سنسور پارک خودرو + انواع مختلف و مدل های جدید

4.5
(14)

سنسور پارک خودرو به انگلیسی (Parking sensor) یه نوع حسگرهایی هستند که معمولا در هنگام دنده عقب فعال شده و راننده از موانع عقب و کناری خودرو آگاه می کند.

هم اکنون در بیشتر موارد 4 حسگر در عقب خودرو و 4 حسگر در جلوی خودرو روی سپرهای خودرو نصب می شوند.

 انواع مختلف حسگرهای پارک ماشین

حسگرها به دو بخش تقسیم می شوند.

1- حسگرهای الکترومغناطیس

این نوع حسگرهای نسبت به سنسورهای اولتراسونیک کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت این نوع حسگرها این است که سپرهای خودرو نیاز به سوراخ کاری ندارد و نصب آن نیز راحت تر می باشد. آنتن این سنسورها به صورت نوار در قسمت درونی سپر خودرو چسبانده می شود و اطلاعات آن به ماژول ارسال می شود.

2- حسگرهای اولتراسونیک

سنسورهای اولتراسونیک از تکنولوژی امواج صوتی استفاده می کنند و هم اکنون بیشتر خودرو سازها از این تکنولوژی برای سیستم خود استفاده می کنند.

این سنسورها با ارسال سیگنال و مدت زمان سیگنال برگشتی فاصله اجسام با خودرو را تشخیص و به صورتی صوتی و یا تصویری راننده را آگاه می کنند.

امکانات سنسورها

سنسورها همچون سایر دستگاه های الکترونیک هر روز با امکانات بهتری تولید و ارائه می شوند. بطوریکه هم اکنون سنسورها به صورت دیجیتالی فاصله جسم با خودرو را منتشر و همچنین فاصله را به سه بخش سبز، زرد و قرمز تقسیم می کنند. همچنین از چشمی های دوربین عقب و جلو نیز بهره می گیرند و نمایشگرهای متنوعی را تعبیه کرده اند.

بعضی از پکیج های سنسور پارک خودرو از صفحه نمایشگر خود بر روی آینه عقب ماشین بهره می برند که در حالت عادی آینه به صورت معمولی بوده و هنگامی که خودرو دنده عقب باشد صفحه نمایش در روی قسمتی از آینه ظاهر می شود. یا اینکه تصویر هشدار روی مانیتور خودرو به نمایش در می آید.

همچنین شما در تصویرهای زیر می بینید چطور اطلاعات دقیقی از یک فرد در عقب خودرو به صورت تصویری نمایش داده می شود.

حسگرهای پارک مخصوصا جلوی حوادث احتمالی تصادف با اجسام کوچک و مخصوصا بچه ها را که با آینه قابل مشاهده نیستند را می گیرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
کیوان جولایی
کیوان جولایی
3 ماه پیش

این سنسور یک آپشن بسیار کارآمد به شمار میاد، آیا میشه این سنسور رو روی هر خودرویی نصب کرد؟ شرایط استفاده از این سنسور در حین زمان های بارانی یا کارواش به چه صورت خواهد بود؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  کیوان جولایی
2 ماه پیش

با سلام
بله این آپشن روی هر خودرویی که لامپ چراغ های دنده عقب از ولتاژ 12 ولت تغذیه کند قابل نصب است. همچنین ساختار چشمی‌های سنسور دنده عقب به صورتی است که این چشمی‌ها در برابر نفوذ آب، گرد و غبار، سرما و یا گرما مقاوم هستند و باران یا شستشوی خودرو، آسیب و یا خللی در عملکرد آنها ایجاد نمی‌کند.
نکته مهم اینکه نمایشگر و کیت اصلی دستگاه سنسور دنده عقب در برابر نفوذ آب مقاوم نیست. این قطعات در صورت ورود آب آسیب خواهند دید اما سرما و گرما تاثیری در عملکرد این قطعات ندارد.

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش