علائم خرابی شمع ماشین و تشخیص آن در خودرو

4
(45)

 ما در مقاله زیر انواع مختلف شمع خودرو و دایاگرام آن را به شما معرفی کردیم.

انواع مختلف شمع خودرو + بهترین نوع شمع از نظر عمر و عملکرد

در این مقاله ما قصد داریم نشانه های خرابی شمع خودرو را بررسی کنیم.

برای شمع ها طول عمر مشخصی تعریف شده است که بر اساس کیلومتر طی شده توسط خودرو اعلام می شود. معمولا شمع های خودرو را حتما می بایستی بعد از 15 هزار کیلومتر تعویض کرد.

 شمع خودرو خراب باشد خودرو چطوری کار می کند؟

 خرابی شمع خودرو با توجه به تعداد سیلندرهای هر خودرو می تواند تاثیرات مختلفی داشته باشد. اگر یک شمع خودروی شما معیوب و یا خراب باشد آن سیلندر از کار افتاده و یا عملکرد بهتری نخواهد داشت و باعث لرزش خودرو و صدای اضافی در موتور خواهد شد.  همچنین قدرت و شتاب موتور کاهش خواهد یافت و تشخیص این علائم برای راننده کار سختی نمی باشد. همچنین شما می توانید با باز کردن شمع ماشین وضعیت آنها را بررسی کنید.

علائم ظاهری شمع خراب 

شمع خراب از نظر ظاهری به رنگ سیاه می باشد و مهمترین بخش آن سر الکترودها هست که می بایستی تمیز باشد. معمولا به خاطر احتراق بدنه این الکترودها رسوب می گیرد و اگر شما با سمباده اقدام به تمیز کردن سر دو الکترود کنید تا حدودی عملکرد سیلندر بهتر خواهد شد اما چون شمع کیفیت لازم را ندارد و عمل جرقه زنی را درست انجام نمی دهد احتراق خوبی در سیلندرها انجام نمی شود و دوباره شمع سیاه می شود و حتما می بایستی شمع را تعویض نمایید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
علی فلاحی گلباقی
علی فلاحی گلباقی
3 ماه پیش

آیا با شمعی که بیش از 15 هزار کیلومتر کارکرده اما هنوز هیچ گونه علائمی از خرابی ندارد و به خوبی کار می کند، باز هم نیاز به تعویض آنها است؟ یا می توان فقط شمع خراب را تعویض کرد و به خاطر هزینه های گزاف امروزی همه شمع ها را تعویض نکرد؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  علی فلاحی گلباقی
2 ماه پیش

با سلام
همانطور که در این مقاله توضیح دادیم علیرغم کارکرد خوب و صحیح از نظر شما، توصیه می شود شمع خودرو را در موعد مقرر تعویض نمایید و این موضوع کلی مزایا برای خودروی شما دارد که ذکر گردید. به نظر ما هر چند هزینه تعویض باتری زیاد باشد اما در مصرف سوخت خودرو و در اصطحلاک خودرو این موضوع جبران خواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش