راهنمای خرید بهترین چادر ماشین | مزایا معایب آن

3.3
(303)

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که به واسطه آن می‌توانید از اتومبیل خود محافظت کنید استفاده از چادر ماشین است. البته استفاده از این وسیله جانبی محافظی نیز شرایط خاص خود را دارد و در صورت عدم استفاده مناسب ممکن است به خودرو آسیب‌های جبران ناپذیری نیز وارد کند.

به‌طورقطع رها کردن خودرو در کنار خیابان و زیر نور مستقیم آفتاب برای ساعت‌های طولانی می‌تواند به بدنه آن آسیب بزند. اگر عوامل محیطی همچون آفتاب و ذرات معلق موجود در هوا را نیز نادیده بگیریم خط و خش‌هایی که توسط سایرین بر روی بدنه خودروی کشیده می‌شود سبب آسیب رسیدن به آن می‌شود.

قطعا نخستین و بهترین گزینه برای زمانی که قصد دارید خودرو خود را به مدت طولانی رها کنید استفاده از پارکینگ مسقف است اما اگر به پارکینگ دسترسی ندارید استفاده از چادر خودرو می‌تواند به میزان زیادی خیال شما را راحت کند. هرچند این وسیله که در اکثر مغازه‌های تجهیزات جانبی خودرو در دسترس علاقه‌مندان است اکثرا از خودرو در مقابل اثرات مخرب باران‌های اسیدی به خصوص در شهرهای صنعتی و بزرگ، اشعه ماورا بنفش خورشید، ذرات گرد و خاک، مدفوع پرندگان، پنجه حیوانات به خصوص گربه‌ها محافظت می‌کند. به‌علاوه چادر ماشین به شما کمک می‌کند که خودرو خود را از دسترس سارقان ماشین نیز در امان نگه دارید.

در این نوشته از کیان باتری قصد داریم بهترین چادر های ماشین را به شما معرفی کنیم و اطلاعات کافی را در مورد چادر های انواع ماشین ها مانند چادر ماشین پژو، چادر پراید، چادر ماشین های لوکس، جنس پارچه چادر ماشین، نوع قفل و زیپ چادر ماشین و… را در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهیم.

راهنمای خرید بهترین چادر ماشین | مزایا معایب چادر خودرو
راهنمای خرید بهترین چادر ماشین | مزایا معایب چادر خودرو

چادر خودرو چیست؟

چادر یا روکش خودرو در واقع نوعی پارچه از جنس پلاستیک، برزنت، نخ یا ترکیبی از چند جنس مختلف می باشد. که به وسیله یک الگوی مشخص در اندازه های مختلف، برای مدل های مختلفی از خودروها ساخته می شود. در واقع هر خودرویی چادر مخصوص به خود را دارد. چادر از خودروی شما در مقابل آفتاب، برف و باران و هرگونه آسیب فیزیکی مانند خط و خش نگهداری می کند.

کاربردهای بهترین چادر ماشین

کاربردهای چادر خودرو
کاربردهای چادر خودرو

چادر ماشین کاربردهای متفاوتی دارد اما مهمترین ویژگی آن محافظت از خودرو در مقابل آسیب های احتمالی وارد شده بر بدنه می باشد. بهترین چادر ماشین لازم است تا نیازهای زیر را برطرف نماید:

 • محافظت از اشعه خورشید

بهترین برند چادر ماشین که به عنوان بهترین چادر ماشین استفاده می شود، می بایست از بدنه ماشین در مقابل اشعه خورشید مراقبت نماید. اشعه خورشید می تواند موجب پوسته شدن رنگ ماشین گردد. در واقع این مورد قاتل اصلی رنگ ماشین است. اگر اشعه خورشید به صورت مستقیم به فضای داخلی خودرو بتابد، می تواند تاثیر منفی بر بخش های پلاستیکی ایجاد نماید، همچنین گاها مشاهده شده است که این قطعات در زمان های طولانی منجر به ایجاد گازهای سمی می نمایند.

