راهنمای سفر به استان اردبیل

4.6
(219)

اردبیل جایی که در آن هم می توانید تاریخ و طبیعت ببینید و هم آب درمانی کنید و به اوج تفریح برسید. این استان با قدمت سه هزار ساله اش پر از آثار دیدنی است و ۱۰ شهرستان را در خود جای داده که در هر کدامشان می توانید جاذبه های منحصربفرد ببینید. در ادامه با راهنمای سفر به اردبیل کیان باتری را همراهی کنید.

راهنمای جامع سفر به استان اردبیل
راهنمای جامع سفر به استان اردبیل

اردبیل را بیشتر بشناسیم

اردبیل از استان های شمال غربی ایران است که در ارتفاع ۱۵۰۰متری از سطح دریا در میان دشتی به همین نام قرار گرفته است. استان اردبیل از شمال به جمهوری آذربایجان، از غرب به آذربایجان شرقی، از شرق به استان گیلان و از سمت جنوب به استان زنجان محدود می شود. مردم این استان به زبان شیرین ترکی آذربایجانی حرف می زنند.

اردبیل در دشت اردبیل و در قلب کوه‌های سبلان و باغرو واقع شده است. این شهر که در قدیم آرتاویل نامیده می‌شد، دیدنی‌های تاریخی و طبیعی فراوانی دارد .  اردبیل به عنوان یکی از مناطق سردسیر ایران شناخته می شود و به طور کلی هوای استان اردبیل بین 5 تا 8 ماه از سال سرد است.

راهنمای گردشگری سفر به استان اردبیل
دانلود عکس راهنمای گردشگری سفر به استان اردبیل

آب و هوای بهترین زمان سفر به اردبیل

وضعیت آب و هوایی اردبیل از موارد مهمی است که در سفر به این شهر باید مد نظر قرار گیرد، دمای هوا در اردبیل در سردترین ماه سال به منفی شش درجه و در گرم ترین ماه سال به  ۲۷ درجه سانتی گراد میرسد. ناگفته نماند در همین سردی آب و هوایش میتوانید از چشمه های آب گرم این استان استفاده کرده و لذت ببرید.

 تابستان های این استان هم خنک و دلچسب است. بهترین زمان سفر به اردبیل بهار و تابستان به‌نظر می‌رسد، زیرا زمستان‌های خیلی سرد و پربرفی دارد.

 بهترین زمان سفر به اردبیل
بهترین زمان سفر به اردبیل

فصول سال برای مسافرت به اردبیل

شما در هر فصلی از سال به اردبیل سفر کنید از جذابیت های آن حیرت زده خواهید شد.

سفر به اردبیل در بهار و نوروز: در این فصل شما به راحتی  می توانید از جاذبه های طبیعی و گردش در جنگل و مکان های تاریخی این شهر دیدن کنید و لذت ببرید. البته یادتان باشد که در این فصل حتما سری به گردنه حیران هم  بزنید.

 سفر به اردبیل در تابستان: در تابستان جنگل های این شهر حال وهوای دیگری دارد و شما میتوانید در هوای بسیار خنک به دل طبیعت و جنگل رفته و به خوش گذرانی و تفریح بپردازید. 

 سفر به اردبیل در پاییز: در این  فصل آب و هوا اردبیل رو به سردی می رود ولی رنگ درختان پاییزی و جنگل های آن چشم شما را نوازش میدهد، دراین فصل اردبیل خلوت تر و هزینه سفر به آن نیز کمتر می باشد.

فصل زمستان در اردبیل: وجود چشمه های آب گرم سرعین در هر زمستان گردشگران و مسافران زیادی را به این شهر جذب میکند، سفر به سرعین در فصل زمستان و شنا کردن در آب های جوشان میتواند سفر شما را در زمستان سرد دلچسب تر کند.

چگونه از تهران به اردبیل سفر کنیم؟

برای اینکه از تهران به اردبیل برسید دو مسیر وجود دارد، اولی مسیری است که از رشت و آستارا می‌گذرد. این مسیر شاید بهترین و کوتاه‌ترین مسیر برای سفر به اردبیل نباشد اما به دلیل گذشتن از شهرها و روستاهای شمالی، قشنگ‌ترین مسیر تهران به سرعین و اردبیل است. اگر این مسیر را برای سفر به اردبیل انتخاب کنید حدود ده ساعت و نیم در راه هستید.

 بهترین مسیر تهران به اردبیل
بهترین مسیر تهران به اردبیل

دومین مسیر برای سفر به اردبیل مسیری است که از قزوین به سمت زنجان و اردبیل می‌رود. این مسیر که نزدیک‌ترین مسیر از کرج به سرعین و اردبیل است شما را سه ساعت زودتر از مسیر اول به اردبیل می‌رساند.

مسیر شمال زیبا و مسیر زنجان کمی خشک است و انتخاب با شماست که برای سفر به اردبیل زمان را در اولویت قرار دهید یا زیبایی را. البته می‌توانید برای مسیر رفت، زنجان و برای مسیر برگشت جاده‌ شمال را انتخاب کنید. بد نیست توقف کوتاهی هم در انزلی و رشت داشته باشید و با یک تیر دو نشان بزنید. هم اردبیل زیبا را ببینید و هم از هوای شمال بی‌بهره نمانید.

مقاله پیشنهادی: چک کردن ماشین قبل از سفر

 

سفر به اردبیل با اتوبوس یا هواپیما: اگر خودرو شخصی ندارید می‌تواند برای سفر به اردبیل هواپیما و یا اتوبوس را انتخاب کنید. هرروز اتوبوس‌هایی از پایانه‌های مسافربری تهران راهی شهرهای مختلف استان اردبیل می‌شوند. از طرفی فرودگاه اردبیل هم از فرودگاه‌های فعال کشور است که هرروز میزبان چندین پرواز داخلی از نقاط مختلف کشور است.

طبیعت استان اردبیل

 مناطق بکر طبیعت اردبیل
مناطق بکر طبیعت اردبیل

کوه‌های بلندی مانند سبلان، تالش و بزغوش با دامنه‌های سرسبز و دشت‌های وسیع و زیبا مانند دشت مغان، وضعیت مساعدی برای زندگی عشایر اردبیل به وجود آورده و هنوز هم عشایر بسیاری در اردبیل زندگی می‌کنند.

بیشتر صنایع‌دستی و فرآورده‌های دامی اردبیل نیز محصول عشایر این استان هستند. ایل شاهسون، مهم‌ترین ایل این استان است که شامل 43 طایفه و 239 تیره می‌شود. عشایر در اوایل بهار به ییلاق می‌روند و در اواخر تابستان به قشلاق برمی‌گردند، آن‌ها در نوعی چادر به نام “اوبه” یا “اوبا” زندگی می‌کنند.

جاذبه های گردشگری استان اردبیل

جاذبه های طبیعی و تاریخی این استان تمامی ندارد و در هر گوشه اش می توانید جاذبه های بی بدیل کشف کنید، تعدادی از این جاذبه ها را معرفی می کنیم:

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

این بقعه ابتدا منزل و خانقاه عارف بزرگ شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است و با خواست خود شیخ محل خاکسپاری او نیز در یکی از اتاق های این خانه قرار دارد. البته بزرگان دیگری در این بنا مدفون هستند که از جمله آنها شاه اسماعیل اول و کشته شدگان جنگ چالداران مدفون هستند.

قسمت های اصلی این بنا شامل مسجد جنت سرا، قندیل خانه، چینی خانه، پناهگاه و کتابخانه می باشد که در دورهای مختلف به این خانه اضافه شده است. این بنا درسال ۱۳۹۱در لیست آثار جهانی یونسکو قرار گرفته است.

آدرس: اردبیل، خیابان شیخ صفی، میدان عالی قاپو، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

پل تاریخی هفت چشمه اردبیل

پل تاریخی هفت چشمه اردبیل
پل تاریخی هفت چشمه اردبیل

این پل مانند سی و سه پل و پل خواو در اصفهان در زمان صفویه احداث شده است و دارای هفت دهانه آجری می باشد. البته مردم محلی نام این پل را پل داشکسن یا یدی‌گوز کورپسی می گیوند که به همان معنی هفت چشمه را می دهد. این پل در سال ۱۳۴۸ به ثبت ملی رسیده و در سال ۱۳۷۴ ترمیم شده است.

آدرس، اردبیل، خیابان ساحلی، مابین میدان پانزده خرداد و میدان یحیوی، پل هفت چشمه

عمارت آقازاده اردبیل

عمارت آقازاده از جاهای گردشگری اردبیل
عمارت آقازاده از جاهای گردشگری اردبیل

این عمارت برخلاف دیگر آثار تاریخی شهر اردبیل در دوران قاجار شده است که در ابتداهفت خانه بوده که به دلیل حوادث مختلف تخریب شده اند و تنها این خانه باقی مانده است. این خانه در مرکز شهر اردبیل و میدان عالی قاپو قرار دارد و در حال حاضر به عنوان رستوران استفاده می شود.

آدرس: اردبیل، میدان عالی قاپو، عمارت آقازاده

دریاچه شورابیل از دیدنی های اردبیل

دریاچه شورابیل از دیدنی های اردبیل
دریاچه شورابیل از دیدنی های اردبیل

دریاچه شورابیل، دریاچه‌ای طبیعی در محدوده شهر اردبیل است و یکی از زیباترین جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شود. این دریاچه در زمستان مأمن پرندگان مهاجر از روسیه نیز است و آن‌ها در این فصل دریاچه را به مکانی تماشایی تبدیل می‌کنند.

این دریاچه در کنار دانشگاه شهر اردبیل قرار گرفته است و یکی از مراکز تفریحی شهر اردبیل می باشد. از مراکز تفریحی که در کنار این دریاچه قرار دارند می توان به پارک، شهربازی روباز و سرپوشیده، مسیر دوچرخه سواری، قایق سواری، زیپ لاین و رستوارن اشاره کرد و مسافران گرامی توجه داشته باشند شنا کردن در این دریاچه ممنوع می باشد.

همچنین که از نام دریاچه مشخص است مانند دریاچه ارومیه شور بوده و خواص درمانی داشته اما به دلیل ورود آب شیرین به این دریاچه دیگر خواص درمانی ندارد.

جنگل فندق لو از مناطق گردشگری اردبیل

جنگل فندق لو از مناطق گردشگری اردبیل
جنگل فندق لو از مناطق گردشگری اردبیل

جنگل فندق لو در فاصله 30 کیلومتری از شهر اردبیل قرار دارد. به جرات می‌توان گفت این جنگل مناسب‌ترین مکان برای گذران روزی سراسر آرامش است. نزدیکی این جنگل به گردنه‌ی معروف حیران مشرف است و گردشگران تماشای آن را از دست نمی‌دهند.

آدرس جنگل فندق لو: ایران، اردبیل، شهرستان نمین، روستایی آرپاتپه جنگل

گردنه حیران از جاهای دیدنی اردبیل

گردنه حیران از جاده های دیدنی سفر به اردبیل
گردنه حیران از جاده های دیدنی سفر به اردبیل

یکی از زیباترین جاده های ایران که در منطقه ای مرزی قرار دارد. با قرار گرفتن در این جاده در یک سو زیبایی های ایران و در سوی دیگر جنگل های کشور آذربایجان را می بینید. دهکده گردشگری حیران در این گردنه قرار دارد و امکانات تفریحی خوبی همچون تله کابین، کارتینگ، زیپ لاین و … را در اختیار گردشگران می گذارد.

پل معلق هیر در اردبیل

پل معلق شیشه ای هیر در اردبیل
پل معلق شیشه ای هیر در اردبیل

هیجان قدم زدن بر روی یک پل معلق شیشه ای همان چیزی است که شما را به پل معلق هیر می کشاند. پلی که به عنوان اولین پل معلق شیشه ای قوسی‌شکل جهان شناخته می شود. 

مراکز خرید در مسافرت به اردبیل

بازار تاریخی اردبیل، این بازار در زمان سلجوقیان بنا شده است و در دوران صفویه به اوج شکوه خود می رسد البته در عصر حاضر به علت شهر سازی این بازار چند تکه شده است و مانند قبل یکپارچه نیست. مهم ترین قسمت این بازار چهار سوق قیصریه می باشد که گنبدی 12 متری روی آن قرار گرفته است.

بازار تاریخی اردبیل در راهنمای سفر به اردبیل
بازار تاریخی اردبیل در راهنمای سفر به اردبیل

مرکزتجاری و تفریحی الماس، این ساختمان ۱۲ طبقه مدرنترین مجتمع تفریحی و تجاری شهر اردبیل است. این مرکز تجاری در میدان شریعتی شهر اردبیل قرار گرفته است و امکاناتی از قبیل پارکینگ، رستوران و شهربازی سرپوشیده می باشد.
آدرس، اردبیل،میدان شریعتی، مرکزتجاری و تفریحی الماس

مرکز خرید شورا سنتر اردبیل، این مرکز خرید در سه طبقه با ۵۵۰ واحد تجاری احداث شده است. محل قرار گیری مرکز خرید شوراسنتر در کنار دریاچه شورابیل می باشد.
آدرس، اردبیل، میدان شریعتی، مجتمع تجاری و تفریحی الماس شهر

سوغات اردبیل

خرید سوغات در مسافرت به اردبیل
خرید سوغات در مسافرت به اردبیل

بهترین سوغات شهر اردبیل قره حلوا (حلوای سیاه) است با عسل درست می شود. یکی دیگر از شیرینی های خاص اردبیل قچکورگی می باشد که بیشتر در ایام نوروز پخته می شود. به جز خوردنی های اردبیل صنایع دستی خاص خود را دارا می باشد که می توان به جاجیم اشاره کرد که توسط عشایر شاهسون بافته می شود.

غذا های محلی اردبیل

اردبیل غذاهای محلی خوشمزه ومتنوعی دارد که معروف ترین آن ها چیغیرتمای مرغ، ترشی قورمه، دمی ‌یارما می باشد.

شهرهای معروف استان اردبیل

مشگین شهر: از شهرهای زیبای استان اردبیل که تا شهر اردبیل ۹۰ کیلومتر فاصله دارد. اینجا پر از آبشار، جنگل و دریاچه است و طبیعت دل فریبش هر طبیعت دوستی را مجذوب می کند.

سرعین: همه سرعین را به آب و هوای سرد و آب گرم های معروفش می شناسند. اینجا آب گرم های زیادی دارد که از میان آن آب گرم گاومیش گلی، مجتمع آب‌درمانی سبلان و بش باجیلار از همه پرطرفدارتر هستند.

خلخال: خلخال یک منطقه کوهستانی همراه با جاذبه های طبیعی بسیار زیاد می باشد. که از بین آن ها می توانیم به غار هفت خانه، غار جلال آباد، غار ازناو و آب گرم کوثر اشاره کنیم.

در ادامه راهنمای سفر به اردبیل از شهر اردبیل کمی فاصله می گیریم و بادیدنی های شهر های دیگر استان اردبیل آشنا می شویم.

جاهای دیدنی سرعین

 جاهای دیدنی اردبیل و سرعین
جاهای دیدنی اردبیل و سرعین

شهر سرعین در حدود 47 کیلومتر شهر اردبیل قرار دارد و بخاطر وجود چشمه آب گرم خود به شهرت جهانی رسیده است. چشمه های آب گرم سرعین از کوه های سبلان سرچشمه می گیرد و با دارا بودن خواص درمانی همه ساله در فصل تابستان میزبان گردشگران می باشند. در ادامه با چند چشمه آب گرم معروف سرعین بیشتر آشنا می شویم.

مجتمع  آب درمانی سبلان

مجتمع  آب درمانی سبلان
مجتمع  آب درمانی سبلان

این مجتمع آب درمانی در روبروی هتل لاله قرار گرفته است و در مزکر سرعین قرار دارد.
آدرس، سرعین، خیابان دانش، روبروی هتل لاله سرعین

مجتمع آبدرمانی ایرانیان

این مجموعه مانند استخر های مدرن ساخته شده است که امکاناتی چون سرسره، استخر کودکان، حمام ترکی، ماساژ را دارد. همچنین دارای دو سالن مجزا برای بانوان و آقایان می باشد. این مجموعه در وردی شهر سرعین قرار دارد.
آدرس، سرعین، بزرگراه اردبیل سرعین، بلوار سبلان، مجتمع آبدرمانی ایرانیان

آب گرم قهوه سوئی

این مجموعه در هتل قهوه سوئی سرعین قرار دارد و مسافرانی که در این هتل اقامت دارند براحتی می توانند از خدمات این آب گرم استفاده کنند.
آدرس، سرعین، بلوار شریعتی، خیابان طالقانی، آب گرم قهوه سوئی

چشمه آب گرم گاومیش گلی

قدیمی ترین آب گرم شهر سرعین چشمه آب گرم گاومیش گلی است که البته از خدمات رفاهی خاصی برخوردار نیست و به صورت روباز می باشد.
آدرس، سرعین، میدان گاومیش گلی، آب گرم گاومیش گلی

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوارس
پیست اسکی آلوارس در سرعین اردبیل

این پیست اسکی در فاصله ۲۲ کیلومتر از شهر سرعین در روستایی با همین نام قرار دارد. این پیست اسکی در فصل های پاییز و زمستان دایر است و امکاناتی چون تله سیژ را دارد. ارتفاع این پیست از سطح دریا ۳۲۰۰ متر می باشد. البته در فصل بهار و تابستان می توانید از دیگر دیدنی های طبیعی این روستا مانند دره آلوارس، چشمه گوگور و آبشار ورگه سران دیدن کنید.
آدرس، سرعین، روستای آلوراس، پیست اسکی آلوارس

دیدنی های مشگین شهر

دیدنی های مشگین شهر اردبیل
دیدنی های مشگین شهر اردبیل

مشگین شهر در فاصله 98 کیلومتر از شهر اردبیل قرار دارد و با حدود یک ساعت رانندگی می توانید به این شهر برسید. مشگین شهر دارای هتل و اقامتگاه بومگردی می باشد و گردشگرانی که تمایل دارند دراین شهر اقامت کنند می توانند هتل های مشگین شهر را رزرو کنند.

بقعه شیخ حیدر

بقعه شیخ حیدر از دیدنی های مشگین شهر اردبیل
بقعه شیخ حیدر از دیدنی های مشگین شهر اردبیل

مهمترین بنای تاریخی مشگین شهر بقعه شیخ حیدر می باشد که متعلق به پدر شاه اسماعیل می باشد. این بقعه ارتفاع ۱۸ متری دارد و از درون ۱۲ ضلعی و از بیرون مدور است.
آدرس، مشکین شهر، خیابان باهنر شمالی، بقعه شیخ حیدر

کهنه قلعه

کهنه قلعه مشگین شهر از جاذبه های گردشگری اردبیل
کهنه قلعه مشگین شهر از جاذبه های گردشگری اردبیل

این قلعه در ورودی مشگین شهر و در کنار هتل آران مشگین شهر قرار گرفته است و با توجه به آثار کشف شده در آن قدمت این قلعه به دوران ساسانیان باز می گردد. این قلعه تا زمان پهلوی به عنوان پادگان استفاده می شده است ولی در حال حاضر وضعیت چندان جالبی ندارد.

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین شهر از جاهای تفریحی اردبیل
پل معلق مشگین شهر از جاهای تفریحی اردبیل

پل بر روی رودخانه خیاوچای و پارک جنگلی مشگین شهر با طول ۳۶۵ متر و عرض ۲ متر می باشد.این پل توسط مهندسان ایرانی ساخته شده است و طولانی ترین پل معلق خاور میانه می باشد. علاوه بر این پل زیبا امکانات رفاهی همچون هتل نور سبلان مشگین شهر و رستوران های مختلف در کنار پل قرار دارند.

آدرس، مشگین شهر، منطقه نمونه گردشگری نور سبلان، پل معلق

قله سبلان

دریاچه قله سبلان در مشگین شهر
دریاچه قله سبلان در مشگین شهر

قله سبلان در ۲۵ کیلومتر جنوب شرق مشگین شهر با ارتفاع ۴۸۱۱ متر سومین قله مرتفع ایران می باشد. این قله آتشفشانی بوده است ولی امروزه به صورت خاموش می باشد و در دهانه این قله دریاچه بسیار زیبا قرار گرفته است. برای کسانی که دوست دارند در نزدیکی این قله زیبا اقامت داشته باشند اقامتگاه بومگردی دورنا مشگین شهر را توصیه می کنیم.

آب گرم های مشگین شهر

آبگرم قینرجه داغ ترین چشمه آب گرم جهان در مشگین شهر اردبیل
آبگرم قینرجه داغ ترین چشمه آب گرم جهان در مشگین شهر اردبیل

مشگین شهر هم مانند سرعین دارای آب گرم های متعدد می باشد اما با ویژگی های خاص تری که از جمله آن می توان آبگرم قینرجه با دمای 82 درجه گرم ترین آب گرم جهان و آب گرم قوتورسویی اسیدی ترین آب گرم جهان اشاره کرد.

دیدنی های خلخال

خلخال در جنوب استان اردبیل در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از شهر اردبیل قرار دارد. این شهر بیشتر بخاطر طبیعت زیبای خود شناخته شده است.

مناطق دیدنی خلخال اردبیل
مناطق دیدنی خلخال اردبیل

جاده اسالم به خلخال

این جاده رویایی از شهر اسالم در استان گیلان شروع می شود و تا شهر خلخال در استان اردبیل ادامه پیدا می کند.این مسیر ۴۴ کیلومتر در دل خود تمام جاذبه های طبیعی را قرار داده است. از جنگل گرفته تا ییلاقات بسیار زیبا که می توانید در فصل بهار و تابستان از سبزی آن و در فصل پاییز با دیدن رنگ های مختلف  از این طبیعت بی نظیر لذت ببرید.

برای اقامت در شهر خلخال جای نگرانی نیست، هتل های خلخال شامل هتل جهانگردی خلخال، هتل فلور خلخال و هتل پرنیان خلخال می باشد و می توانید به صورت آنلاین و تلفنی رزرو خود را انجام دهید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش