۴٫۶
(۴۸)

در سیستم های صوتی، از وسایل مختلفی استفاده می شود و هر کدام از ان ها وظیفه ای را بر عهده دارد. یکی از این وسایل آمپلی فایر (AMPLIFIER) است (آمپلی فایر گاهی آمپ هم نامیده می شود). بطور کلی آمپلی فایر به دستگاهی گفته می شود که کیفیت صدای خروجی دستگاه شما را افزایش می دهد.

میزان یا درجه تقویت آمپلی فایرها با هم متفاوت هست و معمولا برای تفکیک آنها از دسته بندی براساس توان تقویت کنندگی آنها استفاده می شود. آمپلی فایر کاربردهای متفاوتی داشته و در جاهای مختلف با اندازه های متفاوت و توانهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

 در این مقاله از کیان باتری قصد داریم شما را به آمپلی فایر ها و انواع آن آشنا کنیم و سپس راهنمای خرید آمپلی فایر ها را به شما ارائه کنیم. چنانچه قصد خرید یک آمپلی فایر را دارید ، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کاربرد آمپلی فایر چیست؟

کاربرد آمپلی فایر 300x200 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
کاربرد آمپلی فایر چیست؟

شاید در برخی از مراکز عمومی دیده اید که صدای بلندگو‌ها بسیار کم کیفیت یا قطع و وصل می شود که نشان از کیفیت کم صدا می باشد، ولی با استفاده از آمپلی فایرها این مشکل حل می شود. و صدای مورد نظر قبل از اینکه به بلندگو فرستاده و پخش شود، توسط این وسیله صدا تقویت شده و سپس به بلندگوی مورد نظر ارسال می شود که باعث می شود کیفیت صدا در حد بالا و بدون نویز و قطع و وصلی باشد.

همچنین از آمپلی فایر ها در سیستم های قدرتمند خودرو نیز استفاده می شود که هر فردی بر روی ماشین خود، سیستم صدایی نصب می کند، این آمپلی فایر ها هم در کنار آن باید تهیه و نصب شوند که صدا بدون افت کیفیت و بدون هیچگونه نویزی باشد.

منظور از آمپ چیست؟

آمپلی فایر2 300x200 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
منظور از آمپلی فایر چیست؟

آمپلی فایر یا به طور خلاصه شده  آمپ، دستگاهی هست که برای تقویت کردن سیگنالهای ضعیف استفاده می شود. میزان یا درجه تقویت آمپلی فایرها با هم متفاوت هست و معمولآ برای تفکیک آنها از دسته بندی براساس توان تقویت کنندگی آنها استفاده می شود. آمپ کاربردهای متفاوتی داشته و در جاهای مختلف با اندازه های متفاوت و توانهای متفاوت بکار گرفته می شود .

نقش آمپی فایر ماشین چیست؟

آمپلی فایر ماشین 300x200 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
آمپلی فایر خودرو چه نقشی دارد؟

وظیفه اصلی آمپلی فایر ها تقویت صدا می باشد. به عنوان مثال شما یک فلشی دارید که آهنگ های مورد نظر شما داخل آن است و می خواهید آن را در سیستم ماشین خود پخش کنید در ابتدا این اطلاعات و آهنگ ها از روی حافظه فلش خوانده می شوند، و بعد از آن این اطلاعات و دیتا ها از حالت دیجیتال به حالت آنالوگ تغییر می یابند، و به کمک ابزار ها و فیلتر هایی مانند آکولایزر ها تقویت و بهینه شده و در نتیجه آماده پخش بر روی سیستم می شود.

ولی مشکل اساسی و مهم این است که با وجود این کار هایی که توسط سیستم انجام می شود باز دیتای مورد نظر برای پخش شدن صدا به صورت عالی، ضعیف می باشد و می تواند با مقداری زیاد کردن صدای آهنگ شاهد نویز و افت کیفیت صدا باشیم، در اینجا می باشد که تقویت کننده های صدا وارد عمل می شوند تا این مشکل را حل کنند. پس بطور کلی و خلاصه وظیفه و کاربرد اصلی آمپلی فایر ها تقویت سیگنال های صوتی بلندگو ها به خصوص سیستم های صدای ماشین می باشد.

نکته: در صورتی که سیستم صوتی حرفه ای به خودرو خود نصب کنید، شما احتمالا نیاز به نصب باتری دوم روی ماشین خود هستید!

آمپلی فایر چگونه کار می کند؟

توجه داشته باشید که صدای تولیدی توسط هر دستگاه صوتی به تنهایی قابل شنیدن نیست. بنابراین صدا ابتدا به آمپلی فایر فرستاده شود و آمپلی فایر آن صدا را طی چند مرحله تقویت و تفکیک سازی می کند. سپس صدای تفکیک شده به بلندگو ها در هر کانال ارسال شود. خروجی آمپلی فایر با بلندگو ها باید یکسان باشد. آمپلی فایر در واقع دستگاهی هست که برای تقویت کردن سیگنالهای ضعیف استفاده می شود.

انواع آمپلی فایر ماشین

انواع آمپلی فایر 300x207 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
انواع آمپلی فایر ماشین

۱- تعداد کانال آمپلی فایر

آمپلی فایرهای مختلف دارای تعداد ورودی و خروجی هستند. با توجه به این تفاوت می توان آن ها را به انواع مختلفی تقسیم کرد: مونو، استریو، سه کانال، چهار کانال، پنج کانال و شش کانال.

آمپلی فایر مونو

این مدل آمپلی فایر بر اساس تکنولوژی قدیمی است و معمولا برای ضبط صداهای طبیعی به جز صدای موسیقی و استودیویی کاربرد دارد. در آمپلی فایر مونو صدا فقط از یک کانال تولید و پخش می شود. همه ی سیگنال های مختلف صوتی با هم ترکیب شده و تبدیل به یک کانال صوتی منفرد تبدیل می شوند.

برای ضبط صدا می شود از یک عدد میکروفن استفاده کرد ولی می شود برای پخش صدا از چند اسپیکر استفاده کرد. تمامی اسپیکرها صدایی کاملا یکسان و مشابه تولید می کنند. مدل مونو برای گفتگوهای رادیویی و موبایل که در آن ها لازم است صدای شخص واضح به گوش برسد بسیار مناسب است. همچنین در ساخت ساب ووفر سیستم صوتی از مدل آمپلی فایر مونو استفاده می شود.

آمپلی فایر استریو

این مدل آمپلی فایرها دارای ۲ کانال خروجی های هستند.

آمپلی فایر استریو ۲٫۱ کانال یا پلاس +

این مدل آمپلی فایرها ۳ کانال خروجی دارند. که از ترکیب یک آمپلی فایر مونو و یک استریو ساخته شده است. کانال سوم این مدل از آمپلی فایرها مربوط است به یک ساب ووفر و دو کانال استریو مربوط به بلندگوهای فول رنج یا میدرنج و توییتر.

آمپلی فایر ۴ کاناله

این مدل آمپلی فایر خروجی جداگانه ای برای ساب ووفر دارند. از ترکیب دو آمپلی فایر استریو ساخته شده است.

آمپلی فایر پنج کاناله

که از ترکیب دو آمپلی فایر استریو و یک آمپلی فایر مونو ساخته شده است. که از ترکیب دو آمپلی فایر استریو و یک آمپلی فایر مونو ساخته می شود.

آمپلی فایر ۶ کانال

که از ترکیب سه امپلی فایر استریو ساخته می شود.

۲- انواع کلاس آمپلی فایر ها

کلاس A: نسبت به سایر آمپلی فایر ها کلاس ساده و با کارایی محدودی  دارند.

کلاس B : این تقویت کننده ها برای حل مشکلات کارایی  و مشکلات گرمایش مربوط به آمپلی فایر کلاس A به کار برده می شوند.

کلاس  AB: در حال حاضر استفاده از آمپلی فایر های با کلاس AB از مرسوم ترین نوع تقویت کننده های قدرت صوتی می باشد.

کلاس C: این نوع تقویت کننده بالاترین کارایی را دارا می باشد. اما از خطی بودن تقویت کننده در این نوع کلاس خبری نیست. برخلاف کلاس های A ، B  و AB که دارای تقویت کننده خطی می باشند به این علت که دامنه و فاز سیگنال خروجی به شکل خطی به سیگنال و فاز خروجی مربوط می شود.

کلاس D : این نوع تقویت کننده ها اصولا اتصال غیر خطی یا تقویت کننده PWM می باشند.

کلاس F: تقویت کننده های سری F دارای دو بهره وری خروجی با استفاده از رزوناتورهای هارمونیک در شبکه خروجی را افزایش می دهند تا شکل موج به صورت مربعی ایجاد شود.

کلاس G: کلاس G نوع پیشرفته جهت تقویت کننده های کلاس AB را ارائه می دهدو از رله های مختلفی از ولتاژ ها متفاوت استفاده می کند و به صورت اتومات تغییر می کند.

کلاس T : تقویت کننده های کلاس T نوع دیگری از تقویت کننده های دیجیتال می باشند.

کلاس S: تقویت کننده های کلاس S یک آمپلی فایر سوئیچینگ غیر خطی مانند کلاسD  می باشد.

۳- انواع آمپلی فایر براساس توان خروجی

توان آمپلی فایر 300x213 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
انواع آمپلی فایر براساس توان خروجی

این وسیله تقویت صوت دارای انواع متنوعی می باشدکه می توان به گروههای مختلف تقسیم بندی کرد: اولترا میکرو، آمپ میکرو، سیگنال ضعیف، آمپ قدرت، آمپ پر قدرت و برای هدفون ها از موارد ۳ یا۴ استفاده می شود.

 1. آمپلی فایر اولترا: این گروه از تقویت کننده های صدا را آمپ اولترا میکرو می نامند و می توانند سیگنال های صداهای ضعیف را تقویت کنند توان ای تقویت کننده ها در حد چند نانو ولت می باشد.
 2. آمپلی فایر میکرو: این دسته نیز شامل تقویت کننده برای سیگنال های بسیار ضعیف می باشد و آمپ میکرو نامیده می شود. این سیگنال می تواند در اندازه چند میکرو ولت باشد.
 3. آمپ سیگنال ضعیف : این دسته شامل سیگنال های بزرگتر از میکرو ولت و کوچکتر از سیگنال های ضعیف هستند که می توانند در حدود چند میلی ولت باشند.
 4. آمپ قدرت: از این دسته جهت تقویت سیگنال های متوسط استفاده می شود که شامل چند ولت یا  حتی کمی کمتر می باشد.
 5. آمپ پر قدرت: قدرت تقویت صوتی سیگنال های بالا تر از میانه را دارند و می توانند به کوچکی چند ولت نیز برسند.

مشخصات آمپلی فایر

مشخصات آمپلی فایر 300x222 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
مشخصات آمپلی فایر

بسته به نوع آمپلی فایری که شما در اختیار دارید و چگونگی استفاده از آن، ویژگی هایی وجود دارد، که برای بیشتر آمپلی فایرها مشترک هستند و شما باید موقع خرید یک آمپلی فایر به آن ها توجه فرمائید.

برخی امکانات شامل ورودی و خروجی های بلند گو، کیفیت باس صدا و فیلترهایی که درآن  ها قرار می گیرند، بسیار قابل تامل و با اهمیت می باشند. بنابراین با توجه به موارد استفاده ای که از فیلتر ها دارید باید آن ها را انتخاب کنید.

معمولا فیلتر هایی که در آمپلی فایر قرار دارد، شامل فیلتر های بالاگذر و پایین گذر می باشند که دارای ویژگی خاصی می باشد.

فیلتر های بالا گذر: اغلب از فیلتر های بالاگذر جهت نصب به بلند گوهای کوچک مناسب می باشند و نقش آن ها عبورسیگنال های بالایی به بلندگو ها می باشد. از این بلندگو ها جهت درب خودرو استفاده می شود.

فیلتر های پایین گذر: این فیلتر ها جهت عبور فرکانس های پایینی به کار می روند و کاملا برعکس فیلترهای بالا گذر می باشند.

خروجی باس صدا: یکی از ویژگی های مهم آمپلی فایر می باشد که در هنگام خرید شما باید به آن توجه داشته باشید. معمولا با کمک این خروجی فرکانس پایین آمپلی فایر را تقویت می کنند و از نکات حائز  اهمیت در انتخاب آمپلی فایر می باشند.

در هنگام انتخاب آمپلی فایر کم بودن مقدار نویز یا صدای خش خش صوت بسیار اهمیت دارد و باید به این مورد توجه داشته باشید.

پاور آمپلی فایر چیست ؟

پاور آمپلی فایر 300x180 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
پاور آمپلی فایر چیست ؟

شاید بتوان آمپلی فایر و پاور را در کل دو دستگاه با کارکردی مشابه دانست اما میتوان تفاوت هایی بین آنها قائل شد پاور منبع تغذیه باند پسیو میباشد. پاور سیگنال را از باندهای پسیو دریافت کرده اما از آنجا که فاقد میکسر بوده سیگنالها را پس از تقویت جهت تنظیمات لازم به میکسر ارسال میکند.

در اصل باند پسیو به پاور متصل شده و پاور به میکسر. پاور نوعی آمپلی فایر کتابی است که فقط شامل کلیدهای تنظیم قدرت صدا می شود، و به خودی خود عملکردی بر سایر تنظیمات مربط به صدا نداشته و امکان اتصال به میکروفن نیز ندارد. همچنین قدرت پاور باید بر قدرت باند منطبق باشد.

به طور کلی پاور امپ سیگنالهای ضعیفی را که از میکسر می آیند افزایش داده و آنها را به سطح مورد نیاز بلندگوها می رساند. پاور امپ از ورودی سطح سیگنال پائین و خروجی با سطح بالا و احتمالاً یک پاور سوئیچ (Power Switch) و کنترل ولوم و نمایشگرهایی تشکیل شده است.

پاور امپ استریو دو کانال فراهم می کند که هر کدام قادر به راندن بار بلندگوی خودش است. بسیاری از بلندگوها بر اثر دریافت قدرت بیش از حد پائین، صدمه می بینند چرا که شکل موج های مقطع به بلندگوها آسیب وارد می کند. پس باید آمپلی فایری انتخاب شود که حتی تا ۲ برابر توان بلندگوها را تأمین کند تا مطمئن باشید که قدرت مناسبی به آنها خواهد رسید.

پری آمپ چیست؟

پری آمپلی فایر 300x222 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
پری آمپ چیست؟

این دستگاه‌ها یک وظیفه اصلی به عهده دارند و آن هم بالا بردن میزان gain می‌باشد. به معنای دیگر یک سیگنال ضعیف را دریافت می‌کنند و به اندازه یک سیگنال لاین آن را تقویت می‌کنند. در اینجا نشان می‌دهیم که این فرایند چگونه شکل می‌گیرد:

سیگنال ورودی میکروفون یا ساز -< پری آمپ = سیگنال لاین -< پاور آمپ

هر زمان که از یک آمپلی فایر روی مسیر سیگنال‌ها استفاده می‌شود، یک gain stage درگیر می‌شود. هر یک از این gain stage‌ها ولوم سیگنال‌ را افزایش می‌دهد و به این ترتیب سیگنال آماده می‌شود تا در دستگاه بعدی وارد شود.

به عنوان مثال سیگنال ضعیفی که از حرکات هسته معلقی که در میدان مغناطیسی یک میکروفون داینامیک تولید می‌شود، برای آنکه وارد نرم افزار DAW شود بسیار پایین می‌باشد. حال برای آنکه ولتاژ آن را افزایش دهید (یا به عبارتی آن را به اندازه کافی بلند کنید) باید قبل از ورود سیگنال به نرم افزار DAW آن را به یک پری آمپ مخصوص میکروفون بفرستید.

توان RMS در آمپلی فایر چیست؟

RMS 300x185 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
توان RMS در آمپلی فایر چیست؟

قدرت یک آمپر به واتی اطلاق می شود که می تواند برای بلندگوها ارسال کند. از آنجایی که کل نکته تقویت کننده افزایش قدرت سیگنال صوتی است ، قدرت آمپ یکی از مهمترین آمارهای آن است. مقدار اصلی در اینجا RMS است ، اما شماره خاصی برای جستجو وجود ندارد. RMS یک آمپر باید با قدرت انتقال اسپیکرها مطابقت داشته باشد ، که در هر سیستم صوتی اتومبیل متفاوت است.

نسبت بهینه برای پخش یک RMS است که در جایی بین ۷۵ تا ۱۵۰ درصد نیرویی است که بلندگوها می توانند از آن استفاده کنند ، و قدرت بیش از حد بلندگوها بهتر از فشار بیش از حد آنها است.

حروف RMS مخفف اصطلاح ریاضی Root Mean Square است، که به مقدار موثر نیز شناخته می شود. در واقع RMS نشان دهنده ی قدرت اصلی مدار آمپلی فایر است که با واحد اندازه گیری وات نشان داده می شود؛ هرچه مقدار RMS بیشتر باشد صدایی که از آمپلی فایر خارج می شود بلندتر و باکیفیت تر است. به بالاترین مقدار توانی که یک اسپیکر می تواند تحمل کند پیک پاور Peak Power می گویند.

راهنمای خرید آمپلی فایر ماشین

راهنمای خرید 300x150 آمپلی فایر چیست و چه نقشی در ماشین دارد؟
راهنمای خرید آمپلی فایر ماشین

در انتخاب آمپلی فایر چه نکاتی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

 • پهنای باند: دامنه فرکانس که تقویت کننده می تواند کار انجام دهد.
 • سرعت چرخش: حداکثر ونهایت سرعت تغییر خروجی.
 • کارایی: یکی از ویژگی های مهم در انتخاب آمپلی فایر محسوب می شود. در واقع نسبت بین قدرت خروجی و مصرف انرژی به شمار می رود.
 • Stability: توانایی نمایش و ارائه خروجی ثابت می باشد.
 • Linearity: مقدار تناسب ما بین سیگنال های ورودی و خروجی نامیده می شود.
 • محدوده دینامیکی خروجی: تناسب بین بزرگترین و کوچکترین سطوح خروجی می باشد.

آموزش نصب آمپلی فایر ماشین

جهت نصب سیستم صوتی خودرو و تنظیم دقیق آمپلی فایر می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

آموزش روش نصب سیستم صوتی خودرو

سخن پایانی

بطور کلی برای اینکه صدای سیستم های صوتی خانگی و یا سیستم ماشین را تقویت و با کیفیت تر کرد، باید از آمپلی فایر ها استفاده شود، استفاده از این دستگاه ها باعث می شود که صدای خروجی بلندگو قبل از پخش تا میزان مناسبی تقویت شده و باعث می شود که خش و نویز صدا به کلی از بین برود.

همچنین باید در انتخاب نوع تقویت کننده دقت کافی را داشته باشید زیرا اگر آمپلی فایر مناسب سیستم مورد نظر خود را تهیه نکنید، باعث می شود که شما آن کارایی کامل و مناسب از دستگاه تقویت کننده صدای خود را نبینید و حتی در طولانی مدت باعث می شود که بلندگو های شما در اثر انتخاب نامناسب نوع تقویت کننده و فشار زیاد، بلندگو های شما پاره شود.

امروزه نیز از تقویت کننده های صدا، در اکثریت مکان های عمومی مانند بانک ها، فرودگاه ها، مترو ها و… استفاده می شود و می توان گفت بدون وجود این دستگاه ها نمی توانیم شاهد کیفیت مطلوب صدا ها باشیم.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200