4.6
(57)

در این مطلب درباره راهنمای خرید یو پی اس برای گلخانه صحبت میکنیم، قبل از آن بهتر است کمی با گلخانه و ملزومات آن آشنا شویم. گلخانه به فضای محدودی گفته می شود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف را دارد.

برای در اختیار داشتن برق به طور پیوسته و جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در فرآیند کشت گیاهان و میوه های گلخانه ای، لازم است از منبع تامین انرژی بی وقفه استفاده نماییم. برای تامین این انرژی نیاز به استفاده از موتور برق و ژنراتور می باشد.

گلخانه

Tyger BJohn4 660x330 1 برق اضطراری و یو پی اس برای گلخانه ها

گلخانه ها محلی برای کشت گیاهان بوده که به وسیله پوشش های شفاف پوشیده شده اند. این پوشش ها باعث ایجاد اثر گلخانه ای و محبوس شدن انرژی خورشیدی درون گلخانه می گردند. هرگیاه به منظور داشتن رشد مطلوب نیاز به شرایط ویژه ای از نظر میزان نور، دمای محیط روزانه، دمای محیط شبانه، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند.

در واقع گلخانه به فضای محدودی اطلاق می گردد که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف را دارد. گلخانه ها بسته بر این که توسط چه نوع مصالحی ساخته شده اند به دو نوع متحرک و غیر قابل متحرک دسته بندی می شوند. در واقع گلخانه بخش محدودی از فضا می باشد که کلیه عوامل محیطی آن قابل کنترل بوده و برای کشت های متراکم و تولید محصول خارج از فصل احداث می گردد.

گلخانه های ثابت از مصالح با جنس پایدار و با دوام ساخته شده و می توانند سالیان زیادی مورد استفاده قرار گیرند. گلخانه ها دارای انواع مختلفی می باشند.

انواع گلخانه بر اساس محصول تولیدی

 • گلخانه های تولید سبزی و صیفی جات.
 • گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی.
 • گلخانه ها ی تولید قارچ و فلفل دلمه ای
 • گلخانه های تولید میوه های فصلی

انواع گلخانه از نظر کاربرد

 • گلخانه های آموزشی
 • گلخانه های تحقیقاتی
 • گلخانه های تفریحی و سرگرمی
 • گلخانه های تجاری

تجهیزات مورد نیاز گلخانه

از تجهیزات و ادوات مورد نیاز در گلخانه ها می توان به سیستم های گرمایشی و سرمایشی، ژنراتور، ترموستات و سیستم آبیاری تحت فشار و … اشاره کرد.

سیستم گرمایشی گلخانه

93 برق اضطراری و یو پی اس برای گلخانه ها

 • سیستم مرکزی: این سیستم ها برای گلخانه های بالای 4 هکتار مورد استفاده قرار گرفته و همان سیستم شوفاژ می باشدکه از بخار آب یا آب داغ استفاده می شود.
 • سیستم موضعی: سیستم های موضعی یا همان بخاری شامل 3 دسته بخاری های منفرد یا تراکی، بخاری های کنوکسیونی یا همرفتی و بخاری تابشی با انرژی پایین می شوند.

سیستم سرمایشی گلخانه

 • سیستم خنک کننده تابستان که خودشان شامل دسته بندی های متعددی هستنند که به آن ها اشاره خواهیم کرد.
  • سیستم خنک کننده فن و پد: این سیستم متداول ترین سیستم تابستانه در گلخانه ها به شمار رفته و جز سیستم های پرکاربرد می باشد.
  • سیستم خنک کننده تبخیری یا مه پاش: این سیستم برای گلخانه های با ابعاد کوچک تر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سیستم خنک کننده زمستانه: همان سیستم های تیوپ-پنکه می باشد.

ضرورت سیستم برق اضطراری برای گلخانه

408900953 992885ad7711208d9ea14ff4bb645437 برق اضطراری و یو پی اس برای گلخانه ها

با در نظر گرفتن این که، اکثر لوازم برقی موجود در کارخانه ها، شرکت ها و گلخانه از برق استفاده می کنند به نوسانات برق حساس هستند و امكان ايجاد مشكلاتي همچون آسيب ديدن دستگاه وجود دارد، راه حل اصلی این مشکلات احتمالی استفاده از سیستم ذخیره انرژی یا  UPS است.

بسیاری از سیستم های UPS برای مصارف خانگی و اداری و کارخانه جات طراحی شده اند و عموما دارای قدرت خروجی تا حدود ۵۰۰۰ آمپر هستند. وظيفه اصلي منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) تثبیت منبع تغذیه به شبکه برق ساختمان از طریق موقعیت بین مصرف کننده برق و شبکه برق عمومی است.

سیستم های برق اضطراری بعلاوه از ورود نویز و تداخل به تجهیزات جلوگیری می کند.

برق اضطراری مناسب برای گلخانه

شاید در مورد برق اضطراری مطالبی به گوش تان رسیده باشد، هرچند با ماهیت و نحوه کار آن آشنا هم نیستید. منبع تغذیه بدون وقفه منبع تغذیه خود مختاری است که در زمان قطعی برق، سیستم های الکتریکی را تغذیه می کند. بسته به الزامات و کاربرد هر شرکت، گلخانه یا صنایع مختلف، منبع تغذیه بدون وقفه می تواند شامل باتری، UPS، پنل های خورشیدی یا ژنراتورها باشد که می توان با آنها منبع تغذیه بدون وقفه یا جایگزین تهیه کرد.

برق اضطراری یو پی اس (UPS)

یو پی اس  مخفف Uninterruptible Power Supply به فارسی منبع تغذیه بدون وقفه است، و به این مفهوم است که برق مورد نیاز دستگاه های متصل به آن از طریق انرژی ذخیره شده در باتری تأمین می شود که در صورت قطع برق، بدون وقفه توان بار لازم دستگاه ها را فراهم می کند. یو پی اس با باتری کار می کند و درصورت متصل بودن برق شهر، از آن برای شارژ باتری یو پی اس استفاده می کند و اگر برق شهر قطع شود، آن را از مدار خارج کرده و باتری را وارد مدار می کند.

برای خرید یو پی اس گلخانه چه مواردی را چک کنیم؟

ups irani برق اضطراری و یو پی اس برای گلخانه ها

اگر طبق پیشنهادات و توضیحاتی که تاکنون درباره فواید یو پی اس ارائه دادیم، قصد خرید این وسیله را پیدا کرده‌اید بهتر است قبل از خرید یو پی اس برای گلخانه به نکاتی توجه کنید تا بهترین خرید را تجربه کنید:

میزان توان مصرفی یو پی اس

به جرات می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید یو پی اس باید به آن توجه کرد، سنجش توان یو پی اس و توان مصرفی گلخانه است. برای سنجش این موضوع ابتدا بایستی میزان توان مصرفی گلخانه را شناسایی کرد و یا اگر یو پی اس را برای چندین گلخانه می‌خواهید استفاده کنید می‌توانید توان مصرفی تمام کولرها را با یکدیگر جمع بزنید.

حال برای انتخاب یو پی اس باید به سراغ مدلی بروید که حداقل توان مصرفی آن ۱٫۲۵ برابر توان مصرفی دستگاه‌های متصل به آن باشد. اینگونه یو پی اس برای کار کردن نیاز به صرف تمام توان خود را ندارد و در نتیجه طول عمر بیشتری خواهد داشت.

اگر توان مصرفی یو پی اس از توان دستگاه‌های متصل به ان بیشتر باشد امکان پشتیبانی از همه دستگاه‌های متصل را خواهد داشت و در صورت افزودن دستگاه جدید نیاز به افزایش توان یو پی اس را نخواهید داشت.
<h3چک کردن پارامترها

چک کردن پارامترهای یو پی اس هنگام خرید آن نیز یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه کرد. از جمله پارامترهای یو پی اس مواردی مانند درصد اضافه بار و جریان شارژ است که تنظیم صحیح آن‌ها موجب عملکرد صحیح و بهینه یو پی اس برای گلخانه می‌شود. حال در برخی از مدل‌ها این پارامترها قابل تنظیم است اما برخی از شرکت‌های تولید کننده تنظیمات مربوط به پارامترها را از قبل تنظیم کرده‌اند و دیگر غیر قابل تغییر هستند.

چک کردن تنظیمات مربوط به پارامترها را کاربر هنگام خرید یو پی اس می‌تواند انجام دهد و یا از افراد با تجربه در این زمینه کمک بخواهد.

میزان زمان پشتیبانی یو پی اس

همانطور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از یو پی اس هنگام قطعی برق است در نتیجه مدت زمان پشتیبانی یو پی اس برای گلخانه جز یکی از مهم‌ترین فاکتورها هنگام خرید است که معمولا میزان زمان پشتیبانی را پی از تعیین توان مصرفی دستگاه‌های متصل به آن می‌توان مشخص کرد.

انتخاب باطری مناسب برای یو پی اس

باتری یو پی اس 1 برق اضطراری و یو پی اس برای گلخانه ها
باتری یو پی اس

یکی از شرط‌های اصلی و بسیار ضروری برای عملکرد صحیح یو پی اس، انتخاب باطری مناسب است از این رو دقت بسیاری در انتخاب و خرید باطری برای یو پی اس گلخانه داشته باشید. علاوه بر این لازم به ذکر است که در برخی موارد چون یو پی اس مجبور به تحمل توان بسیار بالا را دارد باتری‌های داخلی نمی‌تواند پاسخگو باشد در  نتیجه بایستی از باتری خارجی استفاده کرد پس هنگام خرید حتما نوع باتری که داخلی باشد یا خارجی را نیز فاکتور کنید.

انتخاب باتری مناسب و با کیفیت برای یو پی اس و انتخاب نوع آن بر اساس داخلی یا خارجی بودن جز فاکتورهای مهم جهت عملکرد بهینه یو پی اس است.شما می توانید انواع باتری یو پی اس را از سایت کیان باتری سفارش دهید و با بهترین کیفیت و قیمت تحویل بگیرید

در صورت داشتن سوال و درخواست مشاوره درباره خرید خود می توانید با شماره های پشتیبانی تماس بگیرید و مشکل و سوال خود را با متخصصین ما در میان بگذارید.

شماره های پشتیبانی و برقراری ارتباط با کیان باتری 02188882222 می باشد.

سیستم حفاظتی یو پی اس

اگر بخواهیم سیستم حفاظتی یو پی اس را در یک جمله برای شما خلاصه کنید باید بگوییم که یک یو پی اس زمانی از کیفیت بالایی برخوردار است و می‌تواند به عنوان یک وسیله کارآمد تلقی شود که سیستم حفاظتی بالای آن بتواند گلخانه را در برابر بروز هر گونه مشکلی مانند افت یا افزایش شدید و ناگهانی ولتاژ برق، دو فاز شدن برق ورودی، رعد و برق، اتصال معکوس باطری، تخلیه غیر مجاز باطری و یا افزایش بیش از حد دمای داخل یو پی اس، محافظت کند.

شکل موج خروجی یو پی اس

شکل موج یو پی اس برق اضطراری و یو پی اس برای گلخانه ها

معمولا انواع مدل یو پی اس دارای سه نوع شکل موج خروجی مربعی، شبه سینوسی و یا سینوسی هستند که هنگام خرید حتما باید به شکل آن توجه داشت زیرا در هر کدام از این شکل‌ها مناسب دستگاه مختلفی است.

به طور مثال اگر گلخانه شما قدرت کم یا متوسطی داشته باشد انتخاب یو پی اس با شکل موج خروجی مربعی یا شبه سینوسی می‌تواند مناسب باشد و برای گلخانه‌های بسیار پر قدرت نوع سینوسی انتخاب خوبی است.

نرم افراز مدیریت در یو پی اس

یکی از نکات دیگری که هنگام خرید یو پی اس برای گلخانه باید به آن توجه کرد، بررسی نرم افزار مدیریتی آن است. این نرم افزار که شامل کنترل و رصد کردن یو پی اس می‌شود قابلیت کنترل از راه دور نیز دارد که چنین امکاناتی بایستی در نرم افزار مدیریتی آن وجود داشته باشد.

علاوه بر این در برخی از مدل‌های پیشرفته، این نرم افزار قابلیت ذخیره‌سازی اتواتیک را نیز دارد که قطعا مدیریت آن را آسان‌تر می‌کند.

نکات مهم برای انتخاب یک سیستم برق اضطراری

در کل نکات پر اهمیت و بیشتری برای انتخاب سیستم برق اضطراری وجود دارد که باید آن ها را در نظر گرفت. در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم.

یکی از ضروریات است که انرژی مصرفی مورد نیاز برای فروشگاه را دانست مثلا در گلخانه چه مقدار برق  مورد نیاز است برای انرژی مورد نیاز آن ها یو پی اس، اینورتر یا ژنراتور مناسب را تهیه کرد.

در کل شما باید از یک منبع تغذیه قوی تر برای دستگاه های پرمصرف استفاده کنید. در این حالت، یو پی اس می تواند گزینه بسیار بهتری برای وسایل برقی تأمین کند.

اگر قصد دارید از یو پی اس برای تامین برق ها استفاده کنید، باید خاطر جمع شوید که ولتاژ خروجی منبع کنترل شده ثابت است تا تجهیزات نسوزد. برای تجهیزات حساس، استفاده ازUPS  که بتواند جریان خروجی را ثابت نگه دارد، گزینه بهتری است.

بیشتر بدانید: تفاوت یو پی اس با ژنراتور (موتور برق)

تامین انرژی بدون وقفه در گلخانه ها

برای در دسترس بودن همیشگی برق برای این تجهیزات نیاز به منبع انرژی می باشد. با توجه به این که در گلخانه از تجهیزات حساس استفاده نمی شود استفاده از یو پی اس در آن توجیه اقتصادی ندارد، به همین علت در گلخانه ها از موتور برق و ژنراتور استفاده می شود.

موتور برق و ژنراتور مناسب برای گلخانه

شرکت بهین صنعت این محصولات را برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل ناشی از قطع برق و ایجاد مشکل در پرورش محصولات گلخانه ای، تلاش می کند از وارد آمدن خسارت به گلخانه داران جلوگیری نماید.

چند نمونه از انواع موتور برق و ژنراتور مناسب برای گلخانهدر ادامه معرفی می شود:

 • موتور برق بنزینی
 • موتور برق گازسوز
 • ژنراتور گازسوز GP13
 • ژنراتور گازسوز GP35

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
مشاوره رایگان و ثبت سفارش