علائم خرابی رله دوبل و استارت خودرو

3.4
(162)

 یکی از اجزای الکتریکی خودرو که در صورت عدم عملکرد صحیح باعث خاموش شدن یا بد کار کردن خودرو خواهد شد، رله دوبل می باشد. خوشبختانه با دانستن علائم خرابی رله و تشخیص خرابی رله می توان قبل از ایجاد مشکل در سایر قسمت های خودرو تعویض کرد. در این مقاله از کیان باتری، علائم خرابی رله استارت خودرو و تست و عیب یابی رله دوبل ماشین گفته شده است.

همانطور که از نام این قطعه پیداست، رله دوبل در حقیقت متشکل از دو رله مجزاست که یکی از رله ها با عنوان رله اصلی و رله بعدی به نام رله دوم یا پمپ بنزین می باشد. وظیفه اصلی رله دوبل در خودرو، تامین ولتاژ برق مورد نیاز قسمت های مختلف سوخت رسانی و همچنین ECU می باشد. در ادامه سعی شده است تا اطلاعات بیشتری در رابطه با نحوه عملکرد رله دوبل ارائه دهیم و همچنین علائم خرابی این قطعه را در خودروهای مختلف بررسی کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقش رله دوبل خودرو مقاله زیر را مطالعه نمایید:

رله دوبل خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

نشانه های سوختن رله خودرو

علائم خرابی رله دوبل خودرو
علائم خرابی رله دوبل خودرو

قطعاتی که رله ( رله خودرو ) برق آنها را تامین می کند، این موارد هستند:

 • پمپ بنزین
 • برق چراغ عیب یاب
 • کویل دوبل
 • کامپیوتر خودرو (ECU)
 • شیر برقی کنیستر
 • انژکتورها
 • المنت گرمکن دریچه گاز
 • برق المنت گرمکن سنسور اکسیژن

این قطعات از مهمترین قطعات خودرو هستند که با نیروی الکتریکی کار می کنند و اگر به هر کدام از این قطعات، میزان ولتاژ مورد نیاز ارسال نگردد، خودرو به طور کلی خاموش می شود و یا ضعف عملکردی خواهد داشت.

اگر این قطعه خراب گردد برق این سیستم ها قطع می گردد و خودرو از حرکت می ایستد.

علائم خرابی رله دوبل ماشین

 علائم خرابی رله دوبل خودرو
علائم خرابی رله دوبل خودرو

علائم خرابی رله دوبل شامل چه مواردی می باشد ؟

1- پس از باز کردن سوئیچ ، صدای تیک مانند خفیفی در خودرو شنیده می شود که نشانه خرابی رله می باشد.

2- هنگام باز کردن سوئیچ ، برای دو الی سه ثانیه صدای آغاز به کار پمپ بنزین شنیده می شود.

3- روشن نشدن خودرو در زمان استارت زدن

4- اگر پس از باز کرن سوئیچ ، چراغ چک خودرو روشن نشود ، می تواند نشانه ای بر خرابی رله دوبل باشد.

 دلیل سوختن و خرابی رله دوبل چیست؟

 دلیل خرابی رله دوبل
دلیل خرابی رله دوبل

همانطور که گفتیم رله دوبل تقسیم کننده ی برق به قطعات مختلف خودرو است.این قطعه دارای دو رله در داخل یک مدار است. وقتی رله دوبل خراب شود، امکان دارد یکی از رله ها درست عمل نکند و باعث اختلال در تامین ولتاژ مورد نیاز برای قسمت خاصی از قطعات خودرو شود.

 • حال امکان دارد آن قطعه ای که برق مورد نیازش را از رله دوبل میگیرد ، قطعه ای حساس مانند پمپ بنزین یا کوئل باشد.
 • پس بنابراین  امکان دارد خودرو در حین حرکت خاموش شود و یا حتی روشن نشود.
 • حتی در مواردی هم امکان دارد رله ای که مربوط به برق پمپ بنزین باشد قطع شود و برق دیگر به پمپ بنزین نرسد ولی برق کویل تامین شود.
 • در صورت خرابی این قطعه حتما باید تعویض شود.
 • در کل رله یک قطعه ی مصرفی است. برای اطمینان مانند فیوز باید یک عدد زاپاس در خودرو داشته باشید.
 • اما در بعضی مواقع نداشتن این قطعه به عنوان زاپاس باعث مشکلاتی در خودرو میشود.

یکسره کردن رله دوبل

اگر امکان فراهم کردن double relay نبود میتوانید با یک ضربه به قطعه شوک وارد کنید تا بتوانید به کارکردن موقت رله دوبل کمک کنید. اما اگر کار نکرد میتوانید برای یکسره کردن رله دوبل میتوانید به روش زیر عمل کنید.

 1. ابتدا بوسیله ی یک آچار شماره ی ده مهره ی نگهدارنده ی رله دوبل را باز کنید.
 2. پس از باز شدن از بدنه ی خودرو باید قطعه را از دسته سیم جدا کنید.
 3. دسته سیم دارای یک ضامن قرمز رنگ است. اگر ضامن آزاد نشود رله جدا نمیشود.
 4. به آرامی ضامن قرمز رنگ رله دوبل را بیرون بکشید.
 5. اگر ضامن آزاد نشد میتوانید به کمک یک پیچ گوشتی دو سو به آرامی ضامن را آزاد کنید تا رله دوبل بیرون بیاید.
 6. رله را بیرون بکشید و کنار بگذارید.
 7. حتما سوکت قطعه و سیم های متصل شده را بررسی کنید که قطع شدگی و سولفاته زدگی نداشته باشد.
 8. در خودرو های پژو و پراید و سمند ساژم و بوش به پایه های 1 و 4 و 5 و 13 برق  12 ولت میدهیم.
 9. در خودروهای پژو و پراید و سمند زیمنس به پایه های سوکت 1 و 4 و 13 برق 12 ولت میدهیم.
 10. اما روش دیگری که ساده تر است و میتوان انجام داد میتوان قاب رله را شکست و رله ها را به کنتاکت آن به صورت دستی چسباند.

تست رله دوبل با اهم متر

نحوه عیب یابی رله دوبل

در صورت سوختن رله دوبل ، موتور روشن نمی شود . در صورتیکه پایه مربوط به خروجی هر قطعه قطع شده باشد، قطعه مورد نظر عمل نمی کند و در حالت دیگر در صورت خراب شدن رله – دوبل، دستگاه عیب یاب وارد نمی شود و یا ولتاژ باتری را در قسمت پارامتر، خیلی کم نشان می دهد ( در صورت درست بودن ولتاژ باتری )

به وسیله دستگاه عیب یاب (دیاگ) :

با استفاده از دستگاه عیب یاب بطور مستقیم نمی توان رله، دوبل را تست کرد ولی در قسمت تست عملگرها ، هر کدام از عملگرها را وقتی تست می کنیم که در حقیقت ابتدا باید از سالم بودن رله دوبل اطمینان حاصل کرد ( چون برق تغذیه ۱۲ ولتی قطعات توسط رله دوبل تامین می شود ) و سپس از سالم بودن خود قطع .

 تست رله با مولتی متر

 تست رله دوبل با اهم متر
تست رله دوبل با اهم متر

ابتدا کلید یا سلکتور دستگاه مولتی متر را روی قسمت اهم متر قرار داده و سپس سیم های مشکی و قرمز را در قسمت های مربوطه در دستگاه مولتی متر قرار داده و دو سر سیم مشکی و قرمز را طبق تصویر به پایه های مربوطه متصل کرده و میزان مقاومت سیم پیچ های رله دوبل را یادداشت کنید و با مقادیر استاندارد مقایشه کنید. در صورتی که مقدار مقاومت اختلاف زیادی داشته باشد، معیوب بوده و باید تعویض گردد.

 علائم خرابی رله استارت

 علائم خرابی رله استارت
 علائم خرابی رله استارت

رله‌ی استارت برای رساندن برق از باتری ماشین به آهنربای استارت به کار می‌رود. اگر این رله فعال شود، استارت شروع به چرخیدن کرده و موتور روشن می‌شود.

اگر رله‌ی استارت درست عمل کند، مدار استارت خودرو کامل شده و باعث می‌شود خودرو خاموش و روشن شود. خرابی این قطعه عملا غیرممکن است و بعید است که شما با ایرادی در آن مواجه شوید اما هر قطعه‌ی مکانیکی عمری دارد و بعد از عمر مفیدش باید تعویض شود.

رله استارت چیست؟

یک رله استارت به عنوان یک تکمیل کننده مدار الکتریکی یا قطع کننده مدار بین باتری خودرو و موتور استارت عمل می کند. این امر به تقویت جریان باتری کمک می کند تا در جریان احتراق سوخت به همان اندازه جریان خوبی نیاز نباشد.

بسیاری از خودروها و کامیون‌های امروزی یک سوئیچ الکترونیکی برای استارت دارند که از راه دور عمل می‌کند. این کلید یک تراشه‌ی الکترونیکی دارد که مستقیما به کامپیوتر خودروی شما متصل است و اجازه می‌دهد سیستم استارت فعال شود. ممکن است این سیستم هم دچار اشکال شود و پیام‌های هشداری را در پنل خودرو نمایش دهد. در ادامه با برخی از علائم خرابی این قطعه آشنا می‌شویم.

1- خودرو روشن نمی‌شود.

نشانه های سوختن رله استارت خودرو
نشانه های سوختن رله استارت خودرو

واضح‌ترین علامت خرابی رله، روشن نشدن خودرو پس از استارت‌زدن است. همان‌طور که گفته شد، در سیستم‌های الکترونیکی استارت خودروهای جدید از کلید فیزیکی خبری نیست. بااین‌حال، زمانی‌که به آن فرمانی داده می‌شود، باید یک سیگنال به رله‌ی استارت ارسال کند. اما اگر این دکمه را فشار دهید یا کلید سوئیچ را بچرخانید و خودرو روشن نشود، ممکن است اشکال از رله‌ی استارت باشد. این مشکل به یک ایراد در مدار الکتریکی استارت برمی‌گردد و به تعداد دفعاتی که استارت می‌زنید، ارتباطی ندارد. اگر مدار هنوز به‌کلی دچار اشکال نشده باشد، صدای تق‌تق حین استارت‌زدن به گوش می‌رسد.

2- استارت پس از روشن‌شدن خودرو قطع نمی‌شود

علائم خرابی رله استارت
علائم خرابی رله استارت

وقتی موتور خودروی شما روشن می‌شود، باید سوئیچ یا دکمه‌ی استارت را رها کنید. در این حین انتظار می‌رود که مدار استارت قطع شود و اتصال استارت به موتور را از بین ببرد. اگر استارت پس از روشن شدن خودرو در مدار باقی ماند، تقریبا می‌توان مطمئن بود که رله‌ی استارت دچار اشکال شده است. اگر چنین اشکالی پیش بیاید، احتمال آسیب‌رسیدن به استارت، مدار استارت و سیستم انتقال قدرت وجود دارد.

3- بروز مشکلات مداوم در روشن‌شدن خودرو

اگر رله‌ی استارت درست عمل کند، هربار که آن را فعال کنیم، نیروی الکتریکی را به سیستم استارت منتقل می‌کند. اما ممکن است بر اثر حرارت، گرد و خاک یا مشکلات دیگر، رله به درستی عمل نکند. اگر سعی دارید که خودرو را روشن کنید اما روشن نمی‌شود و با دوباره انجام دادن این کار خودرو روشن می‌شود، به احتمال زیاد مشکل از رله است.

4- صدای تق‌تق هنگام استارت‌ زدن

این اتفاق اغلب زمانی رخ می‌دهد که باتری شما جریان کمی را تولید می‌کند اما می‌تواند علامت عملکرد ناقص رله‌ی استارت هم باشد. رله یک قطعه‌ی صفر و یکی است. یعنی یا جریان را کامل عبور می‌دهد یا اصلا عبور نمی‌دهد. بااین‌حال، یک رله‌ی خراب می‌تواند چنین صدایی را در مدار استارت ایجاد کند. رله‌ی استارت یک قطعه با عمر بالا و بسیار قابل اطمینان است اما ممکن است به دلایلی دچار ایراد شود. اگر با هریک از علائم بالا مواجه شدید، حتما عملکرد این رله را مورد بررسی قرار دهید.

چگونه رله استارت ماشین را تست کنیم
چگونه رله استارت ماشین را تست کنیم؟

تست رله استارت خودرو

فیلم زیر را از دست ندهید، در ویدئوی زیر نحوه تست و تعویض رله استارت خودرو را نشان داده ایم.

تعمیر رله دوبل

در فیلم زیر مشاهده می کنید که رله اتومبیل توسط لحیم کاری در عرض 10 دقیقه تعمیر می شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
15 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
کورش
کورش
15 روز پیش

عالی
ماشین من برلیانس ۳۳۰ هست ودر حال حرکت خود بخود خاموش میشه و بعد از چند دقیقه و استارت های مجدد روشن میشه و بعضا بعد ا، روشن شدن چراغ چک روشن میشه ممکنه ایراد ا، رله دوبل باشه ؟

پرویز شفیعی
پرویز شفیعی
3 ماه پیش

ممنون بابت مطالب بسیار مفید و راهنمایی خوب شما. من ماشین پرایدم استارت می خورد و روشن نمیشد و صدای پمپ بنزین هم نمی اومد! با امدادخودرو سایپا که تماس گرفتم یه نیسان فرستاد و مستقیم رفت پمپ بنزین رو تعویض کرد بعد رفت سراغ رله و یه حرکتی اونجا زد ماشین روشن شد! من به نظرم اومد که پمپ بنزین رو الکی تعویض کرد و کلا از خدماتشون راضی نبودم.

فتانه حسن پور
فتانه حسن پور
3 ماه پیش

شما تعمیرات برقی هم انجام میدین؟ یا کسی رو میشناسین معرفی کنین؟

مهرداد
مهرداد
4 ماه پیش

سلام.من وقتی به سوکت ۴ برق مستقیم میدم سیم روآب میکنه

بنائی
بنائی
8 ماه پیش

سلام من یک آردی ۸۴ دارم. بعضی مواقع در حال حرکت یکدفعه خاموش می‌شه و دیگه روشن نمی‌شه مگر اینکه ۱۰دقیقه تا ربع‌ساعت صبر کنم تا خنک شود و سپس استارت بزنم در این صورت روشن می‌شود. در اون محدوده‌ی ۱۰ تا ۱۵دقیقه‌ای که روشن نمی‌شود وایرشمع را چک کردم برق به شمع نمی‌رسد یک تعمیرکار گفت احتمالا از سنسور دور موتور است. تا حالا دوبار این سنسور را تعویض کردم اما فرقی نکرده. در مورد استپر هم عرض کنم که حین رانندگی خودرو گاهی گاز می‌خورد. خطای استپر هم در دیاگ قبلا دیده شده بود. ولی آیا اینکه ماشین… خواندن ادامه ...

رضا جعفری
رضا جعفری
در جواب  بنائی
3 ماه پیش

مشکل از دلکو هست

محمد ایرج
محمد ایرج
1 سال پیش

فقط یه سوال جناب
ماشینم پرایده فن دور کند کار نمیکنه امکانش هست که از رله دوبل هم باشه چون فیش هاش سولفاته زده بود تمیز کردم ولی بازم فک میکنم رله دوبلم اب خورده قاطی زده. میتونه رله دوبل تاثیری داشته باشه؟ ممنون میشم جوابو بگید.

Mehran
Mehran
در جواب  محمد ایرج
1 سال پیش

سلام ربطی به رله دوبل نداره

Mehran
Mehran
در جواب  محمد ایرج
1 سال پیش

سلام ربطی به دوبل نداره…

حمزه
حمزه
در جواب  محمد ایرج
8 ماه پیش

سلام.
از مقاومت فن دور کند هست…تمیزش کن مجدد ببند اگر درست نشد یکی براش بخر اوکی میشه

رضا جعفری
رضا جعفری
در جواب  محمد ایرج
3 ماه پیش

یه مقاومت پایین فن ماشینت هست عوض کن درست میشه

محمد ایرج
محمد ایرج
1 سال پیش

عالی خسته نباشید. متشکر از اموزش هاتون

مرتضی
مرتضی
1 سال پیش

من مشکلی با رپشن شدن خودرو ندارم و خودرو ۲۰۶ روشن میشه. اما وقتی ماشین خاموش میکنم بعد سی ثانیه رله دوبل شروع به ویز ویز کردن میکنه و این صدا قطع نمیشه.
به محض اینکه سوییچ باز میکنم صدای ویز ویز قطع میشه. حالا ایا رله مشکل خورده و باید تعویض بشه یا اتصالی داره و… و میشه درستش کرد؟
مثلا سولفاته زده باشه و…

عرفان
عرفان
در جواب  مرتضی
1 سال پیش

سلام ماشین منم همین مشکل رو داره اگه حل کردید راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

سهیل
سهیل
4 سال پیش

خیلی کاربردی بود ممنونم

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش