راهنمای سفر به کرج در استان البرز

4.8
(477)

در این مقاله از کیان باتری قصد داریم اطلاعات جامعی در زمینه راهنمای سفر به کرج و استان البرز در اختیارتان قرار دهیم. نوروز با تعطیلات طولانی و حال و هوای خوشش، یکی از بهترین وقت‌های سفر در ایران است. در کرج و دیگر شهرهای استان البرز، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی هست که شاید تاکنون ندیده باشید. با ما همراه باشید.

استان البرز و شهر کرج را بیشتر بشناسیم

راهنمای سفر به کرج و البرز
راهنمای سفر به کرج و البرز

استان البرز در تیر ماه سال ۱۳۸۹ شکل گرفت و شهرهایی که تا آن زمان غرب استان تهران خوانده می‌شدند، البرز نام گرفتند. مرکز آن کرج است و ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان، اشتهارد و فردیس از شهرهای دیگر استان البرز هستند. این استان از شمال به مازندران، از جنوب به شهریار، از غرب به قزوین و از شرق به تهران می‌رسد.

کرج چهارمین شهر پرجمعیت ایران است که قومیت‌های گوناگونی را در خود جای داده است. ارتفاع کرج از سطح دریا ۱۲۹۷ متر و میانگین دمای سالانه‌ی آن ۱۷ درجه سانتی‌گراد است. آثاری که از دوره‌‌ی عهد باستان، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان در محدوده‌ی کرج پیدا شده، نشان از تمدن قدیمی این منطقه دارد.

راهنمای گردشگری سفر به کرج و استان البرز
دانلود عکس: راهنمای گردشگری سفر به کرج و استان البرز

آب و هوای استان البرز

آب و هوای مسافرت به کرج
آب و هوای مسافرت به کرج

به دلیل قرار گرفتن استان البرز در دامنه ‎های جنوبی رشته کوه البرز، دره چالوس و رودخانه کرج، این استان غالبا دارای آب و هوای خنک و مرطوب میباشد. در تمام طول سال مقدار رطوبت هوای کرج نسبت به تهران بیشتر بوده و به طور کلی هوای خننک تر و بارندگی‌ های بیشتر دارد.

این شهر نیز مانند بقیه کلان ‌شهر های ایران آلودگی هوای بسیاری دارد که در سال ‌های اخیر خطرساز شده‌ است.

بهترین زمان سفر به کرج

بهترین فصل سفر به کرج و به طور کلی استان البرز بهار، اوایل تابستان و اوایل پاییز است. البته اگر قصدتان سر زدن به پیست دیزین باشد باید زمستان را برای سفر انتخاب کنید.

مسیر های دسترسی به کرج

 چگونه از تهران به کرج برویم
چگونه از تهران به کرج برویم؟

استان البرز از شرق به استان تهران، از شمال به مازندران، از غرب به قزوین و از جنوب به استان مرکزی محدود میشود. برای رفتن به استان البرز راه‌ های متعددی وجود دارد.

به دلیل نزدیکی این استان به استان تهران میتوانید با هواپیما به فرودگاه مهرآباد رفته و از آنجا با مترو، تاکسی یا وسیله شخصی به کرج بروید. کرج ایستگاه قطاردر راه آهن سراسری نیز دارد.

چگونه از تهران به کرج برویم

اگر شما ساکن تهران هستید، می توانید با مترو، اتوبوس و تاکسی از هرکجای شهر میتوانید به کرج سفر کنید.

اما اگر قصد سفر با ماشین شخصی را دارید، باید از آزاد راه تهران-کرج، جاده مخصوص کرج و جاده قدیم وارد کرج شوید. همچنین این شهر به جاده چالوس نیز دسترسی دارد.

مقاله پیشنهادی: چک کردن ماشین قبل از سفر

جاهای دیدنی البرز و کرج

بیشتر ایرانی ها مخصوصا تهرانی ها حداقل برای چندبار هم که شده از شهر کرج گذر کرده اند. اما کرج را تا به حال به چشم مقصدی برای تنها گذر کردن نبینید! جاذبه های شهر کرج بسیار زیاد است و هر کسی که بخواهد از این شهر بازدید کند و جاذبه گردی کند واقعا برای این کار دستش باز است.

ما امروز در این مطلب می خواهیم تا جاذبه های شهر کرج را به اتفاق شما مورد بررسی قرار دهیم پس تا به انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

جاده چالوس

جاده‌ی کرج – چالوس یکی از زیباترین جاده‌های ایران و جهان است. منظره‌‌ی طبیعت زیبای البرز با وجود رودخانه‌ی کرج، کوه‌ها و درختان تنومند در هر فصل از سال جلوه‌گری می‌کند. جاده کرج- چالوس شهر کرج را به چالوس در استان مازندران وصل می‌کند. ابتدای این مسیر از شرق به تهران راه دارد و از غرب به طالقان.

جاده‌ی کرج - چالوس یکی از زیباترین جاده‌های ایران و جهان
جاده‌ی کرج – چالوس یکی از زیباترین جاده‌های ایران و جهان

این جاده‌ی تماشایی که به‌ویژه در تعطیلات پرترافیک و پرطرفدار است، در سال ۱۳۱۲ در دوره‌ی پهلوی اول ساخته و افتتاح شد. کارگران برای ساخت این جاده و کندن تونل‌ در دل کوه با سختی فراوان روبه‌رو بودند و برای هر کلنگ دستمزد خوبی می‌گرفتند.

با ساخت سد کرج در سال ۱۳۴۰ و افتتاح چندین رستوران و واحد اقامتی، جاده چالوس رونق بیشتری گرفت و در مدت کوتاهی به یکی از مسیرهای جذاب گردشگری کشور تبدیل شد.

سد امیرکبیر

سد امیرکبیر کرج از دیدنی های جاده چالوس کرج
سد امیرکبیر کرج از دیدنی های جاده چالوس کرج

سد امیرکبیر معروف به سد کرج، در کیلومتر ۲۵ جاده‌ی کم‌نظیر چالوس و در محدوده‌ی استان البرز واقع شده است. سد امیرکبیر نخستین سد چند منظوره کشور است. سد کرج از منابع اصلی تامین آب آشامیدنی پایتخت و منبع آب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی کرج به شمار می‌رود. اینجا مرکز طبیعی پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال قرمز است.

اگرچه قایق‌سواری و جت‌اسکی در دریاچه‌ی سد ممنوع شده، هنوز از جاذبه‌های پررنگ گردشگری کرج است. محدوده‌ی سد کرج همه‌ی زیبایی‌ها را یک‌جا دارد؛ عظمت سد و آب درخشان رودخانه در یک طرف، آسمان خوش‌رنگ و بلندای کوه‌ در دل جاده‌ی زیبای چالوس در طرف دیگر. مسافران جاده چالوس معمولا کنار سد کرج توقف می‌کنند تا از تماشای زیبایی و ابهت آن لذت ببرند. بازار سلفی و عکاسی در اینجا داغ است.

حالا که تا سد کرج آمده‌ایم، بد نیست به آبشارهای زیبای این محدوده هم سری بزنیم.

آبشار چاران از جاهای دیدنی کرج
آبشار چاران از جاهای دیدنی سفر به کرج

آبشار چاران

نزدیک سد امیرکبیر، ابتدای مسیر روستای خور، روستایی بنام چاران واقع شده که آبشاری به همین نام دارد. ارتقاع آبشار ۱۰ متر است و از روستای چاران ۱ ساعت پیاده‌روی فاصله دارد.

آبشار هفت‌ چشمه

در کیلومتر ۱۷ جاده‌ی کرج – چالوس یکی از قشنگ‌ترین آبشارهای استان البرز بنام هفت چشمه قرار گرفته است.

مسیر رسیدن به این آبشار ۷ متری در بعضی‌جاها از میان صخره‌ها می‌گذرد و بازدید از آن در فصل بارندگی پیشنهاد نمی‌شود.

آبشار نوجان

در کیلومتر ۱۵ جاده کرج – چالوس از مسیر اصلی جدا می‌شویم و از راه فرعی به روستای نوجان و آبشار نوجوان می‌رسیم. روستای نوجان از سمت دیگر به روستای آتشگاه و کرج راه دارد.

آبشار نشترود

آبشار ۱۱۰ متری نشترود که در روستایی به همین نام واقع شده، از بلندترین آبشارهای ایران است. نشترود در کیلومتر ۳۵ جاده کرج – چالوس قرار گرفته است.

آبشار کندر

آبشار تماشایی کندر در مسیر کرج – چالوس قرار دارد. ۸ کیومتر پس از بیلقان، کمی جلوتر از روستای پورکان، جاده‌ی فرعی پیش روی ما است که پس از ۳/۵ کیلومتر به آبشار کندر می‌رسد.

پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران از جاهای تفریحی البرز
پیست اسکی دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران از جاهای تفریحی کرج

دیزین، مهم‌ترین پیست اسکی ایران است که در سال ۱۳۴۸ افتتاح شد. دیزین کیلومتر ۷۴ جاده‌ی کرج – چالوس قرار دارد و با داشتن شرایط استاندارد، یکی از پیست‌های اسکی معتبر خاورمیانه است. در این پیست امکان برگزاری مسابقه‌های رسمی و بین‌المللی وجود دارد. دیزین در فصل سرما برای اسکی روی برف و در تابستان برای اسکی روی چمن عالی است.

دیزین علاوه بر اسکی، برای دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان و کایت‌سواری هم گزینه‌ی خوبی است. هتل جهانگردی دیزین برای اقامت‌ اسکی‌بازها و گردشگران در نظر گرفته شده است. این پیست از اواخر آذر تا اردیبهشت پذیرای دوستداران ورزش‌ های زمستانی میباشد.

غار یخ‌مراد گچسر البر

غار یخ مراد از جاهای دیدنی گچسر البرز
غار یخ مراد از جاهای دیدنی گچسر البرز

در چهار کیلومتری جنوب گچسر قرار داشته و مربوط به دوران باستان و دوره سوم زمین ‌شناسی به نام کاردتیا میباشد. احتمالا قدمت این غار به پنجاه میلیون‌ سال پیش باز میگردد.

در فاصله‌ی ۲ ساعت پیاده‌روی تا روستای گچسر در جاده‌ کرج – چالوس، غار یخ‌مراد قرار گرفته که بهترین زمان بازدید از آن اسفند و فروردین است. در این زمان قندیل‌های یخی جلوه‌ی زیباتری به غار سرد یخ‌مراد می‌بخشند.

روستای شهرستانک

روستای شهرستانک از جاذبه های طبیعی البرز
روستای شهرستانک از جاذبه های طبیعی البرز

از روستا های دهستان آسارا جزء ییلاقات مرز بین تهران و کرج بوده و از مناطق مورد توجه ساکنان تهران و کرج میباشد. این روستا علاوه بر زیبایی ‌های طبیعی جاذبه‌ های تاریخی متعددی را نیز در خود جای داده ‌است.

باغ لاله گچسر

باغ لاله گچسر از بهترین پارک های البرز
باغ لاله گچسر از بهترین پارک های البرز

در کیلومتر ۵۲ جاده کرج – چالوس و در منطقه‌ی گچسر، روستای گرماب قرار گرفته که حدود اردیبهشت ماه هر سال، درِ باغ لاله‌اش را به‌روی مردم باز می‌کند.

در اینجا حدود ۳۰ واریته گل لاله می‌روید که زیبایی نفس‌گیر آن خیلی‌ها را به جشنواره‌ لاله‌ می‌کشاند. باغ لاله گچسر تنها جاذبه‌ی گردشگری این منطقه نیست. چشمه‌ ولد در دو کیلومتری هتل گچسر آب معدنی دارد و برای درمان بیماری‌های تنفسی و روماتیسم توصیه می‌شود.

روستای برغان

 مسیر رفتن به روستای بزغان کرج
مسیر رفتن به روستای بزغان کرج

ار ییلاقات دیگر استان البرز بوده که بسیار مورد علاقه‌ی طبیعت‌گردان است. این روستا که دیدنی‌ترین روستای استان البرز است دارای باغ‌ های میوه متعدد رودخانه ‌های زیبا وطبیعت سرسبز میباشد.

روستای آتشگاه

روستای آتشگاه از جاهای دیدنی البرز و کرج
روستای آتشگاه از جاهای دیدنی البرز و کرج

آتشگاه کرج قدمتی به‌اندازه‌ی دوره‌ی ساسانی و اشکانی دارد. این روستا جایگاه زندگی زرتشتیان بوده و آشتکده یا آتش‌کوه نامیده می‌شد. راه دسترسی به آتشگاه کرج، از جاده‌ی کرج – چالوس و نیز از شمال گوهردشت کرج است.

آتشگاه یکی از گردش‌گاه‌های اهالی به‌ویژه در تعطیلات است. آب و هوای عالی، منظره‌ی کوهستانی تماشایی و درختان میوه برای یک مکان گردشگری کاملا کافی است. وجود رستوران‌های فراوان با پایان فصل سرما خیلی‌ها را به آتشگاه می‌کشاند.

طالقان از جاهای دیدنی کرج

طالقان از جاهای دیدنی کرج
طالقان از جاهای دیدنی کرج

در حدود کیومتر ۵۰ اتوبان کرج – قزوین، تابلوی خروجی طالقان را می‌بینید. در طالقان جذابیت طبیعت چشمگیر است، از کوه و دشت تا دریاچه و رودخانه، همه جا زیبا است.

طالقان برای کوهنوردی و دوچرخه‌سواری مقصدی عالی است. ولی اگر آنقدرها هم ورزشکار نیستید، نگران نباشید. پیاده‌روی در دشت و کنار رودخانه زیر آسمان آبی طالقان و تماشای سد طالقان خاطره‌ای تکرارنشدنی است.

برای گشت و گذار، بهار یا بهتر از آن تابستان را انتخاب کنید که زمستان‌های سردی دارد. در طالقان چندین روستای چشم‌نواز و آرام، چشمه‌های آب گرم و چند آبشار وجود دارد. در راه برگشت می‌توانید عسل طبیعی و لبنیات محلی سوغات بخرید.

جاهای دیدنی کردان البرز

جاهای دیدنی کردان البرز
جاهای دیدنی کردان البرز

در ابتدای اتوبان کرج – قزوین تابلوی خروجی کُردان را می‌بینیم. این روستای قدیمی که ویلاهای زیبایی را هم در دل خود جای داده، بسیار خوش آب و هوا است و افراد بسیاری برای گذراندن تعطیلات میان طبیعت کوهستانی، راهی کردان می‌شوند.

پل شاه‌ عباسی کرج

پل شاه‌ عباسی کرج از جاهای تاریخی البرز
پل شاه‌ عباسی کرج از جاهای تاریخی البرز

پل تاریخی کرج که به نام‌های پل شاه عباسی یا سلیمانیه هم نامیده می‌شود، در سال ۱۳۷۹ به نام پل دختر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. پل دختر کرج در دوره صفوی بر باقی‌مانده‌ی پلی قدیمی از دوره‌ی سلجوقی که محل پیوند ری و قزوین بوده، ساخته و بازسازی شده است. قلعه یا ساختمان تاریخی صمصام هم از دوره‌ی سلجوقی به جا مانده که نزدیک پل سلیمانیه است.

کاخ مروارید کرج

کاخ مروارید کرج از مکان های دیدنی کرج
کاخ مروارید کرج از مکان های دیدنی کرج

کاخ مروارید که به کاخ شمس معروف است، در مهرشهر کرج قرار دارد. این کاخ به‌دست وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد که در زمان خود یک میلیون دلار هزینه داشت.

کاخ مروارید که از زمان پهلوی اول بر جا مانده، در سال ۱۳۴۷ برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد.

طرح کاخ مروارید به‌شکل سفره‌ماهی است که صدفی را در بر دارد. همه‌ی فضاها در زیر سقفی به‌شکل حلزون طراحی شده‌اند. امکان بازدید عمومی از کاخ شمس وجود دارد. از بازدید این بنای زیبا و معماری چشمگیر آن پشیمان نخواهید شد.

کاخ سلیمانیه کرج

کاخ سلیمانیه از دیدنی های سفر به کرج
کاخ سلیمانیه از دیدنی های سفر به کرج

کاخ سلیمانیه که اکنون در محوطه‌ی دانشکده کشاورزی کرج قرار گرفته، از آثار ملی ایران و به جا مانده از دوره‌ی فتحعلی شاه قاجار است. ساختمان کاخ آجری است و تزییات ویژه‌ای در آن نمی‌بینیم. بنای کاخ روی پیلوت واقع شده که در زمان خودش نوآوری جالبی بوده است.

در تالار کاخ سلیمانیه دو نقاشی اثر عبداله خان نقاش‌باشی روی دیوارها به‌چشم می‌خورد. یکی از این دو، تصویر آقا محمد خان و نقاشی دیگر از فتحعلی‌شاه و اطرافیانش است.

کاروانسرای شاه‌ عباسی

کاروانسرای شاه‌ عباسی از مکان های تاریخی البرز
کاروانسرای شاه‌ عباسی از مکان های تاریخی البرز

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی و تاریخی کرج، کاروانسرای شاه عباسی است که در جنوب شرقی میدان توحید قرار دارد.

این بنا در دوره‌‌ی شاه سلیمان صفوی ساخته شده و در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. این کاروان‌سرا از ارزشمندترین بناهای دوره‌ی صفویان است که در شاه‌راه ابریشم قرار گرفته بود.

در آن دوران کاروانسرای شاه‌ عباسی کرج به‌عنوان مکان استراحت برای کاروان‌ها و مرکب‌ها به کار می‌رفته است.  در ابتدای دوره‌ی قاجار قلعه‌ی نظامی شد و در پایان دوره‌ی قاجار آن را به مدرسه تبدیل کردند.

کاروانسرای شاه عباسی کرج اکنون شامل بخش‌هایی مانند موزه صنایع دستی، رستوران سنتی و سفره‌خانه است.

دهکده ورزشی چهارباغ

دهکده ورزشی چهارباغ
دهکده ورزشی چهارباغ

در راهنمای سفر به کرج برای افرادی که از شلوغی شهر و هوای آلوده خسته شده‌اند، چه جایی بهتر از یک مجموعه‌ی ورزشی لوکس خارج از شهر؟ دهکده ورزشی چهارباغ دارای استخر و سونا، ‌ سالن‌ سرپوشیده چند منظوره، امکانات فوتبال‌دستی، دارت، بیلیارد و اسنوکر، زمین تنیس، رستوران و سوئیت اقامتی است. دهکده‌ی ورزشی در اتوبان کرج – قزوین، پل کردان، چهارباغ قرار گرفته است.

باغ پرندگان چهارباغ

باغ پرندگان چهارباغ از بهترین جاهای البرز
باغ پرندگان چهارباغ از بهترین جاهای البرز

باغ پرندگان برای کسانی که به طبیعت و تماشای گونه‌های مختلف پرندگان علاقه دارند، مکان بسیار جذابی است. در این باغ که حدود ۱۰ هزار متر مربع در چند طبقه مساحت دارد، از گونه‌های در حال انقراض تا پرندگان آبزی، کنار آبزی، شکاری، طوطی و کبوترها به نمایش گذاشته شده‌اند. باغ پرندگان البرز از نظر تعداد پرنده و محیط در خاورمیانه رتبه‌ی اول را دارد.

نشانی باغ پرندگان، اتوبان کرج – قزوین، خروجی کردان، شهر چهارباغ، نبش گلستان پنجم است.

باغ فاتح از جاهای دیدنی کرج

باغ فاتح از جاهای دیدنی کرج
باغ فاتح از جاهای دیدنی سفر به کرج

باغ فاتح واقع در جهانشهر کرج از بهترین مکان‌های تفریحی اهالی کرج است. درختان تنومند باشکوه و گل‌کاری‌های چشم‌نواز در همه‌ی فصل‌ها چشم‌نواز هستند. این‌جا از پردرخت‌ترین محله‌های کرج بوده که اکنون بخش زیادی از درختان آن از بین رفته است. باغ فاتحِ کنونی بخشی از دارایی حاج محمد صادق فاتح یزدی است که به شهرداری کرج سپرده شده است.

باغ جهانشهر که به پارک تنیس هم معروف است، مجموعه‌ی بین‌المللی تنیس را در خود جا داده که دارای ۷ زمین تمرین و یک زمین مسابقه است. جاده‌ی تندرستی و زمین بازی کودک از امکانات باغ فاتح است. باغ فاتح یا پارک تنیس کرج که در بلوار جمهوری قرار گرفته، در روزهای تعطیل میزبان خانواده‌هایی است که از منظره‌ی دل‌انگیز درختان تنومند و فضای طبیعی باغ لذت می‌برند.

باغ گلهای کرج

باغ گلهای کرج
باغ گلهای کرج

باغ گلها همان طور که از اسمش پیدا است، پر است از انواع گل که می‌توانید ببینید و بخرید. باغ گلهای کرج در مرکز شهر، در بوستان شهید چمران، میدان امام حسین واقع شده است. ۳۰۰ گونه‌ی گیاهی کنار پرچین‌های تو در تو، قفس پرندگان، آبشار، رستوران و کافی‌شاپ، مجموعه‌ای را به‌وجود آورده که هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگ‌ترها تماشایی است.

بام کرج

بام کرج از مکان های دیدنی کرج
بام کرج از مکان های دیدنی کرج

بام کرج واقع در عظیمیه، در واقع بالاترین جایی در کرج است که با ماشین می‌توانید بروید. خیابان در جایی به پایان می‌رسد که دامنه‌ی کوه عظیمیه آغاز می‌شود. با این‌که امکانات ویژه‌ای ندارد، خیلی‌ها برای لذت بردن از هوای خوب و منظره‌ی چشم‌نواز آن، راهی بام کرج می‌شوند.

از میدان آزادگان می‌توانید با تاکسی مستقیم به بام کرج بروید. آن‌جا دیگر همه‌ی شهر زیر پای شما است. بام کرج بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال آرامش و سکوت هستند.

پارک ایران‌زمین

پارک ایران‌زمین از جاذبه های دیدنی کرج
پارک ایران‌زمین از جاذبه های دیدنی کرج

حالا که تا عظیمیه آمده‌اید، سری به پارک ایران‌زمین مقابل میدان اسبی بزنید. گذشته از زمین بازی که بچه‌دارها را سرگرم می‌کند، طراحی زیبای پارک برای پیاده‌روی و لذت بردن از طبیعت عالی است. دریاچه‌ی پارک برای سلفی گرفتن عالی است و کافی‌شاپ دنجش برای رفع خستگی با یک فنجان قهوه خوب است.

امامزاده طاهر

امامزاده طاهر
امامزاده طاهر از جاهای دیدنی کرج

در مسیر بزرگراه تهران – کرج به‌سمت مهر‌شهر، گنبد آبی امامزاده طاهر را از شیشه‌ی ماشین می‌بینید. امامزاده طاهر که در شمال باغ سیب معروف مهر‌شهر قرار گرفته، در دوره‌ی صفویه ساخته شده و در سال‌های اخیر نوسازی شده است.

گذشته از آرامگاه با صفا و آرام امامزاده طاهر، قبرستانِ محوطه، مزار افراد مشهوری را در خود جا داده است. احمد شاملو، شاعر، نویسنده و مترجم معروف معاصر، غزاله علیزاده، ‌نویسنده‌ی کتاب خانه‌ی ادریسی‌ها، جلال ذوالفنون، نوازنده‌ی سه‌تار، حسن کامکار، ‌ بنیان‌گذار گروه موسیقی کامکارها و غلامحسین بنان از جمله نام‌های معروفی هستند که پیکرشان در آرامستان امامزاده طاهر آرام گرفته است.

بازینو

مجموعه بازینو، پیشرفته‌ترین شهربازی کشور است
مجموعه بازینو، پیشرفته‌ترین شهربازی کشور است

اگر اهل بازی و هیجان هستید، مجموعه‌ی «بازینو» که عنوان پیشرفته‌ترین شهربازی کشور را یدک می‌کشد، انتخاب مناسبی برای گذراندن یک بعدازظهر پر از هیجان است.

بازینو خارج از کرج، در جاده‌ی ملارد، انتهای بلوار الغدیر قرار گرفته و ۵ طبقه شهر بازی، ۱ طبقه رستوران و فست‌فود و ۲ طبقه مرکز خرید دارد. این شهربازی که برای افراد بزرگ‌تر از ۳ سال مکان سرگرم‌کننده‌ای است، ‌ از ساعت ۵ عصر تا نیمه‌شب و در روزهای تعطیل از ۱۱ صبح تا نیمه‌شب پذیرای شما است.

دهکده آبی پارس

دهکده آبی پارس از مکان های تفریحی کرج
دهکده آبی پارس از مکان های تفریحی کرج

دهکده آبی پارس بزرگ‌ترین پارک آبی سرپوشیده‌ی خاورمیانه است که علاوه بر کافی‌شاپ و رستوران، دارای سونا، استخر کودک، ۱۵ سرسره مهیج، دریاچه‌ی موج و خیلی امکانات جالب دیگر است. نشانی این دهکده‌ی آبی، کیلومتر ۲۲ اتوبان تهران – کرج، روبروی ایستگاه گرمدره، خیابان شهدا است.

خرید و گشت و گذار در کرج

خرید و گشت و گذار در کرج
خرید و گشت و گذار در کرج

گشت و گذار در بازار و خرید هم بخشی از سفر است. اگر بازار قدیمی می‌پسندید، سری به بازار انقلاب کرج در خیابان شهید بهشتی بزنید. در این بازار از ترمه تا ادویه و از پوشاک تا خوراک پیدا می‌کنید.

برای رفتن به مرکز خرید گزینه‌ها فراوان است. مرکز خرید «یادمان» در میدان آزادگان، «ایران زمین» یا شام سابق واقع در عظیمیه، «مجموعه زندگی» در مهرویلا، میدان عطار چند گزینه‌ی خوب هستند. مرکز خرید «مهرشهر» در بلوار شهرداری، «برج میلاد کرج» واقع در ضلع شمال شرقی میدان آزادگان و «مهستان» نزدیک پارک نبوت از پوشاک خانم‌ها و آقایان تا کیف و کفش و زیور‌آلات می‌فروشند.

در خیابان اصلی گوهردشت می‌توانید از پاساژ‌های گوهران، چچلاس، گلستان، گوهر و فروشگاه‌های ریز و درشت دیدن کنید. بولوار مولانا در جهانشهر چندین فروشگاه برند لوکس زنانه و مردانه در خود جای داده است.

سوغات استان البرز

سوغات استان البرز
سوغات استان البرز

البرز بر خلاف نام استانش که هنوز تازه است، قدمتی به‌اندازه‌ی اوستا و دوره‌ی هخامنشیان دارد. نام کرج در کنار ری و قزوین در کتاب‌های تاریخ کهن دیده می‌شود. برای دیدن صنایع دستی کرج می توانید به موزه کاروانسرای شاه عباسی سر بزنید.

با وجود درختان کهن و آب و هوای خوش این حوالی، چه سوغاتی بهتر از انواع میوه؟ میوه‌ی البرز تر و تازه و خوش‌طعم است. توت، انگور، خرمالو و سنجد از میوه‌های مرغوب کرج است و سیب طالقان معروف است. آلو برغان یا گوجه برغان هم نظیر ندارد. در طالقان و برغان، عسل و لبنیات محلی بخرید.

سوغات شهر کرج
سوغات سفر به شهر کرج

سوغات کرج

توت، انگور، فندق، سنجد، خرمالو، عناب، ازگیل، شیرینی توتک، آلوی برغان از سوغاتی‌های خوشمزه‌ی کرج هستند. سفال، گلیم، شیشه‌گری و البته مجسمه‌سازی از صنایع دستی کرج هستند. کارگاه‌های جاده‌ی مخصوص کرج، مرکز مجسمه‌سازی با بتون آرمه است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش