مزایا و معایب دریچه گاز برقی و سیمی

3.4
(937)

در سال‌های اخیر در بسیاری از خودروهای تولید شده در کشور، دریچه گاز سیمی قدیمی جای خودش را به دریچه گازهای برقی داده‌اند که دارای مزایا و معایبی نسبت به دریچه‌های گاز سیمی قدیمی هستند. که در این مقاله با بررسی عملکرد هر کدام به سوال “ دریچه گاز برقی بهتر است یا سیمی؟” پاسخ می دهیم. با ما همراه باشید!

عملکرد انواع دریچه گاز ماشین

انواع دریچه گاز با استفاده از يک شير پروانه‌اي و تغيير زاويه آن، ميزان جريان هواي ورودي به موتور را تنظيم مي‌كند و بنابراين ميزان پاشش سوخت نيز متناسب با اين ميزان هوا کاهش يافته و توان و گشتاور خروجي موتور تنظيم مي‌شود.

همچنين اين وسيله با استفاده از يک مسير جانبي به موتور اجازه مي‌دهد زماني که موتور تحت بار نيست و فرماني از راننده مبني بر فشار پدال گاز دريافت نشده است موتور به صورت بي‌بار همچنان روشن بماند.

انواع دریچه گاز خودرو
انواع دریچه گاز خودرو

عموماً كنترل و تغيير زاويه دريچه گاز با دو نوع اصلي صورت مي‌گيرد: انواع دريچه گاز، دريچه گاز مكانيكي و دريچه گاز الكترونيكي (يا برقي).

دريچه گاز مکانيکي

تا چندي پيش، بيشتر خودروها مجهز به اين نوع دريچه گاز بودند. اين نوع دريچه توسط کابل و به طور مستقيم توسط فشار پدال گاز به حرکت در مي‌آيد. از مزاياي اين دريچه ساده بودن سيستم و ارزاني آن است.

 دریچه گاز برقی یا سیمی
دریچه گاز برقی یا سیمی

دريچه گاز برقي

در دريچه گاز الكترونيكي يا برقي، تغيير زاويه شير پروانه‌اي با ارسال سيگنال از سيستم مديريت موتور صورت مي‌پذيرد. سيستم مديريت موتور با توجه به فرمان راننده و البته شرايط حرکتي خودرو و عملكرد موتور و استراتژي برنامه‌ريزي‌شده در واحد کنترل موتور (ECU)، دستور تغيير زاويه دريچه گاز را صادر مي‌كند. اين نوع دريچه گاز داراي سيستم مستقيم ارتباطي با پدال گاز نيست.

اجزای سازنده دریچه گاز

اجزای دریچه گاز مکانیکی
اجزای دریچه گاز مکانیکی

بر روی دریچه مکانیکی معمولا سه قطعه نصب میشود. این قطعات بر روی دریچه گاز برقی حذف شده اند.

 • گرمکن کن دریچه گاز throttle body heater

گرم کن دریچه گاز یک المنت است که بر روی دریچه های مکانیکی نصب میشود. با باز شدن سوئیچ خودرو پولکی را گرم میکند تا خودرو راحتر گاز بخورد.

 • استپر موتور stepper motor

شیر برقی موتوری و یا استپر وظیفه ی کنترل هوای ورودی را دارد. این شیر برقی در شرایط مختلف که نیاز به هوای بیشتری است دور موتور را تنظیم میکند. تنظیم نبودن دور موتور باعث لرزش موتور و یا بهم ریختن تون آپ موتور میشود.

دریچه گاز برقی با کمک فشنگی آب  و مپ سنسور دمای آب رادیاتور و دمای هوای محیط را میسنجد. این قطعه با دستور ECU بدون نیاز به استپر پولکی برقی را تنظیم میکند.

سنسور دریچه گاز مقاومت متغییری است که با فشار دادن پدال گاز و باز شدن پولکی دریچه، مقدار باز شدن پولکی را اندازه میگیرد. مقدار باز شدن پولکی توسط TPS به واحد اهم به ECU فرستاده میشود. واحد کنترل موتور با مجموع این اطلاعات میزان پاشش سوخت را تعیین میکند.

دریچه گاز برقی نیاز به این سنسور ندارد چرا که خود سیستم میزان زاویه را از پدال گاز برقی میگیرد. استفاده از این قطعات در دنیا دیگر تقریبا منسوخ شده است و این قطعات جای خود را به دریچه های هوشمند داده اند.

 • سیم گاز

چند رشته سیم نازک با جنس مفتول که به هم تابیده شده است. یک سر سیم گاز به دریچه و سر دیگر سیم به پدال گاز وصل شده است که با فشردن پدال گاز پولکی باز میشود.

تفاوت دریچه گاز برقی با مکانیکی

 از کجا بفهمیم دریچه گاز برقی است یا سیمی
از کجا بفهمیم دریچه گاز برقی است یا سیمی

در خودروهای امروزی دریچه گاز برقی یا Electronic throttle control به اختصار ETC نسل جدید دریچه گاز های مکانیکی هستند. این قطعه به کمک پدال گاز برقی کنترل میشوند. در حالی که دریچه گاز های مکانیکی دارای پولکی هستند که به واسطه ی یک سیم گاز و یک پدال مکانیکی باز و بسته میشود. باز شدن پولکی مسیر هوا را باز و بسته شدن پولکی مسیر هوا را میبندد.

دریچه گاز برقی و “سنسور زاویه پدال گاز”، در موتورهای مدرنتر، جایگزین “استپ موتور” و “سنسور دریچه گاز” شده اند. در این خودروها، اطلاعات تغییر “زاویه پدال گاز” به ECU منتقل می شود، ECU با توجه به این اطلاعات فرمان لازم را به “دریچه گاز برقی” ارسال می کند تا مقدار هوای ورودی، و در نتیجه دور موتور، متناسب با مقدار گاز دادن افزایش یابد.

دریچه گاز الکتریکی خودرو چگونه کار می کند؟

 مدار دریچه گاز برقی
مدار دریچه گاز برقی

دریچه هوشمند با فشردن پدال گاز برقی کار میکند. راننده با فشردن پدال به ECU درخواست ورود هوای بیشتر میدهد. کامپیوتر خودرو هم با توجه به پارامترهای مختلف مقدار دقیق نسبت هوا به سوخت را تنظیم میکند و پولکی به مقدار نیاز باز میشود.

مزایای دریچه گاز برقی

 • در دریچه های هوشمند دیگر قطعات مکانیکی تا جایی که شده حذف شده اند. قطعات مکانیکی اصطحلاک بیشتری نسبت به قطعات الکترونیکی دارند.
 • یکی از مزایای این قطعه تنظیم دقیق هوای ورودی است. اینکار باعث افزایش راندمان و جلوگیری از خام سوزی میشود.
 • دریچه گاز مکانیکی همیشه مشکل خراب شدن استپر و سنسور دریچه گاز را دارند.
 • خراب شدن استپر و سنسور دریچه گاز باعث گاز هرز خوردن خودرو میشود.
 • اما این قطعه با حذف شدن قطعات مکانیکی اضافی خرابی ها را به حداقل رسانده است.
 • دریچه گاز برقی نسبت به مکانیکی نیاز به سرویس های کمتری دارد.
مزایا و معایب دریچه گاز برقی
مزایا و معایب دریچه گاز برقی

معایب دریچه گاز الکترونیکی

بزرگترین مشکلی که در این سیستم است که رانندگان همیشه از آن صحبت میکنند تاخیر در گاز خوردن خودرو است.

دریچه هوشمند با حذف سیم گاز پدال گاز برقی نصب شده است. این پدال با میزان فشرده شدن سیگنال به ECU ارسال میکند.

کامپیوتر خودرو به میزان فشرده شدن پدال دستور گاز خوردن و باز شدن پولکی دریچه گاز را به دریچه ارسال میکند. از آنجایی که دریچه هوشمند است به میزان دستور ECU باز میشود.

این عملیات زمان بر است و از زمان فشردن پدال گاز تا گاز خوردن خودرو یک الی دو ثانیه زمان میبرد. این تاخیر در گاز خوردن بزرگترین مشکل دریچه هوشمند است.

مشکل دیگری که در این نوع سیستم است پیچیدگی در سیستم و کامپیوتری شدن سیستم گاز خوردن خودرو است. این کار عیب یابی خودرو را کمی دشوار تر میکند.

دریچه گاز برقی بهتر است یا سیمی؟

هر کدام از این مدل دریچه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به صورت کلی دریچه گاز مکانیکی به دلیل وجود همین ارتباط مکانیکی عملا هیچ تاخیری ندارند. این موضوع بدیهی است چرا که اصولا در انتقال نیرو، چیزی به نام تاخیر زمانی مفهوم ندارد و اعمال نیرو و دریافت عکس‌العمل آن همزمان رخ می‌دهد.

بنابراین در دریچه گاز مکانیکی ریسپانس آنی خواهیم داشت و این مزیتی بزرگ است. ضمن آنکه هیچ سیستم دیگری در ارتباط دریچه گاز و پدال گاز دخالت ندارد بنابراین دستور ما عینا به دریچه گاز منتقل شده و شاهد پاسخ آنی خواهیم بود.

این مزیتی است که دریچه گاز برقی از آن محروم است چرا که همواره در کارکرد آن سرعت پاسخ ECU به پتانسیومتر پدال و سرعت پاسخ موتور کنترل دریچه گاز مطرح است. ضمن آنکه همواره در تعیین زاویه دریچه گاز محاسبات ECU و پارامترهای جانبی‌ای که در نظر می‌گیرد دخیل است بنابراین هیچگاه زاویه دلخواه ما به آن اعمال نمی‌شود.

به همین دلیل هم هست که همچنان در بسیاری از مسابقات نظیر انواع رالی از دریچه گاز سیمی استفاده می‌شود. اما در مقابل دریچه گاز برقی مزایای خاص خود را دارد. دریچه گاز برقی در کنترل حجم هوای ورودی بسیار دقیق‌تر از دریچه گاز مکانیکی عمل می‌کند.

به دلیل نبود اتصال مکانیکی، دست طراح برای قرار دادن مجموعه در هر نقطه‌ای از محفظه پیشرانه کاملا باز است و می‌توان طراحی‌های بهتری انجام داد. دریچه گاز برقی به دلیل دخالت‌های ECU به ما امکان کنترل بهتر مصرف سوخت و آلایندگی را می‌دهد و همچنین بستری است برای دخالت بدون دردسر سایر سیستم‌ها نظیر کروز کنترل و محدود‌کننده سرعت، سیستم برنامه کنترل پایداری (ESP) و گیربکس اتوماتیک.

به علت همین دخالت‌پذیری بیشتر دریچه گاز برقی نیز امروزه تمایل سازندگان بر دریچه گاز برقی بیشتر بوده تا بتوانند امکانات بیشتری به خودرو اضافه کنند. اما اگر صحبت از سرعت عمل بالا و یا کاهش هزینه ساخت باشد، برتری با دریچه گاز مکانیکی خواهد بود.

 رفع تاخیر دریچه گاز برقی

در خودروهای امروزی به منظور کنترل آلایندگی و گرفتن استاندارد های آلایندگی یورو ۴ دریچه گاز را بصورت برقی طراحی می کنند تا ایسیو میزان بازشدن آن را کنترل کند. این امر باعث شده تا تاخیر دریچه گاز در خودروهای جدید مشهود باشد.

مثلا در ۲۰۷ و ۲۰۶ های جدید ایرانیزه با ایسیو EeasyU2. 5 تاخیر دریچه گاز بسیار مشهود می باشد که در ریمپ ایسیو و به کمک جداولی مانند شکل زیر می توان تاخیر دریچه را بهینه کرد.

همچنین کاراکال با پیداکردن ادرس های مرتبط با دریچه و پدال گاز، می تواند این نسبت را بصورت خطی تغییر دهید و تاخیر دریچه گاز بطور کامل حذف شود و پدال گاز مانند پدال گازهای سیمی عمل کند

در خودروی های چینی مثل S5 و جک J5 و لیفان ۸۲۰ و ایکس ۶۰ نیز این تایخر بسیار زیاد بوده که با ریمپ ایسیو کاملا این تاخیر رفع می گردد.

عیب یابی و علائم خرابی دریچه گاز

در صورت خرابی این قطعه چراغ چک روشن می شود. و دیگر با فشار دادن پدال گاز، دور موتور افزایش نمی یابد، یا بسیار ناچیز بالا می رود.

قابل ذکر است که چون این قطعه در معرض هوا قرار دارد، معمولا کثیف شدن و جرم گرفتن آن باعث نوسان دور موتور آرام خودرو می شود، که در این حالت با استفاده از “اسپری گانک”، می توان آنرا شستشو داد و مشکل را حل کرد.

 روش عیب یابی دریچه گاز برقی
روش عیب یابی دریچه گاز برقی

سرویس دریچه الکترونیکی

برای شستشو و سرویس محفظه ی ورودی هوا باید خودرو خاموش باشد، در حالت موتور روشن هرگز نباید عملیاتی روی دریچه گاز انجام داد.

 1. هواکش موتور را باز کنید. برای باز کردن هواکش فقط به یک پیچ گوشتی دو سو نیاز دارید.
 2. بست هواکش را باز کنید و هواکش را بیرون بیاورید.
 3. کمی هواکش سفت درمیاید با دقت و با زور بیشتر هواکش را به سمت بیرون بکشید.
 4. با یک اسپری انژکتور داخل دریچه را تمیز کنید.
 5. یک نفر داخل خودرو بشیند. سوئیچ را باز کند و پدال گاز را تا انتها فشار دهد.
 6. پولکی دریچه گاز باز میشود. وقتی دریچه باز شد کامل میتوانید ورودی هوا را سرویس کنید.

 رفع کپ دریچه برقی (تعریف و برنامه ریزی)

معرفی و برنامه ریزی دریچه گاز برقی بدون دستگاه
معرفی و برنامه ریزی دریچه گاز برقی بدون دستگاه

در بعضی مواقع خودرو به مشکل گاز نخوردن و یا نوسان دور موتور برمیخورد. برای حل این مشکل نیاز به معرفی دریچه گاز برقی و هماهنگ سازی دریچه با ECU است. این کار نیاز به فعالیت و کار خاصی ندارد.

 1. ابتدا سر باتری قطب مثبت باتری ماشین را ۵ دقیقه قطع کنید.
 2. پس از گذاشتن سر باتری سوئیچ را کامل باز کنید.
 3. پدال گاز را تا انتها به مدت ۳۰ ثانیه نگهدارید.
 4. سوئچ را ببندید.
 5. پدال را رها کنید.
 6. بعد ۱۰ ثانیه سوئیچ را باز کنید.
 7. بعد از ۱۵ ثانیه استارت بزنید.

ریست دریچه گاز برقی با دستگاه

ریست دریچه گاز برقی با دستگاه
ریست دریچه گاز برقی با دستگاه

گاهی هم پیش میاید برنامه ی کامپیوتر بهم میخورد. در این مواقع نیاز است دریچه گاز برقی با ECU برنامه ریزی شود. به این کار ریست کردن یا فلش کردن کامپیوتر خودرو میگویند. این کار با دستگاه انجام میشود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
71 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
Mehdi
Mehdi
3 سال پیش

بسیار عالی

Morteza
Morteza
2 سال پیش

سلام.اگر درحالت روشن عملیات پاشیدن اسپری انژکتور را برروی دریچه گاز برقی انجام دهیم موتور خاموش میشود .چه اتفاقی می افتد؟دلیل خاموش شدن ماشین چیست؟دراین حالت چه اتفاقی برای دریچه گاز برقی خواهد افتاد؟

امیر
امیر
2 سال پیش

بسیار عالی من ساینا s خریدم وهمین مشکل را دارم انگار ماشین تنبل هست ونمیخواد راه بره وباید گاز بیشتر بدم تا بهتر بشه آیا باید ecu ریمپ بشه یا راه دیگری هست یا شاید به مرور بهتر میشه(قاضی)

محمد
محمد
در جواب  امیر
1 سال پیش

من ساینا مدل ۹۸ دارم خداروشکر دریچه گاز سیمی هست و این مشکلاتو نداره!دریچه گاز برقی اصلا بدرد نمیخوره تاخیر گاز و تنبل بودن ماشین ب خاطر اینه که وقتی شما گاز میدی ب ایسیو فرستاده میشه و ایسیو تصمیم میگیره که هوا بنزین و پاشش سوخت … واینا چقدر باشه! ب همین خاطر مکث داره! ولی رو حالت سیمی اینطور نیست

احمد
احمد
در جواب  محمد
5 ماه پیش

😅😅😅😅عوضش هی باید استپر موتور و سنسور دریچه گاز و سیم گاز بخری تازه بعضیهاشون هم مثل تستپر با یکی جواب نمیده 10 تا باید بخری 😅😅😅

Tala
Tala
2 سال پیش

سلام، پدال گاز ساینا اس من هم انگار خلاصی داره، ی خورده ک پدال رو فشار میدی اصلا گاز نمیخوره، باید خیلی زیاد فشار بدی تا گاز بخوره، با دنده جلو که راه میری موقع تعویض دنده چون دیر گاز میخوره انگار از بقیه جا میمونی ماشینت با اونکه گاز میدی ولی نمیره جلو. چون ماشین های قبلیم این مشکل رو نداشتن، احساس میکنم رانندگی با ساینا اس سخته و طول میکشه تا عادت کنی.

محمد
محمد
در جواب  Tala
2 سال پیش

۳روزه این مشکل برای منم بوجود اومده، میگن با دیاگ میفهمی مشکل از کجاست، راه حل فعلی که دارم استفاده میکنم اینه که همون لحظه که این اتفاق میافته پامو از رو گاز بر میدارم دوباره که گاز میدم مشکل برطرف میشه
ایشالا که خیره😅و مشکلی پیش نیاره

رفیق
رفیق
در جواب  محمد
8 ماه پیش

باتوجه به توضیحات شما،کپ کردن حین حرکت ورها کردن پدال گاز وگاز مجدد ورفع مشکل وگازخوردن مجدد،مشکل ماشین شماواسه سوئیچ ترمز(استپ ترمز) هست،خودتونم میتونیدعوضش کنید،التماس دعا
سایناs وکوئیکs بخاطرکیفیت پایین این قطعه،اکثرا بایدعوضش کنن

آرش حسن نیا
آرش حسن نیا
2 سال پیش

سلام ecuبوش me 17 مدل95slx دیچه گاز سیمی هست یا برقی میخواستم بدونم ecu me17 روهردودریچه جواب میده

محمد
محمد
در جواب  آرش حسن نیا
2 سال پیش

سلام خیر me17 فقط دریچه گاز برقی میخوره

رضا
رضا
در جواب  آرش حسن نیا
1 سال پیش

دریچه گاز شما برقی هست بوش برقی هست زیمنس سیمی هست.

کریم محرمی
کریم محرمی
2 سال پیش

با سلام
مطالب عالی بود.فقط مشکل من حل نشد.من پژو tu5. Slxمدل ۹۳ دارم.شمع وایر و کوئیل عوض کردم.دریچه گاز که برقی هست برنامه زدند.حالا مکانیک میگه باید پدال گاز عوض شود.کل کارکرد ماشین ۷۰هزارتاست.در صورت امکان بفرمایید اولا پدال گاز را چگونه ریست کنیم.دوما پدال گاز مدل ۹۳ چندسیمه هست.سوم راهنمایی فرمایید.چکارکنم.

علیرضا
علیرضا
در جواب  کریم محرمی
1 سال پیش

پدال گاز ۴۰۵slx مدل ۹۳ شش سیمه است اگر در بین حرکت ماشین گاز نخورد وslow شد بایستی با شش رشته سیم از پدال تا ecu بطور مستقیم لحیم کاری شود در صورتی که ایراد بر طرف نشدبایستی از ecuتادریچه گاز نیز سیم کشی تعویض شود .در صورت کثیفی دریچه گاز نیز در حالت سلو ماشین گهگاهی گاز می خوردیا دور ماشین به ۱۲۰۰می رسد ولی ماشین توانایی حرکت ندارد.خرابی رله دوبل هم گاهی اوقات ماشین در حین حرکت مخصوصا سر پیچ ها خاموش می شود وبعد از استارت بدون هیچ فالتی مجددا استارت می شودواین حالت گاهی اوقات تکرار… خواندن ادامه ...

حمید
حمید
در جواب  علیرضا
1 سال پیش

دست شما درد نکنه
اگه بخوایم سیم کشی نکنیم باید پدال عوض بشه؟

محمد
محمد
2 سال پیش

خیلی مختصر و مفید بود دمتون گرم عالی بود ممنون بابت توضیحات کاملتون

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  محمد
2 سال پیش

با سلام
درود بر شما، بسیار خرسندیم که مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شده و رضایت شما را جلب نموده است.

علی
علی
2 سال پیش

پژو 405 ها دریچه گازشون سیمی ان ؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  علی
1 سال پیش

با سلام
خودروهای 405 هم دریچه گاز سیمی دارند و هم دریچه گاز برقی. خودروهایی که در چند سال اخیر و در حال حاضر توسط ایران خودرو تولید می شوند از دریچه گاز سیمی بهره می برند.

محمدی
محمدی
2 سال پیش

عالی بودمرسی

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  محمدی
2 سال پیش

با سلام
درود بر شما، بسیار خرسندیم که مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شده و رضایت شما را جلب نموده است.

ابراهیم
ابراهیم
1 سال پیش

استفاده کردم. بسیار بسیار علمی و در عین حال روان توضیح دادین.

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  ابراهیم
1 سال پیش

با سلام
درود بر شما، سپاسگذاریم، بسیار خوشحالیم که مطالب موجود در این شماره مقاله برای شما مفید واقع شده و رضایت شما را جلب نموده است.

مهدی
مهدی
1 سال پیش

توضیح عالی و عامه فهم. دمتون گرم. حال کردم

علوی
علوی
1 سال پیش

سلام همیشه از راهنمایی های سایت کیان باطری بهره مند میشم و ممنون از راهنمایی علمی شما چون بعضی از مکانیک های ایران یا معلومات علمی ندارند و یا اگر معلومات هم داشته باشند وقت برای مشتری نمی گذارند

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  علوی
1 سال پیش

با سلام
درود بر شما، سپاسگذاریم.
بسیار خرسندیم که مطالب موجود در این شماره مقاله برای شما مفید واقع شده و رضایت شما را جلب نموده است.

Mmmm
Mmmm
1 سال پیش

سلام همشون خيلي هم خوبند الحمدلله و عيب ندارد الحمدلله.

محمد
محمد
1 سال پیش

با سلام من پارس tu5 دارم ولی با اینکه 1401 هست اولی سفری که در کوه ها رفتم اصلاً کشش نداشت و راضی نیستم و نمیدانم این مورد مربوط به برقی بودن دریچه فقط میباشد یا چیز دیگر

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  محمد
1 سال پیش

با سلام
عدم توانایی و کشش خودرو در سربالایی، دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. برای عیب یابی و رفع این مشکل می بایست به یک متخصص یا خدمات پس از فروش خودروی خود مراجعه نمائید تا پس از بررسی های مورد نظر مشکل آن را مرتفع نمایند.

سجاد
سجاد
در جواب  محمد
6 ماه پیش

آره مشکل مردمم اینجاس ک دریچه گاز ماشینتون برقیه.اگه سیمی باشه این شکلی نیست مستقیما با فشار پدال گاز میخوره بدون تاخیر

جواد
جواد
در جواب  محمد
3 ماه پیش

سلام من ایکس 33کراس دنده ایی گرفتم کافیه که سربالایی ایست کنی دیگه بیچاره ایی. مگه حرکت میکنه ..حتی سه بار خاموش کردم. اصلا سربالایی کشش نداره همه میگن بخاطر گاز برقی هستش..آخه چرا ؟

رضا
رضا
در جواب  محمد
1 ماه پیش

دیسک صفحه حتما چک بشه. خودرو ۴۰۵ صفر کیلومتر داشتم کشش نداشت. دیسک صفخه باز شد. کاملا تاب داشت.‌خودرو صفر بود تاکید می‌کنم. متشکرم از مدیران ایران خودرو….

مسعود
مسعود
1 سال پیش

با سلام ماشینم در دنده های پایین یک و دو با فشار دادن پدال گاز سه چهارتا لگد میزنه و بدنه به جلو هی پرت میشه هی ول میکنه تا آخر انگار با بالا رفتن دور موتور لگد قطع میشه و خوب میشه. در ول کردن پدال گاز هم باز همین اتفاق می افته و سه بار ضربه میزنه و بعد حرکت ماشین عادی میشه. حس میکنم یک چیزی تو سیستم کلاچ گیربکس لقه که باعث این میشه و زمانی که کلا کلاچ رو ول میکنم ی تق صدا میده و بعد کلاچ درگیر میشه و مثل وقتی هست که… خواندن ادامه ...

رضا
رضا
در جواب  مسعود
1 سال پیش

چون ماشین شما صفر هست و دیسک و صفحه رگلاژ نیست من هم بعد از اینکه دیسک و صفحه عوض کردم این مشکل هست یا کلاچت بیار بالا که فشار میاره به گیربکس یا با همین مشکل کمی صبر کن تا ساز صفحه نازک تر بشه و مشکل رفع بشه.

پیراسته
پیراسته
در جواب  مسعود
9 ماه پیش

مشکل کاتالیزور دارد

سام
سام
1 سال پیش

سلام
مرسی بابت توضیحات عالی دم شما گرم
من دقیقا مشکل نوسان دور موتور و گاز نخوردن دارم(ماشین ۲۰۷)
هرجا میبرم یه چیزی میگن و چون با خاموش کردن ماشین تا چند روز رفع میشه ، نمیشه پیش مکانیک فهمید که ایراد برطرف شده یا نه…
ممنون میشم کسی اگه تجربه ایی داره راهنمایی کنه…

حسین
حسین
1 سال پیش

سلام من یک پراید یورو 4دارم توی دور پایین ریپ میزنه، اولم که روشن میشه سه کار میکنه بعد درست میشه برای روشن شدنم باید یکم گاز رو بگیری هرجا میرم نمیتونن درست کنن کسی هست کمک کنه؟؟؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  حسین
1 سال پیش

با سلام شرکت کیان باتری یک استارتاپ تخصصی در زمینه باتری‌های استارتر خودروی‌های مختلف است که به صورت شبانه‌روزی در مناطق 22 گانه شهر تهران به ارائه خدمات حمل و نصب رایگان در محل مشتری می‌پردازد. اطلاعات و مقاله هایی که مشاهده و مطالعه می نمائید برای ارتقاء سطح اطلاعات مشتریان این شرکت تهیه و بارگزاری می شوند و به صورت تخصصی این خدمات را ارائه نمی دهیم. مشکلی که بیان نمودید به احتمال زیاد برای تنظیم نبودن سنسور دریچه گاز خودرو اتفاق می افتد اما توصیه می شود برای رفع این مشکل حتما به یک متخصص برق خودرو مراجعه… خواندن ادامه ...

حاج باتری
حاج باتری
در جواب  حسین
1 سال پیش

سلام.. ماشینت واشر سوخته

امین
امین
1 سال پیش

تشکر از راهنمایی و آگاهی رسانیتون

Mr.rz
Mr.rz
1 سال پیش

سلام. سوال من اینه ک شما فرمودین میشه ریمپ کرد و مشکل تاخیر حل میشه و مثل دریچه گاز سیمی میشه. این ریمپ کردن باعث نمیشه که مصرف سوخت بره بالا و مثل مصرف دریچه سیمی بشه؟

بهزادمرادی
بهزادمرادی
در جواب  Mr.rz
3 ماه پیش

سلام منم این مشکلی دارم دریچه گاز برق م آیا ریمپ بکنم بر طرف میشه جواب ممنونم پارس موتور جدید هستم

آخرین ویرایش 3 ماه پیش توسط بهزادمرادی
پویا مرادی
پویا مرادی
1 سال پیش

سلام ایکس 22دنده دارم چهارهزارتا کار دیاگ زدن نمایندگی گفتن مشکل دریچه‌گاز حین حرکت دیگه ماشین گاز نمیخوره قطع میشه باید خاموش روشن کنی تا دوباره گازش کارکنه باز چند متر میره دوباره وقتی پات رو پدال گاز قطع میشه حین حرکت خطرناکه مخصوصا سرپل یا سربالای دریچه گازش تعمیر میشه یا باید تعویض کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  پویا مرادی
1 سال پیش

با سلام
با توجه به توضیحاتی که بیان نمودید این مشکل نیاز به بررسی و چکاپ کامل توسط نمایندگی های رسمی و خدمات پس از فروش خودروی شما دارد.
توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با امداد خودرو مدیران خودرو تماس حاصل نمائید.

جواد
جواد
در جواب  پویا مرادی
3 ماه پیش

منم تو‌ ایکس 33همین مشکل رادارم

فرهان
فرهان
1 سال پیش

سلام slxمدل ۹۹گاز برقی بوش m17دارم
توجاده سرعت ۱۴۰تا چراغ چک روشن شد،گاز خوب نمیخورد ،ماشین کم جون شد ،مصرف بنزین زیاد شده،و ی صدایی مث گرفتگی قسمت منیفولد میاد بردم دستگاه گذاشتم گفت ک کاتالیزت گرفته
از دوستانی ک براشون پیش اومده یا اطلاعی دارن ممنون میشم راهنمایی کنن
با تشکر

رضا
رضا
در جواب  فرهان
1 سال پیش

کاتالیزورت باید خالی کنی و خاک داخلش رو ۲ میلیون می‌خرن ولی به هیچ عنوان با اون کاتالیزور خالی ماشینت رو رها نکن چون مصرف بالا میره صدا زیاد میشه عمر قطعات موتور کم میشه در اولین فرصت یه کاتالیزور ایران دلکو مارک اصلی بخر بنداز روش حدودا ۴ تومن هست ولی خیالت تا ۱۰۰ هزار تا راحت میشه.

Masoud
1 سال پیش

Ok

Masoud
1 سال پیش

سلام خسته نباشد.من یک سمند ef7دوگانه با ایسیو m17دارم.جدیدا پشکل که پیدا کردم در حالت شتاب اولیه ماشین ریپ میزنه و بعد از بالا رفتن دور موتور مشکل رفع میشه.این مشکل بیشتر روی بنزین مشاهده میشه و روی گاز به صورت محسوسی.اکثر سنسورها رو عوض کردم نتیجه ای نگرفتم.حتی برنامه ایسیو رو نیز عوض کردم .ممنون میشم راهنمایی کنید

Masoud
1 سال پیش

ماشین مدل ۹۷ هستش.این مشکل بیشتر برای شتاب در دنده های سبک مشاهده می‌شود

قاسم عزتی
قاسم عزتی
1 سال پیش

سلام من پژو ۲۰۷ سقف شیشه ای دارم گاز برقی میخواستم بدونم وقتی گاز میدم دنده یک میخوام برم رو دو ماشین ۲ ثانیه گاز میخوره دوباره برمیگرده مشکل چیه؟؟و چجوری رفت میگرده؟؟

محمد
محمد
1 سال پیش

والا کی گفته خرابی گاز سیمی بیشتره
منکه ۱۲ ساله هیچ خرابی ای مربوط به گاز نداشتم، فقط یبار استپر عوض کردم
گاز برقی کنده بدرد نمیخوره

ایمان
ایمان
1 سال پیش

سلام من برلیانس ۲۳۰ دارم .دور موتور ماشین تو حالت خلاص بین ۱.۲ تا ۱.۴ هستش و مصرف بنزینشم هم بالا رفته.به تعمیرگاه مراجعه کردم گفتن از دریچه گازشه و باید تعویض بشه.میخواستم بدونم ممکنه از سنسور دریچه گاز بلشه و دریچه گاز قابلیت تعمیر و یا رفع عیب داره یا نه

علی
علی
11 ماه پیش

با تشکر از مطلب عالی که گذاشتید.
فقط استهلاک درست است نه اصطحلاک.

یونس
یونس
9 ماه پیش

سلام جناب،من ساینا اس دارم بنظرتون آیا میشه دریچه گاز برقی عوض کنم بجاش سیمی بزارم

Shayan
Shayan
8 ماه پیش

پس نتیجه گیری اینه که دریچه گاز سیمی بهتره

فردین
فردین
7 ماه پیش

فقط پژوپارس تیوفایو گاز سیمی موشک زمینیه تو انی ۲۰۰تاروپرمیکنه اما برقیشون جگرتو خون میکنه تا برسی به ۱۲۰تا وتو سینه کشی هم که کاریت میکنه بیاری بالا تیوفایوسیمی هرچی بگی میارزه

علی
علی
در جواب  فردین
6 ماه پیش

نه.اینطور نیست.من یه پارس تیوفایو ۹۹ گاز برقی دارم ۷۰۰۰ تا کارکرد. ماشاالله راحت سرعت رو پر میکنه

Akherat
Akherat
7 ماه پیش

سلام من پژو پارس اتومات TU5 دارم. ماشین ۳-۴ سالی هست همش ارور دریچه گاز میده، تا حالا خیلی هم خرجش کردم ولی کسی نتونسته درستش کنه.
گاهی اوقات گاز نمیخوره، هیچ مشکل دیگه ای نداره. هزینه کردم دریچه گاز رو هم تعویض کردم ولی درست نشده. چیکار کنم؟؟

افشين حسين زاده
افشين حسين زاده
در جواب  Akherat
6 ماه پیش

بنده هم دقيقاً اين مشكل را باماشين خودم دارم.در ضمن ماشين من صبحها اصلا ساساتش كار نميكنه حتي در دماي زير صفر.

آخرین ویرایش 6 ماه پیش توسط افشين حسين زاده
نادر
نادر
7 ماه پیش

استهلاک اینجوریه ممنون از اطلاعات خوبتون

رضا
رضا
6 ماه پیش

بنده درچه گاز برقی را پیشنهاد میکنم به عنوان یک مکانیک

مهدی
مهدی
در جواب  رضا
6 ماه پیش

به چه علت بهتر هست؟ میشه نظرتون رو بیشتر توضیح بدین چون خودم برقی دارم

بهزادمرادی
بهزادمرادی
در جواب  رضا
3 ماه پیش

سلام میشه توضیح بدین ممنونم چون من برقی دارم گاز خورش افتضاع است

بهروز
بهروز
6 ماه پیش

سلام
سپاس بابت مطالب ارزشمندی که جمع آوری کرده بودید.
تازه متوجه عملکرد دریچه های برقی شدم.

بهروز
بهروز
6 ماه پیش

سلام.درخصوص دریچه گاز ۲۰۶ سیمی.
جایی که سیم گاز به آن وصل می‌شود آن قسمت مشکی رنگ پلاستیکی رنگ شکسته وکمیاب هست.درضمن وخرید یک دریچه گاز کامل هم گران در میاد بخاطر آن قطعه .آیا آن قطعه مشکی رنگ پلاستیکی که سیم گاز به آن وصل می‌شود بتنهایی پیدا میشود؟

رسول
رسول
5 ماه پیش

خیلی عالی توضیح دادید،تشکر

احسان
احسان
5 ماه پیش

سلام من یه ۲۰۷ دارم دریچه گازش برقیه هنگام رانندگی وقتی پامو از روی گاز بر میدارم حدودا ۲ ثانیه طول میکشه که دور موتور پایین بیاید بفرمایی مشکل کجاست .ممنون

حبیب
حبیب
5 ماه پیش

سلام آیا cng دستی روی نیسان که دریچه برقی داره جواب میدهد

احمد
احمد
3 ماه پیش

سلام وقت بخیر دوستان
به نظر شما مصرف بنزین زیاد سایناs مربوط به دریچه گاز برقی هست؟ دوستانی که ساینا دارن کمک کنن ماشین من خیلی بنزین میسوزونه

علی
علی
1 ماه پیش

عالی بود،ممنون

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  علی
1 ماه پیش

با سلام
درود بر شما سپاسگذاریم. خوشحالیم از اینکه مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید بوده است.

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش