راهنمای جامع سفر به شهر تهران

4.8
(788)

تهران گذشته از این‌که بزرگ‌ترین شهر و پایتخت ایران است، با داشتن تعداد زیادی موزه، پارک و جاذبه‌های گردشگری، ‌ مقصدی عالی برای سفر به‌ویژه در ایام نوروز به شمار می‌رود. کیان باتری قصد دارد اطلاعات جامعی برای راهنمای مسافرت به شهر تهران در اختیارتان قرار دهد. با ما باشید.

تهران را بیشتر بشناسیم

 راهنمای سفر به شهر تهران
راهنمای سفر به شهر تهران

نام شهر تهران در واقع از دو کلمه ته + ران گرفته شده است، در آن دوران شمی + ران به معنای بالای کوه بود که با گسترش مناطق پایین شمیران، با گذشت سالها به تهران شهرت پیدا کرد.

تهران پایتخت ایران و بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایران است. بسیاری از افراد، تهران را شهری اداری و کاری می دانند که تنها برای برطرف کردن مشکلات کسب و کار یا نهایتا برای سر زدن به نمایشگاه های بین المللی که در این شهر برپا می شود، می توان به آن سفر کرد.

البته درست است که انگیزه های کاری بیشترین حجم ورود افراد غیرساکن به تهران را تشکیل می دهد؛ اما تهران جاذبه های گردشگری زیادی دارد که می تواند به عنوان یکی از مقصدهای عالیِ گردشگری نیز شناخته شود. با ما همراه باشید تا با اطلاعات کامل تری به تهران سفر کنید.

راهنمای گردشگری سفر به استان تهران
دانلود عکس: راهنمای گردشگری سفر به استان تهران

چرا به شهر تهران سفر کنیم؟

شاید پاسخ به این پرسش برای افرادی که به قصد شرکت در نمایشگاه یا عقد قرارداد و قرارملاقات های کاری راهی تهران می شوند، واضح باشد. با این حال با کمی تحقیق و بررسی متوجه می شوید که اتفاقا سفر به تهران برای گشت و گذار نیز کاملا منطقی است. چراکه تهران جاذبه های گردشگری فراوانی را در دل خود جای داده که می توانند برای تمامی سلیقه ها جذاب باشد.

جاذبه های گردشگری تهران و تنوع آن از جاذبه های تاریخی و طبیعی گرفته تا جاذبه های مدرن، رستوران های خاص و لاکچری و همچنین تفریحات مهیج و جذاب، تنها بخشی از جذابیت تهران برای گردشگران است.

در هیچ کدام از شهرهای ایران نمی توانید این همه جاذبه تاریخی، فرهنگی و طبیعی را یکجا و در کنار هم تجربه کنید. پس تهران مقصدی عالی است هم برای طبیعت دوست ها و برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایران.

شرایط آب و هوایی تهران

آب و هوای شهر تهران
آب و هوای شهر تهران

شهر تهران از شمال کوهستانی و از جنوب کویری می باشد و با توجه به وسعت بی اندازه اش، گاهی با وجود بارش در منطاق شمال شهر، در بخش های پایین آن هوا آفتابیست، به طور کلی اب و هوای تهران سرد و خشک بوده و در طول فصل تابستان بین 30 الی 45 درجه سانتیگراد است.

همچنین در ماه های سرد سال میانگین دمای پایتخت بین -8 الی 5 درجه سانتگیراد جا به جا می شود، بهترین ماه ها برای سفر به شهر تهران از اسفند الی اردیبهشت هر سال است که میزان آلودگی هوا به کمترین روزهایش می رسد.

مقاله پیشنهادی: تاثیر خودروها بر آلودگی هوا و روش های کاهش آلایندگی

بهترین زمان سفر به تهران

برخلاف بسیاری از شهرها که بهترین زمان سفر را با توجه به آب و هوا تعیین می کنند، تهران شرایط متفاوتی دارد. بهترین زمان سفر به تهران زمانی است که شهر تا جای ممکن از افراد غیر بومی خالی شده باشد.

به همین علت به جرات می توان گفت که بهترین زمان سفر به تهران عید نوروز است. در عید نوروز افرادی که برای کار به تهران آمده و ساکن شده اند، به شهرهای خود باز می گردند. در نتیجه هم تهران خلوت می شود و هم خبری از آلودگی هوا نیست.

اگر می خواهید سفر به تهران را به قصد گردش و تفریح  تجربه کنید، بهتر است به این موضوع مهم توجه داشته باشید. تهران در زمان خلوت  بودن شهر حال و هوای فوق العاده ای دارد.   در این روزها حتی خیابان گردی به ویژه سر زدن به خیابان ولیعصر هم جذاب است؛ چه برسد بازدید از جاذبه های گردشگری خاص در تهران که همواره جذابیت خود را دارند.

راه های ورود به استان تهران

 سفر به تهران با خودرو شخصی
سفر به تهران با خودرو شخصی
سفر به تهران با هواپیما

از تمام فرودگاه های ایران به فرودگاه مهرآباد خطوط هوایی روزانه یا هفتگی وجود دارد

از بسیاری از فرودگاه های جهان به فرودگاه بین المللی امام خمینی در 37 کیلومتری جنوب شهر تهران و همینطور با فاصله 40 کیلومتری از فرودگاه مهرآباد پرواز به این فرودگاه وجود دارد.

سفر به تهران با قطار
 • از شرق از طریق شهر سرخس ومشهد به تهران قطار وجود دارد.
 • از غرب از استانبول ترکیه و دمشق سوریه خط قطار بصورت مستقیم برای تهران وجود دارد همینطور از شهر بزرگ تبریز
 • از شمال از طریق راه آهن گرگان-ساری- تهران
 • از جنوب از زاهدان، بندرعباس، شیراز، بندر امام خمینی، خرمشهر و اهواز برای تهران قطار وجود دارد.
سفر به تهران با اتوبوس

از تمام مراکز استان ها و از بسیاری از شهرها اتوبوس بصورت مستقیم و حتی روزانه چند بار برای تهران وجود دارد.

مقاله پیشنهادی: چک کردن ماشین قبل از سفر

جاذبه های گردشگری و دیدنی تهران

پل طبیعت از جاهای دیدنی تهران

پل طبیعت پلی از جاهای دیدنی تهران
پل طبیعت پلی از جاهای دیدنی تهران

یکی از مکان‌های جذاب تهران که چند سالی بیشتر از عمرش نمی‌گذرد، پل طبیعت است. این پلِ سه طبقه‌ی پیاده‌رو، از روی بزرگراه مدرس می‌گذرد و پارک آب و آتش را به پارک طالقانی وصل می‌کند.

در طول پل فضاهایی با عملکردهای فرهنگی، تفریحی و گردشگری تدارک دیده شده که به عنوان مثال می‌توان به کافی شاپ، رستوران، کافه گالری و همچنین فضای سبز کار شده در پل اشاره کرد که در کنار انحنای بدنه مناظر زیبایی را به دست می‌دهد.

باغ پرندگان از جاهای دیدنی تهران

باغ پرندگان از جاهای دیدنی تهران
باغ پرندگان از جاهای دیدنی تهران

از جاذبه ها ی گردشگری تهران , باغ پرندگان تهران با مساحت ۲۳ هکتار، در شمال شرق تهران در خیابان کوهستان قرار دارد. این باغ در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ خورشیدی به صورت رسمی افتتاح شد و در حال حاضر ۵۷ گونه پرنده همچون کبوتر، طوطی، اردک، قوی سفید، غاز، فنچ، جغد، شاهین، عقاب، طاووس و …، نگهداری می‌شوند.

نکته جالب توجه در خصوص این باغ این است که بیشتر پرندگان این مجموعه در فضای باز نگهداری می‌شوند. باغ پرندگان دارای نظم و پاکیزگی قابل توجهی بوده و تمام فضای آن گل‌کاری شده است.

برج میلاد تهران

برج میلاد تهران یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران
برج میلاد تهران یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران

برج میلاد بلندترین آسمان‌خراش ایران و ششمین برج مخابراتی بلند در جهان است. این برج مخابراتی و چندمنظوره، در مجموعه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، در شمال‌غربی شهر تهران، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۱۴ هکتار واقع در جنوب شهرک‌قدس و شمال کوی‌نصر در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد.

سازه برج میلاد که به خاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است، یکی از نمادهای پایتخت و از بهترین مکان های دیدنی تهران به شمار می‌آید و حومه است که از اکثر جاهای تهران قابل رویت است.

کاخ بهارستان تهران

کاخ بهارستان از جاذبه های دیدنی تهران
کاخ بهارستان از جاذبه های دیدنی تهران

کاخ بهارستان یا عمارت مجلس شورای ملی در تهران میدان بهارستان واقع است. کاخ بهارستان از نظر معماری مظهر سبک معماری محکم و استوار با ترکیبی از سنت و تجدد در ارگ حکومتی تهران بوده است‌.

میرزا حسین‌خان سپهسالار قزوینی در سال ۱۲۸۹ قمری تصمیم به ساخت عمارت‌های بزرگ از جمله کاخ بهارستان در اراضی بهارستان گرفت. وی به فکر تغییر سیمای شهر تهران بود. مهمترین این ساختمان ها، عمارت بهارستان یا کاخ بهارستان محل زندگی سپهسالار بود.

کاخ سعدآباد از جاهای دیدنی تهران

کاخ سعدآباد از جاهای دیدنی تهران
کاخ سعدآباد از جاهای دیدنی تهران

مجموعه کاخ موزه سعدآباد در پهنه پر طراوت کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند، بخش دل انگیزی از شمال شهر تهران واقع شده که یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت دارد. سعدآباد که از شمال با کوههای البرز,از مشرق با گلابدره, از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد، در زمان قاجار، محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.

دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر از مکان های دیدنی تهران
دریاچه چیتگر از مکان های دیدنی تهران

دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر) در شمال‌غرب شهر تهران و در منطقه ۲۲ شهرداری این شهر قرار دارد. این دریاچه از شمال و شرق به محور چهار باغ و از جنوب و جنوب غرب به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌باشد.

سابقه طرح ساخت دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (دریاچه چیتگر) به نخستین طرح جامع تهران که پیش از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۴۷ تدوین شد، بازمی‌گردد.

پارک آب و آتش در تهران

پارک آب و آتش از جاذبه های گردشگری تهران
پارک آب و آتش از جاذبه های گردشگری تهران

بوستان آب و آتش یکی از بوستانهای متفاوت شهر تهران با مساحتی گسترده و امکانات تفریحی مختلف همچون فانوس دریایی، مراسم نقاله خوانی، فضای بازی با آب همه روزه میزان بسیاری از گردشگران از تهران و شهرهای دیگر کشور است.

پارک آب و آتش دارای آلاچیق‌ها ی متعدد برای استراحت می‌باشد. این آلاچیق‌ها دارای دو نوع با میز و صندلی و یک نوع ویژه پهن کردن زیرانداز می‌باشد و در این آلاچیق‌ها از مناظر زیبای تپه‌های عباس آباد می توان لذت برد. پارک آب و آتش یکی از جاهای دیدنی تهران است که در فصل های بهار و تابستان بازدیدکننده های بیشماری دارد.

پارک ژوراسیک تهران

پارک دایناسورها از مکان های تفریحی تهران
پارک دایناسورها از مکان های تفریحی تهران

پارک ژوراسیک تهران (دایناسورها ) یک پارک تفریحی است که در ضلع شمال فاز دوم بوستان پرواز یا پردیس کوهستانی احداث شده است. برای نخستین بار در ایران، پارک ژوراسیک تهران (پارک دایناسورهای متحرک) محیطی مفرح و هیجان انگیز برای خانواده ها بویژه کودکان و نوجوانان فراهم آورده است.

در این پارک زندگی نامه و روش زندگی و خوراک دایناسورها به نمایش گذاشته شده و ابعاد دایناسورها به صورت واقعی طراحی شده است.

دربند تهران

بازدید از مکان دیدنی دربند در سفر به تهران
بازدید از مکان دیدنی دربند در سفر به تهران

دربند که روستایی بسیار قدیمی در شمیران تهران است، در گذر سال‌ها رستوران‌های لوکس، کبابی، آلو، بلال‌ و خوراکی‌فروشی‌های بسیاری را در دل خود جا داده است.

دربند مقصد گردشگری جذابی برای اهالی تهران و مسافران است. هوای خنک و دلچسب کوهستانی دربند، هنگامی که روی تخت چوبی نشسته‌اید و منتظر چای داغ هستید، کم وسوسه‌انگیز نیست.

پیست اسکی شمشک

پیست اسکی شمشک از مکان های تفریحی تهران
پیست اسکی شمشک از مکان های تفریحی تهران

یکی از جاهای دیدنی تهران و مکانی زیبا و تفریحی در نزدیکی تهران در روستای توریستی شمشک که در سال ۱۳۳۷ مورد بهره برداری و در سال ۱۳۷۵ با اصلاحاتی که به عمل آمد، از سوی فدراسیون جهانی اسکی به عنوان پیست بین‌المللی شناخته شد و دومین پیست بزرگ کشور میباشد.

پارک ارم تهران

پارک ارم از جاذبه های تفریحی تهران
پارک ارم از جاذبه های تفریحی تهران

یکی از قدیمی ترین اماکن تفریحی تهران مجموعه پارک ارم‌ واقع در پنج کیلومتری غرب شهر تهران‌، با وسعتی حدود ۷۰ هکتار، وسیع‌ترین پارک در ایران است‌. این پارک در اوایل دهه ۱۳۵۰، ساخته شد و به بهره‌برداری رسید.

پارک ارم تهران که با سرمایه اسدالله خرم‌، سرمایه‌دار معروف‌، ساخته و به نام خودش نام‌گذاری شده بود، پس از انقلاب مصادره شد و در تملک بنیاد مستضعفان قرار گرفت‌. پارک ارم تهران شامل دو لوناپارک با ۲۸ نوع وسیله بازی و تفریحی برای کودکان و بزرگ‌سالان است‌.

کاخ نیاوران در تهران

کاخ نیاوران از جاذبه های گردشگری تهران
کاخ نیاوران از جاذبه های گردشگری تهران

در میدان شهید باهنر یا میدان نیاوران تهران، کاخ نیاوران قرار گرفته است که جذابیت تاریخی و طبیعی فراوانی دارد. این کاخ در باغ ییلاقی فتحعلی‌ شاه قاجار قرار داشته که بعدتر ناصرالدین شاه کاخ صاحبقرانیه را در آن ساخت. موزه‌ی جهان‌نما، کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمدشاهی در این باغ بازدید عمومی دارند.

بام تهران

بام تهران از دیدنی های سفر به شهر تهران
بام تهران از دیدنی های سفر به شهر تهران

بانجی جامپینگ برای بعضی‌ها اوج هیجان و تفریح است، گرچه شاید خیلی‌ها فکر کنند پرش از بلندی چه لذتی می‌تواند داشته باشد اما به هرحال این سرگرمی طرفدارهای خاص خود را دارند.

بانجی‌جامپینگ نخستین بار در دهۀ ۵۰ میلادی به جهان معرفی شد، ولی در ایران اولین باشگاه این ورزش در شهریور ۱۳۸۶ به طور رسمی در مجتمع فرهنگی تفریحی بام‌تهران افتتاح گشت. پس از این تاریخ در چند نقطه دیگر از کشور باشگاه‌های بانجی جامپینگ راه‌اندازی شد. می توان به بانجی جامپینگ توچال، بوستان ولایت اشاره کرد.

موزه کمال ‌الملک

موزه کمال ‌الملک از جاذبه های تاریخی تهران
موزه کمال ‌الملک از جاذبه های تاریخی تهران

موزه کمال ‌الملک تهران که در باغ نگارستان واقع شده است، یکی از مکان‌هایی است که در آن آثار نقاشی، نیمکت‌های دانش‌سرای عالی، مجسمه‌های قدیمی و جذاب، فرش‌های اصیل قدیم، کاشی‌های هنری و آثار ملک ‌الشعرای بهار را به‌چشم خود یک‌جا می‌توانید ببینید.

محمد غفاری، ملقب به کمال الملک یکی از مشهورترین شخصیت‌های هنری دوره قاجار بود. این بنا و باغ آن را در سال ۱۲۲۲هجری قمری ساخته‌اند. در موزه‌ کمال الملک نقاشی‌های هنری زیادی جای داده شده است، به‌همین علت آن را باغ نگارستان نام‌گذاری کرده‌اند.

موزه ساعت در تهران

موزه ساعت از جاذبه های دیدنی تهران
موزه ساعت از جاذبه های دیدنی تهران

موزه ساعت یا تماشاگه زمان یکی از موزه‌های شهر تهران و نخستین موزه ساعت در ایران است. این موزه که در خرداد ماه ۱۳۷۸ خورشیدی افتتاح شد، از موزه‌‌های وابسته به اداره کل موزه‌های بنیاد مستضعفان است و در آن ابزارهای زمان‌سنجی به نمایش گذاشته شده‌اند.

در واقع تماشاگه زمان مکانی است که بخشی از تلاش‌های چندین هزار ساله بشری در زمینه ساخت انواع ابزارهای سنجش زمان را در معرض دید علاقمندان قرار داده است.

شمس العماره در تهران

شمس العماره از دیدنی های شهر تهران
شمس العماره از دیدنی های شهر تهران

شمس العماره یکی از بناهای مرتفع و مشخص و جالب تهران قدیم است. گویا ناصرالدین شاه قبل از سفر اروپا بر اثر دیدن تصاویر بناها و آسمان خراشهای کشورهای غربی تمایل پیدا می کند بنای مرتفعی نظیر بناهای فرنگستان در پایتخت ممالک محروسه خود ایجاد نماید تا از بالای آن خود و زنانش بتوانند منظره شهر تهران و دورنمای اطراف را تماشا کنند.

مسجد و مدرسه سپهسالار

 مسجد و مدرسه سپهسالار از جاذبه های تاریخی تهران
مسجد و مدرسه سپهسالار از جاذبه های تاریخی تهران

یکی از جاذبه های تاریخی تهران مسجد و مدرسه سپهسالار است. مسجد و مدرسه سپهسالار نخستین و بزرگ‌ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران و پس از مدرسه چهارباغ اصفهان، بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین بنای مذهبی در ایران است. این مجموعه در مجاورت مجلس شورای ملی و در جنوب شرقی میدان بهارستان شهر تهران قرار دارد.

پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان از مکان های دیدنی تهران
پارک جنگلی لویزان از مکان های دیدنی تهران

پارک جنگلی لویزان ازجمله گردشگاه‌ها و فضاهای سبز شهر تهران به حساب می‌آید. این پارک در حدود ۱۳ کیلومتری مرکز شهر تهران قرار دارد و از شمال به قوچک، از جنوب به شمس آباد، از غرب به ده لویزان و از شرق به پادگان خاتم الانبیا محدود می‌شود. پارک جنگلی لویزان ۱۱۰۰ هکتار وسعت دارد که بیش‌تر آن درای کاربرد تفریحی است.

باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور یا بوستان مینیاتوری یکی از بوستان‌های منحصر به فرد استان تهران است که در شرق شهر تهران در شمال خیابان جانبازان غربی (گلبرگ) و شرق خیابان کرمان قرار دارد. بوستان مینیاتوری فضای باز و مشجری است که به ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و معماری می‌پردازد.

موزه ایران باستان

موزه ایران باستان، اولین موزهٔ ایران، در ابتدای خیابان ۳۰ تیر، در بخش غربی میدان مشق تهران در خیابان سی تیر جای دارد. ساخت این موزه در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ ه. ش. به دستور رضا شاه توسط معمار فرانسوی، آندره گدار، شروع شد. ساختمان موزه در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و موزه برای بازدید عموم افتتاح شد.

موزه حیات وحش دارآباد

موزه طبیعت و حیات وحش دار آباد ایران در ۱۳۷۲، از سوی شهرداری تهران به منظور آشنا کردن‌، مردم با میراث فرهنگی و طبیعی و شناخت اهمیت حفاظت از محیط سبز و حیوانات افتتاح شد.

کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس از جاذبه های گردشگری تهران
کلیسای سرکیس مقدس از جاذبه های گردشگری تهران

کلیسای سرکیس مقدس در تهران، خیابان کریم خان زند، نبش خیابان استاد نجات الهی واقع و کلیسای جامع ارامنه تهران است. کلیسای سرکیس مقدس تهران با هزینه شخصی فردی خیر از ارامنه تهران بنام مارگار سرکیسیان و طرح مهندس آفتاندیلیان بنا شد و کار بنای کلیسا و ساختمانهای اداری واقع در جنوب محوطه آن در سال ۱۳۴۹ ش (۱۹۷۰ م) خاتمه یافته و مقر خلیفه گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدس به این محل جدید انتقال یافت.

تله کابین توچال در تهران

تله کابین توچال از مکان های تفریحی تهران
تله کابین توچال از مکان های تفریحی تهران

مجموعه ورزشی-تفریحی تله کابین توچال از انتهای خیابان ولنجک آغاز شده و پس از عبور از جاده آسفالته به ایستگاه اول تله کابین توچال متصل می‌شود. تله کابین توچال سه خط اصلی و سه خط تله سی‌ یژ و یک خط تله اسکی دارد. روی هم رفته طول سه خط اصلی تله کابین نزدیک به ۷۵۰۰ متر می‌باشد که در میان تله کابین‌های نصب شده در دنیا، یکی از طولانی‌ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار می رود.

برج آزادی

برج آزادی از جاذبه های گردشگری تهران
برج آزادی از جاذبه های گردشگری تهران

هم نماد تهران محسوب می‌شود و چشم میهمانان خارجی تهران را روی خودش قفل می‌کند؛ هرچند الان هووی بلندقامت و سرسختی به نام «برج میلاد» سر «برج آزادی» آورده‌اند اما «آزادی» هنوز هم برای خودش پادشاهی می‌کند؛ به‌ویژه در روز ۲۲ بهمن که پر می‌شود از آدم‌هایی که می‌آیند تا خاطره خوب یک روز خوب را دوباره زنده کنند.

باغ فردوس

باغ فردوس از مکان های دیدنی شهر تهران
باغ فردوس از مکان های دیدنی شهر تهران

در خیابان ولی‌عصر به طرف تجریش که پیش می‌رویم، حدفاصل پل پارک وی و میدان تجریش به باغی با دروازه‌های بلند آهنی می‌رسیم که وجود چندین سینما، کافه‌های دنج و رومانتیک و فضای سبز و درختان تنومندش برای هر سلیقه‌ای جذاب است. باغ فردوس که از قدیمی‌ترین باغ های تهران است در زمان محمدشاه قاجار ساخته شده است.

باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان از جاذبه های دیدنی تهران
باغ موزه نگارستان از جاذبه های دیدنی تهران

در این باغ زیبای ایرانی که به دستور فتحعلیشاه قاجار برای اقامت تابستانی ساخته شده، همه چیز برای گذراندن یک روز خوب فراهم است. به دیدن یکی از باغ های تهران می‌رویم که هم درختان سربه فلک کشیده و حوض‌ها و آب‌نما و شمعدانی‌های زیبایش دلنواز است و هم دیدن آثار هنری فراوان و نقش و نگارها و نقاشی‌ها آن را نگارستان کرده است.

باغ کتاب تهران

باغ کتاب از جاهای دیدنی تهران
باغ کتاب از جاهای دیدنی تهران

تپه هـای عباس آبـاد در حـال تبدیـل شـدن بـه بزرگترین تفـرجگاه طبیعـی و فرهنگی کشـور و منطقه اسـت. بـاغ کتاب تهـران کـه در باغسـتان شـمالی این تپه ها واقع اسـت، علاوه بر داشـتن بام سـبزی به مسـاحت دو و نیـم هکتار کـه از مسـیرهای متعدد مـردم را به بالای آن میرسـاند.

اگر طرف مقابلتان دوستدار فرهنگ و هنر است پیشتهاد می کنیم به باغ کتاب بروید چرا که علاوه کافه های خوب و فضای پر از سکوت و آرامش سالنهای تئاتر و چندین سینما هم دارد.

 خیابان های گردشگری تهران

خیابان های معروف گردشگری تهران
خیابان های معروف گردشگری تهران

این کلانشهر دارای تعداد زیادی خیابان مهم و گردشگری می باشد که در هر یک از آنها صنوف وابسته فعالیت می کنند :

 • خیابان شریعتی با دارا بودن تعدادی موزه و دیدنیهای تاریخی
 • خیابان آفریقا از زیباترین خیابان های مدرن تهران، دارای مراکز خرید لوکس
 • خیابان فرشته که در آن مرکز خرید سام سنتر باشکوه قرار دارد
 • خیابان انقلاب مرکز کافی شاپ های تهران
 • خیابان آزادی قلب ادراه جات پایتخت
 • خیابان سی تیر با استریت فود مشهورش
 • میدان تجریش نزدیک به کاخ سعداباد و دربند
 • میدان حسن آباد با جاذبه های تاریخی و سازه های زیبا
 • میدان امام خمینی مرکز فروش اجناس کلی ایران
 • خیابان ولیعصر زیباترین خیابان ایران دارای تعداد زیادی مرکز خرید، بازار موبایل و سینماهای لوکس
 • خیابان ناصرخسرو یا خیابان ناصریه یکی از تاریخی‌ترین خیابان‌های شهر تهران است
 • خیابان لاله‌زار تهران یکی خیابان های قدیمی و دیدنی پر از کافه، رستوران و مراکز خرید

مراکز خرید تهران

تهران به عنوان قلب تجاری ایران در بین صنوف مختلف شناخته می شود و از لحاظ مراکز خرید، مجتمع های تجاری و بازارهای گوناگون در ایران رتبه یک را داراست، بهترین مراکز خرید تهران در ادامه مطلب درج شده اند:

گشت و گذار در مراکز خرید تهران
گشت و گذار در مراکز خرید تهران
 • بازار تهران
 • بازار کیف و کفش بهارستان
 • بازار عودلاجان
 • بازار تجریش
 • مجتمع تجاری دنیای نور
 • مرکز خرید کوروش
 • مرکز خرید سام سنتر فرشته
 • مرکز خرید تیراژه
 • بازار کتاب انقلاب
 • بازار لوازم خانگی و دیجیتالی جمهوری
 • بازار پارچه مولوی

نمایشگاه ها، جشنواره ها و مراسمات تهران

دیدن نمایشگاه های بزرگ در سفر به تهران
دیدن نمایشگاه های بزرگ در سفر به تهران

تقریبا تمامی نمایشگاه های مهم ایران در تهران برگزار می شود. از نمایشگاه صنایع دستی گرفته تا نمایشگاه الکامپ که از مهمترین رویدادهای کارآفرینی دیجیتال به شمار می رود را در سالن های مختلف تهران می یابید.

نمایشگاه کتاب نیز از جمله پرطرفدارترین نمایشگاه های تهران است که بسیاری از افراد در ماه اردیبهشت به تهران می روند.

علاوه بر نمایشگاه های مختلف، جشنواره های متنوع و خاصی در تهران برپا می شود. جشنواره فیلم فجر، جشنواره های مختلف موسیقی، جشنواره آیین و سنت های محلی و. . . تنها بخشی از جشن ها و مراسماتی است که می توانیددر سفر به تهران سری به آن ها بزنید.

بهترین سوغاتی های تهران

خرید سوغات در سفر به استان تهران
خرید سوغات در سفر به استان تهران

شاید اسم بردن از سوغاتی برای خرید برخی کالاها از تهران کار صحیحی نباشد. نمی توانیم بگوییم دقیقا تهران چه سوغاتی دارد؛ اما گزینه های زیادی وجود دارد که می توانید با خرید آن ها عزیزانتان را خوشحال کنید.

به ویژه اگر فرصت داشته باشید و خودتان را به بازار بزرگ تهران یا بازارهای قدیمی مثل تجریش برسانید، می توانید سوغاتی ها یا یادگاری های خوبی از تهران خریداری کنید.

البته نباید پاساژهای بزرگ تهران را برای خرید سوغاتی دست کم گرفت. سوغاتی های تهران می توانند از این پاساژها خریداری شوند. به ویژه کیف و کفش یا پوشاک از گزینه هایی هستند که خرید آن ها از تهران می تواند مناسب به نظر برسد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش