عملکرد سنسور باران در خودرو

4.8
(21)

سنسور باران به انگلیسی ( Rain sensor) یه نوع حسگر حساس به رطوبت می باشد که روی خودرو و معمولا نزدیک به شیشه جلوی خودرو (Windshield) نصب می شود تا در هنگام بارندگی و یا خیس شدن شیشه های خودرو، به طور اتوماتیک برف پاک کن های ماشین را فعال می کند.

اولین سنسورهای باران در خودروهای کادیلاک مورد استفاده قرار گرفت.

 

سنسورها برای این امر از پدیده بازتاب کلی (نام‌های دیگر بازتاب داخلی یا بازتاب کلی داخلی ) به انگلیسی Total internal reflection یا از امواج استفاده می کنند.

یعنی به طور کلی سنسورهای باران به دو قسمت تقسیم می شوند

1- سنسورهایی که از اشعه مادون قرمز استفاده می کنند

2- سنسورهایی از امواج اولتراسونیک استفاده می کنند.

 

 سنسور باران با استفاده از اشعه مادون قرمز

 

در این تیپ حسگرهای باران خودروف اشعه مادون قرمز با زاویه 45 درجه توسط یک فرستنده LED به روی شیشه جلو خودرو تابیده می شود.
اگر بر روی شیشه آب وجود داشته باشد باعث انحراف اشعه مادون قرمز می شود و نور کمی به گیرنده فوتودیود می رسد و در حالت عادی کل اشعه توسط گیرنده دریافت می شود.

 

 

 

راننده می تواند سیستم را در حالت اتوماتیک Auto یا دستی قرار دهد. این عملکرد در خودروهای مختلف به صورت کلید و یا به صورت لمسی روی مانیتور راننده تعبیه شده است.

 

سنسور باران تنها به هنگام باران فعال نمی شود بلکه هرگاه در حین رانندگی آب به شیشه شما پاشیده شود برف پاک کن ها به صورت اتوماتیک عمل خواهند کرد. این امر باعث می شود رانندگان با تمرکز بهتری رانندگی کنند و اگر در سرعت بالا به خاطر پاشیده شدن آب به شیشه خودرو دید راننده کاهش یابد سیستم در کمترین زمان بتواند برف پاک کن را روشن کند.

 

همچنین اگر سقف خودرو باز باشد به صورت اتوماتیک به هنگام باران بسته می شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
میلاد مرادنیا
میلاد مرادنیا
2 ماه پیش

در میان سنسورهای باران موجود در خودروهای داخلی کشور، کدام یک از آنها عملکرد بهتری دارند، سنسور اولتراسونیک یا سنسور اینفرارد؟ و آیا اینکه این سیستم بر روی خودروهای تولید داخل یا خودروهای قدیمی قابل نصب است یا خیر؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  میلاد مرادنیا
2 ماه پیش

با سلام همانطور که می دانید دو نوع سنسور باران اولتراسونیک و اینفرارد موجود است که نمونه اول امواج فراصوت و نمونه دوم امواج فروسرخ را دریافت می‌کند. عملکرد این دو سیستم نیز کمی با یکدیگر متفاوت است. * سنسورهای اولتراسونیک اطلاعات خود را از امواجی که فراتر از محدوده شنوایی انسان است کسب می‌کنند. نحوه کار این سنسورها به این صورت است که امواجی که با شیشه اتومبیل برخورد می‌کنند را دریافت کرده و بر اساس آن واکنش نشان می‌دهند. وقتی شیشه خشک است تمامی امواج رسیده به شیشه توسط سنسور جذب می‌شوند. اما در زمانی که شیشه خیس… خواندن ادامه ...

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش