۰
(۰)

هیدورژن نیز به عنوان یکی از منابع تامین انرژی و سوخت در خودروهای امروزی می باشد.

خودروهای هیدروژنی به دو روش ساخته می شوند.

روش اول : سوخت هیدروژنی مستقیما به عنوان یک سوخت در موتور احتراق داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش دوم : هیدروژن در ابتدا توسط یک پیل سوختی به انرژی الکتریکی تبدیل شده و به سپس انرژی الکتریکیبا یک موتور الکتریکی به نیروی حرکتی ماشین تبدیل می شود. که البته این روش خیلی بهتر از روش اول هست.

 

fuel cell car خودروهای هیدروژنی hydrogen car

یکی از مشکلات خودروهای هیدورژنی ذخیره سازی هیدروژن لازم برای خودرو می باشد برای اینکه چگالی انرژی در خودروهای هیدروژنی افزایش یا آن گاز را فشرده می کنند و یا اینکه تبدیل به مایع می کنند. البته تحقیقاتی هم در حال انجام هست که تا خودروهای هیدروژنی به صورت سوخت جامد نیز تولید شود.

ما در خودروهای با مصرف گاز CNG نیز از فشرده سازی استفاده می کنیم اما در خودروهای هیدورژنی برای تامین چگالی انرژی لازم می بایستی عمل فشرده سازی بیشتری نسبت به CNG انجام شود که این امر باعث می شود وزن مخزن های هیدوژن افزایش یابد.  البته هم اکنون از تکنولوژی مخزن های کامیوزیت کربن فشار بالا استفاده می کنند.

فرق دوم در میزان نفوذ هیدروژن در فشارهای بالا می باشد. مولکول های هیدروژن در مقایسه با مولکول های هیدروکربنها بسیار کوچکتر می باشند و مسئله آب بندی تجهیزات در فشار بسیار بالا چالش دیگری در ساخت این خودروها می باشد. از دیگر مشکلات مربوط به خودروهای هیدروژنی منابع تأمین و توزیع هیدروژن در سطح کشورها می باشد. خودروهای گازسوز به دلیل وجود زیرساخت های گازرسانی در کشور با مشکلات کمتری روبرو هستند ولی زیرساختی برای توزیع هیدروژن در هیچ جای دنیا وجود ندارد. فارغ از مسئله ذخیره سازی هیدروژن مسئله قیمت پیلهای سوختی نیز چالش دیگری روبروی خودروهای هیدروژنی می باشد.

 

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

دیدگاه بگذارید

  عضو شوید  
آگاه شوید
Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200