تفاوت و شباهت های باتریهای ژله ای و ای جی ام Gel vs. AGM

3
(19)

باتری های ژله ای و AGM هر دو جز باتری  سرب اسید سیلد طبقه بندی می شوند، باتری های AGM (Absorbent Glass Matt) و باتری ژله ی را اشتباها یکسان در نظر می گیرند.

هر دو باتری دارای صفات مشابهی از جمله قابلیت چرخه عمیق ، طراحی با فناوری ریخته نشدن الکترولیت هستند و هر دو در قسمت های مختلف قابل استفاده هستند.

این دو نوع باتری همچنین خود تخلیه گی کمی دارند همجنین عدم نیاز به نگهداری  و مقاومت در برابر لرزش از ویژگیهای دیگر این باتری ها می باشد. با این حال ، AGM و Gel دو نوع باتری کاملاً متفاوت هستند.

ما در این مطلب ، دو نوع باتری را مقایسه می کنیم تا به شما کمک کنیم تا ببینید کدام باتری برای نیازهای شما مناسب است.

مقایسه باتری ای جی ام و ژله ای
مقایسه باتری ای جی ام و ژله ای

شباهت ها

این دو باتری به عنوان باتری های تنظیم شده سرب-اسید (VRLA) طبقه بندی می شوند.

اکسیژن تولید شده روی صفحات مثبت باتریهای اسید سرب توسط صفحات منفی جذب می شود. صفحات منفی به نوبه خود آب تولید می کنند. این کمک می کند تا گرمای تولید شده در واکنش شیمیایی توسط الکترولیت ها خارج شود. به همین دلیل، مصرف کننده مجبور نیست که آب باتری به این باطری ها اضافه کند ، و آنها بدون نیاز به نگهداری Maintenance Free هستند.

تفاوت 

باتری های AGM از نمد الیاف شیشه ای مخصوص نازک استفاده می کنند. این به منظور جذب الکترولیت بین صفحات باتری طراحی شده اند.

از طرف دیگر باتریهای ژل،  از نوع خاصی ژل سیلیکا ساخته می شوند که الکترولیتها را در کنار هم نگه می دارد ، استفاده می کنند. ضخامت مواد استفاده شده باعث می شود که الکترونها راحتتر از صفحات عبور کنند.

دیاگرام باتری ژله ای
دیاگرام باتری ژله ای

مقایسه دو نوع باتری

باتریهای ژل تمایل دارند که انرژی خود را سریعتر از باتریهای AGM از دست بدهند ،خصوصاً در دماهای پایین. این به دلیل خاصیت روان وردی یا Thixotropic  ژل می باشد.

 اما باتری های AGM در هوای بسیار سرد و گرم کار می کنند .

هنگامی که صحبت از عمق تخلیه (DoD) می شود ، باتری های ژل از اسید بهتر از باتری های AGM استفاده می کنند. اسید از صفحات باتری های ژل محافظت می کند و کاربردهای تخلیه عمیق آنها را افزایش می دهد. با این حال ، یک باتری ژل باید به طور صحیح شارژ شود ، وگرنه دچار نارسایی زودرس و خوردگی صفحات آن شود.

باتری های AGM نسبتاً ارزان تر از باتری های ژل هستند ، اما طول عمر طولانی تری دارند.  این باتری ها در استفاده از انرژی بالا مانند وسایل نقلیه ورزشی بهترین عملکرد دارند.

نتیجه

باتری های AGM  از نظر دوام ، عمر طولانی و شارژ ، نسبت به انواع باتریهای ژل مزبت بهتری برای خرید دارند . آنها همچنین ارزان تر هستند و در شرایط آب و هوایی مختلف کار می کنند.

باتری های AGM و ژل اغلب یکی و یکسان در نظر گرفته می شوند. این امر به این دلیل است که آنها یک هسته از ویژگی های مشابه دارند.

هر دو دارای چرخه عمیق هستند و هر دو قابل نصب در هر نقطه هستند ، بنابراین انعطاف پذیر هستند. اما اختلافات بین آنها ، باعث شده است که ایندو را از هم جدا می کند.

باتری های AGM مجموعه ای از خصوصیات منحصر به فرد را ارائه می دهند که آنها را متمایز می کند.

مچنین باتری های AGM بسیار آسان شارژ می شوند و شارژ آنها را خیلی خوب نگه می دارند. باتریهای ژل چیزهای بسیار ظریفی هستند. یک اشتباه در شارژ کردن آنها باتری را به طور کامل خراب می کند ، حتی اگر جدید باشد. از آنجا که آنها ظریف هستند و هزینه بیشتری دارند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش