یو پی اس برای خودپرداز یا دستگاه ATM بانک

4.8
(65)

به دلیل کاربردهای فراوان خود پرداز در بانک ها یو پی اس خودپرداز بانک هم از تجهیزات مهم تلقی میشود. برای استفاده روز افزون از خدمات بانکی باید از تجهیرات و ابزار مناسب استفاده شود. استفاده از خود پرداز باعث میشود تراکنش ها به راحتی و با اطمینان کامل انجام شود.

یو پی اس برای دستگاه خود پرداز یا عابربانک
یو پی اس برای دستگاه خود پرداز یا عابربانک

ضرورت استفاده از یو پی اس مخصوص دستگاه ATM به دلیل حساسیت زیاد قسمت های مختلف خودپرداز مانند CPU، شمارنده ها، پردازشگر و مدارات آن، به نویزها و اختلالات جریان برق شهری و استفاده ۲۴ ساعته از آن می باشد.

با ما همراه باشید تا با معرفی انواع یو پی اس و کارایی آن در خودپرداز، شما را درباره این که کدام یو پی اس برای خودپرداز کارایی بهتری دارد، راهنمایی کنیم.

بهترین یو پی اس برای دستگاه ATM
بهترین یو پی اس برای دستگاه ATM

یو پی اس دستگاه خودپرداز

استفاده از یو پی اس (UPS) برای دستگاه خودپرداز بانک یا همان ATM به دلیل حساسیت قسمت های مختلف آن در برابر نوسانات و قطع شدن جریان برق بسیار ضروری می باشد.

یو پی اس برای دستگاه ATM

دستگاه های خود پرداز ATM از جمله مهمترین و کاربردیترین تجهیزات و ابزارهای افزایش خدمات بانکی و گردش نقدینگی در بانکها است و سهولت و اطمینان عملیات بانکی آن موجب افزایش محبوبیت بانک عامل و افزایش اطمینان مشتری و تراکنش از درگاه های بانکی میشود. به همین دلیل دستگاه های خوذ پرداز باید بطور ۲۴ ساعته آماده به خدمت باشند و به همین دلیل استفاده از سیستمهای ذخیره انرژی یو پی اس کاملا ضروری است.

 یو پی اس خودپرداز بانک
یو پی اس خودپرداز بانک

دستگاه های خود پرداز غالبا حتی در محلهای فاقد بانک نصب میشوند و از طریق خطوط تلفن در نقاط دور افتاذه کشور به شبکه بانکی متصل هستند. تامین برق این دستگاه ها بطور طولانی مدت و تامین برق ثابت و یکنواخت برای اطمینان از دسترسی دایمی خود پرداز به شبکه بانکی و دسترسی مشتریان به خدمات دستگاه حداقل نیاز فنی آن است.

برای اینکه در زمان قطع برق فعالیت ها دچار اختلال نشوند باید از یو پی اس خودپرداز بانک استفاده شود. اگر با قطع برق دستگاه های خودپرداز هم دچار قطعی شوند خسارت­های مالی زیادی برای بانک به وجود می آید.

بنابراین دستگاه یو پی اس مورد استفاده باید حداقل ۴ تا ۱۰ ساعت برق ثابت بدون نوسان را برای خود پرداز تامین کند.

همچنین دستگاه یو پی اس باید مجهز به پورت هوشمند متصل به نرم افزار مانیتورینک باشد. در هر حال حتی در صورت وحود برق شهری، استفاده از برق یو پی اس برای خود پرداز موحب افزایش عمر این دستگاهای گران ATM  میشود.

نکته: در نظر گرفتن یک یو پی اس مخصوص خود پرداز واجب بوده و نباید از یک یو ی اس برای تمامی سیستم های بانکی استفاده نمود.

ضرورت استفاده از یو پی اس برای دستگاه ATM

اهمیت خرید UPS برای دستگاه خودپرداز
اهمیت خرید UPS برای دستگاه خودپرداز

ضرورت استفاده از یو پی اس برای دستگاه هاي خود پرداز بر هیچ کس پوشیده  نیست، زمانی که برق این دستگاه قطع می شود بلافاصله باید منبع دیگری برای برق رسانی به دستگاه متصل گردد.

بعلاوه این دستگاه ها بسیار گران هستند و اتصال مداوم آنها به برق شهر موجب استهلاک تدریجی برد آن میشود. از طرف دیگر دستگاه های خود پرداز باید بطور مداوم در دسترس باشند و کار کنند و این یعنی در مواقع قطع برق نیز بايد به شبکه بانکی متصل و بخوبی کار کنند.

پر اهمیت ترین موضوع برای استفاده از یو پی اس خود پرداز بانک وجود امنیت است. ممکن افرادی در صدد دزدی از این دستگاه باشند. وجود یو پی اس تا حد زیادی امنیت را برای دستگاه ATM فراهم میسازد.

قطعی برق باعث آسیب به برد و سنسور ها میشود. لذا استفاده از یو پی اس امری بسیار مهم است. یو پی اس ATM باید بتواند بین 4 تا 10 ساعت برق مورد نیاز را تامین کند. همچنین این برق باید بدون نوسان و ثابت باشد.

متاسفانه جریان برق شهری در هیچ کجا بدون قطعی و نوسانات نمی باشد، این نوسانات ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند، این اختلالات باعث آسیب رساندن به دستگاه گران قیمت خودپرداز می گردند. دستگاه یو پی اس با ذخیره برق در باطری و از بین بردن نوسانات و تنظیم ولتاژ از آسیب دیدن قسمت های حساس دستگاه خودپرداز جلوگیری می کند.

بنابراین استفاده از یو پی اس علاوه بر محافظت از دستگاه ATM باعث افزایش طول عمر این دستگاه گران قیمت می شود.

برق مصرفی دستگاه خودپرداز

برق مصرفی دستگاه عابر بانک در حدود 500 الی 800 وات است که دو برابر مصرف برق یک رایانه است. این دستگاه بسیار گران است و اتصال مداوم آنها به برق شهر موجب استهلاک تدریجی برد آن میشود.

از طرف دیگر دستگاه های خود پرداز باید بطور مداوم و 24 ساعته در دسترس کاربران باشند و کار کنند و این یعنی در مواقع قطع برق نیز به شبکه بانکی متصل و بخوبی کار کنند. بنابراین نیاز به مراقبت و سرویس دهی می باشد تا در دراز مدت دچار خرابی بردها و سنسورها نشود.

راهنمای خرید UPS مناسب خود پرداز بانک

راهنمای خرید یو پی اس برای خودپرداز
راهنمای خرید یو پی اس برای خودپرداز

دستگاه یو پی اس با توجه به عملکرد و طراحی متفاوتی که دارد، دارای انواع مختلفی است. این یو پی اس ها از لحاظ مشخصات فنی و ویژگی ها با هم تفاوت هایی دارند، که باعث کارایی متفاوت آنها شده است. بنابراین لازم است به هنگام خرید یو پی اس برای خودپرداز به نکات زیر توجه کنید، تا بتوانید یو پی اس هایی را که کارایی بهتری برای خودپرداز دارند، خریداری نمایید.

1- توان مورد نیاز برای یو پی اس ATM

یو پی اس هایی که توان آن ها بالاتر از توان مصرفی خودپرداز است، بهترین کارایی را دارند. اگر توان یو پی اس کمتر از توان دستگاه خودپرداز باشد، باعث می شود نتواند به خوبی از قسمت های حساس آن در برابر اختلالات جریان برق محافظت کند. همیشه سعی کنید یو پی اس هایی را که توان آن ها ۲۰ درصد از توان مصرفی عابر بانک بیشتر است، خریداری نمایید.

به هیچ وجه از دستگاه با توان مصرفی کمتر استفاده نفرمایید چراکه احتمال آسیب قطعات حساس دستگاه خودپرداز افزایش می یابد.

2- مدت زمان ذخیره

یو پی اس هایی که مدت زمان ذخیره برق در آن ها بیشتر است، برای خودپرداز کارایی بهتری دارند، به طور پیشنهادی یو پی اس هایی که مدت زمان ذخیره آن ها حدود ۸ ساعت است را خریداری نمایید.

3- انواع یو پی اس عابر بانک

انواع یو پی اس ATM
انواع یو پی اس ATM

قبل از این که درباره این که کدام یو پی اس برای خودپرداز کارایی بهتری دارد، صحبت کنیم، بهتر است با انواع یو پی اس به طور مختصر آشنا شوید. یو پی اس ها به طور کلی از لحاظ عملکرد و طراحی به سه گروه تقسیم بندی می شوند، این سه گروه به شرح زیر می باشد:

یو پی اس ATM آنلاین:

در این نوع یو پی اس ها هنگامی که جریان برق وصل است، از طریق یو پی اس ولتاژ آن تنظیم و هر گونه نویزهای اضافی فیلتر می شود، و در هنگام قطع شدن برق، انرژی ذخیره شده در باتری برق تجهیزات متصل را تامین می کند، بنابراین دارای محافظت بیشتری هستند. برای دستگاه های حساس مانند خودپرداز بسیار مناسب می باشند.

یو پی اس ATM آفلاین:

در این نوع یو پی اس ها هنگامی که جریان برق وصل است، برق مصرفی تجهیزات از طریق جریان برق شهری تامین می شود و در هنگام قطعی برق، یو پی اس وارد عمل می شود، زمان سوئیچینگ در یو پی اس آفلاین زیاد است. بنابراین میزان حفاظت کمتری دارند.

یو پی اس ATM لاین اینتر اکتیو:

این نوع نسبت به یو پی اس آفلاین سطح محافظت بیشتری دارند، از طرفی زمان سو ئیچینگ در آن کاهش یافته است. برای تجهیزات حساس بسیار مناسب می باشد.

بهترین یو پی اس برای دستگاه عابر بانک

خرید بهترین یو پی اسدستگاه خودپرداز بانک
خرید بهترین یو پی اسدستگاه خودپرداز بانک

نوع UPS دستگاه های عابر بانک باید مدل لاین اینتراکتیو باشد. یوپی اس باین اینتر اکتیئو دارای مدار تنظیم ولتاژ هست که در عملکرد بهتر UPS ها نقش قابل توجهی را ایفا می کند. همچنین این یو پی اس ها دارای نوسان گیر و نویز بسیار قوی هستند.

یو پی اس هایی که دارای توان KVA 2 و KVA1 هستند، برای خودپرداز کارایی بهتری دارند، البته یو پی اس هایی که توان آن ها KVA 2 می باشد؛ به خاطر این که مدت زمان ذخیره برق بیشتری دارند، مناسب تر می باشند.

یو پی اس هایی که مجهز به پورت هوشمند برای اتصال به نرم افزار مانیتورینگ هستند، بهترین کارایی را برای خودپرداز دارند. علاوه بر این، به خاطر حساسیت زیاد خودپرداز به نوسانات و نویزهای ایجاد شده در جریان برق شهری، یو پی اس عابر بانک خریداری شده باید مجهز به نویزگیرها و نوسان گیرهای دقیق باشد.

به دلیل حساسیت سیستم های بانکی و از جمله خودپرداز، یو پی اس مورد استفاده برای آن ها باید دارای ملاحظات ایمنی و امنیتی دقیق باشد. کلیه اتصالات یو پی اس به برد و پاور خودپررداز باید به بهترین نحو ممکن مخفی و حفاظت شده باشند، از طرفی دسترسی به آن ها فقط باید از داخل بانک امکان پذیر باشد.

همچنین باید دارای بهترین بازیابی و تکنولوژی ذخیره انرژی برق و سنسورهای هشدار حرارت و حریق باشند.

یو پی است دستگاه ATM چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

مشخصات یو پی اس مخصوص دستگاه ATM
مشخصات یو پی اس مخصوص دستگاه ATM

یو پی اس که برای خودپرداز خریداری می کنید، باید دارای این مشخصات باشد:

 • ایجاد حررات بسیار کم
 • مجهز به سیستم اطفای حریق گازی مناسب
 • حداقل توان ذخیره انرژی به مدت ۸ ساعت
 • دارای گارانتی و ضمانت خرید
 • دارای خدمات پس از فروش
 • راندمان کاری بالا
 • کیفیت مناسب
 • عملکرد راحت و آسان
 • مدیریت هوشمند باتری ABM
 • حفاظت در برابر اتصال کوتاه
 • دارای مدار تنظیم ولتاژ
 • دارای صحفه نمایشگر ال سی دی
 • و همچنین دارای محفظه مناسب برای باتری یو پی اس خودپرداز باشد.

نصب یو پی اس دستگاه عابر بانک

ویدئوی زیر نحوه نصب یو پی اس مناسب دستگاه ATM را نشان می دهد که تمام ابزار و اتصالات یو پی اس داخل بانک قرار دارند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
4 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
مرضیه محمدی
مرضیه محمدی
2 ماه پیش

سلام یو پی اس Line-interactive چیه و چه تفاوتی با آنلاین یا آفلاین داره؟ کاربرد اصلی این نوع یو پی اس در کجاست؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  مرضیه محمدی
1 ماه پیش

با سلام منبع تغذیه بدون وقفه به یک سیستم برق گفته می شود که در صورت قطع برق ورودی، منبع تغذیه اضطرای را برای بار فراهم می کند و کار حفاظت از تجهیزات را بر عهده دارد و به طور کلی سیستم های مدرن یو پی اس به سه دسته آنلاین، آفلاین و لاین اینتراکتیو تقسیم بندی می شوند. * در سیستم یو پی اس آفلاین، بار مستقیماً از طریق منبع ورودی تأمین می شود و مدارهای برق پشتیبان فقط در صورت قطع برق فراخوانی می شوند. شارژر باتری، باتری و اینورتر از نظر بار خارج از خط هستند. گرچه… خواندن ادامه ...

مهدی زاده
مهدی زاده
3 سال پیش

سلام وقت بخیر برای دستگاه خود پرداز کدوم یو پی اس کارایی بهتری داره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  مهدی زاده
3 سال پیش

با سلام نوع UPS دستگاه های عابر بانک باید مدل لاین اینتراکتیو باشد. یوپی اس باین اینتر اکتیئو دارای مدار تنظیم ولتاژ هست که در عملکرد بهتر UPS ها نقش قابل توجهی را ایفا می کند. همچنین این یو پی اس ها دارای نوسان گیر و نویز بسیار قوی هستند. یو پی اس هایی که دارای توان KVA 2 و KVA1 هستند، برای خودپرداز کارایی بهتری دارند، البته یو پی اس هایی که توان آن ها KVA 2 می باشد؛ به خاطر این که مدت زمان ذخیره برق بیشتری دارند، مناسب تر می باشند. یو پی اس هایی که مجهز… خواندن ادامه ...

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش