۴٫۸
(۷۴)

در این مقاله از کیان باتری، با معرفی باطری لیفتراک برقی و ارائه مشخصات کامل انواع این باتری ها و لیست قیمت باطری لیفتراک جهت خرید سفارشی می باشد. همچنین نکاتی در مورد راهنمای خرید این باتری و نگهداری، نحوه شارژ و تعمیر و احیای باتری لیفتراکی در اختیار شما گذاشته ایم.

این مقاله به صورت مرحله ای و دقیق شارژ و نگه داری باتری لیفتراک را نیز توضیح می دهد.

انواع باطری لیفتراک

کاربرد لیفتراک های برقی

لیفتراک برقی 300x169 باطری لیفتراک برقی
فروش اتواع باطری لیفتراک برقی

لیفتراک های برقی برای محیط های سربسته مانند انبارها به خاطر عدم تولید دود و صدای اندک انتخاب مناسبی اند. بنابراین در فضاهای سربسته که تهویه قوی ندارند توصیه می شود به جای استفاده از لیفتراک های دیزلی یا گازی که دودزا بوده و پر سر و صداتر هستند از لیفتراک های برقی استفاده شود.

این لیفتراک ها بطور معمول دارای موتوری از نوع AC با ضریب ایمنی بالا می باشند که موتور این تجهیزات از طریق یک باتری لیفتراک از نوع اسیدی –  سربی با ولتاژ و آمپراژ مناسب برای تامین انرژی خود تغذیه می شوند.

لیفتراک های برقی برای کاربردهای مخصوص در محیط های باز و مخصوصا برای فضاهائی مناسب است که نباید در آن ها هیچ گونه آلودگی و احتراقی صورت گیرد و برای استفاده در فضاهای کوچک توانمندی و قدرت مانور خوبی از خود نشان می دهند.

  لیفتراک های الکتریکی بهترین انتخاب برای انبار ها ، فضای بسته ی کارخانجات ، سردخانه ها ، مراکز توزیعی و مکان های تولیدی و استفاده در دیگر مکان های سربسته مناسب می باشند.

مدل باطری لیفتراک سربی-اسیدی

باتری لیفتراک 2 300x300 باطری لیفتراک برقی
باطری سربی اسیدی لیفتراک

شاید مهمترین ویژگی‌ مورد نیاز در صنعت قابلیت شارژ مجدد باتری و همچنین امکان دشارژ با جریان های بالا باشد به همین دلیل باتری های سربی-اسیدی اصلی ترین سهم را در تامین انرژی برای یوپی‌اس‌ها و لیفتراک های برقی بر عهده دارند.

باطری سربی – اسیدی در سال ۱۸۵۹ برای اولین بار توسط یک فیزیکدان فرانسوی به نام Gaston Planté به عنوان اولین باطری با قابلیت شارژ مجدد بصورت تجاری به بازار عرضه شد.هم اکنون اقبال عمومی به استفاده از این باتری‌ها تا به حدی است که تقریبا ۸۰ درصد از کل مصرف سرب دنیا در ساخت باتری‌های سرب اسیدی استفاده می‌شود.

قیمت نسبتا پایین این نوع از باتری‌ها در مقایسه با سایر باتری‌های مشابه و همچنین قابلیت جریان دهی لحظه‌ای بالای آنها، باتری‌های سربی-اسیدی را تبدیل به بهترین انتخاب برای مصارف گونان همچون خودروهای برقی، یو پی اس ها و بویژه لیفتراک های برقی نموده است.

بطور کلی اختلاف ولتاژ ایجاد شده به کمک یک سلول از الکترودهای مثبت و منفی در باتریهای سرب اسیدی لیفتراک حدود ۲ تا ۲٫۱ ولت است. لذا ولتاژهای بالاتر مثل ۱۲ ولت از اتصال سری چندین سری از الکترودهای مثبت و منفی تشکیل می‌شود. قطر صفحات مثبت و منفی نقش اساسی در تعیین ظرفیت باتری بازی می‌کنند.

اغلب برای کاربردهای با ظرفیت معمول همچون باتریهای استارتر خودرو قطر این صفحات کمتر از ۲ میلی متر است. اما در کاربردهایی با قابلیت شارژ دهی طولانی همانند موارد استفاده شده در لیفتراک های برقی قطر الکترودها به ۶ میلی متر نیز خواهد رسید.

انواع باطری لیفتراک برقی

انواع باتری لیفتراک 300x133 باطری لیفتراک برقی
انواع باتری لیفتراک برقی

باطری انواع لیفتراک برقی شامل موارد زیر می باشد:

 • باطری لیفتراک برقی کوماتسو KOMATSU
 • باتری لیفتراک برقی تویوتا TOYOTA
 • باطری لیفتراک برقی سهند SAHAND
 • باتری لیفتراک برقی آریا ARIA
 • باطری لیفتراک برقی لینده LINDE
 • باتری لیفتراک برقی اشتیل ESTILL
 • باتری لیفتراک برقی سپاهان کلارک KLARCK
 • باطری لیفتراک برقی تی سی ام TCM
 • باطری لیفتراک برقی تی ام اس TMS
 • باتری لیفتراک برقی نیسان NISSAN
 • باتری لیفتراک برقی دوو DAEWOO
 • باتری لیفتراک برقی دوسان DOOSAN
 • باتری لیفتراک برقی فیات او ام FIAT-OM
 • باتری لیفتراک برقی یونگ هاینریش JUNGHEINRICH
 • باتری لیفتراک برقی بی تی BT
 • باتری لیفتراک برقی اصفهان

مشخصات باطری لیفتراک

باتری لیفترا3 300x181 باطری لیفتراک برقی
مشخصات باتری لیفتراک

نوع ساختار باتری لیفتراک ها تا این لحظه معمولا  باطری سرب اسید بوده و باطری های بدون نیاز به نگهداری یا در اصطلاح عام ، باطری ژله ای به دلایل فنی در لیفتراک برقی قابل استفاده نیست لیکن برخی شرکت های تولید کننده در صنعت باطری اقدام به ساخت این نوع باتری نموده اند که به دلیل قیمت بسیار زیاد و طول عمر کم در بازار با استقبال مواجه نشده اند .

باطریهای اسیدی-سربی لیفتراک ها نوعی از باطری های صنعتی مخصوص کارهای سنگین هستند که گاهی اوقات باتری های کششی نیز نامیده میشوند که معمولا از سلولهای اسیدی سربی ۲ ولت با میزان جریان دهی و آمپراژ بالا ساخته می شوند.

مشخصات باطری لیفتراک برقی

مشخصات باتری لیفتراک 300x230 باطری لیفتراک برقی
مشخصات فنی باطری لیفتراک برقی

باتری لیفتراک های برقی همگی از سلول های ۲ ولتی تشکیل شده و معمولا در ولتاژهای ۲۴ ولت ، ۳۶ ولت ، ۴۸ ولت ، ۷۲ ولت ، ۸۰ ولت ، دوبل ۴۰ ولت ، ودر آمپر ساعت های مختلف از ۳۰۰ آمپر ساعت الی ۱۰۰۰ آمپر ساعت میباشند و نکته اساسی در کلیه باتری ها این است که همگی مضربی از ۲ ولت میباشند یعنی بطور مثال یک باطری ۴۸ ولت شامل بیست و چهار سلول دو ولتی ویا یک باطری۸۰ ولتی شامل چهل سلول دو ولتی میباشد.

ارائه دهنده باطری لیفتراک در آمپر و ولتاژهای متنوع :

 1. باطری لیفتراک ۲۴ ولت
 2. باطری لیفتراک ۳۶ ولت
 3. باطری لیفتراک ۴۸ ولت
 4. باطری لیفتراک ۷۲ ولت
 5. باطری لیفتراک ۸۰ ولت
 6. باطری لیفتراک ۹۶ ولت

باتری های لیفتراک معمولا در دو استاندارد BS و DIN با در نظر گرفتن ولتاژ و آمپراژ دستگاه با چینش سل های دو ولتی در اندازه جعبه درخواستی توسط مشتری و با کیفیت بالا جهت استفاده در کاربردهاى مختلف مانند انواع تراکهاى برقى، لیفت تراک، پالت تراک، استکر، ریچ تراک و بالابرهاى برقى وهمچنین ماشین هاى نظافت شهرى و سایر صنایع و تجهیزات با کاربرد مشابه عرضه میگرد. از جمله ویژگی های باطری های لیفتراک ارائه شده می توان به  شارژ سریع ، مطابقت با استانداردهای جهانی و سازگاری با بیشتر ماشین آلات صنعتی ، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری اشاره کرد.

تعویض باطری لیفتراک برقی

باتری لیفتراک 7 300x125 باطری لیفتراک برقی
زمان تعویض باتری لیفتراک برقی

باتری های لیفتراک، مثل همه باتری های قابل شارژ، دارای طول عمر محدودی هستند. طول عمر باطری لیفتراک بسته به شرایط استفاده و نگهداری از آن متغییر می باشد. میزان استفاده از باطری لیفتراک، شرایط کاری و نحوه شارژ باتری بر عمر باطری لیفتراک تاثیر می گذارد.

اگر باطری لیفتراک شارژ را بصورت محدودی در خود نگه میدارد گزینه های زیر را می توان برای آن پیشنهاد داد :

 • تعویض سلول های معیوب
 • رفع قطع شدگی اتصالات بین سلول ها
 • تامین باتری لیفتراک جدید
 • بررسی سالم بودن شارژر
 • بازسازی باتری لیفتراک

بازسازی و احیاء باتری لیفتراک توسط تجهیزات پیشرفته انجام می گیرد که عمر باتری های اسید سربی را تا حدودی افزایش می دهد. خرابی باتری ها به علت ایجاد لجن ناشی از فرایند شارژ شدن است که طی چند سال سطوح الکترود را فرا گرفته است، توسط انجام عملیات شکافتن سلولها و اسید شویی و لجن گیری و بستن مجدد و تزریق مواد شیمیایی مخصوص احیا ظرفیت باقیمانده باطری، می توان حجم لجن را تا سه چهارم کاهش داده و عمر مفید باتری را به طور قابل توجهی افزایش داد.

باید توجه داشت که باطری سولفاته شده و باطری هایی که دچار ریختگی صفحات مثبت و منفی هستند ، تحت هیچ شرایطی قابل تعمیر نیستند در این شرایط بایستی باطری جدید برای لیفتراک در نظر گرفت.

فیلم نحوه تعویض باتری لیفتراک برقی

نحوه شارژ باتری لیفتراک برقی

با تغییر شکل لیفتراک ها از IC (احتراق داخلی) به لیفتراک های برقی، چالش نگه داری این دستگاه نیز بیشتر شده است. به نکات امنیتی شارژ باطری لیفتراک های برقی توجه داشته باشید.

شارژر باتری لیفتراک باطری لیفتراک برقی
شارژ باتری لیفتراک برقی
 1. مطمئن شوید که شارژر باتری لیفتراک مورد استفاده با باتری لیفتراک شما فیکس باشد. این بدان معناست که شارژر ولتاژ خروجی (۲۴ ولت، ۳۶ ولت، ۴۸ ولت و …) درستی داشته باشد. همچنین خروچی آمپر شارژر با باطری آن همسان باشد.
 2. مطمئن شوید که کابل شارژر آسیب ندیده باشد و یا داغ نشده باشد. اتصال دهنده باید در شرایط مناسبی باشد و نباید آسیب دیده و یا شکسته شده باشد. همچنین این کابل نباید سوخته شده و یا حفره حفره باشد. باطری های لیفتراک بعد از اینکه کامل شارژ می شوند نیاز به آب دارد. این آب باید مقطر باشد و عاری از مواد سنگین معدنی باشد. دقت کنید که نباید آن را با آب پر کنید ویا درون باطری خالی آب بریزید.
 3. در ضمانت نامه دستگاه سیستم آبیاری آن را چک کنید. تولیدکنندگان باتری لیفتراک ، سیستم آب باطری شما را چک خواهند کرد. اما خودتان نیز به آن توجه کنید.
 4. باتری لیفتراک خود را بیش از ۳۰۰ بار در سال شارژ نکنید.
 5. به باتری اجازه دهید تا به مدت ۸ ساعت شارژ کامل شود. این کار باعث می شود الکترولیتهای باطری با آن ترکیب شوند و باتری را در حالت اجرا و بهینه نگه دارند. شارژ کردن باطری باعث می شود اکسیژن و هیدروژن تولید شود در نتیجه هیچ گاه باطری را با شعله های آتش کنترل نکنید. در کنار باطری سیگار نکشید و آن را در مکان تهویه دار و بزرگ چک کنید.
 6. باتری لیفتراک خود را در هفته یکبار شارژ کنید. این یک چرخه ی طولانی است و بهتر است در پایان هر هفته انجام شود.
آیا شارژر باطری لیفتراک برقی خراب است؟

متاسفانه، یک شارژر باتری لیفتراک ۴۸ ولت با هر نوع باطری ۴۸ ولت سازگار نیست. به طور مشابه، اکثر شارژرها را نمی توان از یک ولتاژ به دیگری تبدیل کرد. اگر در حال حاضر شارژر باطری لیفتراک برقی دارید، اطلاعات دقیق آن را بررسی کنید و با تامین کننده باطری خود صحبت کنید که آیا این شارژر برای این باطری مناسب است یا خیر؟

تعمیر و احیای باطری لیفتراک

تعمیر باتری لیفتراک 300x225 باطری لیفتراک برقی
تعمیر باطری لیفتراک برقی

احیای باتری لیفتراک یکی از مهم ترین بخش های لیفتراک شما می باشد ،که در صورت بروز هرگونه مشکل در آن برای دستگاه شما مشکلات بسیار زیادی پیش خواهد آمد.

مراحل احیای باطری لیفتراک

 1. انجام عملیات احیای شارژ باتری لیفتراک طبق منحنی شارژ مخصوص، بصورت کامل
 2. تست باطری از نظر اتصالات و کابلهای رابط و پیچها و پل های سربی رابط
 3. تست باطری توسط دستگاه دیس شارژر و آنالایزر باتری و تعیین بکآپ کلی باطری و تعیین میزان خرابی های جزئی و خرابی های کلی سلولها
 4. انجام عملیات تخلیه کامل باطری از باکس فلزی و تعمیر پوسیدگی های جعبه فلزی و عملیات آهنگری و نقاشی کامل باکس باطری
 5. انجام عملیات شکافتن سلولها و اسید شویی و لجن گیری و بستن مجدد
 6. تزریق مواد شیمیایی مخصوص احیا ظرفیت باقیمانده باطری
 7. مونتاژ باطری تعمیر شده و شارژ مجدد و تست نهایی

نگهداری باطری لیفتراک برقی

احیا باتری لیفتراک 300x300 باطری لیفتراک برقی
احیای باتری لیفتراک برقی

نگهداری باطری لیفتراک های برقی یک عامل بسیار مهم فراموش شده است. با کمی دانش و اطلاع از سرویس و نگهداری باطری لیفتراک های برقی میتوان عمری طولانی را برای این نوع باطری ها متصور شد.  این عامل مهم منجر به کاهش هزینه ها، ایمنی بیشتر و افزایش عمر باطری خواهد شد.

در حال حاضر درصد قابل توجهی از لیفتراک به صورت الکترونیکی طراحی شده اند. در عین حال باطری این دستگاه بسیار گران است. بنابراین سویس و نگهداری و مراقبت مناسب به طول عمر خود لیفتراک و باتری آن می افزاید.

با رعایت این نکات کلیدی موارد زیر را تجربه خواهید کرد که عبارتند از:

 • کاهش هزینه ها
 • افزایش ایمنی
 • عملکرد بهتر
 • و افزایش طول عمر باطری

در اکثریت باطری های جدید لیفتراک برقی عمر مفیدی که برای آن در نظر گرفته می شود ۱۵۰۰ سیکل کاری می باشد. که برای اطلاع از طول عمر باطری (Life time) می توان به کاتالوگ مربوط به محصول مورد نظر مراجعه نمود. پس با هربار شارژ کردن باطری یک چرخه یا سیکل کاری از عمر باطری کاسته خواهد شد.

برای یک باتری لیفتراک که در طول روز یکبار شارژ می شود (۳۰۰ بار در سال) ، ۱۵۰۰ سیکل کاری با ۵ سال معادل خواهد شد. می توان با رعایت مطالب زیر به عمر باطری افزود.

فیلم تعمیر و نگهداری باتری های لیفتراک

آبیاری باتری لیفتراک

آیا باتری لیفتراک نیاز به آب مقطر دارد؟ باطری های لیفتراک برقی نیاز به آب دیونیزه یا همان آب مقطر خالص به طور منظم را دارند. آب مقطرخالص از مواد فعال داخل باطری لیفتراک مح

آب باتری لیفتراک 300x181 باطری لیفتراک برقی
نگهداری باتری لیفتراک

افظت می کند اگر مقدار آب مقطر کم شود، ماده فعال خشک و شکننده می شود که این کار سبب می شود تا عمر مفید باطری لیفتراک کاهش پیدا کند و در نتیجه باعث خرابی سلول های باطری شود.

نکات ضروری استفاده از باتری لیفتراک

 • هرگز از باطری زمانی که دیگر عمر مفیدش تمام شده استفاده نکنید.
 • از اتصالات کوتاه و ایجاد جرقه اجتناب کنید!
 • از تماس فلز با ترمینال ها خودداری کنید.
 • وقتی که روی باطری کار میکنید از ابزاری استفاده کنید که دسته های عایق شده داشته باشد.
 • هرگز از انگشتر، زنجیر مچی، ساعت یا زنجیر فلزی در هنگام کار با باطری استفاده نکنید.
 • باطری ها را حداقل یکبار در هفته بازرسی کنید و مطمئن شوید.
 • سطح الکترولیت در هر سل بالای صفحات و جداکننده است.
 • کلیه اتصالات برقی روی باطری، بین سل ها، انتهای کابل ها و سوکت اتصالات سالم هستند.
 • عایق کابل باطری، پین اتصال سوکتهای اتصالات به کابل های باطری وصل شده باشد و کابل های شارژر فرسوده، خراب یا اکسیده نیستند.
 • کلیه اتصالات مناسب، سفت و تمیز در سرجای خود هستند و اتصال موثر برقرار خواهند کرد.
 • عایق های بین اتصالات و ترمینالهای سل ها در موقعیت خود هستند.
 • زمانی که باطری را تمیز میکنید از پارچه کتان مرطوب استفاده کنید.
 • برای فهم ساده تر، باید از دستورالعمل های پیشگیرانه نمادین که روی باطری نصب می شود یا به شکل یک دستورالعمل در محل شارژ باطری استفاده کرد.

خرید باطری لیفتراک برقی

باتری لیفتراک 6 300x300 باطری لیفتراک برقی
خرید باتری لیفتراک برقی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین گزینه ها برای انتخاب و خرید باطری لیفتراک برقی مناسب و با کیفیت، مشاوره تخصصی و صحیح در این امر مهم می باشد که درهمین راستا کیان باتری با اتکاء به کارشناسان فنی خود در خصوص مشاوره خرید باطری لیفتراک در خدمت شما مشتریان محترم می باشد.

لذا خواهشمند است قبل از پرداخت هزینه های بالا جهت خرید باطری لیفتراک، چند نکته مهم از نحوه انتخاب باطری مناسب برای لیفتراک برقی خود از کارشناسان ما بصورت رایگان مشاوره بگیرید.

توجه: باطری های تعمیر شده یا همون استوک (باتری لیفتراک دست دوم) بسیار ارزان تر از باطری های نو هستند اما برای ساعت کاری بالا مناسب نیستند. چرا که باطری نو و فول شارژر شده میتواند یک شیفت کاری را پشتیبانی کند به همین دلیل، باتری های بازسازی شده فقط برای عملیاتی با حجم و ساعت کارکرد پایین مورد استفاده قرار داد.

نکات مهم در خرید و فروش باطری لیفتراک

 • در مرحله اول مشخصات فنی لیفتراک خود را جمع آوری کنید (مارک/مدل و تناژ دستگاه) برای مثال آیا باطری مورد نظر، مقدار ولتاژ و آمپر دستگاه شما را تامین می کند؟ شما می توانید این اطلاعات دقیق را از فروشنده و یا نمایندگی لیفتراک خود تهیه کنید.
 • چه ولتاژی در لیفتراک شما استفاده می شود؟
 • لیفتراک ها می توانند از باطری های ۲۴ و ۳۶ و ۴۸ و ۷۲ و ۸۰ ولت در آمپرساعت های مختلف با توجه به نوع دستگاه استفاده کنند، مطمئن شوید که باتری لیفتراک شما چند ولت و چند آمپر است چرا که انتخاب اشتباه می تواند آسیب جدی به لیفتراک شما وارد کند.
 • ابعاد باکس فلزی باطری خود را حتما بدانید. (طول و عرض ارتفاع/داخل به داخل و بیرون به بیرون)
 • ظرفیت باطری و یا آمپرساعت باطری لیفتراک چیست؟ میزان ظرفیت آمپرساعت در باطری فعلی خود را بررسی کنید. برای دریافت حداکثر قدرت و ساعت کارکرد دستگاه، باطری خود را فول شارژ نمایید و یک مقایسه با باطری قبل یا همان باطری فابریکی دستگاه خود انجام دهید.
 • حداقل وزن باتری لیفتراک را مشخص کنید! برای پیدا کردن حداقل وزن باطری لیفتراک برقی خود میتوانید به کتابچه راهنمای لیفتراک مراجعه و یا از فروشنده لیفتراک دریافت کنید چرا که نصب باتری با وزن کم و یا زیاد باعث بوجود آمدن مشکلات جدی برای لیفتراک میشود.
 • نوع اتصال (پیچی/ سربی) و موقعیت اتصالات و نحوه بستن کابل ها را بررسی کنید.
 • باطری درون چه باکسی قرار می گیرد.
 • کابل باطری تا چه حد باید باشد. (زمانی که شک دارید، کابل های بلندتر را انتخاب کنید)
 • نام تجاری باطری و محل تولید آن را بررسی کنید. (حتما از فروشنده مدارک قانونی مربوط به اصالت باطری لیفتراک برقی را بخواهید)
 • حتما باطری را با یک ضمانتنامه یا همان گارانتی معتبر خریداری کنید و شرح گارانتی را مطالعه کنید (چه شرایطی شامل گارانتی می شود) هرچه مدت گارانتی طولانی تر باشد بهتر است. اطمینان حاصل کنید که نحوه رسیدگی به گارانتی چگونه است؟! آیا می بایست باتری برای سرویس به محل فروشنده ارسال کنید و یا فروشنده می تواند در زمان خرابی باطری یک کارشناس فنی به سایت شما ارسال کند؟!

خرید باتری لیفتراک سفارشی

باتری لیفتراک سفارشی 300x215 باطری لیفتراک برقی
خرید سفارشی باتری لیفتراک برقی

از مهمترین بخش های لیفتراک برقی، باطری لیفتراک می باشد. حال جهت بالا بردن کارایی این خانواده از لیفتراک ها، شرکت کیان باتری با در نظر گرفتن پارامترهای مهم از جمله آمپر باطری – طول عمر باطری – ابعاد باطری که بر اساس ولتاژ دستگاه با چینش سل های دو ولتی در اندازه جعبه می باشد، از چندین شرکت معتبر آسیایی و اروپایی تولید کننده باطری لیفتراک اقدام به فروش نموده و هم اکنون از نظر کمیت و کیفیت با درصد بسیار بالا به نیاز مشتریان با ارائه قیمت باطری لیفتراک مناسب پاسخگو می باشد.

 لیست قیمت باطری لیفتراک

توجه: جهت سفارش انواع باتری لیفتراک برقی از کیان باتری، مشخصات و ابعاد جعبه باتری را مانند تصویر زیر به ما ارسال نمایید. این شرکت قادر است باتری مطابق با لیفتراک شما را بسازد.

%name باطری لیفتراک برقی
ابعاد سفارشی باتری لیفتراک برقی

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 Comments
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
Call Now Buttonمشاوره رایگان و ثبت سفارش
error: کیان باتری 02188200200