نقش دلکو در خودرو چیست؟ + دیاگرام و تصویر

2.5
(6)

اسم انگلیسی دلکو Distributor هست که به معنی توزیع و تقسیم کننده می باشد.  دلکو قطعه ای است در موتورهای درون‌سوز که جریان ولتاژ بالا را که از کوئل به دلکو می آید را بین شمع خودرو توزیع و هدایت می کند. جریان ولتاژ به ورودی وسط دلکو وارد می شود و خروجی های جریان نیز به تعداد شمع خودرو در اطراف دلکو قابل مشاهده است که به وسیله سیم از دلکو به شمع خودرو هدایت می شود. 

علت اینکه ایرانی ها این قطعه را دلکو می نامند به این علت است که اولین بار این قطعه را شرکت Dayton Engineering Laboratories Co (به اختصار DELCO)طراحی

و ساخته است.

در موتورهای چهارسیلندر به ازای هر دو دور میل‌لنگ، میل سوپاپ و دلکو یک دور می‌گردند. امروزه در اکثر موتورهای چهارزمانه انژکتوری قطعه دلکو حذف گردیده و بجای آن حسگر میل‌لنگ و میل سوپاپ اطلاعات مربوط به مکان دقیق پیستون‌ها را به قطعه‌ای بنام ای‌سی‌یو (ECU) می‌دهند.

 

شکل زیر دیاگرام کلی دلکو را نشان می دهد.

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
مهرداد مالکی
مهرداد مالکی
3 ماه پیش

درود بر شما، مطالبتون خوب بود و نقش دلکو و عملکرد آن را به خوبی توضیح دادید اما دلیل حذف آن از خودروهای امروزی را بیان نکردید؟ آیا سنسورهایی که جایگزین دلکو شده اند با همان کیفیت پاسخگوی نیازهای خودرو هستند؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  مهرداد مالکی
2 ماه پیش

با سلام همانطور که مطلع هستید در سیستم برق‌رسانی موتور خودروها برخی قطعات هستند که در گذشته بسیار پراهمیت بوده اند، اما امروزه از خودروهای جدید حذف و جایگزین شده اند مانند دلکو که جای خود را به سنسورهایی روی میل لنگ و یا میل سوپاپ داده است. به طور خلاصه می توان گفت که دلکو وظیفه تامین برق منظم برای شمع های موتور خودرو را برعهده دارد. به این صورت که کوئل برق ۱۲ ولتی باتری و دینام را دریافت کرده و با افزایش ولتاژی به اندازه چندین برابر راهی شمع‌ها برای احتراق داخل موتور می کند. اینجاست که… خواندن ادامه ...

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش