راهنمای کامل سفر به استان یزد

4.8
(550)

سفر به استان یزد یکی انتخاب های ایرانی ها به خصوص شهر تهران برای مسافرت های نوروزی می باشد. در این مقاله می خواهیم سفر خوشی را برای شما رقم بزنیم. با ما همراه باشید!

راهنمای سفر به یزد

راهنمای سفر به استان یزد: یزد یکی از شهرهای دیدنی ایران است که تقریبا در مرکز ایران قرارگرفته است و به واسطه ی بافت تاریخی اش و دیدنی های بسیارش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. معماری سنتی، خانه های تاریخی فراوان، جاذبه های دیدنی و همه ی این ها باعث شده است تا سفر به یزد به یکی از بهترین ایرانگردی ها تبدیل شود.

راهنمای سفر به استان یزد
راهنمای سفر به استان یزد

یزد را به لقب های مختلفی مثل شهر بادگیرها، شهر شیرینی و شهر دوچرخه ها می شناسند و جالب این که قدیمی ترین کولر دنیا هم در یزد وجود داشته است… همه و همه ی این ها سفر به این شهر تاریخی را در فهرست باید ها قرار می دهد ولی قبل از آن باید اطلاعاتی درباره ی  آب و هوا، مکان های دیدنی آن به دست بیاورید که این اطلاعات را می توانید در این نوشتار کیان باتری بخوانید، با ما باشید.

آب و هوای یزد

آب و هوای استان یزد
آب و هوای استان یزد

از آن جا که یزد منطقه ای کویری است پس آب و هوایی کویری و گرم و خشک دارد.  تغییر و نوسان دما در طی روز و شب زیاد است. گرم‌ترین دمای آن ۴۵ درجه و سردترین آن ۱ درجه‌ی سانتیگراد ثبت شده است.

از آن جایی که منطقه ی گرمی است بهتر است که در فصل های خنک و سرد سال به آن بروید، بهار هم فصل به نسبت پر گردشگری در این شهر تاریخی محسوب می شود.

بهترین زمان برای مسافرت به یزد

چه زمانی برای مسافرت به استان یزد مناسب است؟
چه زمانی برای مسافرت به استان یزد مناسب است؟

بهترین فصل برای سفر به یزد شهریور، مهر و آبان است. در واقع این سه ماه، ماه‌های توریستی این استان محسوب می‌شوند چراکه هم هوا خنک است و هم شب‌ها بلند. شاید از خودتان بپرسید چه اهمیتی دارد که در سفر به یزد شب‌ها بلند است یا کوتاه؟

جدا از اینکه در سفر به یزد می‌خواهید تنها شهر خشتی ایران و جهان را ببینید قرار است حسابی کویرگردی کنید و از زیبایی‌های کویر لذت ببرید، کویر به شب‌های صاف و پرستاره‌اش معروف است پس شب‌های پاییز که هم بلند هستند و هم سوز و سرمای زمستان را ندارند جان می‌دهد برای یک کویرگردی درست و حسابی.

هرچندکه بهترین زمان سفر به یزد در پاییز است اما تعطیلات نوروز هم برای سفر به یزد بد نیست. تب‌وتاب عید و هوای معتدل یزد در فروردین برای سفر به یزد مناسب است پس اگر نمی‌توانید در پاییز راهی یزد شوید تعطیلات نوروز را از دست ندهید.

اطلاعات ضروری برای سفر به استان یزد

نقشه استان یزد
نقشه استان یزد

شهر یزد از تهران حدود ۶۳۱ کیلومتر فاصله دارد و برای این که بتوانید از تهران به آن جا بروید می توانید روش های مختلفی را امتحان کنید. در صورتیکه با ماشین شخصی اقدام کنید تقریبا ۶ ساعت و نیم تا ۷ ساعت ر راه هستید. گزینه ای های بعدی این است که از طریق قطار و یا خرید بلیط هواپیما و سفر با هواپیما به این شهر سفر کنید.

کد شهر یزد: ۰۳۵

فاصله از تهران:  ۶۳۱ کیلومتر

مدت سفر زمینی: ۶ ساعت و ۳۳ دقیقه

مدت سفر هوایی: حدود یک ساعت و ۷ دقیقه

مدت سفر با قطار تندرو: ۶ ساعت

مسیر زمینی با اتوبوس از تهران به قم، کاشان و به یزد می‌رسد.

فروگاه یزد: نام این فرودگاه شهید صدوقی است که در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و با پرواز مستقیم تهران یزد می توانید راحت خودتان را به شهر برسانید.

مقاله پیشنهادی: چک کردن ماشین قبل از مسافرت

سوغات مسافرت به یزد

 راهنمای سفر به استان یزد
راهنمای سفر به استان یزد

اقلیم و کم بودن میزان بارندگی در یزد سبب شده که این استان ازنظر کشاورزی بسیار ضعیف باشد و سوغاتش به شیرینی و صنایع‌دستی محدود شود؛

کیک یزدی، حلوای ارده، قطاب، باقلوا، شیرینی حاج‌بادامی، نان برنجی، نان‌پنجره‌ای، سوهان و انواع لوز از سوغات خوراکی یزد و سفال و سرامیک، ترمه، دارایی بافی، شعربافی، زیلو و چادرشب از صنایع‌دستی یزد هستند که در سفر به یزد به عنوان سوغات یزد خریداری می‌شوند.

راهنمای گردشگری استان یزد
راهنمای گردشگری استان یزد
دانلود عکس راهنمای گرشگری استان یزد

جاهای دیدنی در سفر به استان یزد

مسجد جامع یزد، ایوان رفیع جاهای دیدنی یزد

مسجد جامع یزد بلند ترین مناره در ایران
مسجد جامع یزد یکی از بلند ترین مناره در ایران

مسجد جامع یزد بلندترین مناره‌ها را در ایران دارد و از نقاط مختلف شهر قابل دیدن است. این مسجد یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی یزد است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. مسجد جامع یزد دارای یک ایوان مرتفع، دو شبستان، دو گرم خانه، گنبدخانه، دو پایاب و یک صحن بزرگ به شکل مستطیل است. مسجد جامع کبیر یزد که شش ورودی دارد، پر از ظریف‌ کاری‌های هنری است که در هنگام بازدید از این جاذبه نباید از آن‌ها غافل شوید.

امیرچخماق از مکان های دیدنی یزد

امیرچخماق ، یادگاری دوران تیموریان
امیرچخماق، یادگاری دوران تیموریان

مجموعه‌ی امیرچخماق یزد میراث گسترده‌ای از معماری تیموریان است که در بافت قدیمی شهر یزد قرار دارد. امیر چخماق از معروف‌ترین جاهای دیدنی یزد است که ابتدا بخش تکیه‌ی آن و سپس کل مجموعه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

میدان امیر چخماق شامل تکیه، بازار، آب‌انبار و مسجد که هر کدام در نوع خود دیدنی و قابل توجه‌اند. اثری که به همت امیر جلال الدین چخماق بنا شد در حال حاضر طرفداران بسیاری بین گردشگران دارد.

آب‌ انبار شش بادگیر

آب‌ انبار شش بادگیر زیباترین آب‌ انبار یزد
آب‌ انبار شش بادگیر زیباترین آب‌ انبار یزد

آب‌ انبار شش بادگیر زیباترین آب‌ انبار یزد شناخته می شود که به دلیل داشتن شش بادگیر، به این نام شهرت پیدا کرده است و متعلق به دوران قاجاریه است، در محله تپه یزد، کوچه شش بادگیر واقع شده است. وجه تسمیه نام آب‌انبار به این دلیل است که آب‌انبار، شش بادگیر دارد. این آب‌انبار زیباترین آب‌انبار یزد شناخته می‌شود.

این بنا دو ورودی دارد که یکی در شمال و دیگری در جنوب مخزن قرار گرفته است.

این آب‌انبار زیبا ۵۵ پله دارد. ورودی آب‌انبار در قسمت جنوبی قرار گرفته و بین پله‌های ۲۵ و ۲۶ آن، از بالا یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد.

عمارت بوستان ناجی

عمارت بوستان ناجی از دیدنی های یزد
عمارت بوستان ناجی از دیدنی های یزد

از دیگر باغ های مشهور یزد در دوران قاجار بوستان ناجی است که پس از این که به شهرداری اهدا شد به صورت بوستان بازسازی شد.

عمارتی در میان این بوستان قرار دارد که دارای یک تالار با بادگیر، ۲ اتاق و قسمت های مختلف دیگری است که این عمارت و باغ با کاربری مسکونی از املاک شخصی به نام ناجی بوده است. این بوستان در مسیر قنات نجف آباد قرار دارد.

باغ دولت آباد، از بهترین مکان‌ های دیدنی یزد در بهار

باغ دولت آباد از دیدنی های یزد
باغ دولت آباد از دیدنی های یزد

باغ دولت آباد یزد در قلب خود بلندترین بادگیر جهان را دارد. این باغ که نمونه‌ای عالی برای باغ‌های ایرانی محسوب می‌شود در بخش مرکزی شهر قرار دارد و از آن جاهای دیدنی یزد است که نباید نادیده بگیرید.

باغ دولت آباد شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین و تالار آیینه، عمارت تهرانی، آب‌انبار و باغ ناصر است. بنای باغ دولت آباد در دوران افشاریان بنا شد و سپس در دوره‌ی زندیه کامل شد تا امروز محلی باشد برای آوای خوش پرندگان و تسلی بخش روح انسان‌ها.

آتشکده ورهرام، شعله ای ۱۵۰۰ ساله

شکوه معماری و فرهنگ زرتشتی در قلب یزد
شکوه معماری و فرهنگ زرتشتی در قلب یزد

آتشکده ورهرام شعله‌ای ۱۵۰۰ ساله را در قلب خود نگهبانی می‌کند. این آتشکده از جاهای دیدنی یزد است که ورود به آن آداب خاص خود را دارد. زنان و مردان باید در نهایت پاکیزگی و با کلاه و شال سفید در آتشکده ورهرام حاضر شوند.

در معماری بنا از جزئیات معماری و فرهنگ زرتشتی الهام گرفته شده است. نقش فروهری بزرگی که در ورودی آتشکده ورهرام نصب شده است، با انعکاس در آب حوض مقابل، شکوهی خاص به این محیط بخشیده است.

یادگار انجمن پارسیان هند در یزد

این بنا در سال ۱۳۱۳ با کمک‌های انجمن پارسیان هند بنا شد. درختان همیشه سبز سرو و کاج که در اطراف ساختمان اصلی قرار گرفته‌اند و ستون‌های بلند آتشکده ورهرام از دیگر مکان های دیدنی یزد است.

ساباط های یزد، مهربانی معماری کویر

سساباط ها در یزد از جالب ترین مکان های گردشگری
سساباط ها در یزد از جالب ترین مکان های گردشگری

ساباط های یزد را می‌توان مهربانی معماری کویر دانست که در جاهای دیدنی یزد نمونه‌های بسیاری دارد. فلسفه‌ی ایجاد این ساباط‌ها که روی کوچه‌ها بنا می‌شدند، پناه دادن به رهروان گرمازده است تا برای لحظاتی زیر سایه‌های خنک این پوشش، نفسی تازه کنند. ساباط های یزد همچنین در زمهریر زمستان‌های کویر، گرمایی مطبوع زیر حصار خود ایجاد می‌کنند.

ساباط ها از جمله جاهای دیدنی یزد هستند که سبب ایجاد نوعی صمیمت و نزدیکی بیشتر در میان ساکنین کوچه‌ها و محله‌ها می‌شدند. از دیگر ویژگی های خاص ساباط‌های یزد این است که در کوچه‌های بن بست درهایی زیر این ساباط‌ها تعبیه می‌شد تا امنیت اهالی کوچه تامین شود، که به آن‌ها در بند می‌گویند.

بازار مسگرها، راسته‌ی پر سر و صدای سوغاتی

بازار مسگر ها در یزد
بازار مسگر ها در یزد

بازار مسگرها از جاهای دیدنی یزد است که پیش از هر چیز سر و صدایش به استقبال ما می‌آید. این بازار که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است میراث تیموریان برای شهر یزد بوده و با۶۰۰ سال قدمت هنوز به قوت خود باقی است. بازار مسگرها مرکز تولید و فروش یکی از محبوب‌ترین سوغات‌های یزد است. سرخی چشم‌نواز مس‌ و حرکت سریع دست استادکاران که به هنرنمایی می‌پردازند مارا مجذوب می‌کند.

موزه آیینه و روشنایی یزد

موزه آیینه و روشنایی یزد ،روایت تاریخ رنگ و روشنی
موزه آیینه و روشنایی یزد، روایت تاریخ رنگ و روشنی

موزه آیینه و روشنایی یزد یکی از لطیف‌ترین جاهای دیدنی یزد است که به تاریخ نور و روشنایی در ایران می‌پردازد. این موزه تنها مرکز تخصصی در ایران است که به این موضوع پرداخته و در خانه صراف زاده قرار دارد. در موزه آیینه و روشنایی یزد می‌توانید انواع پیه‌سوز، شمع‌سوز، نفت‌سوز و اشیای برقی را ببینید. اشیایی از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز که روایان تاریخ چند صدساله‌ی روشنایی هستند.

موزه آب در خانه کلاهدوزها؛ یک موزه در موزه

موزه آب از دیدنی ترین مکان های یزد
موزه آب از دیدنی ترین مکان های شهر یزد

از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر یزد، موزه آب می باشد. مطمئن باشید، در موزه آب یزد، دیدنی های فراوانی در انتظار شما می باشند. موزه آب یزد، موزه ای جذاب، آموزنده و دیدنی است که ارزش بازید را دارد.

علاوه این که موزه آب یزد، جز برترین موزه های آب جهان محسوب می شود، قرار گیری آن در یکی از قدیمی ترین و البته، دیدنی ترین خانه های یزد، خانه تاریخی کلاهدوزان، اهمیت بازدید از آن را دوچندان می کند.

از دل این موزه برجسته آب، یک رشته کاریز صد ساله عبور می کند. کاریزی که در گذشته های دور، آب شهر یزد را تامین می کرده. موزه آب شهر بادگیرها، در 5 طبقه، تاریخ چند هزار ساله آب سرزمین ایران را برای شما به نمایش خواهد گذاشت.

به صورت کلی، آنچه که بازدید خواهید کرد شامل، مجموعه ای عظیم مرتبط با قنات ها، اسناد مربوط به وقف و تقسیم آب، مشاهده انشعاب دو قنات مهم رحیم آباد و قنات زارچ یزد، محل سکونت تابستانی و چاه خانه می باشد.

برج خاموشان جاذبه ای در یزد

برج خاموشان از اسرارآمیزترین مکان های استان یزد
برج خاموشان از اسرارآمیزترین مکان های استان یزد

این برج یکی از دیدنی‌های یزد و بخشی از تاریخ پر رمز و راز و آیین‌های زرتشتیان است که امروزه به یکی از مکان های دیدنی یزد تبدیل شده است. برج خاموشان از دخمه‌هایی است که زرتشتیان برای بازگرداندن مردگانش به دامن طبیعت استفاده می‌کردند.

به این صورت که پس از مرگ افراد آن‌‌ها را در این برج‌ها قرار می‌دادند تا خوراک پرندگان شوند و سپس هر آن‌چه از استخوان‌هایشان باقی می‌ماند در فضای میان تهی برج‌ها که استودان نام دارد سپرده می‌شد تا به طبیعت برگردد. برج خاموشان یزد در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بر بلندای کوهی قرار دارد.

قلعه سر یزد

قلعه سر یزد یادگاری از صندوق امانات ساسانیان
قلعه سر یزد یادگاری از سلسله ساسانیان

قلعه سر یزد با فاصله ۴۵ دقیقه ای از شهر یزد به عنوان یک مکان توریستی همیشه مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفته است. ساختار دفاعی سلسله ساسانیان در این قلعه کاملا مشهود است و همچنین این قلعه در زمان سلسله صفویان گسترش یافته و به خوبی حفظ شده است.

قلعه سریزد یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان بوده‌است. قدمت این قلعه تاریخی به حکومت ساسانیان (قرن ۳ تا ۷ میلادی) می‌رسد.

 آسیاب آبی اشکذر، خاص‌ترین جای دیدنی یزد

 آسیاب آبی اشکذر ، خاص‌ترین جای دیدنی یزد
آسیاب آبی اشکذر، خاص‌ترین جای دیدنی یزد

شاید از ویژگی‌هایی که آسیاب آبی اشکذر را به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی یزد تبدیل کرده است بتوان به معماری آن اشاره کرد. مقرنس کاری‌های داخلی، نقش‌های هندسی اطراف دیوار‌ها، آجرکاری محوطه اصلی بنا و صحن آسیاب آبی اشکذر که هنرمندی خاصی در خود دارند، مجموعه‌ای بی‌نظیر خلق کرده‌اند.

از دیگر خاصیت‌های این آسیاب این است که پایه‌ی فعالیت آن روی آب قرار دارد و ایجاد چنین آسیابی در منطقه‌ای کویری، باعث شگفتی است. این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار و حمام خان؛ یادگار قارجارها

مجموعه بازار و حمام خان در یزد
مجموعه بازار و حمام خان در یزد

یکی از جذاب‌ترین مکان‌هایی ‌که در شهرهای تاریخی و سنتی می‌توان دید، حمام‌های قدیمی هستند که امروزه با کاربری‌های متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

حمام خان از جمله جاهای دیدنی یزد است که در مجموعه بازار خان وجود دارد و مکانی جذاب و دیدنی برای گردشگران و مسافران یزد به شمار می‌رود. قدمت حمام به دوره ناصرالدین شاه باز می‌گردد و علت نامگذاری حمام به نام «خان»، به دلیل استفاده اعیان و اشراف بوده‌ است.

این حمام قدیمی، امروزه به عنوان رستورانی بزرگ و جذاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید در بازار و حمام خان یک گردش بی‌نظیر را تجربه کنید. سپس غذایتان را در حمام خان نوش جان و با یک فنجان کمر باریک چای، خستگی‌تان را در کنید. فضای سنتی حمام و معماری آن خیره کننده و یادآور شکوه معماری سنتی ایرانی است.

اگر با راهنمای سفر به یزد به شهر یزد سفر کردید، بازار و حمام خان را از دست ندهید.

روستای خرانق از مکان های باستانی یزد

روستای خرانق؛ روستای ۴۵۰۰ ساله در یزد
روستای خرانق؛ روستای ۴۵۰۰ ساله در یزد

روستاها همیشه یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای گردش و کسب تجربه‌های جدید هستند. روستای خرانق، از جمله جاهای دیدنی یزد به شمار می‌رود که هم زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد، و هم از نظر معادن بسیار غنی است.

این روستا در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر یزد قرار گرفته و آب و هوای آن بسیار خنک‌تر از یزد است. روستای تاریخی خرانق، در اروپا شهرت زیادی دارد و هر ساله جمع زیادی از گردشگران خارجی به آنجا می‌روند.

مکان‌های دیدنی روستای خرانق، شامل تعداد قابل توجهی از بناها و دیدنی‌ها همچون قلعه خرانق، کاروانسرای خرانق، بقعه مشهدک، پل خرانق، مزار بابا خادم و … است. معدن‌های با ارزشی همچون معدن سنگ آهن چادرملو، اورانیم ساغند، باریت، روی و گرانیت نیز در این روستا وجود دارند.

منطقه زیبا و محافظت شده دره انجیر نیز جزو جذابیت‌های این روستا شمرده می‌شود و محل زندگی حیواناتی چون کل، بز، میش، قوچ، گربه وحشی، سیاه گوش، یوزپلنگ و هوبره است.

مدرسه ضیاییه یا زندان اسکندر از جاهای دیدنی یزد

مدرسه ضیاییه یا زندان اسکندر استان یزد
مدرسه ضیاییه یا زندان اسکندر استان یزد

مدرسه ضیاییه نام یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد است که البته به زندان اسکندر نیز شهرت دارد. قدمت این بنای تاریخی به قرون هفت و هشت باز می‌گردد و از نظر تاریخِ هنر و معماری، بسیار بااهمیت است.

معماری مدرسه ضیاییه یا زندان اسکندر بسیار قابل توجه است و زیبایی منحصر به فردی دارد. در ساخت این بنای تاریخی، تنها از خشت خام استفاده و با هنرمندی خاصی تزیین شده است. گچبری‌های آبی لاجوردی و طلایی در کنار هم تصویری خیره‌کننده را پیش چشمتان نمایان می‌کند.

بنای بی‌مثال مدرسه ضیاییه یا زندان اسکندر را که یکی از دیدنی های یزد است باید از نزدیک ببینید و از این حجم هنرمندی و زیبایی شگفت‌زده شوید.

روستای فهرج یزد؛ روستایی در قلب کویر

در حدود ۳۰ کیلومتری شرق یزد روستایی دیدنی وجود دارد که در دل کویر قرار گرفته است. قدمت این روستا به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد و از نظر زیبایی و مکان‌های دیدنی، بسیار غنی است.

گشت‌زنی در روستا، هم‌صحبتی با مردم خونگرم یزدی و کمپ شبانه در کویر، تجربه‌ای بی‌نظیر و شگفت‌آور است که با سفر به روستای تاریخی فهرج می‌توانید آن را به دست آورید.

مسجد جامع فهرج؛ تنها مسجد به جای مانده از قرن یکم

مسجد جامع فهرج از مکان های تاریخی استان یزد
مسجد جامع فهرج از مکان های تاریخی استان یزد

مسجد جامع فهرج یکی از بناهای بسیار کهن شهر یزد است که قدمت آن به دوران صدر اسلام باز می‌گردد. این مسجد تاریخی گنبد ندارد و خبری از کاشی‌کاری‌های تزیینی و کتیبه‌ها نیز بر روی آن نیست. بنابراین ممکن است در برخورد اول چندان به مسجد شباهت نداشته باشد.

اما سادگی مسجد فهرج و زیبایی خاص آن، باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. از قسمت‌های این مسجد می‌توان به شبستان آن اشاره کرد که از دیگر بخش‌های مسجد مرتفع‌تر است و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد.

در راهنمای سر به استان یزد، برای دیدن قدیمی‌ترین مسجد ایران باید به شهر یزد و روستای زیبای فهرج سفر کنید.

چک چک یزد از مکان های زیبای مسافرت نوروزی به یزد

 چک چک یزد از مکان های زیبای مسافرت نوروزی به یزد
چک چک یزد از مکان های زیبای مسافرت نوروزی به یزد

اگر بخواهید به شهر تاریخی یزد سفر کنید، در بیشتر موارد اولین جایی که برای گردش در این شهر به شما پیشنهاد می‌شود، چک چک است. چک چک یزد یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین جاهای دیدنی یزد است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

این مکان دیدنی، در شهر زیبای اردکان قرار دارد و زیارتگاه پیروان دید زرتشت است. این زیارتگاه تاریخی و کهن در دل کوه و بر بالای بلندی قرار گرفته و زیبایی آن به حدی است که می‌توان ساعت‌ها در آنجا ماند.

در ورودی زیارتگاه، یک درخت چنار قدیمی و تنومند قرار دارد که تصویری دیدنی را در آنجا ایجاد کرده. فضای داخلی زیارتگاه نیز شگفت انگیز و تماشایی است و تجربه رفتن آنجا بسیار خاطره‌انگیز خواهد بود. اگر قصد سفر به یزد را دارید، در اولین دیدار به چک چک بروید و از بهترین دیدنی های یزد دیدن کنید!

کویر کاراکال؛ از جاهای دیدنی یزد

کویر کاراکال یزد یکی از جاذبه های گردشگری
کویر کاراکال یزد یکی از جاذبه های گردشگری

سفر به کویر یکی از جذاب‌ترین انواع گردشگری است که به کرّات مورد انتخاب بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. شهر یزد به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرم و خشک کشور، کویرهای متعددی دارد که یکی از معروف‌ترین‌های آن، کویر کاراکال است.

کاراکال نام گربه‌ای‌ست که از دیرباز در این کویر می‌زیسته و علت شهرت کویر کارال نیز به همین سبب است. البته به دلیل نزدیکی روستای صادق آباد به این منطقه، به آن کویر صادق آباد نیز گفته می‌شود‌.

از تفریحات مهم و جذابی که در این کویر می‌توانید تجربه کنید، باید به شترسواری، سافاری، موتورسواری روی شن‌های طلایی، غلت خوردن از بالای تپه‌های شن روان و پیاده‌روی در نخلستان اشاره کرد.

رقص شن‌های روان، پیوند آبی آسمان با شن‌های کویر، کمپینگ و شب ماندن، تماشای ستارگان در سیاهی شب و زیبایی بی‌مثال کویر کاراکال، باعث شده تا این کویر به عنوان یکی از مقاصد گردشگری ایران مطرح شود، بنابراین تجربه خاص کویرگردی را از دست ندهید.

خانه آقازاده در ابرکوه یزد، خانه بادگیرها

خانه آقازاده در ابرکوه یزد، خانه بادگیرها
خانه آقازاده در ابرکوه یزد، خانه بادگیرها

خانه‌های تاریخی، جایگاه ویژه‌ای در میان مکان‌های گردشگری دارند و هر روزه افراد زیادی برای بازدید از این خانه‌ها به شهرهای مختلف سفر می‌کنند.

خانه آقازاده از جاهای دیدنی یزد است که جزو خانه‌های سنتی و قدیمی این شهر به حساب می‌رود. خانه آقازاده زیباترین بادگیرهای دو طبقه را در خود دارد و همین ویژگی، اهمیت زیادی را به آن بخشیده است.

این خانه در منطقه ابرکوه استان یزد قرار دارد و علاوه‌بر قسمت‌های مختلف و دیدنی، دارای رستوران، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی، حمام، سرویس خواب و همچنین اینترنت رایگان است.

در ساخت بنای این خانه از خشت و چوب استفاده شده و پنجره‌ها و گچ‌بری‌های آن هنرمندانه و ظریف تعبیه شده‌اند. اگر به خانه‌های تاریخی و کهن علاقه دارید، پس از مطالعه مقاله راهنمای سفر به استان یزد، حتما از خانه آقازاده در استان یزد دیدن کنید.

خانه تهرانی ها در یزد

خانه تهرانی ها هتل موزه شهر یزد
خانه تهرانی ها هتل موزه شهر یزد

 از دیگر جاذبه های شهر یزد خانه تهرانی ها است که متعلق به یکی از تجار ایرانی می باشد. خانواده ای تهرانی حدود ۲۵۰ سال پیش در این خانه زندگی می کردند و از تجار فرش در یزد بوده اند.

زیبایی این خانه به اندازه ای است که تا مدت ها به عنوان کنسول گری اقتصادی برخی کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گرفته است. این خانه امروزه به عنوان اولین هتل موزه ایران در یزد جزء جاذبه های شهر یزد به شمار می رود.

ساعت مارکار یزد

میدان مارکار و ساعتی در مرکز ایران
میدان مارکار و ساعتی در مرکز ایران

میدان مارکار و ساعتی که درست در مرکز ایران قرار گرفته است! ساعت فردوسی، ساعت شهر بزرگی است که در میدان مارکار یزد قرار دارد و در کنار مجموعه ی دیگری از مارکارها مثل دبیرستان و پرورشگاه قرار گرفته است.

این بناها به هزینه شخصی یک زرتشی ساخته شده و در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. تاریخچه ساعت مارکار یزد به سال 1313 باز می گردد.

خانه ملک التجار

خانه ملک التجار از دیدنی های یزد
خانه ملک التجار از دیدنی های یزد

خانه دیگری که قدمت آن حدود ۱۲۰ سال است و متعلق به حاجی علی اکبر شیرازی از تجار باسابقه یزد بوده است. لقب ملک التجار به دلیل عملکرد مناسب وی توسط ناصرالدین شاه به وی داده شد و نوادگان وی تا ۴ نسل بعد در این امارت زندگی می کردند.

این خانه از اتاق های متعددی تشکیل شده که هر یک ویژگی خاص خود را دارند. بر دیوار و سقفِ اکثر اتاق ها نقاشی هایی تماشایی به چشم می خورد که اثر هنرمندان شیرازی هستند و طی روایتی، کشیدن آنها ۱۰ سال به طول انجامیده است.

امروزه این ساختمان به عنوان مکانی برای اقامت گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد و لقب اولین هتل خشتی جهان را به خود اختصاص داده است.

کویر سیاه کوه؛ کویری به شکل هلال ماه

کویر سیاه کوه یزد
کویر سیاه کوه یزد

کویر سیاه کوه از دیگر جاهای دیدنی یزد است که در میان گردشگرهای داخلی و خارجی، طرفداران زیادی دارد. این کویر در حد فاصل نمکزار و باتلاق قرار گرفته و محیطی زیبا و دیدنی است. نقشه هوایی کویر سیاه کوه می‌گوید که این مکان شبیه به هلال ماه است و در قوس هلالی آن کوه سیاه کوه قرار گرفته.

اگر تا ۴۰ کیلومتری شما شهر اردکان پیش بروید، می‌توانید کویر شگفت‌انگیز سیاه کوه را ببینید و از سفر به آنجا لذت ببرید.

خانه صولت؛ از جاذبه های گردشگری ابرکوه یزد

خانه صولت؛ موزه مردم شناسی ابرکوه
خانه صولت؛ موزه مردم شناسی ابرکوه

خانه صولت از دیگر خانه‌های زیبا و تاریخی استان یزد است که با قدمتی به اندازه قاجارها در ابرکوه قرار دارد. این خانه دیدنی در حدود هزار متر مربع مساحت دارد و ۱۵۰ متر از این مساحت به حیاط خانه تعلق گرفته است.

معماری زیبای خانه صولت چشم هر بیننده ای را به خودش خیره می‌کند. تزیینات درون خانه شامل ستون‌های گچ‌بری شده هنرمندانه با نقوش زیبای اسلیمی و گل و بوته است. صفه‌های گوشواره‌ای دور تا دور حیاط نیز بسیار جذاب و دیدنی‌اند.

سردر خانه صورت بلند و باشکوه است و با مقرنس‌ کاری‌های استادانه مزین شده. همچنین موزه مردم شناسی ابرکوه نیز در این خانه قرار دارد که شامل بیش از ۵۲۵ شی با ارزش تاریخی می‌شود و بسیار با اهمیت است.

خانه لاری‌ها؛ از دیدنی های شهر یزد

خانه لاری‌ها؛ از دیدنی های شهر یزد
خانه لاری‌ها؛ از دیدنی های شهر یزد

خانه لاری‌ها از خانه‌های مهم و با ارزش شهر یزد و بازمانده دوران قاجار است. این خانه زیبا نیز جزو اولین مکان‌های محبوب در یزد به شمار می‌رود که اکثر افراد، پیشنهاد می‌دهند که از آن دیدن کنید.

در خانه لاری‌ها علاوه‌بر زیبایی هنرمندانه و ظرافت معماری، اصول ساخت و ساز آن دوره را نیز می‌توانید به خوبی ببینید. وجود بادگیر، آیینه‌کاری‌های استادانه و گچ‌بری‌های چشم‌نواز، شیشه‌های رنگی و ارسی‌های تماشایی، حانه تاریخی لاری‌ها را به یکی از زیباترین خانه‌های یزد تبدیل کرده‌اند.

اگر مسافر شهر یزد هستید و گردش در میان خانه‌های تاریخی شهر را دوست دارید، حتما به تماشای خانه لاری‌ها بروید.

یخچال خشتی میبد در یزد

یخچال خشتی میبد، بزرگترین کارخانه یخ ایران قدیم
یخچال خشتی میبد، بزرگترین کارخانه یخ ایران قدیم

یخچال خشتی شهرستان میبد بنایی قدیمی مخصوص ساخت و نگه‌داری یخ بوده است که در شهر میبد (۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد) و در کنار ابنیه‌ی تاریخی متعددی چون رباط شاه‌عباسی قرار دارد از نوع یخچال‌های دارای گنبد است و در میان این نوع از یخچال‌ها از حیث ابعاد بزرگ‌ترین محسوب می‌شود.

قدمت این یخچال مربوط به قبل از دوره‌ی قاجار (احتمالاً صفویه) است.

مخزن یخ در این یخچال گودالی بزرگ است که قطر دهانه‌ی آن در حدود ۱۳ متر و قطر مقطع آن ۶. ۵ متر است و عمقی در حدود ۵ متر دارد. گرداگرد این گودال سکویی برای رفت و آمد با عرضی نزدیک به ۱. ۵ متر وجود دارد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش