تشخیص نشتی گاز کولر ماشین

2.8
(202)

تشخیص نشتی گاز کولر روش های متفاوتی دارد. اگرچه تمام این فرآیند یک امر تخصصی بوده و از عیب یابی کولر، نشت یابی و رفع آن تا شارژ مجدد گاز کولر ماشین را باید افراد حرفه ای و متخصص انجام دهند.

معمولا پس از یک دوره 3 یا 4 ساله میزان گاز کولر کم می‌شود و این موضوع کاملا طبیعی است. اما اگر در زمان‌های کمتری این گاز تخلیه شود و یا زود به زود گاز خالی کند نشان می‌دهد گاز در کولر گازی شما دچار نشتی شده و باید این عیب هرچه زودتر برطرف شود.

از عمده علائم کم شدن و یا نشتی گاز کولر گازی می‌توان به علائمی چون گرم شدن باد کولر، برفک زدن پنل کولر، برفک زدن لوله‌های کولر و اشاره کرد.

تشخیص نشتی گاز کولر ماشین

عیب یابی و رفع مشکلِ سیستم تهویه مطبوع خودرو می تواند یکی از سخت ترین کار های تعمیراتی در یک اتومبیل باشد. اگر سیستم تهویه مطبوع خودروی شما به درستی کار نمی کند، پیش از هر چیز بهتر است این دو مورد را بررسی کنید:

  • وجود نشتی
  • درگیر نشدنِ کمپرسور کولر

در نظر داشته باشید که اگر سیستم تهویه مطبوع خودروی شما به تعمیرات اساسی نیاز داشته باشد، ممکن است برای این کار ابزارِ خاصی لازم باشد که شما آنها را نداشته باشید. اما اگر گازِ کولر خودروی شما کم باشد، خودتان می توانید یکی از کیت های مخصوص شارژ گاز کولر خودرو را از فروشگاه های قطعات یدکی اتومبیل تهیه کرده و توسط آن گازِ کولر خودرویتان را شارژ کنید.

استفاده از لامپ فرابنفش

بسیاری از گازهای مبرد با یک رنگ قابل تشخیص در کارخانه مخلوط می شوند. این رنگ در زیر لامپ فرابنفش یا اصطلاحا نور سیاه، مشخص بوده و بنابراین می توان به راحتی نشتی گاز مبرد کولر را تشخیص داد.

تشخیص نشتی گاز کولر ماشین
تشخیص نشتی گاز کولر ماشین

شناساگر الکترونیکی

این قطعه یکی از ابزارآلات تخصصی تعمیرکاران بوده و اصطلاحا اسنیفر یا بوکننده نام دارد. این وسیله قادر به تشخیص بوی گازهای هالوژنه است که می تواند کوچکترین نشتی ها را نیز بیابد.

استفاده از گاز نیتروژن

در این روش و با استفاده از گاز نیتروژن، تمام سیستم کولر ماشین از گاز مبرد خالی شده و سپس با نیتروژن پر می شود. در تست نیتروژن با استفاده از صدای هیس مانندی که در نقاط دارای ترک و سوراخ به گوش می رسد، نشتی گاز کولر را می یابند.

استفاده از عامل تشخیص نشتی

در این روش با استفاده از یک محلول مخصوص که حاوی یک عامل تشخیص نشتی بوده، با اسپری محلول بر روی سیستم کولر از بیرون و مشاهده نقاطی که کف تولید شده، نشتی سیستم را می یابند.

در این روش که برای یافتن نشتی های تقریبا بزرگ در نقاط قابل دسترس استفاده می شود، به راحتی و با ایجاد کف در این نقاط نشتی سیستم را مشخص می کند.

 

. کم، زیاد یا خالی بودن گاز کولر

یکی از شایعترین دلایل خنک نشدن یا سرمای کم کولر اتومبیل، نداشتن و یا کمبود گاز کولر است.  سرمایش کولر اتومبیل بوسیله تبخیر گاز مایع شده توسط کمپرسور در اواپراتور ایجاد می‌شود. طبیعی است خالی یا کم بودن گاز باعث از کار افتادن کولر و‌ یا کم شدن برودت آن میشود. کم‌ و خالی شدن گاز کولر فقط بخاطر نشتی در یک قسمت از سیستم اتفاق می افتد. نشتی ممکن است از اتصالات ، کندانسور ، اواپراتور ، درایر و یا کاسه نمد کمپرسور باشد. جملاتی مانند کم شدن گاز بدلیل تاریخ مصرف یا فاسد شدن گاز بی اساس و غیر علمی هستند. اما از کجا خالی بودن، کم بودن یا زیاد بودن گاز کولر را تشخیص دهیم؟

  • در صورت خالی بودن کامل گاز کمپرسور روشن نمیشود. یک سوییچ فشار در قسمت پر فشار وجود دارد که برای جلوگیری از آسیب به کمپرسور مانع از روشن شدن آن بدون گاز می‌شود. بنابر این خرابی سوییچ فشار نیز ممکن است همانند خالی بودن گاز مانع روشن شدن کمپرسور شود. بهترین راه تشخیص تست بوسیله متصل کردن گیج مخصوص به سیستم است. اما یک راه ساده برای تشخیص خالی بودن گاز کولر فشردن یک قسمت لاستیکی لوله کولر است. در صورت خالی بودن گاز لوله با دست فشرده می‌شود اما وجود فشار گاز در سیستم مانع فشرده شدن لوله میشود. روش دیگر  فشردن سوزن ولو ورودی گاز است. (هر چند توصیه نمی‌شود) در صورت وجود گاز، گاز و مقداری روغن با فشار زیاد از سیستم خارج میشود.
  • علائم کم بودن گاز کولر به مقدار کم بودن آن بستگی دارد. اولین علامت صدای دائمی سسسسسس از داخل اتاق است که بعد از روشن کردن کولر به گوش میرسد. معمولا در صورت کم بودن گاز کولر تفاوت دما بین دریچه ها بوجود می آید. برای مثال دریچه سمت شاگرد کمی سرد شده اما دریچه سمت راننده گرم است و دریچه های وسط دمایی بین این دو را دارند یا بالعکس دریچه راننده سردتر از شاگرد است. این تفاوت دما با هر مقدار کم بودن گاز و هر دمایی محسوس است و ممکن است یک دریچه سرمای مطبوع و دریچه دیگر سرمای کم داشته باشد.
  • علامت دیگر کم‌ بودن گاز کولر خنک نکردن یا سرمای کم در حالت درجا است . البته طبیعی است که کولر در حالت درجا کمی ضعیف تر عمل میکند اما در صورتی که باد کولر با گاز دادن  در حالت درجا با سرعت بسیار سردتر شد مسلما نشانه کمبود گاز کولر است.

زیاد بودن گاز کولر نیز باعث بروز مشکلاتی میشود که گاهی به مراتب بدتر از کم بودن گاز است. ‌‌‌‌در صورت زیاد بودن گاز، روشن کردن کولر باعث افت زیاد و غیر طبیعی در قدرت و شتاب اتومبیل می‌شود. معمولا در این حالت سرما زیاد است و اگر دور فن کولر روی درجات کمتر قرار بگیرد کمپرسور بعد از حدود یک دقیقه خاموش و مجددا روشن میشود و با زیاد کردن دور فن زمان روشن ماندن کمپرسور طولانی تر میشود. با نگه داشتن گاز و بالا بردن دور موتور کمپرسور به دلیل بالا رفتن فشار گاز چند ثانیه یکبار خاموش و روشن میشود ، هر چقدر دور بالاتر برود سرعت خاموش روشن نیز بیشتر میشود. زیاد بودن گاز باعث داغ کردن موتور اتومبیل و بالا رفتن آمپر آب میشود. هنگام زیاد بودن گاز دمای لوله نازک (پر فشار) ورودی به اتاق تا حدی زیاد می‌شود که نمیتوان آن را لمس کرد، در صورتی که در حالت نرمال گرمای لوله ورودی دست را نمی سوزاند

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
26 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
غلامحسین کابلی
غلامحسین کابلی
3 ماه پیش

گاز کولر خودرو از چه نوع گازی است و بهترین برند گاز کولر خودرو که در ایران موجود است چه نام دارد؟

فرید
فرید
1 سال پیش

سلام آیا میشه با فشار هوا بجای نیتروژن وکمپرسور باد زد توی مسیرگاز کولریا خیر؟

احمد
احمد
1 سال پیش

با سلام
ماشین من 206 تیپ 2 هست
کولر را که روشن میکنم بعضی مواقع بعد از 30 دقیقه کار کردن بوی تندی شبیه بادام تلخ داخل میاید و بعد از 30 ثانیه برطرف میشود و بعد از مدتی باز هم بوی تند به مشام میرسد.
آیا این بو شبیه بوی گاز مبرد است؟ یعنی نشتی دارد؟

محمد
محمد
در جواب  احمد
9 ماه پیش

منم دقیقا همین مشکل رو دارم. ماشینم ۲۰۶ تیپ ۵ هستش ولی تا حالا نتونستم مشکلشو حل کنم.

عظیم میرزایی
عظیم میرزایی
1 سال پیش

مشاهده کردم عالی بود، تعمیر کارم همینو اعلام کرد

مهراد
مهراد
1 سال پیش

سلام پژو 206 مدل 90 دارم کولرش تا حالا شارژ نشده طی این 12 سال حالا ار بخاری هم داغ تر شده متخصص میگه نشتی داره و 3 ملیون خرج نشتی گیری اش است راست گفته یا کمتر میشه؟ آخه گفت کمپرسورش سالمه وفقط ی نشتی داره

محمد
محمد
1 سال پیش

با سلام ماشین من هایما s5 هستش تازه تحویل گرفتم اما کولرش باد نسبتا خنک داره و سرما نداره نمایندگی بردم میگه کندانسور نشتی داره باید عوض بشه برای این کار نیاز هست داشبورد باز بشه؟

مجید
مجید
در جواب  محمد
1 سال پیش

نه کندانسور جلوی رادیاتور آب هست

موصطفی
موصطفی
1 سال پیش

سلام من یک ۴۰۵ دارم تا حالا دوبارگاز زدم اما از سوپاپ خارج میشه علت چیست ممنون میشم راهنماییم کنید

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  موصطفی
1 سال پیش

با سلام
برای رفع نشتی سیستم کولر خودرو می بایست حتما به یک متخصص برق خودرو مراجعه نمائید تا کل سیستم را بررسی و چکاپ نموده و مشکل نشتی آن را برطرف کند.
در حین بررسی کلیه سیستم شیر تخلیه آن را نیز بررسی نمائید.

Farhad
Farhad
1 سال پیش

سلام اگه سوزن روی لوله Lنشتی داشته باشه و سوزن هم عوض بشه بازم نشتی کنه چه دلیلی داره؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  Farhad
1 سال پیش

با سلام
در صورتی که سوراخ یا ترک به وجود آمده خیلی بزرگ باشد، ممکن است تعویض آن تنها گزینه ممکن باشد.
برای رفع این مشکل توصیه می شود به یک متخصص برق خودرو مراجعه نمائید تا دلیل این موضوع را بررسی نموده و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نماید.

Ali
Ali
2 سال پیش

سلام ،ساینا مدل ۹۷دارم ،کلا لوله ها و رادیاتور داخلی و بیرونی را تست کردیم نشتی نداشتم داشبورد باز کردیم رادیاتور داخلی را هم تست کردیم مشکلی نداشت اما زیر تست گاز بعد چهار روز خالی میشه مشکل از چی میشه باشه ممنون

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  Ali
1 سال پیش

با سلام
مشکلی که بیان نمودید قطعا به دلیل نشتی پیش می آید. توصیه می شود به یک متخصص مراجعه نمائید تا سیستم کولر و قطعات آن را بررسی و چکاپ نموده و نشتی آن را پیدا کرده و برطرف نماید.

مجید
مجید
در جواب  Ali
1 سال پیش

احتمالا از کاسنمد کمپرسور کولر باشه

ممد
ممد
در جواب  Ali
10 ماه پیش

سلام بی شک مشکل از واشر هاشه که همرو باید عوض کنید یا بلبرینگ به اصلاح

فرهاد مودت
فرهاد مودت
2 سال پیش

سلام خسته نباشید ببخشیدکولر ماشینم از زیر داشبورد نشتی داره ایا دستگاهی دارید که بدون نیاز به باز کردن داشبورد نشتیش برطرف بشه…؟؟؟
درضمن ماشین توسانix35مدل ۲۰۱۲هستش
ممنون میشم اگه جواب بدین

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  فرهاد مودت
2 سال پیش

سلام. داشبود باید باز شود. با شرکت آسان موتور تماس بگیرید

صادق
صادق
3 سال پیش

عالی ممنون از لطفتون..

فراهانی
فراهانی
3 سال پیش

وقتی کولر را در ۴۰۵ روشن میکنم صدای سسسسس داخل ماشین میاید ماشین ۵ دقیقه خنک میشود و بعد شروع به گرم شدن میکند. و کلا کولر دیگر گرم کار میکند. آیا به خاطر نبودن کم بودن گاز کولر است؟ ممنون

محمد
محمد
در جواب  فراهانی
2 سال پیش

گازش زیاده. درجه بزنین روی 40 PSI

مجید
مجید
در جواب  فراهانی
1 سال پیش

احتمال آب یک قطره داخل لوله ها و مدار هست

ممد
ممد
در جواب  فراهانی
10 ماه پیش

احتمالا روغن ندارهو گاز کولرت کمه و اگر خواستی گاز بزنی واشر یا بلبرینک هاشو عوض کن همرو و ردیاتورتو حتما قبل و بعداز گاز زدن تست نشتی بگیر

شعیب
شعیب
3 سال پیش

ممنون مفید بود

مهدی
مهدی
4 سال پیش

سلام نشتی گاز کولر از سوزن روی لوله در ماشین سراتو قابل تعمیر می باشد؟

کیان باتری
در جواب  مهدی
4 سال پیش

این مورد میبایست توسط متخصص از نزدیک بررسی گردد.

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش