نحوه باز کردن و جدا کردن باتری ماشین

3.2
(54)

جدا کردن باتری ماشین یا قطع کردن باتری ماشین می تواند در اثر تعمیر و یا تعویض باتری رخ دهد و ممکن است در طول استفاده از وسیله نقلیه اتفاق بیفتد. شاید باز کردن باتری خودرو، خیلی سخت و مشکل به نظر برسد ولی کاری بسیار آسان است و حتی در زمان کمتر از یک دقیقه قابل انجام است.

نحوه باز کردن باتری ماشین

باتری خودرو، برق مورد نیاز سیستم الکتریکی خودرو را تأمین می کند. برای جدا کردن باتری از خودرو، احتیاج به دست کش کار، عینک ایمنی و ابزار مورد نیاز دارید.

باتری خودرو

باتری خودرو نقش بسیار حیاتی و مهمی در عملکرد خودرو دارد. باتری خودرو باعث می شود که زمانی که شما سوییچ را می چرخانید خودرو روشن شود. همچنین برق مورد نیاز برای بخش های مختلف خودرو زمانی که خودرو خاموش است را تأمین می کند.

در اکثر موارد لازم نیست که خیلی به فکر باتری خودرو باشید، اما در بعضی مواقع احتیاج است که باتری خودرو را از آن جدا کنید. خوشبختانه این کار بسیار آسان است و می توانید با ابزار اولیه ای که دارید این کار را خودتان انجام دهید.

دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا شما باید باتری خودرو را از آن جدا کنید: زمانی که بخواهید آن را تعویض کنید و یا اینکه بخواهید کارآیی آن را چک و بررسی کنید. البته در برخی مواقع توصیه می شود قبل از پارک های طولانی مدت باتری را از خودرو جدا کنید.

چگونه باتری خودرو را به طور امن جدا کنیم؟

مراحل جدا کردن باتری ماشین در زیر را به ترتیب انجام دهید!

نحوه خارج کردن باتری ماشین
نحوه خارج کردن باتری ماشین
 1.  قبل از هرچیزی خودرو را خاموش و از دستکش و عینک مخصوص استفاده کنید.
 2. قطب منفی باتری با پوشش سیاه و قطب مثبت با رنگ قرمز قابل مشاهده است.
 3. همیشه برای قطع کردن باتری خودرو از قطب منفی شروع به کار می کنند..
  آچار را بر روی قطب منفی قرار داده و در خلاف عقربه های ساعت حرکت دهید.
  بعد از خارج کردن مهره, اتصال منفی را از باتری بکشید و آن را طوری کنار بگذارید که با باتری تماس نداشته باشد.
  البته ممکن از برای حذف اتصال منفی به یک ابزار حذف کابل مخصوص باتری نیاز باشد که می توانید آن را از فروشگاه قطعات خودرو تهیه کنید.

  جدا کردن باتری ماشین
  جدا کردن باتری ماشین
 4. با همان روش بالا قطب مثبت را هم جدا کنید. هنگام جدا کردن مراقب باشید قطب مثبت به بخش های فلزی ماشین برخورد نکند چون جریان باقیمانده در آن میتواند به تمام مدارهای داخلی خودرو آسیب برساند.
 5. پس از قطع اتصالات باتری, براکت ها را که در سینی باتری قرار دارند باز کنید.
 6. باتری را خارج کنید و با استفاده از مسواک, سینی و و کابل باتری را با یک محلول رقیق شده با آب آشامیدنی شتشو داده و سپس خشک کنید.
 7. باتری جدید را روی سینی باتری قرار دهید و بست ها را ببندید.
 8. برای اتصال هم ابتدا کابل صطب مثبت وسپس کابل قطب منفی را متصل کنید.
اصول ایمنی جدا کردن باطری ماشین
اصول ایمنی جدا کردن باطری ماشین

همچنین می توانید باتری قدیمی خود را به تمامی فروشگاه های فروش باتری بفروشید و یا با فارما بازیافت تماس بگیرید.

تفاوت خارج کردن باطری از خودروهای مختلف

اصول ایمنی در جدا کردن باتری ماشین
اصول ایمنی در جدا کردن باتری ماشین

در هر صورت، مراحل اولیه یکسان هستند. تنها چیزی که برای خارج کردن باتری در خودروهای مختلف با هم فرق دارد مربوط به نوع پایانه های باتری است.

با وجود 5 نوع مختلف ترمینال باتری، ممکن است استفاده از ابراز برای جدا کردن هر نوع ترمینال کمی گیج کننده باشد، هرچند که روند حذف در اصل برای تمام باتری ها یکسان است. ترمینال های مختلف، SAE post، GM side، combination، L و stud می باشند.

در خودروهای آمریکایی معمولاً از ترمینال های SAE post، GM side و یا combination استفاده می شود، در حالی که در خودروهای اروپایی ترمینال ها نوع L هستند و خودروهای الکتریکی معمولاً دارای ترمینال stud هستند.

برای جدا کردن بیشتر انواع باتری، شما احتیاج به دو انبردست یا دو تا آچار فرانسه دارید. برای جدا کردن باتری های با ترمینال GM side شما احتیاج به آچار بکس و چرخ جغجغه دارید.

آمادگی و توصیه های ایمنی جدا کردن باطری خودرو

باز کردن ایمن باتری خودرو
باز کردن ایمن باتری خودرو
 • از آنجایی که باتری وظیفه ی نگه داری شارژ را دارد می تواند باعث ایجاد شوک شود. برای محافظت در هنگام کار کردن با باتری همیشه دستکش کار عایق بپوشید.
 • هنگام کار با باتری همیشه عینک ایمنی بزنید چون همیشه این احتمال وجود دارد که مایع خورنده ی داخل باتری به بیرون نشت کند.
 • صرف نظر از اینکه خودروی شما دارای چه نوع باتری است، قبل از هرگونه تلاش برای جدا کردن باتری از خودرو، ابتدا خودرو را خاموش کنید، زیرا مایع خورنده ی داخل باتری قابل اشتعال نیز است.
 • در خودروی روشن به دلیل وجود جرقه ممکن است خطرناک باشد. زمانی که این نکات ایمنی را رعایت کردید و ابزار مورد نیاز را آماده کردید، شما آماده هستید که باتری را از خودرو جدا کنید.

هشدار های بیرون آوردن باتری ماشین

باز کردن ایمن باتری خودرو
باز کردن ایمن باتری خودرو

در حالی که روند جدا کردن باتری از خودرو ساده است در ادامه توصیه هایی برای اطمینان از ایمنی کار آمده است:

 1. از گیره برای نگه داشتن کابل ها استفاده کنید. این کار باعث می شود تا هنگام خارج کردن باتری، کابل ها به هم برخورد نکنند. زیرا برخورد کابل ها با هم باعث ایجاد جرقه می شود و چون محتویات داخل باتری قابل اشتعال است، به همین دلیل خطرناک است.
 2. شما می تواند قسمت مثبت کابل باتری را با یک پارچه بپوشانید. این کار باعث می شود تا همگام خارج کردن باتری فلزها با هم تماس نداشته باشند در نتیجه از خود شما و سیستم الکتریکی خودروی شما حفاظت می شود.
 3. در آوردن زیورآلات. قبل از خارج کردن باتری هرگونه زیور آلات خود را در بیاورید. زیورآلات فلزی مانند گردن بند، ساعت و دستبند ممکن است به طور اتفاقی با باتری تماس پیدا کنند و ایجاد شوک کنند.
 4. در محیطی با تهویه مناسب کار کنید. برای خارج کردن باتری به دلیل قرار گرفتن در معرض گازهای مضر بهتر است در یک فضای باز و یا یک گاراژ با تهویه مناسب این کار را انجام دهید.
 5. اگر ترمینال ها ذوب شده اند از ابزار مناسب استفاده کنید. برای این کار ممکن است احتیاج باشد که شما از ابزار خاصی استفاده کنید که در اکثر فروشگاه های قطعات خودرو در دسترس است.

نحوه صحیح باز کردن باطری (همه ی ترمینال ها به جز GM side)

طرز صحیح جدا کردن باتری ماشین
طرز صحیح جدا کردن باتری ماشین
وسایل مورد نیاز جدا کردن باتری ماشین:
 1. دستکش کار عایق
 2. عینک محافظ
 3. دو انبر دست یا دو آچار فرانسه
مراحل قطع کردن باطری ماشین
مراحل قطع کردن باطری ماشین

گام اول: ترمینال منفی را پیدا کنید. ترمینال منفی معمولاً دارای یک کاور پلاستیکی مشکی است، در غیر این صورت یک علامت منفی در اطراف ترمینال وجود دارد.

گام دوم: با یک آچار و یا انبردست ترمینال منفی را نگه دارید.

گام سوم: مهره را باز کنید و کابل را خارج کنید. از انبردست یا آچار دوم برای باز کردن مهره استفاده کنید. کابل منفی را در یک جای امن و دور از باتری نگه دارید.

گام چهارم: همین کار را برای کابل مثبت نیز انجام دهید. مراقب باشید که دو کابل مثبت و منفی نباید با هم برخورد کنند. همچنین باید مراقب باشید که کابل مثبت با قسمت های فلزی برخورد نکند. زیرا جریان باقی مانده در این کابل می تواند به اجزای الکتریکی خودرو آسیب برساند.

گام پنجم: اگر باتری به خودرو پیچ شده است، به کمک انبردست یا آچار پیچ و مهره ها را باز کنید.

گام ششم: بیرون کشیدن باتری. باتری را به صورت مستقیم بالا بیاورید تا از محل قرارگیری اش خارج شود. در نظر بگیرید که یک باتری می تواند تا ٤٠ پوند وزرن داشته باشد.

جدا کردن باتری با ترمینال GM post

نحوه خارج کردن باطری ماشین
نحوه خارج کردن باطری ماشین
وسایل مورد نیاز:
 1. دستکش عایق
 2. چرخ جغجغه(در صورت نیاز)
 3. انبردست یا آچار فرانسه
 4. عینک محافظ
 5. آچار بکس

مرحله یک: شناسایی ترمینال ها. ابتدا تشخیص دهید کدام ترمینال مثبت و کدام منفی است، با استفاده از رنگ( ترمینال منفی مشکی و ترمینال مثبت قرمز است.) و یا با استفاده از علامت اطراف ترمینال ها.

مرحله دو: سری با انداره ی مناسب را پیدا کنید. اگرچه اندازه ی بیشتر ترمینال های GM post ٣/٨ اینچ است، اما ممکن است در بعضی مواقع این اندازه متفاوت باشد. اگر سری به صورت مناسب چسبیده است، اندازه ی آن درست است. در غیر این صورت، از مجموعه سری ها اندازه های دیگر را تست کنید تا سری مناسب را پیدا کنید.

مرحله سه: سری مناسب را به چرخ جغجغه ای وصل کنید.

مرحله چهار: مهره را باز کنید. با یک چرخش در خلاف جهت عقربه مهره را باز کنید. همین کار را برای ترمینال مثبت نیز تکرار کنید و مطمئن شوید کابل مثبت با قسمت فلزی از خودرو در تماس نباشد.

مرحله پنج: باتری را خارج کنید.

بستن دوباره باتری ماشین

جا به جا کردن باتری خودرو
جا به جا کردن باتری خودرو
 • پایه های ترمینال و بست باتری و سینی باتری را تمیز کنید. شما می توانید از یک راه حل مثل استفاده از مقداری نوشابه و یک برس سیمی استفاده کنید. اگر هر گونه خوردگی شدید در انتهای ترمینال یا کابل، وجود دارد،آن را جایگزینی کنید ، در غیر این صورت، قبل از رفتن به مرحله بعدی، کابل و سر باتری را خشک کنید.
 • باتری جدیدی را در جای خود قرار دهید ، و پایانه های مثبت و منفی را در جای صحیح قرار دهید. تمام پیچ ها، گیره ها یا میله ها را که ممکن است باتری را در محل نگهداری کنند، وصل کنید.
 • ترمینال مثبت را مجددا وصل کنید. گیره ها را با استفاده از آچار تکان دهید.
 • ترمینال منفی را مجددا وصل کنید. گیره ها را با استفاده از آچار تکان دهید.
 • برای جلوگیری از خوردگی می توانید سرباتری ها و ترمینالها را با گریس کمی چرب کنید.
 • کاور موتور را ببندید موتور خودرو را روشن کنید. بررسی کنید که تمام دستگاه های الکترونیکی به درستی کار می کنند.

فیلم جابه جایی باتری ماشین

ویدئوی زیر را از دست دهید! در این فیلم به صورت مرحله ای و ایمنی، باتری قبلی خودرو را جدا کرده، و باطری جدید را با خیال راحت و بدون این که به کسی آسیبی برسد جایگزین می کند. واین زمان زیادی از شما نمیگیرد و نیاز بله ابزار خاصی ندارد

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
3 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
علی محمد کشوری
علی محمد کشوری
3 ماه پیش

سلام، چرا اینقدر مهمه که اول کدوم کابل رو برداریم؟ که شما اومدید براش مقاله نوشتید! واقعا برام جای سواله!!!

سینا
سینا
3 سال پیش

سلام چی جوری قطب مثبت منفی باطری رو تشخیص میدهیم ؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  سینا
3 سال پیش

سلام روی خود باتری حک شده است

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش