تعویض کابل باتری ماشین

4.3
(27)

تعویض کابل باتری ماشین

اگر چه به نظر ساده است، اما کابل های باتری یکی از مهم ترین اجزای سیستم الکتریکی خودرو هستند. آن ها به عنوان یک اتصال اصلی بین منبع اصلی خودرو، باتری، و راه اندازی، شارژ، و سیستم های الکتریکی عمل می کنند.به دلیل ماهیت عملیاتی باتری های خودرو، کابل های باتری اغلب مستعد خوردگی در داخل و هم در ترمینال هستند.

هنگامی که خوردگی بر روی ترمینال ها یا درون سیم ایجاد می شود، مقاومت کابل افزایش می یابد و کارآیی آن کاهش می یابد.در موارد جدی تر، اگر کابل های باتری بیش از حد خورده شده باشند و یا مقاومت آن ها زیاد شود، ممکن است یکی از آنها دچار مشکل شود، معمولاً به شکل شروع مشکلات یا مشکلات متناوب الکتریکی هستند.

چون کابل ها معمولاً نسبتا ارزان هستند، همیشه توصیه می شود زمانی که بیش از حد استفاده و فرسوده شده اند، جایگزین شوند.

برای عوض کردن کابل باطری ماشین چه باید کرد؟

 روشن نشدن خودرو در هوای نامساعد می‌تواند هر راننده بردباری را از کوره به در کند. اگر باتری نو روی خودرو انداخته باشید و به درست عمل کردن آن اطمینان داشته باشید، اوضاع از این هم بدتر می‌شود. اگر بدانید کابل‌های باتری را چگونه عوض کنید، می‌توانید از مراجعه به تعمیرگاه و پرداخت هزینه اضافی خودداری کنید. البته برای انجام این کار باید از قبل ابزار و وسایل لازم را در منزل داشته باشید.

 اگر ماشین شما به سختی استارت می خورد، یا متوجه شده اید که با اینکه خوب استارت می خورد، اما گاهی خاموش نمی شود، ممکن است مشکل از کابل باتری خودرو ( Vehicle Battery Cables ) شما باشد. کابل باتری جریان الکتریسیته را از باتری به استارتر و سپس به سیستم الکتریکی خودرو منتقل می کند. این ویژگی، به ماشین شما اجازه می دهد تا در حالتی که ماشین تان خاموش است دستگاه های الکتریکی مانند رادیو را در ماشین روشن کرده و انرژی لازم را برای استارتر فراهم نماید. کابل باتری می تواند فشار فعلی را به استارتر کاهش دهد یا ممکن است اجازه ندهد که برق از طریق آنها عبور کند، بنابراین اتومبیل شما روشن نخواهد شد و یا بعد از روشن شدن، حرکت آن ادامه نخواهد داشت. کابل های باتری خودرو مسئول انتقال برق از باتری به دیگر اجزای ماشین (مانند استارت، ، دینام و جعبه فیوز) هستند. در واقع بدون کابل های باتری، هیچگونه برقی در هیچ جای خودرو نخواهد بود. کابل باتری از یک سر به باتری و از سر دیگر به قطعات برقی وصل می باشد. توجه داشته باشید که خوردگی در کابل ها باعث می شود تا اتصال برق ضعیف گردد که همین مسئله امکان انتقال جریان کافی به قطعات برقی را سلب می نماید.

تعویض کابل باتری ماشین
تعویض کابل باتری ماشین

آموزش مرحله به مرحله تعویض کابل های باطری ماشین

جایگزینی کابل های باتری:

مواد مورد نیاز:

  • مجموعه پایه ای از ابزارهای دستی
  • ابزارهای تمیز کننده پایانه
  • تمیز کننده باتری
  • کاتر سنگین

تعویض کابل باتری ماشین:

مرحله 1:بررسی اجزای باتری.

کابل های باتری که می خواهید تعویض کنید را بررسی کنید. هر دو کابل های مثبت و منفی را در تمام طول مسیر از ترمینال های باتری به جایی که به وسیله نقلیه متصل می شوند، دنبال کنید. کابل ها را شناسایی کنید تا تعویضتان صحیح باشد، یا اگر کابل ها عمومی هستند، کابل های جدید دارای طول کافی برای تعویض کلیدهای قدیمی باشند.

مرحله 2:برداشتن پایانه باتری منفی.

هنگام جدا کردن باتری خودرو، استانداردش این است که ابتدا پایانه منفی را حذف کنید. این کار اتصال زمین را از سیستم الکتریکی وسیله نقلیه حذف می کند و امکان هر گونه شوک الکتریکی تصادفی را از بین می برد.

پایانه منفی باتری معمولاً توسط کابل باتری سیاه یا با علامت منفی مشخص شده روی پایانه شناخته می شود. پایانه منفی را قطع کرده و کابل را ازسر راه کنار بکشید.

مرحله 3: حذف پایانه مثبت.

هنگامی که پایانه منفی حذف شد، به همان شکل پایانه مثبت را حذف کنید. پایانه مثبت با علامت اضافه، مقابل منفی است.

مرحله 4: برداشتن باتری از موتور.

زمانی که هر دو کابل قطع شده اند، هر گونه مکانیسم ایمن در پایه یا بالای باتری را از بین می برند و سپس باتری را از دهانه موتور جدا می کنند.

مرحله 5:قطع کردن کابل های باتری.

هنگامی که باتری برداشته شده است، هر دو کابل را به جایی که آنها را به وسیله نقلیه متصل می کنید، متصل کنید و هر دو را جدا کنید. معمولاً کابل باتری منفی به موتور و یا جایی در کادر خودرو نصب می شود، در حالی که کابل باتری مثبت معمولاً به یک جعبه فیوز متصل می شود.

مرحله 6:مقایسه کابل های حاضر با کابل های تعویضی.

زمانی که کابل ها برداشته می شوند، آن ها را با کابل های تعویض خود مقایسه کنید تا مطمئن شوید که جایگزین ها صحیح هستند. دقت کنید که طول آن ها کافی باشد.

اگر کابل ها استاندارد هستند، زمان بگذارید و در صورت لزوم با استفاده از ابزارهای برش آن ها را اصلاح کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که اگر لازم باشد به دقت هر دو ترمینال را بررسی کرده و آن ها را با موارد سازگار جایگزین کنید.

تعویض کابل باتری ماشین
تعویض کابل باتری ماشین

مرحله 7: نصب کابل ها.

زمانی که تایید کردید که کابل های تعویضی با وسیله نقلیه شما کار خواهند کرد، به همان ترتیبی که برشان داشتید، آن ها را نصب کنید. چنانچه در این بخش از نمناک گفته ایم هنگام چفت کردن کابل ها، دقت کنید که سطوح تماس هر دو تمیز و عاری از هر گونه کثیفی و یا خوردگی باشند، و این که شما بولت ها را خیلی چفت نکنید.

هر دو کابل را به وسیله نقلیه ایمن کنید، اما آن ها را به باتری متصل نکنید.

مرحله 8:تعویض باتری.

از هر دو دستتان برای قرار دادن دقیق باتری به دهانه موتور برای نصب دوباره آن استفاده کنید.

مرحله 9:تمیز کردن پایانه های باتری.

هنگامی که باتری به طور کامل نصب شد، هر دو ترمینال را با استفاده از تمیز کننده ترمینال باتری به طور کامل تمیز کنید. پایانه ها را خیلی خوب و عالی تمیز کنید، هر گونه خوردگی که ممکن است بین پست ها و ترمینال ها وجود داشته باشد را پاک کنید.

مرحله 10:راه اندازی مجدد کابل های باتری.

هنگامی که ترمینال ها تمیز هستند، دوباره به نصب کابل های باتری به پست های مربوطه خود ادامه دهید. ابتدا کابل مثبت باتری را نصب کنید، و سپس منفی.

مرحله 11:تست خودرو.

در این مرحله، نصب کامل است. اتومبیل را روشن کنید تا مطمئن شوید که قدرت در موتور وجود دارد و سپس وسیله نقلیه را برای اطمینان از اینکه همه چیز درست کار می کند، تست کنید.

در اغلب موارد جایگزینی کابل های باتری یک روش بسیار ساده است که معمولاً تنها با چند ابزار دستی انجام می شود. با این حال، اگر شما احساس راحتی نمی کنید، یک تعمیرکار حرفه ای می تواند کابل های باتری شما را تعویض کند.

نکات مهم :

– همیشه قطب منفی را ابتدا قطع کنید، حتی اگر نیازی به تعویض آن نباشد. این کار به این علت است که اگر آچار فلزی‌تان به قسمتی از بدنه که دارای بار الکتریکی است برخورد کرد، برق شما را نگیرد.

– قسمتی که کابل منفی به بدنه خودرو متصل می‌شود را تمیز کنید. وجود جرم، روغن، گریس یا شوره می‌تواند عبور جریان برق را ضعیف کند.

پیشنهادات:

دشمن اصلی کابل باتری خوردگی است. زمانیکه سری باتری ها را بررسی کنید ممکن است ماده پودری سفید و آبی (که در اصل اسید خشک شده است) را در ترمینال های باتری و در سری کابل مشاهده کنید. این ماده اسیدی ترمینال باتری و کابلها را دچار خوردگی
می کند. بهترین کار این است که هر از چند گاهی ترمینال باتری چک و در صورت وجود این ماده، سری ها تمیز گردد ( توصیه می شود که به ازای دو بار تعویض روغن، یک بار نیز سری باتری چک شود). این کار از گسترش خوردگی جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمری کابل باتری می شود.

اهمیت انجام تعویض کابل

همان طور که در بالا به آن اشاره شد کابل های باتری، مسئول انتقال جریان برق به اجزای دیگر ماشین هستند. در واقع بدون کابل سالم امکان انتقال برق دچار مشکل می شود و در نتیجه دینام و استارت نیز کارکردی نخواهند داشت.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
2 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
حسین عباسی
حسین عباسی
3 ماه پیش

سولفاته ای که بر روی سرباتری و کابل های منتهی به باتری خودرو وجود دارد، چگونه به وجود آمده است؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  حسین عباسی
2 ماه پیش

با سلام سولفاته ای که روی سرباتری ها و کابل های باتری با رنگ های مختلف به وجود می آید ناشی از تغییر رنگ و تشکیل کریستال های سفید رنگ سولفات سرب روی صفحات باتری است که اگر برای مدتی از باتری استفاده نشود یا باتری شارژ کافی نداشته باشد به وجود می آید. ممکن است این پدیده به دلیل مجاورت پلیت با هوا و به دلیل کاهش سطح الکترولیت نیز اتفاق بیفتد یا یک باتری نو که با الکترولیت پر شده و بدون شارژ شدن انبارش شود. تمامی عوامل فوق باعث بروز پدیده سولفاته شدن در باتری خواهند شد.… خواندن ادامه ...

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش