تاثیر هوای سرد بر عملکرد باتری خودرو

4.3
(59)

دما نقش مهمی در عملکرد باتری شما دارد
در داخل باتری اسید سرب معمولی ، صفحات سرب در مایع الکترولیت وجود دارد که یک واکنش الکترو شیمیایی برای ایجاد بار در پایانه های باتری ایجاد می کند.

گرما این فعالیت شیمیایی را تسریع می کند اما باعث فرسایش خوردگی داخلی با سلول ها می شود که به نوبه خود باعث کاهش عمر باتری شما می شود.

این امر به ویژه در مورد باتری هایی که به طور مکرر به دمای داخلی بالا می رسند صادق است ، و به محض اینکه در اثر حرارت گرما آسیب دیده ، نمی توان باتری را بازیابی کرد.

اما درست همانطور که گرما واکنش های شیمیایی را تسریع می کند ، سرما آنها را کند می کند. به همین دلیل ممکن است احساس کنید که باتری شما در زمستان ضعیف و یا خراب شده است .

در دماهای سردتر ، از توانایی باتری برای تأمین انرژی کافی برای استارت و راه انداختن وسیله نقلیه کاسته می شود. باتری های خودرو در CCA (آمپراژ سرد-کرانکینگ) رتبه بندی شده اند. این مقدار جریان است که یک باتری می تواند به مدت 30 ثانیه در -18 درجه سانتیگراد تحویل دهد .

باتری با اسید سرب کاملاً شارژ می تواند تا 50 درجه سانتیگراد نیز خراب نشود ، اما اگر باتری شارژ کمی داشته باشد می تواند در دمای -1 درجه سانتیگراد منجمد شود. هنگامی که آب در یک باتری منجمد می شود منبسط می شود و می تواند آسیب جبران ناپذیری به سلول ها وارد کند.

 بنابراین در فصل زمستان سعی کنید تا خودرو به مقدار بیشتر روشن باشد و دینام شما نیز خراب نباشد و باتری را در حالت فول شارژ نگه دارد.

 همچنین باتری هایی که از زمان نصبشان مدت زیادی گذشته باشد و به اصطلاح ضعیف شده باشند در فصل زمستان کارایی خود را به طور قابل توجه از دست می دهند. بنابراین اگر با چنین وضعیتی روبرو هستید حتما قبل از فصل سرما باتری خود را تعویض نمایید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
4 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
رستا کریمی
رستا کریمی
3 ماه پیش

درود بر شما، گرما و سرما به چه صورت باعث تغییر در طول عمر باتری خودرو میشوند؟

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  رستا کریمی
2 ماه پیش

با سلام آب و هوای سرد بر روی همه چیز تاثیر می گذارد حتی باتری خودرو و به خصوص واکنش شیمیایی که در باتری خودروی شما اتفاق می‌افتد. در حقیقت، در دمای ۳۲ درجه فارنهایت، باتری خودرو حدود ۳۵ درصد از قدرت خود را از دست می‌دهد. و در صفر درجه فارنهایت، تا ۶۰ % از قدرت خود را از دست می‌دهد، در حالی که پیشرانه خودرو در هوای سرد به اندازه دو برابر حالت معمولی به انرژی الکتریسیته جهت استارت خوردن نیاز دارد. * در سرمای زمستان چند راهکار و دستورالعمل توصیه می شود که انجام دادن آن در… خواندن ادامه ...

موحد
موحد
2 سال پیش

سلام
اگر باطری را در سندق عقب قرار بدیم طول عمر باطری بیشتر میشه

کیان باتری
کیان باتری
در جواب  موحد
2 سال پیش

با سلام
خیر طول عمر باتری کمتر می شود

سبد خرید
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان و ثبت سفارش