشد با استفاده از توان خروجی باتری آسانسور را به نزدیک ترین طبقه هدایت می کند.

استفاده از باتری مناسب در آسانسورها یک موضوع بسیار مهم است زیرا قطعی برق و حبس شدن افراد در یک محیط سربسته بسیار تجربه ناخوشایندی است.

نگهداری باطری اضطراری آسانسور

سرویس باتری آسانسور 300x300 راهنمای خرید باطری آسانسور
سرویس باتری آسانسور

سرویسکار آسانسور باید در بازدیدهای ماهیانه برای سرویس آسانسور، از باتری تست مجازی بگیرد؛ یعنی باید به‌طور دستی برق را حین حرکت آسانسور قطع کند تا سیستم اضطراری به‌کار بیفتد و باتری دشارژ شود. توجه کنید که در صورتی که باتری ماهیانه دشارژ نشود، از عمر مفید آن کاسته شده و سریع‌تر خراب می‌شود.

بنابراین این تست نه‌تنها برای بررسی وضعیت باتری است بلکه دشارژ باتری است، که در صورت استفاده نشدن از باتری ضرورت دارد.

تعویض باتری آسانسور

همانطور که قبلا هم گفته شد باتری های اضطراری آسانسور یا پله برقی، بیشتر از 3 سال عمر نمی کنند و باید تعویض گردند. نصب باتری ups آسانسور خیلی هم دشوار نیست. علاقه مندان می توانند با رعایت نکات ایمنی و مشاهده فیلم تعویض باتری پله برقی در زیر، این کار را خودشان انجام دهند.

این ویدئو روش تعویض باتری آسانسور را در کمتر از 10 دقیقه نشان می دهد.

خرید باطری آسانسور

رایج ترین باطری مورد استفاده در سیستم های برق اضطراری آسانسور، باطری 12ولت 7 و 7.5 آمپر ساعت می باشد. شما می توانید انواع باطری اضطراری آسانسور با برندهای مختلف را از کیان باتری خرید نمایید.

مزایای خرید باتری آسانسور از کیان باتری

 • باطری آسانسور خریداری شده از کیان باتری، در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه به دست شما می رسد. (تهران)
 •  فروشگاه اینترنتی کیان باتری، باطری آسانسور با برندهای مختلف را به شما عرضه می کند.
 • باطری بلک اوت خریداری شده از کیان باتری، دارای تاریخ تولید به روز و درج شده برروی کالا می باشد.
 •  باطری یو پی اس آسانسور صبا، دارای گارانتی معتبر 1 ساله می باشد.
 • شما همراهان عزیز می توانید با تحویل باطری فرسوده (داغی باطری) خود، از تخفیف ویژه در خرید باطری نو بهره مند شوید.

شما می توانید باطری مورد نظر خود را بصورت آنلاین از  فروشگاه اینترنتی کیان باتری تهیه فرمایید. همکاران ما در بخش پشتیبانی فروش، آماده پاسخگویی به سوالات شما مشتریان عزیز هستند.

نمایندگی فروش باطری آسانسور

باتری های آسانسور ارائه شده در کیان باتری تولید ایران و کشورهای خارجی دارای گارانتی معتبر و تاریخ تولید به روز می باشند.

باطری آسانسور صبا باتری

باتری صبا آسانسور راهنمای خرید باطری آسانسور
باطری آسانسور صبا باتری

در میان باطری آسانسور که در کشور تولید میشود باطری یو پی اس آسانسور صبا باتری است که در شرکت صبا باتری تولید می شود. برترین کیفیت و ارزان ترین قیمت را در میان دیگر محصولات داخلی دارد.

مشخصات صبا باتری آسانسور

 • کشور سازنده : ایران
 • برند: صبا باتری
 • گارانتی : یک سال
 • ولتاژ نامی : ۱۲ولت
 • ظرفیت : ۷٫۵ آمپر
 • جرم : ۲کیلو گرم
 • حداکثر جریان شارژ:۱٫۵ آمپر
 • سریعترین زمان شارژ : حدود ۳ ساعت
 • باطری آسانسور صبا در کشور ایران طراحی و به تولید انبوه رسیده است.
 • این باتری یو پی اس آسانسور با ابعاد ۹۵*۶۰*۱۵۰ میلیمتر و حداکثر جریان شارژ ۱٫۵ آمپری به بازار عرضه شده است.
 • این باطری آسانسور ایرانی، مناسب برای جعبه فرمان آسانسور و با وزن ۲ کیلو گرم، دارای عملکردی مناسب است.

خرید باتری ups آسانسور صبا

قیمت باطری آسانسور

قیمت باطری بلک اوت آسانسور، بسته به مدل و ظرفیت آسانسور و نیز ابعاد جعبه فرمان آسانسور، در ظرفیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت باطری ups آسانسور

 قیمت باتری یو پی اس آسانسور در دو حالت با احتساب دریافت باتری فرسوده و عدم دریافت آن متفاوت است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
فریبرز
فریبرز
3 سال پیش

سلام برای خرید باتری آسانسور چه باتری رو باید خریداری کنم ؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  فریبرز
3 سال پیش

سلام دوست عزیز برای مشاوره و خرید باتری لطفا با شماره 02188882222 تماس بگیرید.

قربانعلی عابدی
قربانعلی عابدی
2 سال پیش

بسیار عالی

احمد
احمد
2 سال پیش

فرق بین باتری خودرویی و یو پی اس در چیست؟

فیضی
فیضی
2 سال پیش

ایا باتری های یوپی اس به موتور سیکلت هم میخوره ؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  فیضی
1 سال پیش

با سلام
بسیاری از باتری های UPS که خروجی 12 ولت دارند و به لحاظ ظرفیت با باتری موتور سیکلت شما (7 ، 9، 12 آمپر) برابر هستند را شما می توانید استفاده نمائید.

سمیرا عبدی
سمیرا عبدی
2 ماه پیش

باتری های یو پی اس و آسانسور به هم می خورن؟

مدیر سئو
در جواب  سمیرا عبدی
1 ماه پیش

سلام. بله.

مشاوره رایگان و ثبت سفارش