بیشتر بدانید: مضرات پارک کردن خودرو زیر آفتاب و جلوگیری از آن

 • جلوگیری از آسیب های پرندگان

بهترین چادر خودرو می بایست از فضله پرندگان بر روی بدنه خودرو محافظت نماید. عموما فضله حیوانات دارای خاصیت اسیدی می باشد. اگر این موارد به سرعت از روی بدنه تمیز نشوند موجب تغییر رنگ آن بخش می شوند. بهترین چادر ماشین لازم است تا قادر باشد که میزان نفوذ مواد اسیدی را به بدنه، حداقل نماید.

 • محافظت در مقابل گرد و غبار

خودرو سواران عموما برای از بین بردن گرد و غبار، از دستمال استفاده می نمایند. این مورد موجب می شود تا بر روی بدنه خش ایجاد شود. گاها بعضی از چادر ها نیز موجب گرد و غبار بر روی بدنه می شوند لذا انتخاب بهترین روکش خودرو در این مرحله مهم می باشد.

مزایا و معایب چادر ماشین

اگر بخواهیم به مزایا و معایب چادر ماشین اشاره کنیم، لازم به ذکر است که به طور کلی چادر ماشین یک پشتیبان برای خودروی شما به حساب می آید که می‌تواند از آن در برابر اجسام خارجی، گرد و خاک، اشعه خورشید و مواردی از این دست محافظت کند.

همچنین خطر خط خوردن و آسیب دیدن آن توسط کودکان و افراد مزاحم بسیار کاهش خواهد یافت. در مواردی نیز ماشین شما را از تگرگ و طوفان شن در امان نگه خواهد داشت. در موارد زیادی چادر ماشین، خودروی شما را در برابر مدفوع پرندگان، پنجه پرنده ها و حیواناتی مانند سگ و گربه و نوک زدن پرنده ها محافظت خواهد کرد.

البته با پوشیده شدن خودروی شما، احتمال دیده شدن آن توسط سارقین و وسوسه برای سرقت آن نیز کاهش خواهد یافت.

انواع چادر خودرو

 • چادرخودرو تک فصل

چادر خودروی تک فصل تنها قابل استفاده در فصل تابستان است و نمی‌توان در فصول دیگر سال از آن استفاده کرد. این چادر علاوه بر حفظ خودروی شما در مقابل اشعه‌های مخرب خورشید، اجازه نمی‌‌دهد به بدنه ماشینتان هم خط و خش وارد گردد.

این مدل پوشش اتومبیل، ضد آب نبوده و در برابر یخ زدگی هم مقاوم نیست، به همین خاطر است که فقط برای یک فصل می‌تواند اتومبیل شما را کاور کند، با قیمتی ارزان در بازار نیز به فروش می‌رسد.

 • مدل دو فصل

چادرهای دو فصل در حقیقت شباهت زیادی به مدل‌های تک فصل دارند، تنها تفاوت و مزیت آن‌ها که چشمگیر هم هست، مقاومت بالایی است که در برابر رطوبت و آب از خود نشان می‌دهند. با این حال اما هنوز هم نمی‌توان از این مدل روکش‌ها برای خودروی خود در فصل زمستان استفاده نمایید؛ زیرا یخ زده و خیلی سریع تکه تکه می شوند!

 • مدل سه فصل

روکش خودروی سه فصل را در تمامی فصول بارشی سال می توانید مورد استفاده قرار دهید، تنها در فصل تابستان است که از آن منع شده‌اید. مقاومت بالا در برابر سرما، رطوبت و نیز یخ‌زدگی از نقاط قوت و برجسته این مدل چادر ماشین محسوب می‌گردد.

با این حال از مقاومت چندانی در برابر حرارت و گرمای نور خورشید برخوردار نبوده و نباید از این مدل چادرها در فصل گرم تابستان استفاده نمود.

 • چادر ماشین چهار فصل

به جرات می‌توان گفت که چادر چهار فصل بهترین گزینه برای کسانی است که پیوسته خودروی خود را در تمام فصول سال در محیطی باز و بدون سقف پارک می‌نمایند. این مدل از چادرها هم از دوام مناسبی در برابر رطوبت و یخ زدگی برخوردارند و هم در مقابل اشعه‌های مخرب خورشیدی مقاوم هستند.

چادر چهارفصل خودرو
چادر چهارفصل خودرو

البته فراموش نکنید که چادر‌های چهار فصل با قیمت گران‌تری در مقایسه با دیگر مدل‌ها در بازار عرضه و به فروش می رسند.

جنس انواع چادر خودرو

جنس انواع چادر خودرو
جنس انواع چادر خودرو

به طور کلی چادر ماشین به دوطبقه ساده و ضد آب تقسیم بندی می شوند که چادرهای ضد آب اصولا از جنس پلاستیک هستند که هیچ روزنه نفوذی در مواد مورد استفاده وجود نداشته باشد.

همچنین بر روی اکثر چادرهای ضد آب خط سیر دوخت به چشم نمی خورد تا احتمال نفوذ آب از روزنه های دوخت نیز به صفر برسد ضمنا یادآوری می گردد عمده چادرهای ضد آب دارای یک آستر داخلی پنبه ای هستند تا گردش هوا انجام گرفته و منجر به کپک زدن روی بدنه نشود.

اما رایج ترین نوع چادر که عمدتا برای خودروهای داخلی استفاده می شود، نمونه های پارچه ای هستند که با طرح راه راه در بازار قابل خریداری اند.

این نوع چادرها دارای دو نوع سبک و سنگین هستند که نمونه های سنگین با وجود وزن بالاتر (حدودا بیش از ۵ کیلوگرم)، زیر تابش مستقیم آفتاب دیرتر می پوسد و از بین می رود.

همچنین چادرهای پارچه ای چند لایه نیز در بازار وجود دارند که عمر مفید بالاتری داشته اما با توجه به وزن بالاتر، کمی سخت تر جابه جا شده و بر روی خودرو پهن می شود.

البته چادرهای سنگین وزن، مقاومت بهتری در برابر باد دارند و به سختی از روی خودرو تکان می خورند.

همچنین لازم به یادآوری است که در برخی از انواع چادر، زیپ هایی برای دسترسی به درب های خودرو در نظر گرفته شده که البته اصولا نمونه های ضد آب این امکان به چشم نمی خورد.

مشخصات روکش خودرو خوب

مشخصات بهترین چادر ماشین
مشخصات بهترین چادر ماشین
 • یک روکش خودرو خوب می بایست از خودرو شما در مقابل نور مستقیم خورشید، برف، باران و یخ زدگی جلوگیری نماید.
 • نباید از جنس پارچه معمولی یا پلاستیک خالی ساخته شده باشد، زیرا پارچه معمولی در مقابل برف و باران و پلاستیک در مقابل نور خورشید کارایی لازم را نخواهد داشت.
 • بهترین نوع پارچه برای ساخت چادر خودرو پارچه ای است که از ترکیب پارچه و پلاستیک ساخته می شود، این پارچه در تمامی فواصل سال قابل استفاده هستند.
 • دارای کیفیت دوخت بالا باشد. کیفیت دوخت نقش مهمی در طول عمر چادر خودرو ایفا می کند، بیشتر چادرها در محل دوخت پاره می شوند.
 • دارای بندهایی برای گره زدن به بدنه خودرو باشد، این بندها باعث می شود که امکان سرقت کاهش پیدا کرده و هنگام وزش باد شدید از خودرو شما جدا نشود.
 • بهتر است دارای یک کیسه و کاور مخصوص نگهداری باشد، یعنی هنگامی که ان را استفاده نمی کنید، چادر را درون بسته قرار داده با این کار صندوق عقب خودرو شما خاکی نمی شود.

نکات مهم هنگام خرید چادر خودرو

نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید چادر خودرو باید به آن ها توجه کنید:

 • قیمت چادر: قیمت همیشه مهم‌ترین نقش را در انتخاب شما ایفا می کند. قبل از هر کاری مشخص کنید که برای خرید روکش خودرو چه میزان قرار است هزینه نمایید. زمانی مقدار بودجه را برای خرید چادر خودرو مشخص کنید، خود به خود خیلی از مدل‌هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند حذف می شوند.
 • نوع چادر: شما می توانید با توجه به فصل مورد نظر برای استفاده از چادر خودرو چادر مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید. چادر خودرو همان گونه که در قسمت قبل به طور کامل توضیح داده شد انواع مختلفی دارد. از چادر های تابستانی گرفته تا زمستانی و چهار فصل.
 • جنس چادر: جنس پارچه ای که روکش خودرو از آن ساخته می شود نقش مهمی در طول عمر چادر ایفا می کند به طوری که چادر هایی از جنس پارچه و پلاستیک خالی در مقایسه با پارچه هایی که ترکیباتی از چند ماده ساخته می شوند، طول عمر کمتری دارند.
 • وزن و حجم چادر: چادرهایی که وزن کمی دارند معمولا موقع جمع شدن فضای کمتری را اشغال می کنند، در واقع به راحتی می توان آن را در صندق عقب خودرو نگهداری نمود و یا به راحتی آن را با خود جا‌به‌جا کنید.
 • نوع دوخت: بیشتر علت های خرابی چادر خودرو مربوط به پاره شدن چادر در محل های دوخت است، اگر دوخت چادر از کیفیت لازم برخوردار نباشد هر چند جنس پارچه آن خوب و با کیفیت باشد، در قسمت دوخت پاره شده و از بین خواهد رفت.
 • کیف نگهداری: داشتن یک کیف برای نگهداری چادر بسیار ضروری است به طوری که اگر چادر شما دارای کیف یا کاور نگهدارنده نباشد شما با گذاشتن چادر خاکی و کثیف درون صندوق عقب پاعث کثیف شدن صندوق خودرو می شوید. همچنین کیف حمل چادر را آسان می کند.

معرفی بهترین مارک های چادر ماشین

برندهای چادر ماشین
برندهای چادر ماشین

برندها و شرکت های مختلف داخلی و خارجی هم اکنون در زمینه ارائه بهترین چادر ماشین فعالیت می نمایند. در زیر برخی از انواع بهترین مارک چادر ماشین ذکر شده است.

 • برند MG Sport

این برند دارای انواع چادرهای ضد آب و ضد اشعه است. نوع دوخت و ساختار چادرهای مذکور به گونه ای می باشد که امکان پوشش تمام محیط ماشین از جمله رکاب ها را دارد. معمولا در این برند از پوشش های چند لایه استفاده می شود که لایه تحتانی بافتی نرم دارد تا موجب خش نگردد. برای دوخت چادر های این برند از کش استفاده شده است تا در مقابل باد بتواند از خود مقاومت نشان دهد.

 • برند یونیک

در دیگر طبقه بندی بهترین برند چادر ماشین، می توان به مارک یونیک اشاره نمود. پارچه های استفاده شده در این برند به صورت کرک دار می باشند تا آب را جذب نموده و به سطوح زیرین انتقال ندهد. این چادر ها دارای رویه ضد آب هستند.

ساختار چند لایه چادر های یونیک موجب شده است تا این برند به عنوان یک مارک معتبر در زمینه بهترین چادر ماشین معرفی شود. نوع دوخت چادر های این شرکت به گونه ای است که احتمال تشخیص نوع ماشین پس از کاور نمودن ماشین بسیار دشوار است.

 • کاورکینگ

محافظت از آسیب های ناشی از تابش مستقیم نور خورشید و همچنین برخورد قطرات باران بر روی بدنه ماشین تنها با استفاده از چادر امکان پذیر می باشد. کینگ کاور با بررسی نقاط ضعف و ایرادات سایر چادر های در بازار محصولی تولید کرده است که با سایز بندی متنوع بهترین فرم نصب و پوشش بر روی ماشین را دارد.

و همچنین با مطالعه بر روی جنس لایه بیرونی چادر، از متریالی استفاده کرده است که علاوه بر ضد آفتاب بودن به سادگی پوست پوست نشده و طول عمر و دوام بیشتری دارد. لایه داخلی چادر از جنس پنبه می باشد که به هیچ وجه آسیبی به رنگ بدنه وارد نشود.

در طراحی و دوخت چادر جای آینه ها طراحی شده و آینه ها دقیقا در چادر سرجای خود قرار میگیرد و هیچگونه فشاری بر روی آینه ها وارد نمیشود. سمت درب راننده زیپ طراحی شده است، چنانچه وسیله ای در ماشین جا گذاشته باشید نیازی به جمع کردن کل چادر نیست و تنها کافیست زیپ را باز کرده و به راحتی به داخل ماشین دسترسی داشته باشید.

برای جانمایی بهتر و عدم جابه جایی چادر بر روی ماشین، سمت سپر جلو و سپر عقب کش قرار داده شده است. که باعث جمع شدن چادر زیر سپرهای عقب و جلو خودرو شده و در نهایت کاور بهتر بر روی ماشین قرار میگیرد.

 • برند NSTC

برند NSTC نیز جز بهترین مارک چادر ماشین است. جنس PVC، مقاومت در برابر اشعه UV، ضد آب بودن و ارائه انواع مدل ها بر اساس نوع ماشین از جمله ویژگی های خوب این برند می باشد. چادر های این برند در اکثر سایز ها و برای اکثر ماشین ها وجود دارد. در ساختار داخلی این روکش ها از پنبه استفاده شده است که نفوذ آب و رطوبت را به بدنه ماشین به صفر برساند.

این برند برای ساخت روکش های خود از منفذ های هوا استفاده می نماید تا هوا به آسانی در آن گردش نماید. به همین دلیل به قطع می توان عنوان نمود که می توان بهترین چادر ماشین را از این شرکت تهیه نمود.

روش نگهداری از چادر خودرو

راهنمای نگهداری از روکش خودرو
راهنمای نگهداری از روکش خودرو
 • همیشه در مواقعی که خودرو شما نیاز به چادر ندارد، آن را از روی خودرو بردارید، این کار باعث افزایش طول عمر چادر شما می شود.
 • از قرار دادن چادر در جاهایی که لبه های تیز دارند و ممکن است به چادر شما آسیب وارد نماید خودداری کنید. همچنین موقع جمع کردن چادر آن را از روی خودرو نکشید زیرا ممکن است به آنتن خودرو یا جاهای مشابه گیر کرده یا پاره شود.
 • هرگز چادر خیس را به مدت طولانی درون بسته آن قرار ندهید، زیرا باعث پوسیدگی چادر خواهد شد. همیشه چادر را به صورت کاملا خشک نگهداری کنید.
 • هنگام شستشو از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید، این کار باعث پوسیده شدن پارچه چادر می شود. توصیه می شود چادر را زیاد شستشو ندهید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
14 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
علی
علی
3 ماه پیش

وزن و اندازه چادر هم خیلی مهمه چون اگه و زنش زیاد باشه و حجیم ، موقع پهن کردن و جمع کردن اذیت کننده است و بعلت حجم زیاد شستن و خشک کردنش هم مشکله

محمد فرآور
محمد فرآور
4 ماه پیش

درود بسیار عالی بود ممنون که وقت گذاشتین و راهنمایی کردن تا بتونیم انتخاب بهتری داشته باشیم

کیان باتری
در جواب  محمد فرآور
4 ماه پیش

با سلام
درود بر شما
بسیار خوشحالیم که مطالب گردآوری شده در این مقاله برای تان مفید بوده و موجب رضایت شما شده است.

میلاد
میلاد
8 ماه پیش

ممنون از مقاله کامل و خوبتون

چلانی بهزاد
چلانی بهزاد
11 ماه پیش

سپاس فراوان
اولین بار بود که مقاله رو کامل خوندم🙏🏻
بسیار عالی.

بنیامین اله امانی
بنیامین اله امانی
1 سال پیش

بازم ممنونم ازت کیان باتری که مطالب مفیدی در مورد چادر ماشین گذاشته.
خسته نباشید

علیرضا راد
علیرضا راد
1 سال پیش

عالی ممنونم

کیان باتری
در جواب  علیرضا راد
1 سال پیش

درود بر شما
سپاسگزاریم

علی
علی
1 سال پیش

سلام خسته نباشید ممنون از راهنماییتون خیلی خوب بود

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  علی
1 سال پیش

با سلام
درود بر شما
بسیار خرسندیم از این که مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید بوده و رضایت شما را جلب نموده است.

سپیده
سپیده
1 سال پیش

خیلی استفاده کردم. عالی بود

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  سپیده
1 سال پیش

با سلام
درود بر شما، بسیار خرسندیم از اینکه مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شده و رضایت شما را جلب نموده است.

عبدالله قرباني
عبدالله قرباني
1 سال پیش

ممنون از راهنمايي مفيدتان خدا شما را حفظ فرمايد

یوسف
یوسف
1 سال پیش

سپاس از اطلاعات جامع و مفید شما

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش