شارژر باتری چیست؟

5
(2)

گاهی باتری به دلایلی از جمله از کار افتادن آلترناتور (دینام) یا بعد از شارژ اولیه باتری با اسید نیازمند شارژ است. این عمل با دستگاه های شارژر باتری انجام می گیرد.

شارژرهای باتری با قدرت های مختلفی تولید می شوند. منظور از قدرت یعنی تعداد باتری که در یک زمان قادر به شارژ کردن است می باشد.

کار با این دستگاه ها نیازمند تخصص است زیرا شارژ هر نوع باتری اصولی دارد مثلا شارژ نامناسب باتری های سیلد سبب خشک شدن و غیر قابل استفاده شدن آنها می شود.

دستگاه های شارژر مناسب، بزرگ بوده و امکان استفاده آنها در منازل نیست (البته قیمت بالایی نیز دارند) و برای شارژ نیازمند محیطی با تهویه مناسب است که معمولا این مکان ها در منازل یافت نمی شود.

دستگاه های شارژر کوچک خانگی که معمولا حداکثر ۸۰ وات می باشند برای باتری های خودرو خیلی مناسب نبوده و در صورت دشارژ کامل باتری خودرو توانایی شارژ باتری را ندارند. این دستگاه ها بیشتر برای باتری های موتور سیکلت مناسب است.

توجه:
ولتاژ تولید گاز در دمای زیر ۱۵ درجه سانتی گراد تقریباً ۱۴٫۴ v و در دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد تقریباً ۱۳٫۸ v می باشد.
اگر در هنگام شارژ کردن باتری از این اعداد تجاوز کنیم باتری شروع به تولید مقادیر قابل توجهی گاز می نماید که این امر موجب کاهش آب باتری و افزایش ریسک انفجار می شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
3 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
کمبوجیه
کمبوجیه
10 ماه پیش

کاشکی افراد متخصص و پژوهشگری مثل شما کارها را به دست بگیرند

سعید نیازی
سعید نیازی
2 ماه پیش

آیا می توان دستگاهی استفاده کرد مناسب مصارف خانگی و باتری خودرو باشد؟ آیا همچین دستگاهی وجود دارد و اینکه چطور می توان تهیه کرد؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  سعید نیازی
2 ماه پیش

با سلام
کاملا درست متوجه منظور شما از مصارف خانگی نشدیم! اما تمامی شارژرهای باتری دارای آپشن تنظیم ظرفیت باتری هستند که شما می توانید هر باتری با ظرفیت مشخص دستگاه شارژر خودتان را شارژ و استفاده نمایید.
برای تهیه این دستگاه نیز می توانید از فروشندهای لوازم الکتریکی در سطح بازار کمک بگیرید.

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش