۴٫۶
(۲۲۱)
باطری موتور سیکلت از قطعات پر کاربرد و مهم موتور سیکلت میباشد که قطعا هر موتور سواری پس از مدتی نیاز به تعویض آن خواهد داشت. خیلی از مشتریان سوال می کنند باتری موتور چند آمپر است یا باطری موتور چند ولت است؟ دراین مقاله از کیان باتری علاوه بر عنوان کردن این مباحث اطلاعات مفیدی از زمینه نگهداری و تست باطری موتور پرداخته ایم.

نقش باتری در موتور سیکلت چیست؟

موتور 300x199 آشنایی با باطری موتور سیکلت
باطری در موتور سیکلت

باتری از اجزای اصلی یک موتور سیکلت است هرچند که برخی موتور سیکلت ها بدون باطری کار میکنند. در صورت وجود سیستم های سوخت رسانی پیشرفته مانند انژکتور و یا پمپ بنزین الکتریکی بسته به نوع موتور ممکن است سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی با استفاده از برق باتری وارد مدار شود و بدون وجود باتری وظیفه خود را انجام نمی دهد.

اما در موتور سیکلت های قدیمی خصوصا با حجم موتور پایین که به هندل مجهز می باشند مانند هوندا سی جی فقدان باطری بر روی موتورسیکلت تاثیری بر کارکرد آن نخواهد داشت زیرا برق مورد نیاز برای بخش جرقه زنی مانند پلاتین و یا دستگاه CDI مستقیما از آلترناتور (بوبین برق) تامین میگردد.

مشخصات فنی باطری موتور سیکلت

باتری موتور 7 300x208 آشنایی با باطری موتور سیکلت
باطری موتور سیکلت چند ولت است؟

باتری های مورد استفاده در موتور سیکلت از نوع کوچک باتری های۱۲ ولت اسیدی و باتری UPS هستند ,که از ۲ آمپر تا ۱۲ آمپر بسته به نوع موتور سیکلت مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید باطری موتور سیکلت برقی و شارژی

نگهداری و افزایش عمر باتری موتور سیکلت

با افزایش قیمت دلار، قیمت لوازم یدکی موتور سیکلت و بخصوص قیمت باطری موتور سیکلت به شدت افزایش یافت. بطوریکه تعمیر و نگهداری باطری موتور سیکلت بسیار به صرفه تر از خرید یک باطری جدید میباشد.

در اینجا قصد داریم یک سری نکات مهم را برای شما موتور سواران عزیز بیان کنیم که با رعایت آنها میتوانید عمر باطری موتور سیکلت خود را تا چند برابر افزایش دهید.

۱- باتری را در مواقع عدم استفاده از مدار جدا کنید!

باتری موتور 4 300x172 آشنایی با باطری موتور سیکلت
روش افزایش عمر باتری موتور

باطری ها به طور کلی در هر وسیله ای نقش وظیفه تامین انرژی مورد نیاز وسیله را بر عهده دارند.  باطری موتور سیکلت مانند باتری ماشین به مرور زمان با انجام شارژ و شارژ کارایی اولیه را از دست داده و دیگر نمیتواند خوب کار کند. باطری که با وجود عدم استفاده دائما در مدار باشد قطعا پس از مدتی فرسوده و از بین خواهد رفت.

پیشنهاد میکنیم در مواقعی که نمیخواهید چند روزی از موتور سیکلتتان استفاده نکنید، حتما سوکت های باطری را جدا کرده تا از داغ شدن آن جلوگیری نمائید.

این روش یکی از کارا ترین روش های افزایش عمر باطری موتور سیکلت میباشد.

 ۲- استفاده از شارژر اتوماتیک

باطری موتور سیکلت توسط وسیله ای به نام شارژر، شارژ شده و قدرت میگیرد. شارژر موتور سیکلت با اتصال به بوبین موتور سیکلت که با چرخش دور انجین برق تولید میکند، باتری را شارژ مینماید.

بیشتر شارژر موتور سیکلت های موجود در بازار هیچگاه از شارژ کردن باطری موتور سیکلت نمی ایستند که این باعث آسیب رسیدن به باتری موتور سیکلت و کاهش عمر آن خواهد شد.

اما شارژر های اتوماتیک پس از شارژ کامل باطری موتور سیکلت، فرایند شارژ را متوقف کرده و از این طریق مانع از آسیب رساندن به باطری میشوند.

۳- شارژ کامل انجام دهید!

حتما پس از استفاده از باطری آن را کاملا شارژ کنید. سعی کنید ابتدا باطری را نصب کرده و مقداری از آن استفاده کنید سپس اقدام به نصب کابل شارژر کرده و آن را شارژ نمائید.

۴- جریان شارژ را کنترل کنید!

جریان شارژ را نیز شارژر موتور سیکلت تعیین میکند. بهترین جریان شارژ یک سوم جریان نامی باطری میباشد و بیشتر از این مقدار جریان به باطری موتور سیکلت شما آسیب میرساند

۵- باتری موتور را موازی نکنید۱

به هیچ عنوان باطری موتور سیکلت خود را مدار موازی نکنید زیرا این کار باعث میشود جریان داخلی ایجاد شود و عمر باطری موتور سیکلت شما به شدت کاهش یابد.

۶- اتصال کوتاه انجام ندهید!

باتری موتور 3 1 300x171 آشنایی با باطری موتور سیکلت
علت خالی شدن باطری موتور سیکلت

انجام اتصال کوتاه یک عمل خطرناک و همچنین بسیار مضر برای کارایی و عمر باتری موتور سیکلت میباشد. به هیچ عنوان اتصال کوتاه انجام ندهید زیرا باعث انفجار باطری میشود.

۷- سوکت و کابل

حتما برای باتری موتور سیکلت خود از سوکت برنجی و متناسب با قطر مناسب بهره ببرید

۸- مکان نگهداری از باتری

حتما سعی کنید باطری موتور سیکلت خود را در سایه قرار دهید و از قرار دادن آن زیر نور مستقیم خورشید بپرهیزید زیرا افزایش دمای باطری موتور سیکلت باعث میشود عمر آن کمتر شده و در برخی از موارد باطری منفجر شود و یا ترک بردارد.

نحوه نصب و تعویض باتری موتور سیکلت

باتری موتور 9 300x169 آشنایی با باطری موتور سیکلت
نحوه نصب باطری موتور سیکلت
 1. سوئیچ راه انداز را در وضعیت OFF قرار دهید.
 2. زین جلو را بردارید.
 3. باند باتری را بردارید.
 4. ابتدا سیم منفی ترمینال را قطع کنید، سپس سیم مثبت ترمینال را قطع کنید.
 5. باتری را از محفظه مخصوص خود خارج کنید. .
 6. اخطارهنگام کار با باتری، مراقب باشید ترمینال ها با سایر قطعات مجاور تماس پیدا نکنند.

نکات مورد توجه در مورد باتری موتورسیکلت

باتری موتور 6 300x199 آشنایی با باطری موتور سیکلت
چگونه باتری موتور سیکلت را شارژ کنیم؟
 • عملیات شارژ باتری را در مکانی با تهویۀ مناسب انجام دهید.
 • وقتی قرار است برای مدت طولانی از موتورسیکلت استفاده نکنید، باتری را از موتور خارج کرده و آن را به طور کامل شارژ نمائید. سپس آن را در مکانی سرد و خشک نگه دارید.
 • اگر قصد خارج کردن باتری را ندارید، کابل منفی آن را از ترمینال قطع کنید.
 • اگر از موتورسیکلت در حدود ۱ ماه استفاده نشده است، باتری آن باید توسط یک شارژر مناسب شارژ شود. اگر از موتورسیکلت به مدت ۲ ماه یا بیشتر استفاده نشده، باتری باید خارج شده و در جای خشک و خنک به طور کامل شارژ شود.
 • باتری از خود گازهای قابل انفجار متصاعد می کند؛ به همین دلیل هر گونه شعله، جرقه، و سیگار را از محل نگهداری آن دور کنید.
 • باتری هر چند به صورت پلمب شده باشد باز هم از خود گازهای خطرناک و قابل انفجار متصاعد می کند.
 • اسید باتری ماده ای سمی و دارای قابلیت خوردگی فلزات است. کاملاً مراقب باشید تا از تماس آن با چشم، پوست، لباس، و سطوح رنگی خودداری کنید.
 • اگر اسید باتری با هر یک از موارد اشاره شده تماس داشته باشد، سطح مورد نظر را با حجم زیادی از آب شست و شو دهید.
 • اگر اسید باتری با چشم یا پوست تماس پیدا کرد، پس از شستشو با آب، فوراً به مراکز درمانی رجوع کنید.
 • باتری را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • برای شارژ باتری نو، بین ۸ تا ۱۲ ساعت باتری را به اندازه ای شارژ کنید تا ولتاژ آن به عدد ۱۳٫ ۶ برسد.
 • اگر از باتری های بی نیاز از تعمیر maintenance-free (پلمب شده) استفاده می کنید نیاز به بررسی سطح الکترولیت باتری و اضافه کردن آب مقطر نمی باشد. اگر احساس می کنید باتری مورد استفاده ضعیف شده است و یا الکترولیت به بیرون نشت می کند (که موجب می شود انجین به سختی روشن شود و یا سایر مشکلات الکتریکی بروز نماید)، به نماینده فنی مجاز موتورسیکلت رجوع کنید.
 • بازکردن نوار پوشش باتری می تواند به این نوار آسیب برساند و موجب نشتی و در نهایت موجب آسیب به باتری شود.
 • اگر هریک از ترمینال های باتری دچار آلودگی یا زنگارگرفتگی شدند، باتری را جدا کرده و ترمینال را تمیز کنید.
 • ترمینال باتری که زنگار یا پودر سفید به خود گرفته باشد را باید با آب گرم تمیز کنید. در صورتی که زنگار زیادی ترمینال های باتری را فرا گرفته باشد، سیم ها را از باتری جدا کنید و با فرچه مخصوص سیم و یا سنباده، زنگارها را سائیده و پاک کنید.

علائم خرابی باتری موتور سیکلت

باتری موتور 1 300x200 آشنایی با باطری موتور سیکلت
علت شارژ نشدن باطری موتور سیکلت

زمانی که وسیله نقلیه در حال کار کردن است، علائم مختلفی وجود دارد که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که آیا واقعا مشکل از سمت باتری است و یا مسئله دیگری در میان است.

 1. اولین علامت در آن کاهش قدرت موتورسیکلت خواهد بود.
 2. با گذشت زمان عملکرد آن کاهش پیدا می‌کند.
 3. حتی ممکن است در برخی موارد موتورسیکلت شما به ناگهان خاموش شود.
 4. اگر لامپ‌ها کم نور هستند عامل دیگری است که می‌توانید دلیل آن را از جانب باتری موتور بدانید.
 5. اگر صدای ناهنجاری از طرف موتور می‌شنوید، دلیل این است که موتورسیکلت در تلاش است تا از باتری نیرو بگیرد اما ناموفق است.

بروز هر کدام از این نشانه‌ها احتمالاً ناشی از این است که باتری موتورسیکلت دچار مشکل شده است.

نحوه تست باتری موتور سیکلت

باتری موتور 2 300x149 آشنایی با باطری موتور سیکلت
جایگزین باطری موتور سیکلت

چگونه تشخیص دهیم که باتری موتور سیکلت به تعویض یا فقط شارژ مجدد نیاز دارد. قبل از اینکه این دو روش را امتحان کنید چگونگی تشخیص اینکه آیا باتری موتورسیکلت نیاز به تعویض دارد، باتری جدیدی خریداری نکنید.

در اینجا نحوه تست باتری موتور سیکلت با استفاده از یک مولتی متر آورده شده است. آیا باتری شما را با مشکل مواجه می کند؟ استارت نمیزند؟  خوب، در این فیلم ما به شما نشان می دهیم که چگونه از مولتی متر روی باتری موتور سیکلت خود استفاده کنید تا سلامت آن را ارزیابی کند.

نتایج باید به شما بگوید که آیا همه آن نیاز به جایگزینی باتری دارید. شما خواهید آموخت که میزان تقریبی شارژدهی باتری موتور سیکلت خود را بررسی کنید و نحوه انجام آزمایش بار را داشته باشید تا مطمئن شوید موتور سیکلت در صورت نیاز راه اندازی می شود.

دلایل خرابی باتری موتورسیکلت

موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث خراب شدن باتری وسیله نقلیه شما می‌شود. به همین دلیل بهتر است با توجه به این نکات از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

 1. بارگیری بیش از حد باتری
 2. اشکال در تنظیم کننده ولتاژ
 3. مشکل در اتصال به زمین
 4. نشتی در مدار
 5. گرما و لرزش

در ادامه هر یک از دلایل خرابی باتری موتورسیکلت را توضیح خواهیم داد.

باتری موتور 5 300x150 آشنایی با باطری موتور سیکلت
دلایل خراب شدن باتری موتور سیکلت

۱. بارگیری بیش از حد باتری

اضافه بار بیش از حد باتری توسط لوازم جانبی بیش از حد و نامناسب باعث کاهش طول عمر آن می‌شود. برای اینکه موتورسیکلت به این مشکل دچار نشود لازم است ولتاژ باتری با کارکرد موتور و سایر لوازم جانبی را مورد بررسی قرار دهید. اگر وسیله‌ای ولتاژ متفاوت با باتری وسیله نقلیه داشته باشد ممکن است آن‌ها قادر به هماهنگی با یکدیگر نباشند.

برخی از لوازم جانبی اضافی در موتورسیکلت از باتری انرژی زیادی می‌گیرند، به همین دلیل بهتر است برای افزایش طول عمر و بهبود کارکرد باتری به این نکته توجه داشته باشید و آن‌ها را کاهش دهید.

۲. اشکال در تنظیم کننده ولتاژ

این مشکل درباره موتورسیکلت‌هایی که مسافت طولانی را پیموده‌اند رایج‌تر است. بروز مشکل در تنظیم کننده‌های ولتاژ باتری موتور را دچار مشکل می‌کند. به همین دلیل لازم است تمام اتصالات از رگولاتور تا آلترناتور بررسی شود تا اطمینان حاصل کنید که موتور از وضعیت مطلوبی برخوردار است. اگر هر کدام از آن‌ها نیاز به تعویض دارند. در نتیجه با بررسی مرتب برای جایگزینی این قطعات اقدام کنید.

۳. مشکل در اتصال به زمین

یکی دیگر از دلایل خرابی عمده در باتری‌ها اتصال ضعیف زمین بین قاب و باتری است. این مسئله‌ای است که می‌تواند از شارژ مناسب آن جلوگیری کند. برای اطمینان از اتصال مناسب آن‌ها لازم است آن را با دقت بررسی کنید. در صورت لزوم برای تمیز کردن اتصالات از سنباده سبک و یا برس‌های نرم استفاده کنید.

۴. نشتی در مدار

نشتی در مدار می‌تواند باعث شود که شارژ باتری به سرعت تخلیه شود. برای بررسی این مشکل لازم است کابل باتری منفی را برداشته و یک ولت اهم متر را بین کابل منفی و ترمینال منفی باتری قرار دهید. در حالت ایده آل ولت متر عدد صفر را نشان می‌دهد. با این حال اگر عددی غیر از صفر نشان داده شد بهتر است موتورسیکلت را به یک تعمیر کار متخصص نشان دهید تا برای تعمیر به موقع آن اقدام شود.

۵. گرما و لرزش

بسیاری از موتورسیکلت‌ها نمی‌توانند گرما و لرزش مداوم را تحمل کنند. حتی اگر از باتری به طور صحیح مراقبت کنید این موارد می‌تواند طول عمر باتری را کاهش دهد و به قسمت داخلی آن آسیب برساند. بنابراین برای افزایش طول عمر باتری سعی کنید این موارد را حذف کنید.

حل مشکل خالی شدن باطری موتور سیکلت

باتری موتور 10 300x167 آشنایی با باطری موتور سیکلت
رفع شارژ نشدن باطری موتور سیکلت

اگر در هنگام تردد با موتورسیکلت خود متوجه شدید که باتری مشکل شده است به خصوص زمانی که دور از یک تعمیرگاه اختصاصی هستید می‌توانید چندین کار برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید.

 1. ابتدا تمامی اتصالات مربوط به باتری را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که در مدار به درستی متصل شده‌اند.
 2. برای شارژ مجدد باتری و آزمایش کردن آن می‌توانید از عمل باتری به باتری استفاده کنید. هر چند مهم است این کار را با احتیاط انجام دهید، زیرا ریسک از بین رفتن باتری موتورسیکلت شما وجود دارد.
 3. یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که به باتری موتورسیکلت شوک وارد کنید. برای این کار لازم است به سرعت آن را روشن کنید و موتورسیکلت را در دنده دوم قرار دهید. کلید را بچرخانید و اهرم کلاچ را فشار دهید و پس از آن با سرعت صحیح چرخش اهرم کلاچ را رها کنید تا موتور شروع به حرکت کند.

هرچند این موارد به طور قطعی و صددرصد نمی‌تواند باعث شارژ مجدد باتری وسیله نقلیه شما شود، با این حال این احتمال وجود دارد که تا رسیدن به یک تعمیرگاه برای بررسی باتری موتورسیکلت بتوانید آن را روشن نگه دارید. بررسی دوره‌ای و منظم باتری موتورسیکلت باعث می‌شود که این مشکلات با احتمال کمتری به وجود بیاید و در نتیجه به صورت ناگهانی با آن مواجه نشوید.

راهنمای خرید باتری موتور سیکلت استارتی

باتری موتور 8 300x188 آشنایی با باطری موتور سیکلت
خرید باتری موتور سیکلت ۹ آمپر

در این موتور سیکلت ها استارت برای انجام کار خود و روشن کردن موتور نیاز به یک منبع تغذیه دارد که این منبع تغذیه همان باتری موتور می باشد. باتری در موتور سیکلت های مختلف با هم تفاوت دارد، و به همین دلیل باید در انتخاب باتری مناسب نهایت دقت و توجه صورت گیرد زیرا کم و یا زیاد بودن میزان ولتاژ در باتری موتور سیکلت استارتی می تواند، به دیگر قسمت های برقی موتورسیکلت آسیب وارد کند.

باتری موتور سیکلت استارتی محصولی است که در ولتاژهای مختلفی تولید می شود و تقریبا هر موتور سیکلتی دارای ولتاژی مختلف است. اما به طور معمول افراد از باتری های ۶ الی ۱۲ ولت برای این موتورها استفاده می کنند.

انواع باتری موتور سیکلت

باتری موتور11 300x225 آشنایی با باطری موتور سیکلت
انواع باتری موتور سیکلت

باتری موتور سیکلت را می توان بر اساس نوع به سه دسته باتری های اسیدی و اتمی و ژلی دسته بندی کرد. باتری های اسیدی به دلیل اینکه به طور مستقیم از اسید برای شارژ کردن آنها استفاده می شوند نیاز به نگهداری زیادی دارند، اما این مساله در مورد باتری های اتمی نیاز نیست و این باتری ها نیاز به سرویس و یا نگهداری خاصی ندارند.

در اصلاح معمولا به باتری های اسیدی باتری تر، و به باتری های اتمی باتری خشک گفته می شود.

باتری ژلی موتور سیکلت

در باتری های ژل اسید یا ژل پر شده، تعداد باتری معمولاً با پیشوند YT، CT، GT یا YTZ، CTZ یا GTZ شروع می شود (به عنوان مثال YT9B-4 یا YTZ10-S).

این باتری ها به طور معمول دارای روکش مشکی، آبی یا خاکستری و یک قسمت رویه مشکی، آبی یا خاکستری هستند. این نوع باتری ها با اسید حالت ژل پر می شوند و در هنگام ساخت مهر و موم می شوند و به هیچ گونه افزایشی نیاز ندارند.

از باتری های ژل اسید اغلب در دوچرخه هایی استفاده می شود که باتری باید در یک زاویه یا در کنار آن قرار بگیرد (به دلیل عدم حرکت اسید ژل به اطراف).

الکترولیت های باتری ژل در یک ماده ژل کننده (به عنوان مثال سیلیس بخار) قرار دارد که اسید را در حالت “ژل” نگه می دارد. باتری های پر از ژل مهر و موم شده و قابل شارژ نیستند بنابراین قسمت بالایی نیازی به برداشته شدن یا بررسی سطح اسید ندارد.

باتری های ژل تحت فشار کار می کنند تا اکسیژن و هیدروژن حاصل از شارژ دوباره در آب تولید شود. جهت آشنایی بیشتر با این گونه باتری های مقاله ی ” باتری ژله ای چیست؟ ” را مطالعه نمایید.

بهترین برند باتری موتور سیکلت

باتری موتورسیکلت استارتی با برندهای مختلفی در بازار وجود دارد و می توان این وسیله را از برندهای ایرانی و یا خارجی تهیه کرد. بعضی از برندهای خارجی موجود در بازار نسبت به بعضی از برندهای ایرانی دارای کیفیت پایین تری هستند و به همین دلیل نباید در هنگام خرید به ایرانی یا خارجی بودن باتری ها توجه کرد.

از جمله مهمترین مواردی که در خرید باتری موتورسیکلت باید به آن توجه داشت می توان موارد زیر را ابعاد باتری، برندهای معتبر، کیفیت بدنه، میزان ولتاژ، تاریخ تولید، ضمانت نامه و غیره توجه کرد.

از جمله برندهای ایرانی می توان به  باطری موتور سیکلت صبا باتری و باطری موتور سیکلت سپاهان باتری اشاره کرد.

قیمت باطری موتور سیکلت

قیمت باطری موتور سیکلت برای موتور سیکلت های مختلف متفاوت است. مثلا قیمت باطری موتور سیکلت راپیدو با قیمت باطری اتمی موتور سیکلت ۱۵۰ و قیمت باطری موتور سیکلت پالس  و همچنین قیمت باطری موتور سیکلت باکسر فرق می کند.

همچنین آمپر باطری موتور نیز متفاوت است. مثلا قیمت باطری موتور سیکلت ۱۲ آمپر با قیمت باطری ۷ آمپر موتور سیکلت و قیمت باطری ۹ آمپر موتور سیکلت فرق دارد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
سدادی
سدادی
1 ماه پیش

سلام باتری های موتور معمولا چقدر عمر مفید دارند ؟

Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200